KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Qt 5.10 valmis 2017. a detsembris, Qt 5.11 2018. a mais. KDE Frameworks on 70 moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.

KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Pikaajalise toega Plasma 5.12 LTS ilmus 6.02. 2018. a, Plasma 5.14 ilmus 9.10.2018. Plasma 5 töölaud on pälvinud kiitvaid hinnanguid ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, Netrunner rolling, Maui, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.14.x töölaud ja Applications 18.08.x rakendused. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 18.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada.

2018. a aprillis ilmus Kubuntu 18.04 LTS, milles on Plasma 5.12.4 LTS ja Applications 17.12.3. Dedoimedo esialgne hinnang 5 punkti kümnest, pärast uuendusi 9 punkti. 18.10.18 ilmus Kubuntu 18.10, milles on Plasma 5.13.5 ja Applications 18.04.3, mida saab värskendada backports-varamu kaudu. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro, KDE neon, Maui 17.06 võrreldes konservatiivne distro.

30.10.18 ilmus Arch Linuxil põhinev pidevalt uuendatav Manjaro KDE 18.0 Illyria. Kasutusel on Linux 4.19.0, Qt 5.11.2, Frameworks 5.51.0, Plasma 5.14.2, Applications 18.08.2, Firefox 63.0, LibreOffice 6.1.2, VLC 3.0.4, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.2.2 paigaldaja, kena Breath teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.8.2, Calligra 3.1, Krita 4.1.5, Kexi 3.1, Kaffeine 2.0.15, OpenShot 2.4.3 ja Calibre 3.33. Pidevalt uuendatav tarkvara ja maitsekas kujundus. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis suure edumaaga esikohal. Töötab minu arvutis ja olen väga rahul. Kõik Plasma ja Applications uuendused saabuvad hiljemalt paari nädala jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid. Latte Dock võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida.

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega teavitusala. Tuttav pilt Windows XP/7 või Linux Mint 18 kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema ja sellega sobiva Breeze Dark värviskeemi, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende tausta tumedaks. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks saab töölaua vasakust ülanurgast avada paneeli. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid kuupi pöörates vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Aknahaldur on KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 19 võrreldes on kuubi pööramise ja Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu kuubi, silindri või kera pööramine töölaudade vahetamiseks, vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll esmakordselt kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha.

Plasma 5 töölaud on kiire, ilus (The layout is beautiful, the fonts are crisp. This is a really neat and stylish desktop. – Dedoimedo) ja väga laialdaste kohandamisvõimalustega. 2016 a. lõpul 20-aastaseks saanud KDE Plasma 5 on vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Kontact, Kdenlive, K3b jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Applications versioonid ilmuvad kolm korda aastas. Applications 18.04 ilmumisega on KDE rakendused valdavalt KF5-le üle viidud. Ilmunud on Krita 4.1.5 ja Calligra 3.1, viimase jaoks napib arendajaid. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. See töö jätkub. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Õied ilmusid 2015. a kevadel, viljad valmisid 2017. aastal. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel on hakatud hoogsalt arendama KF5-põhiseid pleiereid Elisa ja Babe. Elisa on nt Manjaro ja KaOS varamutes. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in Usability & Productivity.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktori Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 0.9.10/16.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive 18.08 ilmus 2018. augustis. Saadaval on konteinerpakk (appimage). Kdenlive veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Ilmunud on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.4.3 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktor digiKam on samuti KF5-le üle viidud, ilmunud on üheksanda täiustatud versiooni 5.9 konteinerpakk (appimage), vt digiKam 5.x eestikeelne lühijuhend (pdf). 2018. a lõpuks peaks valmima oluliste täiustustega 6.0, millest oktoobris ilmus beeta 2. Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid, mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikapleierit Elisa, brauserit Falkon ja Latte Docki.Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab aknahaldur KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida nüüd kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab kasutama Wayland displeiserverit, mida toetab lai kogukond. Wayland peaks kasutusküpseks saama 2019. a jooksul. 2018. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas. 14.10.2018 sai Plasma töölaud 22. aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu).

Viimati täiendatud 10.11.201820 Years of KDE Timeline

KDE Presents its Vision for the Future

Plasma’s road ahead

The State of Plasma

KDE's Goals For The Next 3~4 Years

Reasons to Get Excited about KDE in 2018

Qt 5.11.2 Released

Qt 5.12 Fast Approaching With The Final Beta Now Available New!

Qt Roadmap for 2018

Qt Creator 4.8 Beta released New!

Qt Creator 4.7.2 released

KDE Releases Frameworks 5.52.0

KDE Celebrates 21st Anniversary with New Updates of KDE Applications, Frameworks

KDE Plasma 5.14.0 Released

KDE Plasma 5.14.3 Released New!

