Linux Mint 18.2/18.3

Arvo Mägi

2.07.17 lasti välja Linux Mint 18.2 ("Sonya") Cinnamon, MATE, Xfce ja Plasma 5.8 töölauaga KDE, mis kõik põhinevad Ubuntu 16.04-l. Põhiversioon on Cinnamon 3.4 töölauaga, vt New features in Linux Mint 18.2 Cinnamon. Toetatud kuni aastani 2021. Kuni aastani 2018 jäävad kõik järgmised Mint 18.x versioonid põhinema Ubuntu 16.04-l. Selline arenduspoliitika tagab stabiilsuse ja võimaldab Minti arendajatel rahulikult keskenduda oma komponentide täiustamisele.




X-rakendused (X-Apps) on ühised Mint Cinnamon, MATE ja Xfce töölaudade jaoks, säilitavad harjumuspärase välimuse ega muutu iga uue GNOME versiooniga. Need on: meediapleier Xplayer (aluseks Totem), tekstiredaktor Xed (aluseks Pluma), pildivaataja Xviewer (aluseks Eye of GNOME), PDF lugeja Xreader (aluseks Atril), fotohaldur Pix (aluseks gThumb). Kõiki neid on täiustatud, samuti ka uuenduste haldurit. Koodekid ei ole paigaldatud. Neid saab paigaldada koos plaaditõmmise kõvakettale paigaldamisega või hiljem menüü korraldusega. Lihtsustatud on terminalikäsu apt-get süntaksit, nt apt-get install asemel võib terminaliaknasse tippida apt install.

Rakendusprogrammidest on plaadil lisaks eelloetletutele brauser Firefox, meiliklient Thunderbird, kontoritarkvara LibreOffice, fototöötlusprogramm GIMP ja muusikamängija Rhythmbox. Videopleier VLC paigaldatakse koos koodekitega. RIA Eesti ID-kaardi tarkvara saab paigaldada Ubuntu 16.04/17.04/17.10 jaoks kasutatava skriptiga (v 17.11). Kuigi väljastatakse teade, et LinuxMint 18 pole toetatud, paigaldatakse tarkvara probleemideta (kui varamute loetelust on eelnevalt eemaldatud CD-ROM).

Kasutaja saab töölauale paigutada vidinaid (nt kell ja ilmateade), ning lisada paneeli parempoolsesse otsa indikaatoreid. Uus ametlik vidinate veebileht Cinnamon-spices peaks tagama korralikult kontrollitud veavabad vidinad. Mugav on vahetada teemasid ja ikoone. Selleks pole vaja paigaldada teiste osapoolte utiliite nagu Ubuntu korral.

Igapäevaselt kasutatavate programmide käivitusikoonid võib paigutada paneelile, harvem vajalike omad menüü vasakus servas olevale lemmikute paanile. Kõiki programme saab käivitada menüüst, kus on ka paigaldatud programmide otsimisväli, mis ei saada infot Canonicali serveritesse. Mint 18.2 plaadil on palju kauneid taustapilte, mida võib soovi korral automaatselt vahetada. Töölaua võib hoida täitsa puhta või paigaldada sinna vidinaid ja programmide käivitajaid, mis peaks sobima igale maitsele. Alumise paneeli võib tõsta töölaua ülemisele servale ja soovi korral paigutada alumisele mõne doki (nt Cairo-dock). Dokk võib paikneda ka ülemisel või külgserval. Proovige seda virtuaalmasinas või LiveDVD plaadiga.

Linux Mint 18.2 Cinnamon sobib neile, kellele Unity ei meeldi, sh Windows XP/7/8 asendamiseks, kui tegemist pole väga vana masinaga. Vanemate masinate jaoks sobib Linux Mint 18 MATE või Linux Mint 18 Xfce. Versiooniuuenduse Mint 18.x 18.2-le saab teha Minti uuendushalduri abil. On väga mugav, et selleks pole vaja teha uut paigaldust. Uuendusi on vähem kui Ubuntul. Keda huvitab pidevalt uuendatav Cinnamon töölauaga distro, võiks proovida Arch Linuxil põhinevat Manjaro-Cinnamon 17.0.6, mis pakub värskemat tarkvara, kuid ei toeta Eesti ID-kaarti.

24.11 2017 lasti välja Linux Mint 18.3 ("Sylvia") Cinnamon ja MATE. Põhiversiooni töölaud on Cinnamon 3.6. Eelmise versiooniga võrreldes on oluliselt täiustatud tarkvarakeskust, sh lisatud flatpak-konteinerpakkide tugi, lisatud tarkvarast tõmmise tegemise võimalus Timeshift ja palju muid täiustusi, vt New features in Linux Mint 18.3 Cinnamon. Endiselt on kasutusel Ubuntu 16.04 põhi ja varamud. Seega on paljudest rakendusprogrammidest vanad versioonid ja puudub uusima riistvara tugi (protsessorid ja videokaardid, mille müük algas 2016. a või hiljem). Aasta keskel peaks ilmuma Linux Mint 19, mida saab osta ka paigaldatuna arvutile Mintbox Mini 2.

Enne paigaldamist testige Mint 18.2/18.3 Live-DVD või mälupulgaga. Sõltuvalt riistvarast võib esineda probleeme. Värske paigalduse korral lisage kõigepealt uuendused, mida võib olla üsna palju. Edasi paigaldage koodekid, ID-tarkvara ja muud programmid, mida olete harjunud kasutama.

Uuendasin oma arvutis Mint Cinnamon 18.2 18.3-le nagu kirjeldatud viidatud juhendis. Aeglasel arvutil kulus selleks vähem kui 10 min, probleeme polnud. ID-kaardi tarkvara töötab (Firefox 59‑ga saab Swedbankas ülekandeid teha).

Kokkuvõtteks: Linux Mint 18.x Cinnamon on üks paremaid Ubuntu 16.04 põhiseid distrosid. Toetatakse kuni aastani 2021. Tutvuge lähemalt YouTube videotest.

Viimati uuendatud 2.04.2018



Linux Mint 18.2 “Sonya” Cinnamon released!

Linux Mint 18.2 “Sonya” MATE released!

Linux Mint 18.2 “Sonya” Xfce released!

Linux Mint 18.2 “Sonya” KDE released!

Linux Mint 18.3 “Sylvia” Cinnamon released!

Linux Mint 18.3 “Sylvia” MATE released!

What’s New in Linux Mint 18.2 Cinnamon Edition

What’s New in Linux Mint 18.3 Cinnamon Edition

How to upgrade to Linux Mint 18.3



Why Linux Mint Won

Linux Mint 18: The best desktop – period

Linux Mint 18.2 "Red" Sonya - Distro the Destroyer (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

Linux Mint 18.3 Sylvia - Very nice (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

Hands On with Linux Mint 18.3 Cinnamon and MATE

Linux Mint 18.3 "Sylvia" Is Available To Download (hea ülevaade)

Linux Mint: Inside the Top Linux Distro

Linux Mint Cinnamon 18.2 – YouTube

Linux Mint 18.3 (Cinnamon & Mate) stable – YouTube

Linux Mint 18.3 Cinnamon - YouTube

10 things to do first in Linux Mint 18 Cinnamon

Top 25 things to do after installing Linux Mint 18 (Sarah) to make as user friendly

The 5 Best Cinnamon Desktop Themes (As Chosen By You)

Linux Mint 19 "Tara" Will Ship in June, Pre-Installed on the Mintbox Mini 2 PCs