KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.15 LTS valmis 2020. a mais. KDE Frameworks on 70+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.

KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5.19.0 ilmus 2020. a juunis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, Netrunner rolling, Maui, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.18.5/5.19.x töölaud ja Applications 20.04.x rakendused. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 20.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada.

23.04.20 ilmus Kubuntu 20.04 LTS, milles on Linux 5.4.0, Mesa 20.0.4, Plasma 5.18.4 ja Applications 19.12.3. Backports-varamu kaudu saab neid uuendada. Kasutusel on Firefox 75.0 ja meiliprogramm Thunderbird. Muusikamängija on Elisa. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE, KDE neon, Maui 17.06 võrreldes konservatiivne distro.

1.10.20 ilmus Manjaro KDE 20.1.1. LiveDVD-l on Linux 5.8.11, Mesa 20.1.8, Qt 5.15.1, Frameworks 5.74, Plasma 5.19.5, Applications 20.08.1, Firefox 81.0, VLC 3.0.11, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.2.30 paigaldaja, kena Breath2 teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.9.11, LibreOffice 6.4.6/7.0.1, Krita 4.3.0, digiKam 7.1, Kexi 3.2, Kaffeine 2.0.18, OpenShot 2.5.1 ja Calibre 5.0. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis teisel kohal. Töötab minu arvutis ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja Applications uuendused saabuvad tavaliselt paari nädala kuni kuu jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid. Latte dokk võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida. LiveDVD menüüs kontoritarkvara ei ole, kõvakettale paigaldades võib valida LibreOffice-still (6.4), FreeOffice või kontoritarkvara paigaldamata jätmise vahel, et hiljem paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-fresh (7.0.1).

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega teavitusala. Tuttav pilt Windows XP/7/10 või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema ja sellega sobiva Breeze Dark värviskeemi, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende tausta tumedaks. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid kuupi pöörates vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Aknahaldur on KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 19 võrreldes on kuubi pööramise ja Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu kuubi, silindri või kera pööramine töölaudade vahetamiseks, vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll esmakordselt kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Applications versioonid ilmuvad kolm korda aastas. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 4.4 ja kontoritarkvara Calligra 3.2. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktori Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 0.9.10/16.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Põhjalikult ümbertöötatud koodiga (refactured) versioon, mida korduvalt edasi lükati, valmis 2019. a aprillis, oluliste täiendustega Kdenlive 20.08 2020. a augustis. Ilmunud on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.5.1 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2020. a septembris versioon 7.1, vt digiKam 5.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (appimage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte dokki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good?Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab aknahaldur KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida nüüd kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab kasutama Wayland displeiserverit, mida toetab lai kogukond. KDE Wayland peaks kasutusküpseks saama 2021 a, igatahes plaanib Fedora 34 KDE seda vaikimisi kasutada. 2019. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas, vt KDE 2019: the year in review. 14.10.2020 sai KDE 24. aastaseks. Plasma 5 töölaud sai hiljuti 6-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). Hea UHD (4K) monitoride tugi.

Viimati täiendatud 14.10.202020 Years of KDE Timeline

KDE Decides the Three New Challenges: Wayland, Consistency, and Apps

KDE 2019: the year in review

KDE roadmap for 2020

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

KDE Usability and Productivity: Are we there yet?

The State of Plasma

Top 5 Best KDE Plasma Linux Distros of 2020 - YouTube

Technical vision for Qt 6

Qt 5.15.1 LTS Released New!

KDevelop 5.6 released

Qt Creator 4.13.2 released New!

KDE Releases Frameworks 5.75.0 New!

KDE's Plasma 5 desktop is 5!

Plasma 5.20.0 New!

