Estobuntu GNOME (Natty)
Arvo Mägi
Esmakordselt on kaks kuud pärast Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Linuxi välja laskmist valminud selle eestindatud versioon. Ubuntu on alati kasutanud GNOME töölauda. Seda eelistab umbes kuus korda rohkem kasutajaid kui KDE töölauda, mis kajastub ka Distrowatchi pöördumiste statistikas (Ubuntu 2294, Kubuntu 357). Kõik muud ubuntulised, sh KDE töölauda kasutav Kubuntu, ei ole kunagi pälvinud Canonicali tõsist tähelepanu. Neid on põhiliselt arendatud asjahuviliste toel. Senised KDE töölauaga Estobuntu versioonid on põhinenud Kubuntul, kuigi seda pole selgesõnaliselt rõhutatud. Ametlik GNOME töölauaga Estobuntu jõuab kasutajateni esmakordselt ja koguni kahe versioonina 10.10 (toimiv beeta) ja 11.06 lõppversioon, mille aluseks on vastavalt Ubuntu 10.10 ja 11.04. Numeratsioon võiks selguse mõttes muidugi vastata Ubuntu omale (nagu seda kasutab Pinguy OS), aga olgu, ega nimi meest riku.
Estobuntu GNOME 11.06 on senistest KDE töölauaga Estobuntudest täiesti erinev. GNOME-põhisel töölaual kasutatakse Canonicali uut Unity kasutajaliidest. Seda iseloomustavad ekraani vasakul küljel paiknev Käivitaja (dokk) ja ekraani ülaservas paiknev paneel, mis ei ole tavaline GNOME paneel. Paneelil paiknevad spetsiaalselt Unity jaoks kirjutatud indikaator-vidinad ja globaalne menüü, st aktiivse akna menüü. Estobuntu GNOME 11.06 tasub katsetada neil, kes on huvitatud Unity kasutajaliidesest, mille toel Ubuntu peasponsor Mark Shuttleworth loodab Ubuntu kasutajaskonda nelja aastaga 12 miljonilt 200 miljonini kasvatada. Kui esialgne võõrastus möödub, selgub, et sellega on täiesti võimalik ja isegi mugav töötada. Uus Estobuntu GNOME on arvatavasti kõige lihtsama ja intuitiivsema töölauaga Estobuntu läbi aegade.
|
|
Eestindatud Ubuntu erineb standardsest selle poolest, et lisaks süsteemi uuendustele (neid on üle kahesaja), eesti keele pakkidele, koodekitele, Oracle (Sun) Javale ja Flashile on paigaldatud
* ID-kaardi tugi (RIA pakid)
* EMHI ilmateade (Screenlets'i
vidin)
* eesti reklaamide tõrje veebis (Adblock Plus filter)
*
eesti järjehoidjad ja raadiod
* eesti keele speller
*
emakeelne
paigaldusjuhend
* Ubuntu kärtsule lilla-oranžile vastanduv
meeldiv põhjamaine kujundus
Et plaadil on ka vajalikud
multimeedia lisad, siis töötavad Flash'i veebianimatsioonid (sh
YouTube) ja vaadata saab kõikvõimalikke videoformaate nii veebist,
plaatidelt kui ka kõvakettalt. Tarkvara osas on eemaldatud Empathy
ja Evolution ning asendatud need Pidgini ja Thunderbirdiga.
Veebilehitseja on Firefox 5.0. Lisatud on Glippy lõikepuhvrihaldur,
Screenlets töölauavidinad, raadiote kuulamise programm Radio Tray,
Skype, videopleierid VLC ja GNOME MPlayer ning fototöötlusprogramm
GIMP. Kõik on tehtud nii eestikeelseks, kui olud lubavad.
Nagu vasakpoolselt pildilt näha, on silmailu jaoks aktiveeritud eestindatud Screenlets'i vidinad EMHI-ilmateade ja Lipik. Aktiveerimata on Eesti Linuxi kasutajate statistikat kuvav vidin, mis on lisatud parempoolsele pildile (taustapilt autorilt). Kas olete ennast juba Linuxi kasutajana registreerinud? Kui ei, siis tehke seda siin? Veel paarkümmend registreeritud kasutajat ja Eesti on registreeritud Linuxi kasutajate suhtarvult maailmas esikohal (üle 1 milj elanikuga riikide seas). Kellele Screenlets ei meeldi, võib selle vidinad käivitatavate programmide hulgast eemaldada. Tahate ikkagi ilmateadet? Suuremate Eesti linnade ilmateate jaoks võib paigaldada Ubuntu varamus oleva programmi indicator-weather. Kui see käivitada, ilmub ekraani ülaservas olevale paneelile teiste ikoonide kõrvale ilmateate ikoon, mille kõrval võib lasta kuvada temperatuuri. Vidin võib kuvada ka viie päeva ilmaprognoosi. Kahjuks on selle rippmenüü ingliskeelne ja EMHI serveri toetus puudub. Keda segab tavapäraste menüüde puudumine, võib paneelile lisada Classic Menu Indicator'i.
