Ubuntu Touch

Arvo Mägi

Ubuntu Touch oli Canonicali poolt arendatav operatsioonisüsteem puutetundliku ekraaniga seadmete (eelkõige nutitelefonid ja tahvelarvutid) jaoks, mida edaspidi pidanuks olema võimalik kasutada ka tavaekraaniga süle- ja lauaarvutites. Et Canonicali eesmärgiks oli ühine operatsioonisüsteem (Ubuntu converged) kõigi seadmete jaoks – nutitelefonidest kuni lauaarvutite ja nutiteleriteni – siis oli otstarbekas avada Ubuntupingviini veebisaidis, mis käsitleb Ubuntut laua- ja sülearvutites, eraldi teema, et koondada asjakohased viited ühte kohta. Praeguseks on Canonical loobunud ühise operatsioonisüsteemi ideest ja lõpetanud Ubuntu Touch, Mir ja Unity 8 arendamise. Alljärgnev on seega juba ajalugu.

Ubuntu Touch (Phone) 1.0 ilmus 17.10.2013 koos Ubuntu 13.10-ga. 07.02.2017 ilmus Ubuntu Touch OTA-15. OTA (Over the Air) uuendused ilmusid regulaarselt, kuid uusi uuendusi (v.a veaparandused) oodata ei ole nagu ka uusi Ubuntuga telefone.

Ubuntu Touchi aluseks oli Canonicali Mir displeiserver koos Unity 8 töölauaga. Miri toetamise asemel hakkas Intel koos Red Hatiga toetama Wayland serverit GNOME-le. Waylandi toetavad ka KDE arendajad. Canonical teatas, et töökindluse tagamiseks Ubuntu 14.04/16.04/16.10/17.04 Miri vaikimisi ei kasuta. Ükski teine distro, sh Kubuntu ja Lubuntu, Miri kasutada ei kavatse.Canonicali jaoks oli ühine koodibaas kasulik. Lauaarvuti kasutajaid see ei huvita. Olgu displeiserver milline tahes, tähtis on, et senised armastatud rakendused (LibreOffice, Kdenlive, Openshot, GIMP, Blender, VLC jt) töötaksid. Lähiajal ei kao lauaarvutid kuhugi. Neid kasutatakse asutustes ja kodudes, nt arvutimängudeks, kodu- ja reisivideote ning fotode töötlemiseks. Isegi kui need on tehtud nutitelefoniga, sobib tõsisemaks järeltöötluseks vaid suure (vähemalt 21“) kuvariga arvuti. Selline kuvar ei ole tavaliselt puutetundlik. Tavakuvariga arvuti jaoks ei pruugi Ubuntu Touch (Ubuntu converged) aga sugugi olla parim lahendus. Nii Unity 7 kui Unity 8 töölaud sundisid kasutajat leppima sellega, et dokk on ekraani vasemal serval. Cinnamon, MATE, eriti aga KDE Plasma 5 ja isegi Cairo-Dock (ilma Unityta) pakuvad palju paremaid kohandamisvõimalusi. Alates Ubuntu 17.10-st võtab Canonical Unity asemel kasutusele GNOME töölaua.

Microsoft on liitunud converged ideega (kasutab selle asemel terminit continuum). 29. juunil 2015 lasti välja ühisel koodibaasil põhinev Windows 10, novembris Windows 10 Phone, mida pidevalt täiustatakse. Windows 10 on juba kasutusel 400 miljonis lauaarvutis ja Microsoft loodab, et kahe aasta pärast on sellel miljard kasutajat. Windows 10 kasutakse ka Microsoft Surface tahvelarvutites. Müügil on Microsoft Windows 10 tipptelefonid Lumia 950 ja 950XL, mis võivad töötada arvutina. Kõigi seadmete jaoks on ühine rakenduste pood (sh kontoritarkvaraga Office) ja ühine pilveteenus. Väidetavalt on Canonicali poolt valitud true convergence teostus parem, aga võidujooksu on siiski võitnud Microsoft. Kasutajate hinnangud on üsna kriitilised ja Microsofti nutitelefonide müük on katastroofilises langustrendis. Continuum ei pakugi huvi? Aga miks peaks?

Ubuntuga nutitelefone tootsid Hispaania BQ Readers ja Hiina firma Meizu. BQ Aquaris E4.5 telefonil oli 4,5 tolline 540×960 ekraan, 1,3 GHz MediaTek neljatuumaline Cortex A7 protsessor, 1 GB RAM, 8 GB muutmälu, 8 ja 5 MP kaamerad. Hind €169, 90. Keskpärane riistvara, mis on eelkõige mõeldud entusiastidele tutvumiseks. BQ Aquaris E5 telefonil oli 5 tolline ekraan, parem kaamera ja rohkem mälu. Hind €199.90. BQ telefone müüdi lisaks Euroopale ka USAs, Indias ja Venemaal. Paraku teatas BQ, et telefonid on läbi müüdud ja kavas pole uusi tootma hakata. See tähendab ainult üht – nõudlust ei ole.


Meizu alustas 2015. a Hiinas Ubuntu Touch MX4 tipptelefoni internetimüüki. Hind €299.99. Telefonil oli 5,36-tolli 1920x1152 ekraan, 2,2 GHz nelja tuumaga Cortex A17 protsessor ja 1,7 GHz nelja tuumaga A7 protsessor, 2GB RAM, 16 GB muutmälu ja 20,7 MP kaamera. Praegu on selle müük lõpetatud. 2016. a aprillis hakati müüma Meizu Pro 5 tipptelefoni. Telefonil on 5,7-tolli AMOLED 1920x1080 ekraan, Samsung Exynos 7420 kaheksa tuumaga protsessor, 3 GB RAM, 32 GB muutmälu ja 21 MP kaamera. Hind €335. Arvutina seda kasutada ei saa, kuid võimaldab pilti traadita suurele ekraanile saata. Sedagi telefoni enam osta ei saa. Väidetavalt müüdi Ubuntuga telefone 2015. a umbes 25000 tükki, mis on tühine kogus. Võrdluseks – Microsoft müüs 2015. a neljandas kvartalis 4,5 miljonit Windows Phone telefoni, mida peetakse läbikukkumiseks. Tavapoodidesse Ubuntuga telefonid ei jõudnud, sest need sobisid vaid entusiastidele, kuna Ubuntu Touch oli toores. Uusi Ubuntuga telefone oodata ei ole.

