Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus)

13.04.2017 ilmus Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) ja sellel põhinevad Ubuntu MATE, Ubuntu GNOME, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu Kylin ja Ubuntu Budgie. Kasutusel on linuxi tuum 4.10, Mesa 17.0.3 ja X.Org Server 1.19.3. Kasutatakse GNOME 3.24 komponente, osaliselt ka vanemaid (nt Files 3.20, Terminal 3.20). Kontoritarkvara on LibreOffice 4.3. Tarkvarakeskus toetab Snap konteinerpakette. Paigaldamisel ei moodustata kõvakettale enam püsivat swap-partitsiooni. Unity 7.x töölauda pole oluliselt täiendatud juba mitu aastat. Kuna see ei rahulda paljusid kasutajaid, on kogukonna initsiatiivil tekkinud arvukalt erinevate töölaudadega Ubuntul põhinevaid distributsioone, mis moodustavad suure ubuntuliste perekonna. Neist kõige mugavam on Ubuntu MATE.
Alglaadimisel saab valida Unity 8 töölaua arendusversiooni, mis töötab Canonicali Mir displeiserveriga. Võrreldes Ubuntu 16.10-ga on edasiminek märgatav, kuid kasutuskõlblik Unity 8 siiski ei ole. Unity 8 töölaud erineb olulisel seni kasutatud Unity 7.x töölauast. Käivitusikoonidega paneel on ekraani vasakul serval (nagu Unity 7 korral) ja töölaud on üles ehitatud selliselt, et see oleks kasutatav ka nutitelefonidel. Kohandamisvõimalused on minimaalsed. Kõik muud Linuxi distributsioonid lähevad üle Wayland displeiserverile, mis on vaikimisi kasutusel Fedora 25-s. Ubuntu 17.04 jääb viimaseks Unity 8-ga Ubuntu versiooniks.
Ühine operatsioonisüsteem igat tüüpi seadmetele kõlab uhkelt, kuid Microsofti analoogne katse Windows 10-ga kukkus läbi. Windows 10-ga telefone osteti vähe, kuna nende jaoks ei ole piisavas valikus äppe. Samal põhjusel lõpetati ka esimeste Ubuntu telefonide müük. Valmistajatele ei toonud nad piisavalt kasumit. Hiljuti lõhkas Mark Shuttleworth uudisepommi – Canonical loobub Unity 8, Mir ja Ubuntu Touch arendamisest ning ühise operatsioonisüsteemi ideest. Ubuntu võtab vaikimisi kasutusele GNOME töölaua. Unity 7 on edaspidi soovi korral saadaval Ubuntu tarkvaravaramust. Unity 8 arendamist jätkab väike entusiastide meeskond, kes kavatseb üle minna Wayland displeiserverile. Canonical neid ei finantseeri.

Ehk osutub edukaks Samsungi Android operatsioonisüsteemiga Galaxi S8 telefon. Ostes lisaks doki (150 eurot), kuvari, klaviatuuri ja hiire, saab seda telefoni kasutada kui Android operatsioonisüsteemiga lauaarvutit. Kas Android lauaarvutil osutub edukas? Kas telefoniga salvestatud 4K videot töödelda saab? Igatahes on tegemist väga hea Android telefoniga, millega Ubuntu Touch telefonid konkureerida ei suuda, ja toimiva lahendusega lauaarvutina kasutamiseks.

Tundub, et valdavalt ei huvita telefoni omanikke võimalus seda arvutina kasutada. Lihtsam ja mugavam on vajaduse korral (nt mängimiseks, videotöötluseks) osta telefonile lisaks sobiv arvuti. Lauaarvutite jaoks on rida Linuxi distributsioone, mis on märksa mugavamad ja paremini kohandatavad kui Unityga Ubuntu, nt Mint 18 Cinnamon või MATE; Ubuntu MATE; Manjaro KDE, GNOME, Cinnamon, MATE või XFCE; Chalet OS jt. Ubuntu on küll populaarseim Linuxi distributsioon, kuid kahjuks ei paku ta kogenud laua- või sülearvuti kasutajale piisavalt kohandamisvõimalusi. Kõige paremaid kohandamisvõimalusi pakub Plasma 5 töölaud, sellepärast eelistan Arch Linuxil põhinevat, pidevalt uuendatavat Manjaro KDE Linuxit, mis Distrowatchi 3 kuu vaadatavuse edetabelis on tõusnud kolmandale kohale Linux Mint ja Debiani järel, Ubuntu ees.

Neil Ubuntu 14.04/16.04 LTS kasutajatel, kelle riistvara ei nõua uuemat Linuxi tuuma, pole mõtet Ubuntu 17.04-le, mille toetusaeg on vaid 9 kuud, üle minna. Kui otsustate siiski Ubuntut kasutada, siis valige Unity asemel mõni muu töölaud, nt Ubuntu MATE, vt viidatud videoid. Ubuntu 17.04 ei paku lauaarvuti kasutajale midagi uut, nagu ka rida sellele eelnenud Unityga distributsioone.

14.04.2017Canonical to Stop Developing Unity 8, Ubuntu 18.04 LTS Ships with GNOME Desktop

Ubuntu 18.04 To Ship with GNOME Desktop, Not Unity

Unity is dead. Long live Ubuntu!

A Look Back At The Desktop & X.Org/Wayland/Mir Milestones Of Ubuntu

Unity 8 Now Has a New Home over at UBports, Development Will Start Very Soon

Ubuntu Unity Vs Ubuntu GNOME

Ubuntu Gnome - The Future is Now -YouTube

10 reasons why Ubuntu should use KDE Plasma instead of GNOME

Hands-on with DeX, Samsung's bid to make your Galaxy S8 a desktop computerUbuntu 17.04 (Zesty Zapus) Officially Released, Available to Download Now

17 Things To Do After Installing Ubuntu 17.04

Ubuntu 17.04: A mouse-sized step forward

Ubuntu 17.04 Zesty Zapata - Viva la revolucion! (põhjalik ülevaade)

Trying Out Unity 8 + Mir On Ubuntu 17.04

Ubuntu 17.04 flavors are now available to download, including Ubuntu Budgie

Ubuntu MATE 17.04

Ubuntu MATE 17.04 Lands with MATE 1.18 Desktop, Brisk Menu & Updated Components

Ubuntu Mate 17.04 - The Refined Gold Standard - YouTube

MATE 1.18 on Ubuntu MATE 17.04 and it is AWESOME!!! - YouTube

Ubuntu 17.04 – YouTubeMozilla Firefox 52.0 Lands in All Supported Ubuntu Linux OSes, Update Now

LibreOffice 5.3 Officially Released with New User-Friendly & Flexible UI Concept

GIMP 2.8.20 Open-Source Image Editor Released

Kodi 17 Krypton Open-Source Media Center Officially Released

OpenShot 2.3.1 Crowd Funded Video Editor Released

darktable 2.2.4 Released with Support for Fujifilm X100F & Olympus E-M1 Mark II

Lightworks 14.0 Professional Video Editor Released with More than 400 Changes

A Powerful Image Editor `Fotoxx` 17.04 Has Been Released

PulseAudio 10.0 Linux Sound System Released, Offers OpenSSL 1.1.0 Compatibility

SMPlayer 17.1 Open-Source Video Player Introduces Chromecast Support, More

HandBrake 1.0.3 Open-Source Video Transcoder Improves 2-Pass x265 Encoding, More

Etcher Walkthrough

Linux Mint vs Ubuntu: Which Distro Should You Choose?