Eestindatud Ubuntu 9.04 LiveDVD
Arvo Mägi
Kuigi Ubuntu 9.04 on paljude arvates kõigi aegade parim Linuxi distro, on eestlaste jaoks ebameeldiv, et selle LiveCD ei toeta käivitamisel ega kõvakettale installimisel eesti keelt. Puuduvad ka multimeediafailide mängimiseks vajalikud koodekid.
Tegelikult on eestlaste vajadusi rahuldava Ubuntu LiveDVD tegemine üsna lihtne. Selleks võib kasutada programmi remastersys, vt esimest ja teist viidatud allikat.
Tegevusjärjekord võiks olla järgmine. Installime arvuti kõvakettale Ubuntu 9.04. Konfigureerime tarkvaravaramud ja lisame neisse medibuntu ja remastersys varamud. Uuendame pakkide nimistu. Tõmbame alla kõik Ubuntu uuenduspakid, sellega uuendatakse ka Firefox versioonile 3.0.10. Lisame süsteemi vahenditega eesti keele toe, alla tõmmatakse 10 keelepakki. Määrame eesti keele vaikimisi kasutatavaks keeleks ja teeme uue alglaadimise. Nüüd peaksid menüüd olema eestikeelsed.
Tõmbame ühe terminaliakna käsuga alla kõik koodekid, programmipakid thunderbird, libdvdcss2, vlc, compizconfig-settings-manager ja remastersys:
sudo apt-get install non-free-codecs libdvdcss2 vlc thunderbird compizconfig-settings-manager remastersys
Plaadi koostaja valikul võib installida veel mõned pakid, nt compizswitch, wallpapos, ubuntutweak, gFTP.
Eestindatud LiveCD plaadi tegemiseks valime alammenüüst Administreerimine korralduse Remastersys Backup ja programmiaknast Dist, mis teeb LiveCD ISO-faili, milles on kajastunud meie poolt seni tehtud muudatused. Selle maht on suurem kui standardne LiveCD (minul 893MB), mistõttu tuleb see kirjutada DVD-plaadile. Plaadilt arvutit käivitades ilmub tekstiridadega ekraan, kuhu tuleb kursori kohale tippida live ja vajutada Enter-klahvi. Võib ka lihtsalt Enter-klahvi vajutada. Edasi käivitub kohe eestindatud Ubuntu 9.04 (keelt ei küsita). Menüüd ja OpenOffice.org on eestikeelsed. Saab mängida igat liiki multimeediafaile.
Plaadilt on võimalik korraldusega USB Startup Disk Creator teha buutiv mälupulk, millel menüüd on eestikeelsed. Tuleb silmas pidada, et LiveCD+kasutaja andmetele jäetava osa maht ei tohi kokku olla suurem kui 2,7GB (sõltumata pulga mahust), muidu pulgale andmete osa ei moodustata. Lähteallikaks tuleb näidata kõvakettal olev LiveCD ISO-fail. Eestindatud Ubuntu 9.04 LiveCD, õigemini küll LiveDVD plaaditõmmise (ISO-fail) võib internetis kõigile allalaadimiseks välja panna.
Sellelt toimub Ubuntu install sama moodi kui standardselt Ubuntu 9.04 LiveCD-lt. Kuna Eesti keelt valida ei saa, tuleb valida vaikimisi pakutav inglise keel, st lihtsalt klõpsata keele valiku aknas nupul Forward. Asukohaks valige Tallinn, klaviatuuri paigutus vastavalt teie klaviatuurile, nt Eesti. Kui pärast installi käivitate arvuti kõvakettalt, siis on menüüd ja OpenOffice.org eestikeelsed. Kõiki multimeediafaile saab kohe mängida. Firefoxi Flash-plugin on juba installitud.
Aga Firefox ja Thunderbird on ju ingliskeelsed ja puudub ID-kaardi tugi. Firefoxi ja Thunderbirdi saab muuta eestikeelseteks vastavate keelepakkide lisamisega, vt firefox.pingviin.org ja thunderbird.pingviin.org. Eesti ID-kaardi toe saab lisada järgides juhendit. Need muudatused kajastuvad konkreetse kasutaja kodukataloogi – /home/kasutaja varjatud failides .mozilla ja .mozilla-thunderbird. Kui tahate teha oma tarbeks varukoopia, siis võite pärast ülalnimetatud operatsioone, lisada Firefoxi oma lemmiklingid ja konfigureerida Thunderbirdi meilikontod. /home kataloogile võite teha alamkataloogid, kuhu kirjutate nt oma taustapildid ja eestikeelsete albumite internetist tõmmatud kaanepildid, mida saab kasutada Rhythmboxi jaoks. Muid fotosid, muusikapalasid ja videoid ei tasu enne varukoopia tegemist kodukataloogi kirjutada.
Nüüd võite programmiga Remastersys Backup teha plaaditõmmise, millele on lisatud ka teie kodukataloog. Selleks valige programmi menüüst võimalus Backup. Pärast arvuti plaadilt käivitamist tuleb ennast sisse logida õige kasutajanime ja parooliga. Selle tõttu on sellist plaati teistel tülikam kasutada.
03.05.2009
Remastersys
- Create custom Ubuntu (live) CD - Tutorial
Omatehtud
Ubuntu 7.10 LiveCD