Estobuntu 12.08

Estobuntu 12.08 on eesti kasutajate jaoks kohandatud Ubuntu 12.04.1. Kõik on nii eestikeelne kui võimalik. Muudetud on vaikimisi kasutatavat teemat ja taustapilti, lisatud meediafailide mängimiseks vajalikud koodekid ja screenlets vidinad, millest vaikimisi on kasutusel lipik ja EMHI ilmateade. Eesti ID-kaardi toe tagavad RIA pakid. Paigaldatud on kõik Ubuntu 12.04.1 uuendused, mis on välja lastud enne Estobuntu 12.08 plaadi genereerimist.

Veebilehitsejale Firefox on lisatud enamkasutatavate Eesti veebilehtede lingid, Rhythmbox'ile ja Radio Tray'le Eesti raadiod. Plaadil on ka pakihaldur Synaptic, CompizConfig seadetehaldur, utiliidid MyUnity ja Ubuntu Tweak, fototöötlustarkvara GIMP 2.6 (uusim on 2.8.2), videoredaktor OpenShot, veebitelefon Skype ja Kõu veebiseadmete tugi.




Kõik Ubuntu 12.04 kohta kirjutatu, sh soovitused ja viited, kehtib ka Estobuntu 12.08 kohta, sh soovitus kasutada sisemise Alcor Micro AU9520 kaardilugeja korral vanemat libccid versiooni, kui lugejat aeg-ajalt või pidevalt ära ei tunta. Ubuntu 12.04 põhjalik eestikeelne ülevaade, koos arvukate viidetega on Ubuntupingviini artiklis Ubuntu 12.04, mille linke uuendatakse pidevalt.

Mida teha pärast paigaldust?

1. Paigalda Ubuntu uuendused (käivita Uuendamishaldur, klõpsa nupul Kontrolli ja siis nupul Paigalda uuendused)

2. Kontrolli, kas sinu arvuti riistvara jaoks on olemas lisadraivereid ja vajaduse korral paigalda need (Süsteemi sätted, Lisadraiverid).

3. Kontrolli veebilehitseja Firefox ja meiliprogrammi Thunderbird tööd. Vajaduse korral konfigureeri oma meilikonto(d), lisa Firefoxile vajalikud lemmiklingid ja eemalda mittevajalikud. Seda pole vaja teha, kui arvutis või välisel kõvakettal on alles varasemad varjatud .mozilla ja .thunderbird failid. Pukseeri Käivitajale Thunderbirdi ikoon.

Ülejäänu on juba maitse asi. Ubuntu eripäraks on Unity töölaud, mille üks põhikomponent on töölaua vasakul serval paiknev Käivitaja paneel. Loe eestikeelset Unity tutvustust siit. Unity konfigureerimiseks tasuks paigaldada utiliidid Unsettings (võimaldab muuhulgas ühe hiireklõpsuga välja/sisse lülitada globaalmenüü) ja MenuLibre (võimaldab muuta Käivitaja ikoonide rippmenüüsid). Utiliidid MyUnity ja Ubuntu Tweak on juba paigaldatud. Katseta Unity globaalmenüüsid ja uut tuuleklaasimenüüd (HUD) ning otsusta siis, kas sa neid vajad või mitte. Kui utiliidi Unsettings abil globaalmenüüd välja lülitada, siis on rakenduste menüüd nende akendes ja HUDi kasutada ei saa.

