Pinguy OS 10.10

Arvo Mägi

Pinguy OS 10.10 on Ubuntu 10.10 põhinev tuunitud distro (remaster). Autorite sõnul oli eesmärgiks luua distro, mida ka algaja saaks kohe kasutada, ilma et oleks vaja paigaldada koodekeid, lisaprogramme, Firefoxi lisasid ja pluginaid jm. Tulemus on muljetavaldav ja pälvinud palju kiitvaid hinnanguid. Avaldatud on mitmeid positiivseid ülevaateid, mis distro populaarsust kasvatavad. Distrowatchi viimase seitsme päeva edetabelis tõusis see ajutiselt kõrgele 6. kohale.

Need, kes on tuttavad nii Mint 10, kui Pinguy OS 10.10ga, kipuvad viimast eelistama (Linux Mint is a good distro, but in my opinion, Pinguy OS gives a far better experience with pre-configured compiz tweaks, global menu, conky and docky).

Autorid on ühendanud Ubuntu 10.10 ja Linux Mint 10.10 (sh Mint menu, Mint update) parimad küljed ning lisanud omalt poolt täiustusi – kaks Docky dokki, Conky monitori, Nautilus Elementary, Global Menu, GNOME Activity Journali jpm. Flash ja Java on juba paigaldatud, Firefoxile on paigaldatud 26 (!) lisa. Aktiveeritud on palju programmivaramuid. Kohe saab mängida kõiki multimeediafaile, YouTube ja isegi Apple videoid.
Töölaua pildil on näha dokid, Conky (monitoorib arvuti kasutamist) paneel ja Nautiluse aknas avatud terminal. Ubuntu lillaka taustapildi asemel on foto. Parima ülevaate saab viimasena viidatud YouTube videot vaadates. Kellele Conky tundub üleliigsena, võiks proovida AriOSi, mis kasutab AWN dokke.

Praeguseks on valminud Pinguy OS 10.10 lõppversioon (sellest on juba ilmunud 10.10.1, kus on parandatud qt4 programmide paigaldamise viga), mis kinnitab, et tuunimine ei pruugi sugugi väga kaua kesta ja programmi remastersys abil võib kohandatud distro plaadi üsna kiiresti valmis teha. Täiesti mõeldav oleks selle distro või Linux Mint 10 alusel, mis on veidi konservatiivsem ja turvalisem, välja lasta eestikeelne distro, millele oleks paigaldatud Eesti ID-kaardi tugi ja lisatud vastav varamu, Filosofti speller OpenOffice.org'ile, eesti kasutaja jaoks sobivad lingid Firefoxile ning Eesti raadiojaamad Rhythmboxile.

Mulle tundub, et tavakasutaja jaoks on Conky monitor mittevajalik, pealegi koormab see asjatult arvutit. Kindlasti on ka 26 Firefoxi lisa liiast. Suur arv aktiveeritud lisaprogrammide varamuid muudab distro ebastabiilseks (neid võib muidugi välja lülitada). Uuemat Eesti ID-kaardi tarkvara saab paigaldada versioonile 10.10.1, 10.10 annab veateate, et libqt4-xmlpattern on paigaldamata. Eesti keele pakkide paigaldamisega probleeme ei tekkinud. Eestikeelseks muutuvad menüüd, OpenOffice.org, Firefox ja Thunderbird. Kataloogide nimesid ei maksa lasta eestikeelsetega asendada, muidu ei tööta töölaua vasakul serval paikneva doki ikoonid.

Linuxi suureks eeliseks on avarad kohandamisvõimalused. Kui Pinguy OSis midagi ei meeldi, muutke see endale sobivaks – lülitage välja üleliigsena tunduvad Firefoxi lisad, eemaldage Conky ja muud mittevajalikud programmid, nt taustapiltide vahetamise programm. Kuidas Pinguy OS areneb, võib jälgida Facebookist ja YouTube videotelt.

Sama hästi võite aluseks võtta Mint 10, tõsta selle paneeli töölaua ülaservale, paigutada töölaua alumisele servale Docky (mulle meeldib rohkem AWN, millele võib muuseas lisada Mint menüü), vahetada teema ja taustapildi. Loomulikult tuleks lisada eesti keele ja Eesti ID-kaardi tugi ning Filosofti speller OpenOffice.org'ile.

GNOME töölauaga Estobuntu stabiilne versioon jäigi kahjuks ilmumata. Kahtlustan, et üheks põhjuseks oli ebastabiilse screenlets'i lisamine. Eelkõige on Estobuntu probleemiks aga liiga väike asjast huvitatute ring. Nigel koduleht, millel pole isegi ekraanitõmmiste pilte, YouTube ja Facebooki ignoreerimine kinnitavad seda. Võrdluseks tasub vaadata Pinguy OS videote saiti.

Tired Of Tweaking Ubuntu? Try Pinguy OS 10.10 Beta 2! [Ubuntu Remaster]
Pinguy OS 10.04.1.2
Quick Look: Pinguy OS 10.10
Pinguy OS on Facebook
Pinguy OS videos
Linux Mint 10 Review
First look and impressions of Pinguy OS 10.10
Pinguy OS - Probably the Best Ubuntu Derivative I have Ever Used!
Pinguy OS 10.10.1 (ZDNet UK)

30.12.10