KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Qt 5.8 ilmus 2017. a jaanuaris, pikaajalise toega Qt 5.9 LTS 31. mail. KDE Frameworks on 70 moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. KDE Frameworks 5.36.0 ilmus 2017. a juulis. Idee kohaselt peaks kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, edaspidi kasutama ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.

KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Pikaajalise toega (kuni 04.2018) Plasma 5.8 ilmus 4. oktoobril 2016, Plasma 5.10 ilmus 30.05.2017. Juunis ilmusid kolm veaparandusversiooni. Plasma 5 töölaud on pälvinud kiitvaid hinnanguid ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Esimesena võttis Plasma 5.10 kasutusele KDE neon 5.10. Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, Netrunner rolling, Maui 17.06, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.10.x töölaud ja Applications 17.04.x rakendused. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 16.04 põhinevad KDE neon ja Maui 17.06 on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. Ilmunud on ka KDE neon User LTS, kus on kasutusel pikaajalise toega Plasma 5.8, mida ei asendata järgmiste Plasma versioonidega.

2016. a aprillis ilmus Kubuntu 16.04 LTS, milles on Plasma 5.5.4 (uusim 5.10.4) ja Applications 15.12.3 (uusim 17.04.3). Töötab ID-kaardi tarkvara. Plasma töölauale pole omapoolseid täiendusi (nt oma teema) lisatud. Dedoimedo hinnang on 2 punkti kümnest. Kubuntu 16.04 või sellel põhinevad KDE neon 5.10, Mint 18.2 KDE ja Maui 17.06 „Cuba Libre” pakuvad Ubuntu 16.04 LTS-ile tõsist konkurentsi ja sobivad neile, kes eelistavad lauaarvutil traditsioonilise välimuse ja laialdaste kohandamisvõimalustega Plasma 5 töölauda. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro, KDE neon, Maui 17.06 võrreldes konservatiivne distro. Kubuntu 17.04 sisaldab uuemat tarkvara, mida saab värskendada backports-varamu kaudu. Dedoimedo hinnang on 9,5 punkti kümnest - üks parematest Linuxi distrodest.

26.06.17 ilmus Arch Linuxil põhinev pidevalt uuendatav Manjaro KDE 17.0.2 (Gellivara). Plaadil on Qt 5.9, Frameworks 5.35.0, Plasma 5.10.2, Applications 17.04.2, Firefox 54.0, LibreOffice 5.2.7, VLC 3.0, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.1.1 paigaldaja, kena Breath teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.6.2, Calligra 3.0.1, Krita 3.1.4, Kexi 3.0.1, Kaffeine 2.0.10, OpenShot 2.3.4 ja Calibre 3.1. Pidevalt uuendatav tarkvara ja maitsekas kujundus. Paikneb Distrowatchi edetabelis kõrgel kolmandal kohal. Töötab minu arvutis ja olen väga rahul. Kõik Plasma ja Applications uuendused saabuvad hiljemalt paari nädala jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid.

13.07.17 ilmus KaOS 2017.07, milles on ainult KF5-põhised rakendused. Plaadil on QT 5.9.1, Frameworks 5.36.0, Plasma 5.10.3, Applications 17.04.3 ja Calamares 3.1.1 paigaldaja. Veebilehitseja on QupZilla 2.1.2, muusikapleier Babe. Varamutes on Latte-dock 0.6.2, Kube, Firefox 54.0.1, Thunderbird 52.2.1, LibreOffice 5.3.4, GIMP 2.9.4, aga ka nt OpenShot 2.3.4 ja Calibre 3.3. First Run Wizard võimaldab töölauda mugavalt konfigureerida. Paneel on nihutatud ekraani paremale küljele. Väga huvitav, ilusa disainiga distro, mis sisaldab kõige uuemat tarkvara! Sobib KDE tarkvara arenduse jälgimiseks.