Kasulik on utiliit Drawers, mis võimaldab Käivitajale paigaldada ühe või mitu sahtlitega ikooni. Iga ikooni alla võid koondada komplekti vajalike programmide, kataloogide, failide või veebisaitide ikoone. Paremklõps sahtli ikoonil avab rippmenüü, kust saab käivitada sellesse sahtlisse paigutatud programme, avada kaustu, faile või veebilehti. Klõps sahtli ikoonil avab mini-ülevaatemenüü (mini-Dash) akna (vt pilti), kus on sahtli sisu kajastavad ikoonid, millel saab vajaliku käivitamiseks klõpsata. Ikoone saab sahtlisse lisada neid Ülevaatemenüü aknast mini-ülevaatemenüü aknasse pukseerides. Veebisaitide lisamiseks tuleb vajalik sait Firefoxi aknas avada ja pukseerida aadressiribalt saidi aadress mini-ülevaatemenüü aknasse. Tee paremklõps sinna ilmunud ikoonil ja muuda hüpikmenüüst ikooni all kuvatav nimi, kui see on liiga pikk. Kui ekraanil olevad screenlets vidinad ära tüütavad, võib need täielikult eemaldada ja ilmateate jaoks lisada sahtlisse veebilehe www.ilm.ee/asukoht. Klõps sellel kuvab EMHI ilmateate sulle lähimas kohas. See on üldjuhul täpsem kui Yahoo või Google serveritega töötavate utiliitide ilmateade. Hetke temperatuuri erinevus võib olla isegi kuni 4ºC. Pildi alumises reas olevad autori lisatud veebirakenduste ikoonid avavad vastavalt Tallinna ilmateate, YouTube Quantali (Ubuntu 12.10) videod, sordituna ülesalaadimise kuupäeva järgi, ja Ubuntu eestikeelse veebilehe.




Muuda Käivitaja paneeli suurus endale sobivaks, nt vaikimist kasutatava 48-piksli asemel 32-pikslit, siis mahub sinna rohkem ikoone. Paigalda Käivitajale vajalikud ikoonid. Paigalda ülemisele menüüribale vajalikud lisaindikaatorid, nt ClassicMenu jt. Lisainfo artiklist Indicators Collection for Ubuntu 12.04/11.10/11.04/10.04/Mint.

Paigalda Ülevaatemenüü aknale vajalikud lisavaated (lenses), nt Wikipedia (väljastab ainult eestikeelse Wikipedia infot), AskUbuntu jt. Lisainfo artiklist The easy guide to Ubuntu 12.04's Unity lenses. Kui oled aktiivne veebirakenduste (GMail, Facebook jt) kasutaja, siis tasuks tutvuda verivärske Web Apps'iga, mis integreerib need sujuvalt töölauaga.

Vali sobiv taustapilt. Kui soovid taustapilti tihti vahetada, tee kataloogi Pildid alla alamkataloog Taustad ja paiguta kõik meeldima hakanud taustapildid sinna. Paigaldada Ubuntu varamust utiliit Wallch, Variety või Slidewall. Nende abil saad valitud alamkataloogist taustapilte kas käsitsi või automaatselt vahetada.

Paigalda Ubuntu tarkvarakeskusest või ppa-varamutest uusimad rakendusprogrammide versioonid, nt LibreOffice 3.6.0, GIMP 2.8.2, Rhythmbox 2.97 ja selle pluginad, MiniTube 1.8, ffDiaporama 1.3.1 jt.

Arvo Mägi

Viimati uuendatud 04.09.2012



Kirjandus.

Ubuntuveeb (eestikeelne Ubuntu Linuxit kajastav veebileht)

Ubuntu 12.04 (eestikeelne artikkel Ubuntuveebis)

Unity juhend (eestikeelne, 30 lk pdf)

OpenShot juhend (eestikeelne, 32 lk pdf)

GIMP juhend (eestikeelne, 64 lk pdf)

Stacks of items creator, Drawers 12.08, updated with drag&drop reordering and optimized mini Dash positioning

Indicators Collection for Ubuntu 12.04/11.10/11.04/10.04/Mint

The easy guide to Ubuntu 12.04's Unity lenses

[How To] Install Ubuntu’s New Web Apps Feature in 12.04 & 12.10

Fix MP4 Playback In Ubuntu 12.04 and install Minitube 1.8.0

Rhythmbox 2.97 Released With Improved Interface [Ubuntu 12.04 PPA Available]

Rhythmbox Third-Party Plugins Ubuntu PPA

The wallpaper changer application, Wallch, updated to version 3.0

Master your wallpapers with Variety and Slidewall (Ubuntu Software Center)

Install LibreOffice 3.6 in Ubuntu/Linux Mint (New Release)

GIMP 2.8 officially released (GIMP 2.8 final PPA available)

Create and edit quicklists and launchers with MenuLibre (Ubuntu Software Center)