KDE 20. aastane

Arvo Mägi

14. oktoobril 2016. a sai KDE 20. aastaseks. Sündinud kui “Kool Desktop Environment” ehk lihtsalt “KDE,” on KDE-st tänaseks saanud eelkõige ühiste ideede nimel töötav rahvusvaheline kogukond, mis arendab avatud lähtekoodil põhinevat vaba tarkvara. (It’s a community of people doing Free Software for real users). Kogu tarkvara aluseks on C++ graafiline programmeerimiskeskkond Qt ja sellega töötavad 70+ lisamoodulit ─ KDE Frameworks ─ „lego-klotsid” mille põhjal on kokku pandud nii KDE Plasma 5 töölaud kui ka sellega töötavad rakendusprogrammid. KDE Frameworks täiendused ilmuvad iga kuu. 4. oktoobril ilmus pikaajalise toega KDE Plasma 5.8 LTS töölaud, mis tähendab, et Plasma 5 on kasutamisküps, töötab stabiilselt ja pakub parimaid kohandamisvõimalusi. KDE neon (vt pilti) pakub huvilistele juba ka Wayland displeiserveriga töötavat Plasma 5.8 distrod (esialgu on see arendusversioon).




KDE neon on KDE arendajate poolt loodud semirolling platvorm KDE-huvilistele, kus saab kaasa lüüa uusima KDE tarkvara testimisele. Tuumiktarkvara on stabiilne Ubuntu KDE 16.04, kõik Plasma komponendid ja KDE rakendused aga pidevalt uuendatavad. Selle baasil on välja lastud tavakasutajatele sobiv Maui Linux 2. Väga hea on ka Arch linuxil põhinev, pidevalt uuendatav Manjaro KDE (vt pilti). Arendajad on pärit Austriast, Saksamaalt ja Prantsusmaalt – seega Euroopa distro, mis paikneb Distrowatchi edetabelis kõrgel kuuendal kohal. Pidevalt uuendatav on ka KaOS, mille arendajad tegelevad vaid 64-bitise KDE Frameworks-põhise tarkvaraga (KDE 4 tugi puudub). Paljudest programmidest, nt Calligra kontoritarkvara, on uusimad arendusversioonid.




KDE Plasma 5 kasutaja saab ise otsustada, milline tema arvuti töölaud välja näeb ─ kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kas paneele on üks või rohkem, kuidas menüü, paneelid ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Mingeid lisaprogramme pole töölaua kohandamiseks vaja. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab aknahaldur KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. Töölauda saab kasutada Wayland displeiserveriga. Uudse kujunduse ja sisu on saanud KDE internetivaramu – KDE Software Store, milles on palju vidinaid, teemasid, ikoonikomplekte, taustapilte jm, edaspidi ka rakendusprogrammide konteinerpakke.

Seoses aastapäevaga avaldati kaks dokumenti ─ „20 Years of KDE Timeline” ja „20 years of KDE.” Esimene on ajateljele paigutatud ülevaade tähtsamatest KDE arendusetappidest, teine on raamat, kuhu on koondatud rida artikleid arendajatelt. Väärt lugemismaterjal kõigile KDE-huvilistele!

Töölaud on keskkond rakendusprogrammide (Applications) käivitamiseks ja kasutamiseks. KDE Applications uued versioonid ilmuvad regulaarselt 3 korda aastas, veaparandused iga kuu. Ilmunud on Applications 16.12.0. Rakenduste hulka kuuluvad muuhulgas parim failhaldur Dolphin, pildivaataja Gwenview, arhiivihaldur Ark, tekstiredaktor Kate aga ka üks paremaid Linuxi videoredaktoreid Kdenlive. Iseseisva ajakava järgi arendatakse aktiivselt KDE fotohaldur-redatorit digiKam 5.x, maalimisprogrammi Krita 3.x, kontoritarkvara Calligra 3.x ja paljusid teisi programme. Töötavad kolmandate osapoolte programmid: kontoritarkvara LibreOffice, brauser Firefox, meiliklient Thunderbird, videomängija VLC, fotoredaktor GIMP jt. Vt 7 KDE Apps You Should Know About.

Kui piiratud kohandamisvõimalustega Ubuntu Unity on ära tüüdanud, on mõni KDE Plasma 5 töölauaga distro (nt pidevalt uuendatavad Manjaro KDE või KaOS) hea valik, kuid eeldab korralikku arvutit, millel on mitmetuumaline protsessor, vähemalt 4 GB mälu ja Inteli või Nvidia videokaart (AMD kaartidega on probleeme, kuid asi paraneb). SSD salvestilt töötab välkkiirelt.

Viimati täiendatud 18.12.2016



Happy 20th Birthday, KDE!
KDE celebrates 20th birthday and goes LTS

Netrunner Desktop version becomes Maui 1
Maui Linux 1 - Surprising KDE Focused OS - YouTube
Maui 2 “Blue Tang” released
Release: Maui Linux 2 review - YouTube
Manjaro Linux 16.08 "KDE" overview - YouTube
Manjaro 16.10 KDE Review – Easy Arch Linux - YouTube

Eestikeelsed artiklid:

KDE Plasma 5 töölaud
Kubuntu, Manjaro KDE või Netrunner

Eestikeelsed pdf-vormingus juhendid

Plasma 5 kasutamisjuhend (21 lk)
Kdenlive 0.9.10/16.08 kasutamisjuhend (31 lk)
digiKam 5.x kasutamisjuhend (29 lk)