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega teavitusala. Tuttav pilt Windows XP/7 või Linux Mint 17/18 kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema ja sellega sobiva Breeze Dark värviskeemi, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende tausta tumedaks. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks saab töölaua vasakust ülanurgast avada paneeli. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid kuupi pöörates vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Aknahaldur on KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 18 võrreldes on kuubi pööramise ja Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu kuubi, silindri või kera pööramine töölaudade vahetamiseks, vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll esmakordselt kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha.

Plasma 5 töölaud on kiire, ilus (The layout is beautiful, the fonts are crisp. This is a really neat and stylish desktop. – Dedoimedo) ja väga laialdaste kohandamisvõimalustega. 2016 a. lõpul 20-aastaseks saanud KDE Plasma 5 on kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Kontact, Kdenlive, K3b jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Applications versioonid ilmuvad kolm korda aastas. Applications 17.04 ilmumisega on KDE põhirakendused valdavalt KF5-le üle viidud, viimasena K3b. Ilmunud on Krita 3.1.4 ja Calligra 3.0.1, viimase jaoks napib arendajaid. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Õied ilmusid 2015. a kevadel, viljad valmivad 2017. aastal. Loomulikult on kuni üleviimiseni kasutatavad vanad KDE 4 rakendused (Amarok), samuti ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok on varjusurmas. Selle asemel on hakatud arendama KF5 pleiereid Babe ja Elisa. KaOS on need Amaroki asemel oma varamutesse lisanud.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktori Kdenlive on kasutatav HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 0.9.10/16.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Qt5/KF5-l põhinev Kdenlive 17.04 ilmus 2017. a aprillis, saadaval on konteinerpakid (appimage ja snap). Kdenlive veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Ilmunud on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.3 videoredaktor. Põhiarendaja Jonathan Thomas lubas lõppversiooni välja anda 2016. a veebruaris, kuid jõudis selleni alles augustis, mil ilmus OpenShot 2.1 (uusim on 2.3.4).

Fotohaldur/redaktor digiKam on samuti KF5-le üle viidud, ilmunud on kuuenda täiustatud versiooni 5.6 konteinerpakk (appimage), vt digiKam 5.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Septembris on oodata veaparandusversiooni 5.7, aasta lõpuks peaks valmima oluliste täiustustega 6.0. Kdenlive, digiKam ja Krita on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid, mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata.Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab aknahaldur KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. Unity töölaud seevastu põhineb Compiz aknahalduril, mida aktiivselt ei arendata. Kolmandate osapoolte tarkvara pole Plasma 5 töölaua kohandamiseks vaja. Plasma 5 hakkab kasutama Wayland displeiserverit, mida toetab lai kogukond.

Viimati täiendatud 19.07.201720 Years of KDE Timeline

KDE Presents its Vision for the Future

Plasma’s road ahead

The State of Plasma

Qt 5.9 released

Qt 5.9 and Qt Creator 4.3 Get First Point Release, with a Hot Patch for iOS 10.3 New!

Qt 5.9 To Be An LTS Release, Qt 6 Planning On Radar

KDE Releases Frameworks 5.36.0 New!

KDE Celebrates Its 20th Anniversary with the Release of KDE Plasma 5.8 LTS

KDE Plasma 5.8.7 LTS

Plasma 5.10.0 Released

Plasma 5.10.4 Released New!

KDE Plasma 5.10.4 Desktop Environment Released with Support for Shaded Windows

KDE Plasma 5.12 Desktop Environment Lands January 2018 as the Next LTS Release

Activities Activities Activities

How to customize your Linux desktop: KDE

How to Use KDE Plasma Desktop Like a Pro

Plasma secrets – Tips and tricks for the KDE desktop

Taming Plasma

Plasma is sluggish? Disable desktop effects.