Plasma 5.14 – Phasers on stun

KDE Plasma 5.14.0 - New features - Video Tour

Plasma Got Tricks – I like big tricks and I cannot lie

Activities Activities Activities

How to customize your Linux desktop: KDE

How to Use KDE Plasma Desktop Like a Pro

Plasma secrets – Tips and tricks for the KDE desktop

Taming Plasma

Plasma is sluggish? Disable desktop effects.

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Application Launchers - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Panel - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Installing and Using Plank – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Desktop & Widgets - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management & Transparency - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Dolphin File Manager - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - System Settings – Themes - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Effects - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Behavior – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Behavior - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management - Task Switcher and Beyond - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Keyboard Shortcuts - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Startup and Shutdown - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Search and Personalization - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Network & Display - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Multimedia - KDE Connect - Removable Storage - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Plasma Widget - Tiled Menu – YouTube

Customize KDE Plasma 5 – YouTube

Manjaro Linux(KDE) Customization 2018 - YouTube

Latte Dock in Manjaro Linux 2018 - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

How to create a look and feel theme – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

Plasma tricks: different App Menu for different Activities

Pytivity by Quentin Dawans: manage Plasma Activities from command line and some automation

How To Use a Global Dark Theme in KDE Plasma 5 (Breeze-Dark) – YouTube

Plasma 5 Application Widgets and Managing Your Applications – YouTube

Kde showcase, the slowdown – YouTube

Simple Menu launcher on KDE Store

Tiled Menu on KDE Store

KDE Plasma 5—For those Linux users undecided on the kernel’s future

Plasma 5 – Ano’er opinion

Plasma is my new favorite desktop

GNOME vs KDE: Usability vs. OptionsKubuntu 18.04 LTS with KDE Plasma 5.12.4 Review - YouTube

Kubuntu 18.04 Bionic Beaver - Long-term uncertainty (Dedoimedo põhjalik negatiivne ülevaade)

Kubuntu 18.04 Bionic Beaver upgrades – Results! (Dedoimedo positiivne ülevaade)

Exploring Kubuntu 18.04 LTS and the Plasma desktop

Kubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish released New!

Kubuntu 18.10 "Cosmic Cuttlefish" Installation and First Look - YouTube

KDE neon Rebased on Ubuntu 18.04 LTS "Bionic Beaver" New!

KDE Neon Bionic 18.04 Released - YouTube New!

KDE Neon: The Rock & Roll Distribution

KDE Neon Offers a Near-Perfect Desktop on a Solid Platform

KDE Neon Complete Distro ReviewNetrunner 18.03 – Idolon

Maui 17.06 released

Netrunner Rolling 2018.08 released

Netrunner Rolling 2018.08 Run Through - YouTube

KaOS 2018.10 New!

KaOS 2018.10 with Plasma 5.14 - YouTube

KaOS 2017.11 review - Chaotic and unfriendly (Dedoimedo põhjalik negatiivne ülevaade)

Hands on with KaOS Linux: Not just another derivative distro

KaOS Brings Serious Relevance Back to KDEManjaro KDE (18.0) stable

Manjaro KDE 18.0 overview - YouTube

Quick Review of Manjaro KDE 17.1.12 – YouTube

Manjaro Linux KDE 17.1.11 Full Review - YouTube

Manjaro 17 Review - Fast, Sleek and Packed with Software

Manjaro 17.1.6 Hakoila Plasma - A rollercoaster of Tux

Manjaro + Microsoft Office Online - Yup, come overKDE Ships KDE Applications 18.08.0

KDE Ships KDE Applications 18.08.3 New!

Schedules/Applications/18.08 Release Schedule

KDE apps – Any good?

digiKam 6.0.0 beta 2 is released New!

digiKam 5.9.0 is released

Digital Asset Management with digiKam

How to use digiKam for photo management

KDE Plasma for photographers – YouTube

Krunner – The birth of a cyborg

KDE Connect – Insieme, unite unite smartphone

KDE Connect 1.3 Gets An Extension For GNOME's Nautilus

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool New!

0.3 Release of Elisa Music Player

Elisa music player – Fur Elise

KDE’s New Elisa Music Player: So Close, Yet So Far Away

Last Weeks Activity in Elisa

Introducing Babe Music Player

Calligra 3.1.0 released

Calligra Suite does not suit me

Looking forward to Krita 4.2!

Krita 4.1.5 Released New!

Krita 4.1 Release Notes

Krita – Ars longa, vita brevis?

KEXI 3.1 Brings Database Application Building to Windows

Kube 0.7.0 is out!

After 18 Years, KWave Sound Editor Is Working Its Way Into KDE Multimedia

Latte bug fix release v0.8.2 New!

Latte Dock v0.8, "...a friendly smile..."

Latte Dock – An anchor for your Plasma stuff?

KSmoothDock - A cool desktop panel for KDE Plasma 5

Okular – An eye for an eye

QupZilla Web Browser Becomes KDE Falkon

Falkon 3.0.1 released

Falkon browser - Fly babe fly

Oh my darling, oh my darling Clementine

KMyMoney 5.0.2 released

Improve LibreOffice interface fonts in KDE

Calamares 3.2.2 released