Ubuntu 18.10 (Cosmic Cuttlefish)

Arvo Mägi

Ubuntu 18.10 ilmus 18. oktoobril 2018. a. See on populaarse distro 29. väljalase, mis tähistab ühtlasi Ubuntu 14. sünnipäeva. Ilmusid ka Kubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie, Xubuntu ja Ubuntu Kylin 18.10. Kõigi toetusaeg on 9 kuud. Kasutusel on Linuxi tuum 4.18.0-10, Mesa 18.2.2, GCC 8.2, X.Org Server 1.20.1. Ubuntu 18.10-l on GNOME 3.30 töölaud, mida on täiendatud nii, et vaikimisi on ekraani vasakul serval paneel, mille võib soovi korral paigutada alumisele või parempoolsele servale. Kiirem on kõvakettale paigaldamine. Uuem tuum tagab parema riistvara toe, suurema jõudluse ja sülearvutitel pikema aku kestvuse. Kasutusel on uus teema ja uus ikoonikomplekt.



Canonical ei pööra tähelepanu töölaua täiustamisele. Eelistatakse GNOME arendajate töövilju enda jaoks lihtsalt veidi mugandada. Oluliselt on täiendatud snap konteinerpakkide tuge. Eelpaigaldatud snap-pakid käivituvad nüüd kiiremini. Snap-pakkidena on paljud GNOME komponendid ja rakendusprogrammid (sh kõik soovitatavad programmid, nt VLC videomängija), mis võimaldab neid jooksvalt uuendada. Paraku ei võimalda Tarkvarakeskus ega menüü ühe pilguga kindlaks teha, kas tegemist on rakendusprogrammi snap-pakiga või sama nimega binaarpakiga. Seda suunda on juba ristitud snapmaaniaks, ning osa kasutajaid on teistele distrodele üle läinud.

Tähtsamad rakendusprogrammid on Firefox 63, Thunderbird 60.2.1 ja LibreOffice 6.1.2. Neid uuendatakse pidevalt. Fotohaldur on Shotwell 0.30.1 ja muusikamängija Rhythmbox 3.4.2.

GNOME 3.30 ei võimalda töölauale ikoone paigutada ilma vastava GNOME laienduseta. Probleemi „lahendamiseks” kasutab Canonical failihalduri Nautilus vanemat 3.26.4 versiooni, mida on visuaalselt kenamaks muudetud. Koodekid ei ole paigaldatud. Need saab paigaldada terminalikäsuga sudo apt install ubuntu-restricted-extras.

Ubuntu 18.10 GNOME töölaud on laienduste abil kohandatav, kuid see eeldab kasutajalt oskusi, mida paljudel ei ole. Kõige paremini sobib Ubuntu 18.10 seega neile, kes eelistavad Unityle sarnanevat töölauda ega vaja laiendusi.

Ubuntu 18.10 on üks paljudest GNOME töölauaga distrodest, kusjuures mitte kõige mugavam ega atraktiivsem. Kes eelistab GNOME, võiks valida sellise distro, kus vajalikud laiendused on juba paigaldatud, nt Manjaro GNOME 18.0. Arch Linuxil põhinev Manjaro GNOME on pidevalt uuendatav, PPA-varamuid pole vaja kasutada, koodekid on paigaldatud, vt viidatud YouTube videot.

Mulle GNOME töölaud ei meeldi, kuna selle kohandamiseks tuleb paigaldada kolmandate osapoolte laiendusi. Jagan täielikult Dedoimedo negatiivset hinnangut GNOME töölauale. Algajaile on sobivam Ubuntu MATE, edasijõudnutele Plasma 5 töölauaga Kubuntu. Alates 3.12.18 toetab RIA Eesti ID-kaarti Ubuntu 16.04, 18.04 ja 18.10 jaoks. Kui see oluline ei ole (kõigist ID-kaardiga seotud muredest vabastab mobiil-ID vaid 1-eurose kuutasu eest), siis võib kasutada mistahes Linuxi distrod ja mistahes brauserit (olen mobiil-ID testinud Firefoxi, Chrome ja Falkoniga).

Minu valik on Plasma 5 töölauaga, pidevalt uuendatav Manjaro KDE (Manjaro on saadaval ka XFCE, GNOME, Budgie ja Cinnamon töölauaga). Manjaro KDE on igati kohandatav, pakub värskeimat tarkvara, on kiire ja vajab vähe mälu. Tarkvara uuendamisega pole probleeme olnud.

Viimati täiendatud 11.12.2018



Happy 14th Birthday, Ubuntu!

Ubuntu 18.10 is out now. Here’s what’s new [Review]

Ubuntu 18.10 Is A Nice Upgrade For Radeon Gamers, Especially For Steam VR

9 New Features in Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish

Ubuntu 18.10: What's New? – YouTube

Ubuntu 18.10 Review – YouTube

Canonical: Snaps Are Used Worldwide, over 3M Installs Monthly and 100K Daily

Snapmania: Why I'm leaving Ubuntu – YouTube

Ubuntu 18.10 Flavors Released, Ready to Download

18 Things To Do After Installing Ubuntu 18.10 ‘Cosmic Cuttlefish’

How to Use GNOME Shell Extensions [Complete Guide]

How to install GNOME extensions – YouTube

Manjaro GNOME 18.0 RC1 – YouTube

Manjaro Gnome 18.0 overview – YouTube

Plex Media Server Is Now Available as a Snap App for Ubuntu, Other Linux Distros

How to Connect Your Android Phone to Ubuntu Wirelessly