KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.12 LTS valmis 2018. a detsembris, Qt 5.13 2019. a juunis. KDE Frameworks on 70+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.

KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5.16 ilmus 2019. a juunis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, Netrunner rolling, Maui, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.16.x töölaud ja Applications 19.08.x rakendused. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 18.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada.

2018. a aprillis ilmus Kubuntu 18.04 LTS, milles on Linux 4.15, Plasma 5.12.4 LTS ja Applications 17.12.3. Dedoimedo esialgne hinnang 5 punkti kümnest, pärast uuendusi 9 punkti. 18.04.19 ilmus Kubuntu 19.04, milles on Linux 5.0, Plasma 5.15.4 ja Applications 18.12.3. Backports-varamu kaudu saab paigaldada Plasma 5.16.0 ja Applications 19.04.2. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE, KDE neon, Maui 17.06 võrreldes konservatiivne distro.

12.09.19 ilmus Manjaro KDE 18.1. Kasutusel on Linux 5.2.11, Mesa 19.1.5, Qt 5.13.0, Frameworks 5.61, Plasma 5.16.4, Applications 19.08.0, Firefox 69.0, VLC 3.0.8, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.2.13 paigaldaja, kena Breath teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.9.2, LibreOffice 6.3.1, Krita 4.2.6, digiKam 6.3, Kexi 3.1, Kaffeine 2.0.18, OpenShot 2.4.4 ja Calibre 3.48. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis teisel kohal. Töötab minu arvutis ja olen väga rahul. Kõik Plasma ja Applications uuendused saabuvad hiljemalt paari nädala jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid. Latte dokk võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida. LiveDVD menüüs kontoritarkvara ei ole, kõvakettale paigaldades võib valida LibreOffice-still, FreeOffice või kontoritarkvara paigaldamata jätmise vahel, et hiljem paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-fresh (6.3).

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega teavitusala. Tuttav pilt Windows XP/7 või Linux Mint 18 kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema ja sellega sobiva Breeze Dark värviskeemi, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende tausta tumedaks. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks saab töölaua vasakust ülanurgast avada paneeli. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid kuupi pöörates vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Aknahaldur on KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 19 võrreldes on kuubi pööramise ja Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu kuubi, silindri või kera pööramine töölaudade vahetamiseks, vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll esmakordselt kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Kontact, Kdenlive, K3b jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Applications versioonid ilmuvad kolm korda aastas. Ilmunud on Krita 4.2.5 ja Calligra 3.1, viimase jaoks napib arendajaid. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhiseid pleiereid Elisa ja Babe. Elisa on nt Manjaro ja KaOS varamutes. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktori Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 0.9.10/16.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Põhjalikult ümbertöötatud koodiga (refactured) versioon, mida korduvalt edasi lükati, valmis 2019. a aprillis, Kdenlive 19.08.1 septembris. Ilmunud on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.4.4 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2019. a aprillis oluliste täiustustega versioon 6.1, septembris 6.3, vt digiKam 5.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam 6.3 hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (appimage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikapleierit Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte docki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good?Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab aknahaldur KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida nüüd kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab kasutama Wayland displeiserverit, mida toetab lai kogukond. Wayland peaks kasutusküpseks saama lähemate aastate jooksul. 2018. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas. 14.10.2018 sai KDE 22. aastaseks. Plasma 5 töölaud sai hiljuti 5. aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav).

Viimati täiendatud 15.09.2019KDE's Plasma 5 desktop is 5!

20 Years of KDE Timeline

KDE Decides the Three New Challenges: Wayland, Consistency, and Apps New!

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

KDE Usability and Productivity: Are we there yet?

The State of Plasma

Technical vision for Qt 6 New!

Qt 5.13.1 Released

Qt Creator 4.10.0 released

KDE Releases Frameworks 5.62.0 New!

KDE Plasma 5.17 Linux Desktop to Modernize the Settings, Add Many UI Changes New!

KDE Plasma 5.16.5 Released New!

Plasma 5.16.0

Plasma 5.16 review - A tidal wave of goodness (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

KDE Plasma 5.16 - New Notifications, and a lot of polish all around - YouTube

What is new in KDE Plasma 5.16 - YouTube

Plasma 5.15 review - Pro momentum (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

21 Excellent KDE Plasma Widgets

Plasma Got Tricks – I like big tricks and I cannot lie

Activities Activities Activities

How to customize your Linux desktop: KDE

How to Use KDE Plasma Desktop Like a Pro

Plasma secrets – Tips and tricks for the KDE desktop

Taming Plasma

Plasma is sluggish? Disable desktop effects.

