Eestindatud Ubuntu 11.04 LiveCD

Arvo Mägi

Ubuntu LiveCD plaadi käivitamisel saab küll valida keelt, kuid menüüd jäävad ikkagi ingliskeelseteks. Eesti keele jaoks tuleb paigaldada keelepakid. Tükk tegemist on ka Java, Flashi, koodekite ja vajalike lisaprogrammide paigaldamisega. Kas lihtsamini ei saaks? Saab küll. Ubuntu varamutes on programm uck (ubuntu customization kit), mis on mõeldud rahvuskeelsete Ubuntu (Kubuntu/Xubuntu ja Edubuntu) LiveCD plaatide tegemiseks. Selle programmi abil saab ka LiveCD-le programme lisada või eemaldada.

Vaatame, kuidas teha Ubuntu 11.04 eestindatud LiveCD. Kõigepealt tuleb Ubuntu 11.04 paigaldada mõne arvuti kõvakettale. Samal kõvakettal peab olema plaaditõmmis ubuntu-11.04-desktop-i386.iso. Edasi tuleb Ubuntu tarkvarakeskuse abil paigaldada programm uck 2.4.4. Kõvakettal peab /home kataloogis olema vaba ruumi vähemalt 5GB ja aktiveeritud peavad olema universe ja multiverse varamud, sh lähtekood.

Käivitage programm uck. Avatakse terminali ja dialoogiaknad. Kõigepealt tuleb dialoogiaknas märgistada millised keelepakid plaadile paigaldada ja plaadi keel (piisab kui märgistate ainult eesti keele). Plaadilt võib lasta eemaldada Windowsiga seotud failid, nagu wubi, mida kasutatakse Ubuntu paigaldamiseks Windowsi kettapartitsiooni. Edasi valige dialoogiaknast tegevus Run package manager, mis käivitab Synapticu uue koopia (see on teistsuguse välimusega, kui Natty koosseisus olev). Määrake selle aknast uuesti tarkvara allikad, sh lähtekood, – universe, multiverse ja partners. Viimase jaoks tippige lisaallikate kaardilt avanevasse abiaknasse rida deb http://archive.canonical.com/ubuntu natty partner. Seda varamut on vaja Sun Java ja Flashi paigaldamiseks. Võite lisada ka mõne vajaliku ppa varamu, nt ppa.esteid/ppa Eesti ID-kaardi jaoks, kui ükskord valmivad Natty pakid. Uuendage pakkide loetelu.

Märgistage Synapticu aknas vajalikud programmipakid - thunderbird, thunderbird-locale-et, libreoffice-l10n-et, libreoffice-help-et (thunderbirdi ja libreoffice keelepakid tuleb eraldi lisada, kuigi alguses valisite plaadile eesti keele pakkide paigaldamise). Laske märgistatud pakid paigaldada. Järgmiseks märgistage pakid sun-java6-jre, sun-java6-plugin, sun-java6-fonts, libreoffice-java-common (seda vajab Filosofti speller), flashplugin-installer. Laske need paigaldada. Edasi märgistage compizconfig-settings-manager ja koodekite pakid: gstreamer0.10-ffmpeg, gstreamer0.10-pitfdll, gstreamer0.10-plugins-bad, gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse, gstreamer0.10-plugins-ugly, gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse, libdvdnav4, libdvdread4, libxine1-ffmpeg, libavcodec-extra-52, libavformat52. Laske need paigaldada. Parem on mitte kasutada pakki ubuntu-restricted-extras, mis paigaldab Open Java, vaid eraldi koodekite pakke. Loobutud on pakist gstreamer0.10-fluendo-mp3, mis ei taga videoredaktorites mp3-failide kodeerimist. Valitud pakid tõmmatakse alla ja paigaldatakse kõvaketta ajutisse kataloogi.

Synapticu abil võib plaadilt eemaldada programmid, mida te vajalikuks ei pea, nt evolution ja evolution-data-server (neid asendab meiliklient Thunderbird), videoredaktor PiTiVi, mille asemel võiks paigaldada suuremate võimalustega OpenShot 1.3 (on Pinguy OS 11.04 plaadil), lisada fotoredaktori GIMP ning soovi korral veel midagi, nt indicator-weather. CD-plaadile kohandatud Natty ei mahu, seega tuleb kasutada DVD-plaati, kus on piisavalt ruumi.

Sulgege Synapticu aken ja valige dialoogiaknast tegevus Continue building. Uck paneb kokku kohandatud plaaditõmmise custom.iso. Selleks kulub üksjagu aega. Kõigiks plaadi tegemise protseduurideks kulus aeglasel 512K mäluga arvutil kokku vaid 45 min. Kirjutage värske eestindatud Natty plaaditõmmis DVD-plaadile või mälupulgale ja käivitage sellelt arvuti.

Kuna keelt valida pole vaja, siis klõpsake avaekraani nupul Proovi Ubuntut. Eestikeelsed on menüüd, Libreoffice, Firefox, Thunderbird, Synaptic ja Banshee. Mängida saab YouTube faile (Flash on paigaldatud) ja multimeediafaile (koodekid on paigaldatud). Eesti ID-kaardi tugi esialgu puudub. Java on paigaldatud ja soovi korral võite kontrolliks paigaldada Filosofti spelleri (selle jaoks vajalik libreoffice-java-common on plaadil).

Kui soovite Natty LiveCD plaadilt kõvakettale paigaldada, siis tehke topeltklõps töölaua paigaldusikoonil. Ärge märgistage paigaldamisaknas kontrollkaste uuenduste ja koodekite paigaldamiseks (need on juba plaadil). Soovitatav on paigutada /home kataloog eraldi ketta partitsioonile, st jaotada ketas käsitsi. Pärast Natty kõvakettale paigaldamist avage tarkvaraallikate loetelu ja eemaldage märgistus kontrollkastist Lähtekood. Uuendage pakkide loetelu, paigaldage uuendused ja vajalikud lisaprogrammid. Muide, LiveCD plaadile saab paigaldada ka selle tegemise ajaks väljastatud Ubuntu uuendused.

Asi on tegelikult lihtsam, kui selle kirjeldamine. Eestindatud Ubuntu LiveDVD plaadi tegemiseks kulub vähem kui tund aega. Selleks pole vaja kuude kaupa arendustööd, vaid kübeke entusiasmi. Kuigi sellel pole Firefoxi lemmiklinke eestlastele ega Banshees eesti raadioid, võib plaadi valmis teha juba järgmisel päeval pärast Ubuntu uue versiooni ilmumist. Ekraanitõmmiseid vt esimesena viidatud allikast. Tehke endale prooviks eestindatud Ubuntu 11.04 plaat ja tutvustage täiesti uudse Unity kasutajaliidesega operatsioonisüsteemi oma sõpradele, et sellest koos vaimustust tunda või seda kiruda. Pole üldsegi välistatud, et Unity osutub edukaks. Igatahes on juba teatatud kümne eelinstallitud Ubuntu 11.04-ga arvuti turule toomisest.

02.05.2011

Building Customized Ubuntu Live-CDs With UCK On Ubuntu 9.04

Manual disk partitioning guide for Ubuntu 11.04

10 Ubuntu 11.04 Pre Installed Laptops and Netbooks