Ubuntu 11.04 tuuningud

Arvo Mägi

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal lõppversioon, mis ilmus 28.04.2011, on pälvinud suuresti lahknevaid hinnanguid. Maikuus hakkasid üksteise järgi ilmuma Natty tuunigute (remaster) alfa, beeta ja RC versioonid – Linux Mint 11, Pinguy OS 11.04, AriOS 3.0 ja meie oma eestikeelne kallikene - Estobuntu GNOME 11.06. Kõik need üritavad algajale pakkuda paremat kasutamiskogemust. Selleks lisatakse LiveDVD plaadile multimeediafailide mängimiseks vajalikud koodekid, Flash, Sun Java, Compiz juhtimiskeskus ja vastavalt koostaja maitsele mitmeid lisaprogramme (GIMP, VLC, Thunderbird, Rhythmbox, OpenShot jt).

Et paljud peavad Ubuntu 11.04 Unity kasutajaliidest lauaarvutite jaoks mõttetuks, on Mint 11, AriOS 3 ja Pinguy OS 11.04 sellest loobunud. Mint 11 kasutab üht paneeli ekraani alaservas, Pinguy OS 11.04 üht paneeli ekraani ülaservas, kaht Docky dokki ja Conky paneeli akna parempoolses servas, AriOS kaht AWN paneeli. Sügisel, kui minnakse üle GNOME 3-le ja traditsioonilist, paneelidega GNOME töölauda enam kasutada ei saa, seisavad nad aga raske valiku ees – Unity või GNOME 3 Shell.



Linux Mint 11 ja Pinguy OS 11.04

Kõige suurema kasutajaskonnaga ja kõige usaldusväärsem on Linux Mint 11. Mint Menu, Mint tarkvarakeskus ja kaunis teema on selle firmamärgid. Töölaual pole vaikimisi mingeid vidinaid. Probleem on vaid Eesti ID-kaardi tugi. Ametlikult on hetkel ID-kaardi tugi (RIA pakid) olemas vaid Ubuntu 10.10 jaoks, kuid väikese nipitamisega saab neid kasutada ka 11.04 jaoks. Pinguy OS on mõnevõrra ülepingutatud. Suur hulk ppa-tarkvaraallikaid, Firefoxi lisasid ja arvukad lisaprogrammid ei ärata usaldust. Muidugi võib üleliigsed programmid kustutada ja kahtlased tarkvaraallikad (ajutiselt) välja lülitada. Pinguy OS 11.04, AriOS 3 ja Linux Mint 11 lõppversioonid on juba ilmunud.

Eestlastele peaks kõige rohkem huvi pakkuma eestindatud Estobuntu GNOME 11.06, mille aluseks on Ubuntu 11.04. Selle on lisatud eesti keele pakid, eestikeelne paigaldusjuhend, Eesti ID-kaardi tugi, Java, Filosofti speller, Flash ja koodekid, Eesti saitide järjehoidjad ja reklaamifilter Firefoxile, Eesti raadiojaamad Bansheele ning programmile Radio Tray. E-posti klient Evolution on asendatud Thunderbirdiga, lisatud on programmid VLC, GNOME MPlayer, GIMP, Skype, Glippy ja Radio Tray. Silmailuks on paigaldatud vidinaprogramm Screenlets, mille jaoks on koostatud eestikeelne lipikuvidin, Eesti registreeritud Linuxi kasutajate (neid on ainult veidi üle 300) statistikat kuvav vidin ja EHMI serveril põhinev ilmateate vidin, mis väljastab ilmateate ja prognoosi ka väiksemate Eesti linnade kohta. Unity kasutajaliides ja Global Menu on alles jäetud ja hea on, sest nii on kõigil võimalik nendega tutvuda. Kellele need ei meeldi võib ühe või mõlemad välja lülitada ja vanaviisi edasi töötada. Paar nädalat tasuks Nattyt proovida siiski nii, nagu Canonical seda mõelnud on. Harjute ära, hakkab võib-olla meeldima. Unity dokk on tegelikult mugav, eriti kui õpite hiire asemel kasutama klahvikombinatsioone. Mark Shuttleworth on püstitanud eesmärgi kasvatada Ubuntu kasutajate arv nelja aastaga 200 miljonile ja loodab, et see õnnestub tänu Unityle.



Estobuntu GNOME 11.06 screenletsi lipiku ja ilmateatega ning Eesti Linuxi kasutajate statistikaga

Ubuntule koodekite, Flashi, Suni Java ja Filosofti spelleri lisamine on algajale tülikas. Oskaja saab sellega ja koguni eestindatud LiveDVD plaadi tegemisega hakkama tunni aja jooksul. Kõigi Estobuntu plaadil olevate lisade paigaldamine (ID-kaardi tugi, Eesti raadiod, screenlets jm) nõuab muidugi rohkem teadmisi, aega ja motivatsiooni. Tuleb olla tänulik „trammile“, kes selle töö ära tegi. On loomulik, et tuuningud valmivad paar kuud pärast Ubuntu uue lõppversiooni ilmumist. Selleks ajaks on jõudnud ilmuda ka sadakond Ubuntu uuendust-parandust. Liiga pikalt pole eestindamisega mõtet vaeva näha (muudetud sisselogimise ja taustapildid, teema, ikoonid jms), kuna kasutajaid, eriti aga aktiivseid testijaid, on vähe. KDE töölauaga Estobuntu uute versioonide ilmumine on seni ligi pool aastat veninud. Estobuntu GNOME 11.06 on meeldiv erand.

Artiklit täiendatakse vastavalt uute versioonide ilmumisele.

03.07. 2011

Ubuntu 11.04, Unity Released to Mixed Reactions

10 things to love about Ubuntu 11.04

4 Terribly Easy Steps To Move Away From Unity In Ubuntu 11.04

Pinguy OS 11.04 Released With Classic GNOME 2.32.1 Desktop

New features in Linux Mint 11

Linux Mint 11 Has Been Released [Screenshots]