Omatehtud Ubuntu 7.10 LiveCD

Arvo Mägi

Kui Estobuntu või Eesti Ubuntu 7.10 LiveCD plaadid teid mingil põhjusel täielikult ei rahulda, nt soovite lisada programme, muuta menüüsid, teemat või taustapilti, siis proovige oma LiveCD teha.

Selleks tuleb varamute nimistusse lisada Mint varamu ja installida sealt pakk remastersys, vt artiklit Creating Your Own Custom Ubuntu 7.10 Or Linux Mint 4.0 Live-CD With Remastersys.

Selle programmi abil võite teha oma tarbeks kohandatud Ubuntu 7.10 plaaditõmmise, mis sisaldab kas ainult originaalsel LiveCD plaadil ja kõvaketta juurkataloogis olevaid faile (need sisaldavad kõiki lisaks installitud uuendusi, programmipakke, pluginaid ja kodekeid) või mahukama plaaditõmmise, mis sisaldab ka kataloogi /home sisu. Viimane on võimalik siis, kui failide kogumaht ei ületa DVD-plaadi mahtu, st kodukataloogis ei tohiks olla liiga palju muusikapalasid, pilte ja filme. Kõige lihtsam on oma LiveCD/DVD teha pärast operatsioonisüsteemi installi tühjale kõvakettale, kui kodukataloogi pole veel arvukalt oma faile kirjutatud. Installi käigus võiks kõvakettale teha neli partitsiooni - juurkataloogi, kodukataloogi, andmekataloogi ja saaleala jaoks. Põhiosa kettast võiks jätta andmete jaoks. Operatsioonisüsteemi järjekordse uue versiooni „puhta“ installi korral võib lasta üle kirjutada ainult juurkataloogi. Andmekataloog jääb igal juhul üle kirjutamata.

Tegevusjärjekord oleks järgmine. Jaotage kõvaketas ja installige Ubuntu 7.10. Paigaldage kõik uuendused, kuid ärge tehke veel uut alglaadimist. Lisage Estobuntu varamu ja paigaldage sealt paketid estobuntu-firefox ja estobuntu-idcard-signing (neid on vaja Hanasapangast ülekannete tegemiseks). Tehke uus alglaadimine. Käivitage nüüd esimest korda Firefox ja proovige ID-kaardiga Hansapanka siseneda (vajab esimest PIN-koodi) ning ülekannet teha (vajab lisaks teist PIN-koodi). Avage Firefoxiga mõni veebileht (nt www.delfi.ee), millel sisu näitamiseks on vaja flash-pluginat. Avaneb aken, kus pakutakse võimalust selle installimiseks. Valiga Adobe flash-plugin. Kontrollige, et flash videofaile saab mängida. Klõpsake mõne mp3-faili nimel (see võib olla nt mälupulgal). Pakutakse võimalust kodekipakkide installimiseks. Laske installida kõik, mis pakutakse. Kui soovite lisada DVD-filmide mängimise toe, siis järgige artiklis Watch and Rip DVDs with Ubuntu Linux toodud juhiseid. Installige kõik lisaprogrammid, mida soovite oma LiveCD-l näha, nt Thunderbird, VLC, gFTP jt. Kontrollige, et kõik programmid töötavad ja igat tüüpi multimeediafaile saab mängida. Nüüd olete valmis juurkataloogil põhineva LiveCD tegemiseks. Selleks tuleb teminaliaknasse tippida korraldus:

sudo remastersys dist

Kui soovite sellist plaati, kus ka töölaud vastaks teie maitsele, siis tuleb plaadile lisada /home kataloogi sisu. Konfigureerige veebilehitseja Firefox (lisage sellele vajalikud pluginad ja lemmiklingid) ja meiliprogramm. Vahetage taustapilt. Muutke menüüsid, st eemaldage neist mittevajalik ja asendage tõlkimata jäetud ingliskeelsed korraldused eestikeelsetega. Konfigureerige paneelid, muutke nende suurust ja asukohta või paigaldage Avant Window Navigator paneel. Sellele paneelile saab muuhulgas lisada kalendri ja ilmateate apletid (viimane kuvab ka ilmaprognoosi ja -kaardi). AWN paneeli saab kasutada vaid juhul, kui arvuti videokaart toetab Compiz Fusioni (nt Intel GMA 3100 integreeritud video).




Kui soovite programmiga F-Spot pilte üle ekraani vaadata, siis tuleb Compiz Fusion efektid eelnevalt välja lülitada, mis kaotab ekraanilt ka AWN paneeli. Ubuntu 8.04 usutavasti kaotab selle vajaduse. Soovi korral vahetage teema ja sisselogimisekraan. Kui töölaud vastab teie maitsele, siis laske teha plaaditõmmis, mis sisaldab ka /home kataloogi. Selleks tuleb teminaliaknasse tippida korraldus:

sudo remastersys backup custom.iso

kus custom.iso on plaaditõmmise nimi, nt minugutsy.iso.

Tõenäoliselt niisugune plaaditõmmis enam CD-plaadile ei mahu ja seda saab ainult DVD-plaadile kirjutada. Kiirel arvutil kulub plaaditõmmise genereerimiseks umbes 10 minutit (vahepeal palutakse sisestada originaalne Ubuntu 7.10 LiveCD plaat). Kirjutage plaaditõmmis plaadile ja proovige sellelt arvutit käivitada. Ekraanile ilmub Ubuntu 7.10 vaikimisi kasutatava pruuni taustapildiga töölaud, kasutaja on ubuntu. Menüüd sisaldavad küll teie poolt lisatud programme, kuid korralduste nimesid pole muudetud. Hansapanka logimine peaks töötama.

Sellelt plaadilt on võimalik süsteemi ka (uue arvuti) kõvakettale installida. Valige paneelilt kasutajaks ubuntu asemel oma kasutajanimega kasutaja ja logige sisse oma parooliga. Sellest, et töölauaefektid ja AWN LiveCD-lt ei tööta, pole vaja ennast häirida lasta. Tippige terminaliaknasse korraldus :

sudo ubiquity --desktop %k gtk_ui

Küsitakse teie parooli. Pärast selle sisestamist avaneb installiprogramm. Kasutasin seda meetodit Ubuntu 7.10 installimiseks uude Ordi Office wPower arvutisse. Lasin tühjale 320GB kõvakettale teha neli partitsiooni ja määrasin nende haakepunktid. Kui partitsioonid olid vormindatud, määrasin kasutajanime ja parooli (võivad olla endised või uued). Siit edasi kulus kohandatud, täies töökorras süsteemi installiks vaid 7 minutit. Töötasid kõik lisatud programmid, pluginad, kodekid, lingid, töölauaefektid ja AWN paneel. Windowsi kasutajatel pole sellele midagi vastu panna.

Kui /home kataloogis on palju faile (dokumendid, filmid, pildid jm), siis tuleb need enne ISO-tõmmise tegemist kas sama kõvaketta andmepartitsiooni või välisele kõvakettale nihutada, et /home kataloog DVD-plaadile mahuks.

18.02.2008