AriOS 2.0 (Ubuntu 10.10 Remaster)

Arvo Mägi

AriOS on Iraanis välja lastud 32-bitine Ubuntu 10.10 Remaster (tuuning), mis on inspireeritud Unity töölauast. Sellest on saadaval ka rahvusvaheline (ingliskeelne) variant ja peatselt lubatakse 64-bitist. Tegemist on erakordselt hästi teostatud Ubuntu tuuninguga.
Töölauale pole topitud mingeid vidinaid (Pinguy OSis Conky, Estobuntu GNOMEs Screenlets). Unity käivitaja (doki) asemel on kaks AWN dokki. Töölaua paremas ülanurgas olev dokk on teadete ala (notification area) jaoks. Vasakus ekraani servas on põhidokk. Selle esimene ikoon avab hierarhilise peamenüü (mille asemel võib soovi korral kasutada Mint-menüüd). AWN dokid pakuvad palju rohkem võimalusi kui Unity dokk. Vasakul serval paikneva doki võib soovi korral paigutada ekraani paremale või alumisele servale, selle vaikimisi varjata, muuta ikoonide suurust jne. Dokile saab paigutada vidinaid (nt ilmateade, mis kuvab ka viie päeva prognoosi, kell-kalender jm).

Soovi korral võib dokkide asemel kasutada GNOME paneele. Selleks tuleb terminaliaknasse tippida korraldus gpanel, korraks välja ja uuesti sisse logida. Endise olukorra saab taastada korraldusega awn. Kaasas on mitu terminaliaknast käivitatavat skripti, nt 200-realise tuuma paranduse lisamiseks.

Autor on lisanud palju populaarseid töölaua täiustusi ja lisaprogramme - ISO tõmmise suurus on 1,6 GB. Loomulikult on paigaldatud multimeedia mängimiseks vajalikud koodekid. Eraldi tahaks ära märkida, et kaasa on pandud tekstifailid, mis annavad põhjaliku ülevaate sellest, milliseid täiustusi on tehtud, ning videofailid, mis annavad distrost ülevaate ja selgitavad dokkide kasutamist. Neid saab avada töölaual olevast kataloogist Help. Estobuntu tegijatel tasuks eeskuju võtta.

Live DVD-lt ei õnnestunud eesti keele pakkide paigaldamine. Pärast Iraani serveri vahetamist Ubuntu põhiserveriga sai eesti keele pakke küll alla laadida ja paigaldada, kuid keelte valiku aknast ei saanud eesti keelt valida. Sama probleem oli ühel katsetajal hispaania keelega. Pika kirjavahetuse järgi AriOS autori Mehdi Fattahiga leidsime lahenduse. Pärast keelepakkide paigaldamist, tuleb keelte valiku aken sulgeda ja anda terminaliaknast käsk sudo apt-get install --reinstall localechooser-data locales (mida Ubuntu 10.10 või Pinguy OS 10.10.1 korral vaja ei ole). Pärast seda tuleb keelte valiku aken uuesti avada, pukseerida sellesse ilmunud rida Eesti loetelu algusesse ja klõpsata nupul Rakenda kogu süsteemile. OpenOffice.org jaoks tuleb eesti keel eraldi seadistada vaikimisi kasutatavaks.

Igal juhul on AriOS hea distro ideede ammutamiseks. Oskaja võib ka standardse Ubuntu 10.10 või tulevase Ubuntu 11.04 sellega sarnaseks muuta.

AriOS: Light Interface And Heavy Application Base In A Ready To Use Ubuntu Remaster