BQ tõi 2016. a aprillis turule esimese Ubuntu Touchiga tahvelarvuti Aquaris M10, mis pälvis auhinna "Best of MWC 2016". Kui sellega ühendada klaviatuur ja hiir ning vajaduse korral läbi HDMI-liidese kuvar, saab tahvlit kasutada arvutina, millel töötavad kõik X11 jaoks kirjutatud programmid (LibreOffice, Firefox, GIMP jt). Sõltumatute tehnoloogiaajakirjade hinnanud olid valdavalt negatiivsed. Liiga aeglane! Dedoimedo hindas tahvli tarkvara eelalfa vääriliseks, mis ei sobi tavakasutajale, kuid viimases artiklis pälvis kiitva hinnangu arvutina kasutamise võimalus. Müüginumbrid on tagasihoidlikud.

Suurim nutiseadmete tootja Samsung panustab koos Inteliga oma Tizen operatsioonisüsteemile, mida ta kasutab eelkõige nutiTV-des aga ka muudes seadmetes, nt digifotoaparaadid, nutikäekellad, külmkapid ja nutitelefonid. Esimesi Tizen nutitelefone lubati 2014. a märtsis, kuid see tähtaeg lükkus järjest edasi. Odava Tizen nutitelefoni müük algas Indias alles 2015. a jaanuari keskel ja kulgeb edukalt. 2015. a müüdi 3 milj Tizeniga nutitelefoni. Kõik Samsungi 2016/2017 a nutiTV mudelid sisaldavad Tizen operatsioonisüsteemi. Kui maailma suurimal nutitelefonide tootjal Samsungil, kellel rahapuudust ei ole, oli raskusi oma loodud OSi mobiiliturule toomisega, siis Canonicalil oli see veelgi raskem, kuigi Shuttleworth on väitnud, et Tizen ei ole Ubuntu Touchi jaoks arvestatav konkurent?

Odavate nutitelefonide segmendis oli esialgu edukas Mozilla Firefox OS, millel põhinevad nutitelefonid läksid hästi kaubaks arengumaades ja paljudes Euroopa riikides. Lubati ka kallima hinnaklassi Firefox OS telefone, kuid ootamatult teatas Mozilla, et lõpetab Firefox OS-iga telefonide tootmise. Androidiga odavate Hiina telefonidega polnud mõtet konkureerida. Komistuskiviks said äppid, mida Androidi jaoks on tuhandeid (Eestit silmas pidades nt mobiil-ID, pangamaksed, Uber, Taxify jt), Firefox OSi, Windowsi ja Ubuntu Phone jaoks aga vähe.

Hiina arendab oma mobiilset operatsioonisüsteemi COS, soomlased Sailfish OSi. Sailfish üritab tungida India ja Venemaa turgudele. Müügile jõudis ka Sailfish OSiga tahvelarvuti, kuid firma finantsprobleemide tõttu tootmine katkestati.

Androidi poolt hõivatud turul vähegi märkimisväärse osakaalu saavutamine oleks Canonicali jaoks olnud tõeline vägitegu. Ei Tizen ega Windows Phone pole sellega hakkama saanud, kuigi neil firmadel rahapuudust ei ole. Pole ime, et Canonical oli sunnitud loobuma.

Viimati täiendatud 3.05.17Canonical to Stop Developing Unity 8, Ubuntu 18.04 LTS Ships with GNOME Desktop New!

Ubuntu Touch OTA-15 ReleasedUbuntu converged

Ubuntu Unity 8 & Convergence Demo at MWC 2016 - YouTube

Microsoft Is Trying and Failing at Converging Platforms, Ubuntu Does It Right

Ubuntu Touch Apps Running in Unity Desktop

Ubuntu Next with Unity 8 and Mir on the Desktop – Screen TourUbuntu telefonid ja tahvlid

Ubuntu Phone Review (BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition): Great OS, Average Hardware

BQ Aquaris E5 Ubuntu Edition is the second Ubuntu phone

Review bq Aquaris E5 - Ubuntu Edition

Bq Say They “Don’t Have Any Plans” For New Ubuntu Phones

Meizu PRO 5 Ubuntu Edition Review - The King of All Ubuntu Phones

Review: Ubuntu Phone - The Meizu Pro 5

Meet The World’s First Ubuntu Tablet (That Is Also a Desktop PC)

New Ubuntu Tablet: Everything You Need to Know

Watch: BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition Tablet Hands-On and the Road to Convergence

Canonical's BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition Tablet Receives "Best of MWC 2016" Award

Ubuntu M10 Tablet Review Round Up

BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition tablet - The heat is on

Ubuntu M10 tablet & Convergence - Getting groovy

No New Ubuntu Phones on the Horizon, And No Major Updates for Existing Ones, Either

Watch: Meizu PRO 5 Ubuntu Edition Phone Hands-On

‘Frustratingly Slow’ — Read The Verge’s Verdict on the New Ubuntu Phone

Ubuntu Phone review: years in the making, but still not consumer-ready

Windows Phone is dead

Linux smartphones took a serious step back in 2015