KDE Plasma 5.20 is Here – And It’s an Epic Update

Noticeable changes in GUI in KDE Plasma 5.20 - YouTube

KDE Plasma 5.20 Beta Tour - YouTube

KDE Plasma 5.19.5 Released

Plasma adventures - 5.19.4 tried and tested (Dedoimedo ülevaade)

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

24 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2020)

KDE Gems - Latte Dock & Yakuake

Plasma Got Tricks – I like big tricks and I cannot lie

Activities Activities Activities

How to customize your Linux desktop: KDE

How to Use KDE Plasma Desktop Like a Pro

Plasma secrets – Tips and tricks for the KDE desktop

Taming Plasma

Plasma is sluggish? Disable desktop effects.

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Application Launchers - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Panel - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Installing and Using Plank – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Desktop & Widgets - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management & Transparency - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Dolphin File Manager - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - System Settings – Themes - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Effects - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Behavior – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Behavior - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management - Task Switcher and Beyond - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Keyboard Shortcuts - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Startup and Shutdown - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Search and Personalization - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Network & Display - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Multimedia - KDE Connect - Removable Storage - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Plasma Widget - Tiled Menu – YouTube

How I customize my KDE Plasma - YouTube

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

How to create a look and feel theme – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

How To Use a Global Dark Theme in KDE Plasma 5 (Breeze-Dark) – YouTube

Plasma 5 Application Widgets and Managing Your Applications – YouTube

Kde showcase, the slowdown – YouTube

Tiled Menu on KDE Store

KDE Plasma 5—For those Linux users undecided on the kernel’s future

Plasma is my new favorite desktop

GNOME vs KDE: Usability vs. OptionsKubuntu 20.04.1 has been released, featuring the beautiful KDE Plasma 5.18 LTS New!

Kubuntu 20.04 install and preview – YouTube

Kubuntu 20.04 Review - LTS all round - YouTube

Kubuntu 20.04 Focal Fossa - Purrs like a bear (Dedoimedo positiivne ülevaade)

Kubuntu 20.04 VS KDE Neon – YouTube

KDE neon Rebased on 20.04

KDE Neon 20.04 Review: Fast and Stable

KDE Neon Review - Now Based on Ubuntu 20.04 - YouTube

Netrunner 20.01 – “Twenty” released

Netrunner 20.01 – Twenty Run Through -YouTube

KaOS 2020.09 New!

KaOS 2020.09 Run Through - YouTube

Feren OS

Feren OS July 2020 Snapshot - YouTube

Feren OS Extremely Polished, Well Done! - YouTube

Nitrux OS

Nitrux 1.3.3 New!

Nitrux 1.3.2 overview – YouTube

Nitrux | The Best Looking KDE Distro - YouTubeManjaro 20.1 Mikah got released New!

Manjaro 20.1 Mikah KDE –YouTube

Manjaro 20.1 Mikah KDE Look Through - YouTubeKDE's October 2020 Apps Update New!

KDE apps – Any good?

Plasma KSysGuard - System monitor galore

digiKam 7.1.0 is released New!

digiKam 7.0 Open-Source Image Manager Released with Major Features and Improvements

How to use digiKam for photo management

KDE Plasma for photographers – YouTube

Kdenlive 20.08.2 released New!

Kdenlive 20.08 is out

Krunner – The birth of a cyborg

KDE Connect and Android

KDE Connect – Insieme, unite unite smartphone

KDE Connect 1.3 Gets An Extension For GNOME's Nautilus

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Flameshot – A shot in the dark

Elisa

Elisa music player – Fur Elise

Calligra Plan version 3.2.2 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

Krita 4.4.0 Released New!

Krita Review

Kube 0.8.0 is out!

After 18 Years, KWave Sound Editor Is Working Its Way Into KDE Multimedia

Latte Dock v0.10~ | Simplify Layouts Mode

Latte bug fix release v0.9.11

Latte Dock v0.9 - Official - YouTube

Latte – Excellent KDE Dock based on Plasma Frameworks

Latte Dock – An anchor for your Plasma stuff?

Okular – An eye for an eye

Falkon 3.1.0 released

Falkon Open Source Web Browser from KDE

Brave brauser

Brave 1.0 launches, bringing the privacy-first

Oh my darling, oh my darling Clementine

Calamares 3.2.31 released New!

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac (Manjaro paketihaldur)