Radio Tray lisab pärast käivitamist samuti paneelile oma ikooni. Sellel klõpsates võib kuulamiseks valida mõne Eesti raadiojaama, vt eelmist pilti. Eemaldage nimistust need jaamad, mida te ei soovi kuulata, nt venekeelsed ja/või kristlikud raadiojaamad. Eesti raadiojaamade loetelu on ka meediapleieris Banshee. Muusika kuulamise kõrval võimaldab see pleier ka videoid vaadata. Kui pleieri ikoon on dokil, võite vajaliku videofaili ikooni sellele pukseerida ja video hakkab Banshee aknas mängima.
Ekraani vasakul küljel olev dokk on mugav vahend programmide käivitamiseks. Kuna plaadil on CompiziConf kuvaseaded, võib doki ikoonide suurust 48 pikslilt nt 40 pikslile vähendada, siis peaks dokile mahtuma kõik igapäevaselt kasutatavate programmide ikoonid, eelkõige Firefox, Thunderbird ja lisaks neile Banshee, Shotwell jt. Paneelilt eemaldage vähemkasutatavate programmide ikoonid, nt esitlusprogrammi LibreOffice Impress ikoon.
Kui teil on palju Firefoxi lemmiklinke ja Thunderbirdi kirju, siis võiks enne Ubuntu paigaldamist kodukataloogi varjatud failid .mozilla ja .thunderbird välisele andmekandjale salvestada, et vajaduse korral nendega asendada samanimelised failid, mis tekivad kodukataloogi Ubuntu paigaldamise käigus. Siis lähevad muidugi kaduma Estobuntu plaadil olevad Firefoxi ja Thunderbirdi täiustused (lisad, järjehoidjad ja reklaamifiltrid).
Estobuntu 11.06 laivplaadil on kena kujundus – Estobuntu 11.06 logoga ava-, sisse- ja väljalülimisekraan, eestikeelne teade plaadi eemaldamise kohta, õige kellaaeg, kohandatud teema jne. Esmakordselt on Youtube'i riputatud ka plaati tutvustav ca 9 min video. Firefoxi käivitades on koduleheks seatud Estobuntu GNOME alustusleht, kust leiate viiteid Pingviini Vikis olevatele juhistele. Estobuntu GNOME kohta on tutvustus ametlikul Estobuntu kodulehel, sealt saab ka plaaditõmmiseid alla laadida. Estobuntu GNOME'ga võib tutvuda ka mitteametlikult kodulehelt, kust leiate muu hulgas järjehoidjate ja raadiojaamade loetelud, ning viiteid lisaprogrammidele.
Need, kellele Unity ei meeldi, võivad sellest loobuda Classic Gnome kasuks. Edasijõudnutel on võimalik kasutada Compizi rikkalikku võimaluste arsenali - pöörlev kuup, vonklevad aknad jm, vt videot. Kõige paremini sobib Estobuntu 11.06 neile, kes eelistavad lihtsat töökeskkonda ja piirduvad selle kohandamisel taustapildi muutmise ja dokile ikoonide lisamisega.
Microsoft Windowsi korral oleks säärane kohandamistöö mõeldamatu. Kes iganes on Windowsi plaadilt paigaldanud, teab palju aega kulub süsteemi, uuenduste ja lisaprogrammide paigaldamiseks. Estobuntu 11.06 korral kulub selleks vaid 10-20 min. Tuhanded tasuta lisaprogrammid on saadaval Ubuntu tarkvarakeskusest vaid paari hiireklõpsuga.
05.07.2011
31 Useful Ubuntu 11.04 Unity Keyboard/Mouse Shortcuts
Top 6 Ubuntu 11.04 Themes to Make Natty Narwhal Look a Lot More Attractive
"Quicklist Editor For Ubuntu Unity Launcher": Create And Edit Quicklists Using A GUI
Classic Menu Indicator Adds Mono Icon, Preferences and Administration Menus