Customizing KDE Plasma 5 - Application Launchers - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Panel - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Installing and Using Plank – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - The Desktop & Widgets - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management & Transparency - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Dolphin File Manager - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - System Settings – Themes - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Effects - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Desktop Behavior – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Behavior - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Window Management - Task Switcher and Beyond - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Keyboard Shortcuts - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Startup and Shutdown - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Search and Personalization - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Network & Display - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Multimedia - KDE Connect - Removable Storage - YouTube

Customizing KDE Plasma 5 - Plasma Widget - Tiled Menu – YouTube

Customize KDE Plasma 5 - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

How to create a look and feel theme – YouTube

Plasma tricks: different App Menu for different Activities

Pytivity by Quentin Dawans: manage Plasma Activities from command line and some automation

How To Use a Global Dark Theme in KDE Plasma 5 (Breeze-Dark) – YouTube

Plasma 5 Application Widgets and Managing Your Applications – YouTube

Kde showcase, the slowdown – YouTube

Simple Menu launcher on KDE Store

Tiled Menu on KDE Store

KDE Plasma 5—For those Linux users undecided on the kernel’s future

Plasma 5 – Ano’er opinion

Plasma is my new favorite desktop

GNOME vs KDE: Usability vs. OptionsKubuntu 16.04 LTS Release Anouncement

Kubuntu 16.04 Xenial Xerus - Not meant to be

Kubuntu 16.10 Yakkety Yak - Cautiously good?

Kubuntu 17.04 Zesty Zaphod – Kawabuntu! (põhjalik, positiivne ülevaade)

How to turn Kubuntu into a perfect desktop

Kubuntu Zesty is shaping up to be a perfect distro

Kubuntu 17.04 Debuts with KDE Plasma 5.9 and Folder View from Plasma 5.10, More

Kubuntu 17.10 Alpha 1 Debuts with VLC Media Player by Default, KDE Plasma 5.10.2 New!

KDE Neon: The Rock & Roll Distribution

KDE Neon Offers a Near-Perfect Desktop on a Solid Platform

KDE Neon 2017 Review New!

Ubuntu-Based KDE Neon User LTS Edition Distro Out Now with KDE Plasma 5.8 LTS

KDE Neon 5.10 Available to Download, Comes with with Plasma 5.10

KDE Neon 5.10 - KDE Plasma 5.10 - YouTubeNetrunner 17 Horizon released

Netrunner 17.06 released

Maui 17.06 released New!

An Everyday Linux User Review Of Netrunner 2016.1

Netrunner Rolling 2017.07 released New!

Netrunner rolling 2017-07 - YouTubeKaOS 2017.07 New!

KaOS 2017.06 - YouTube

Hands on with KaOS Linux: Not just another derivative distro

KaOS Brings Serious Relevance Back to KDEHands-on with Manjaro Linux 16.06: An excellent distribution

Manjaro 17.0.2 released (G, K, X) New!

Manjaro 17.0.2 - KDE - stable -YouTube New!

Manjaro 17 Review - Fast, Sleek and Packed with SoftwareKDE Ships KDE Applications 17.04.0

KDE Ships KDE Applications 17.04.3 New!

Schedules/Applications/17.08 Release Schedule New!

Kdenlive 17.04 released

Kdenlive 17.04.3 released New!

digiKam 5.6.0 is released New!

digiKam Software Collection 5.x Release Plan

Digital Asset Management with digiKam

How to use digiKam for photo management

KDE Plasma for photographers - YouTube

Krunner – The birth of a cyborg

KDE Connect – Insieme, unite unite smartphone

Introducting Elisa Music Player

Introducing Babe Music Player

Watching Digital TV Via Kaffeine 2.0

Kaffeine 2.0.4 Released, Includes Major Improvements for Digital TV

Calligra 3.0 Officially Announced, Drops Some Apps, Ports To KF5/Qt5

Calligra 3.0.1 update released

Krita 3.1 Released

Krita 3.1.4 Released

Krita 3.2 beta 1 Released New!

Announcing Kexi 3.0.0

Release of Kube 0.3.1

Kube: Views and Workflows

KDEPIM/KMail is NOT dead

How KDE VDG Is Trying To Make Open-Source Software Beautiful

After 18 Years, KWave Sound Editor Is Working Its Way Into KDE Multimedia

Best KDE/Plasma distro of 2016

Latte Dock v0.6 - fresh air...

Latte Dock 0.7 Will Be Rich in Features, Adds a Splash of Wayland Support New!

Latte Dock – An anchor for your Plasma stuff?

Okular – An eye for an eye