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Application Launchers - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Panel - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Installing and Using Plank – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Desktop & Widgets - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management & Transparency - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Dolphin File Manager - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - System Settings – Themes - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Effects - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Behavior – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Behavior - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management - Task Switcher and Beyond - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Keyboard Shortcuts - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Startup and Shutdown - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Search and Personalization - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Network & Display - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Multimedia - KDE Connect - Removable Storage - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Plasma Widget - Tiled Menu – YouTube

How I customize my KDE Plasma - YouTube

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube New!

Manjaro Linux(KDE) Customization 2018 - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

How to create a look and feel theme – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

How To Use a Global Dark Theme in KDE Plasma 5 (Breeze-Dark) – YouTube

Plasma 5 Application Widgets and Managing Your Applications – YouTube

Kde showcase, the slowdown – YouTube

Simple Menu launcher on KDE Store

Tiled Menu on KDE Store

KDE Plasma 5—For those Linux users undecided on the kernel’s future

Plasma is my new favorite desktop

GNOME vs KDE: Usability vs. OptionsKubuntu 19.04 is released

KDE Plasma 5.16 Desktop Is Now Available for Kubuntu and Ubuntu 19.04 New!

Kubuntu 19.04 Review - YouTube

Kubuntu 19.04 Disco Dingo - Rather solid (Dedoimedo põhjalik positiivne ülevaade)

Kubuntu 18.04 LTS with KDE Plasma 5.12.4 Review - YouTube

Kubuntu 18.04 Bionic Beaver - Long-term uncertainty (Dedoimedo põhjalik negatiivne ülevaade)

Kubuntu 18.04 Bionic Beaver upgrades – Results! (Dedoimedo positiivne ülevaade)

KDE Neon 5.16 Now Available to Download

KDE neon 5.16 Released! with Plasma 5.16 - YouTube

KDE neon 5.15 review - Speed bumps ahead

Revisiting KDE Neon in 2019Netrunner 19.08 – Indigo released New!

Netrunner 19.08 "Indigo" Released! Based on Debian 10 - YouTube

Netrunner 19.08 Run Through

Netrunner Rolling 2019.04 released

Netrunner Rolling 2019.04 Run Through - YouTube

Maui 17.06 released

Maui 17.06 - YouTube

KaOS 2019.09 New!

KaOS 2019.04 Overview - See What's New -YouTube

Hands on with KaOS Linux: Not just another derivative distro

KaOS Brings Serious Relevance Back to KDEManjaro 18.1.0 - Juhraya finally released! New!

Manjaro 18.0.4 Illyria Plasma review - Genius in disguise (Dedoimedo)

Manjaro KDE 18.0 overview – YouTube

Manjaro 18.0.4 KDE Illyria Full Tour - YouTube

Manjaro + Microsoft Office Online - Yup, come overKDE Ships KDE Applications 19.08.1 New!

KDE Ships Applications 19.08.0

Schedules/Applications/19.08 Release Schedule

KDE apps – Any good?

Plasma KSysGuard - System monitor galore

digiKam 6.3.0 is released New!

Digital Asset Management with digiKam

How to use digiKam for photo management

KDE Plasma for photographers – YouTube

Kdenlive 19.08.1 released New!

Kdenlive 19.08 released

Krunner – The birth of a cyborg

KDE Connect and Android

KDE Connect – Insieme, unite unite smartphone

KDE Connect 1.3 Gets An Extension For GNOME's Nautilus

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Flameshot – A shot in the dark

0.4.2 Release of Elisa

Elisa music player – Fur Elise

KDE’s New Elisa Music Player: So Close, Yet So Far Away

Last Weeks Activity in Elisa

Introducing Babe Music Player

Calligra 3.1.0 released

Calligra Suite does not suit me

Krita 4.2.6 Released New!

Krita 4.2 Debuts

Krita – Ars longa, vita brevis?

KEXI 3.1 Brings Database Application Building to Windows

Kube 0.7.0 is out!

After 18 Years, KWave Sound Editor Is Working Its Way Into KDE Multimedia

Latte bug fix release v0.9.2 New!

Latte bug fix release v0.9.1

Latte Dock v0.9, "...a world to discover..."

Latte Dock v0.9 - Official - YouTube

Latte Dock in Manjaro Linux 2018 - YouTube

Latte – Excellent KDE Dock based on Plasma Frameworks

Latte Dock – An anchor for your Plasma stuff?

Okular – An eye for an eye

QupZilla Web Browser Becomes KDE Falkon

Falkon 3.1.0 released

Falkon browser - Fly babe fly

Brave brauser

Oh my darling, oh my darling Clementine

KMyMoney 5.0.6 released

Calamares 3.2.13 released New!

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)