ChaletOS 16.04

Arvo Mägi

16.05.16 lasti välja ChaletOS 16.04 (nüüdseks on valminud 16.04.2), mis põhineb Xubuntu 16.04 LTS operatsioonisüsteemil. Töölaud on XFCE. Nimi tuleneb sõnast chalet, mis tähendab Šveitsi mägimaja. See distro on eelkõige mõeldud neile, kes soovivad loobuda Windows operatsioonisüsteemist, kuid tahavad töötada harjumuspärase töölauaga. Sobib ka üsna vana riistvara jaoks, kus seni kasutati Windows XP-d.

ChaletOS paistab silma mugava kohandamisvõimaluse poolest. Töölaual on Style Changer ikoon, mis avab akna, kust saab paljude teemade hulgast valida sobiva. Valitud teema rakendub kohe, ilma et oleks vaja teha uut alglaadimist. Samast aknast saab valida ühe paljudest conky (utiliit, mis kuvab töölaual süsteemi koormuse andmed, kuupäeva ja kellaja) teemadest. Sellist võimalust teised operatsioonisüsteemid ei paku. Töölauale saab anda Windows 10 välimuse, kuid selleks tuleb paigaldada vastav ikoonide pakett, vt alumine pilt. Kaasas on suur hulk kauneid taustapilte. Väga ilus! Suurepärased kohandamisvõimalused.


Kasutatakse Ubunu 16.04 varamuid ja Ubuntu Tarkvarakeskust. Töötab RIA ID-kaardi skript, mida pole vaja muuta. Varamutest saab paigaldada LibreOffice ja Thunderbirdi, mida plaadil ei ole. Tähelepanuväärne on rakendus Start Point, mis tutvustab ChaletOS eesmärke, sisaldab viiteid seda tutvustavatele videotele (30) ja artiklitele (22) ning soovitab lisatarkvara (51 nimetust). Algajatele väga kasulik. Suurimaks puuduseks on, et Start Point ei võimalda tarkvara paigaldada, erinevalt Ubuntu MATE Software Boutique´st.

Kõige meeldiva kõrval tuleb arvestada Xubuntu 16.04 puudustega ja asjaoluga, et tegemist on ühe mehe - Dejan Petrovici – projektiga. Kaugemas tulevikus ei pruugi sellised projektid jätkusuutlikud olla. Igal juhul väärib ChaletOS tutvumist.

Viimati täiendatud 17.07.16ChaletOS koduleht

ChaletOS 16.04 Linux Arrives for Windows Refugees, Based on Ubuntu 16.04 LTS

Ubuntu-Based ChaletOS 16.04.1 Out Now

ChaletOS 16.04 Full Features Review Based on Ubuntu 16.04

ChaletOS 16.04 Transforms Ubuntu 16.04 LTS into a Windows 10 Lookalike

Best FREE Desktop Operating System 2016 ? - YouTube

Checking out ChaletOS 16.04 Very Nice ! - YouTube

Xubuntu Xenial Xerus - Triple X - The spy who failed me (Dedoimedo kriitiline ülevaade)

Ubuntu MATE 16.04 Redefines Linux For Desktops