Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark)

Arvo Mägi

Ubuntu 17.10 Artful Aardwark, mis ilmus 19. oktoobril 2017, on huvi pakkuv distro, kuna Canonical loobus seni kasutatud unikaalsest Unity 7 töölauast ja võttis kasutusele GNOME 3.26.1 töölaua, Wayland displeiserveri, Linuxi tuuma 4.13, Mesa 17.2.2 graafikateegi, uue kontrollkeskuse ja GDM alglaadimishalduri. Toimunud on üleminek GCC 7.2 kompilaatorile ja Python 3.6-le, täiustatud on videoesitust, parandatud Bluetooth- ja USB-kõlarite tuge. 32-bitiseid protsessoreid enam ei toetata. Seega väga palju muudatusi. Vaikimisi on kasutusel Ambiance GTK teema ja Ubuntu kirjatüüp. Esmakordselt on Ubuntus uusim Linuxi tuum ja uusim GNOME. Tähtsamad rakendusprogrammid on Firefox 56.0, Thunderbird 52.4 ja LibreOffice 5.4.1. Neid uuendatakse pidevalt. Fotohaldur on Shotwell ja muusikamängija täiustatud Rhythmbox. Kõigi 17.10 ubuntulistega saab kasutada Eesti ID-kaarti. RIA lasi 20. novembril välja uue ID-kaardi tarkvara 17.11, mis ametlikult toetab Ubuntu 16.04,17.04 ja 17.10. Pangaoperatsioone ja digiallkirjastamist saab alates novembrist teha ainult uuendatud ID-kaardi ja uue ID-kaardi tarkvaraga. Kui ID-kaardi asemel võtta kasutusele mobiil-ID, kaovad kõik ID-kaardi turvalisuse ja tarkvara paigaldamise probleemid ja võib kasutada igat meelepärast Linuxi distrod.

GNOME töölaua kohandamiseks on vaja laiendusi (extensions), mis kipuvad iga uue GNOME versiooni ilmumisel streikima. Vaikimisi on GNOME töölaud tühi, sellelt ei saa ühe hiireklõpsuga käivitada oma lemmikprogramme ega avada menüüd. Rakenduste akendes on ainult sulgemisnupp. Selline on GNOME arendajate arusaam modernsest arvuti töölauast. Dokk avaneb alles peale kursori viimist ekraani vasakusse ülanurka või klõpsu tekstil Activityes või Windowsi logoga klahvi vajutust. Ekraani paremale küljele ilmuvad sel juhul dünaamiliste virtuaalsete töölaudade kujutised. Kogukond on välja töötanud ligi 100 laiendust, mis lisavad töölauale võimalusi, mida arendajad pole vajalikuks pidanud.

Unity kasutajad on harjunud, et ekraani vasakul küljel on alati nähtav dokk. Et neile vastu tulla, muutsid Ubuntu arendajad GNOME doki alati nähtavaks, kasutades selleks modifitseeritud laiendust Dash to Dock, lisasid töölauale prügikasti ikooni ja rakenduste akendele maksimeerimise ja minimeerimise nupud ning viisid kõik nupud akna tiitelriba parempoolsesesse otsa, kus nad aastaid tagasi paiknesid. Kasutusel on ka laiendus, mis võimaldab paneelil kuvada indikaatoreid. Uus kontrollkeskus võimaldab paigutada doki ekraani alumisele servale või paremale küljele, mida Unity pole kunagi võimaldanud. Tarkvarakeskus toetab nüüd snap-pakke (soovitab neid ja võimaldab paigaldada). Selline töölaud ei sobi omakorda neile, kes eelistvad „puhast” GNOME. Kui paigaldada pakett gnome-session, saab töötada „puhta” GNOME-ga. Abiprogramm GNOME Tweak Tool (mis tuleb eraldi paigaldada) võimaldab laiendusi sisse ja välja lülitada ning muuhulgas rakenduste akendes minimeerimis- maksimeerimisnuppude paigutust muuta.




Kasutaja peaks saama ise otsustada millisel ekraani serval dokk (paneel) paikneb ja kas kasutusel on üks või mitu dokki, ilma et selleks oleks vaja paigaldada lisaprogramme. Seda ei võimaldanud Unity 7 ega võimalda ka GNOME, küll aga KDE Plasma 5 töölaud. Seega tasub kaaluda võimalust võtta Ubuntu 17.10 asemel kasutusele Kubuntu 17.10 ja paigaldada sellele uusim KDE tarkvara (Plasma 5.11 ja Applications 17.08) backports-varamu kaudu. Soovi korral võib Plasma 5 töölaua muuta sarnaseks Unityga, vt My KDE Plasma initial customization. Proovida võiks ka ubuntuliste perekonna kõige kasutajasõbralikumat liiget Ubuntu MATE 17.10, mis võimaldab ühe hiireklõpsuga muuta paneelide paigutust, sh kasutada Unity 7-taolist paigutust - Mutiny.

Kes eelistab GNOME, võiks valida sellise distro, kus vajalikud laiendused on juba paigaldatud, nt Manjaro GNOME 17.0.x, mille arendajad on lisanud paketi GNOME Tweak Tool ja laiendused Dash to Dock, Gnomenu, Openweather, TaskBar, User Themes ja Removable Drive menu. Dash to Dock võimaldab paigutada doki ekraani mistahes servale. User Themes võimaldab kasutajal valida sobiva töölaua teema (välimuse). Kahjuks ei toeta selle LiveDVD eesti keelt ja kasutada ei saa ID-kaarti.




Manjaro GNOME korral on dokk alati nähtav, klõps ekraani vasakus ülanurgas avab rakenduste menüü, klõps doki alumises otsas paikneval ikoonil avab üleekraanimenüü. Koodekid on paigaldatud. Arch Linuxil põhinev Manjaro GNOME on pidevalt uuendatav, PPA-varamuid pole vaja kasutada.

Ubuntu 17.10 GNOME töölaud on laienduste abil palju paremini kohaldatav kui Unity 7, kuid see eeldab kasutajalt oskusi, mida paljudel ei ole. Tuleb sobiva brauseriga (Firefox 56.0, Chrome) avada leht https://extensions.gnome.org/ ja toimida seal avaldatud juhiste kohaselt, st paigaldada kõigepealt GNOME Shell integration (GNOME Epiphany brauseri korral pole seda vaja) ja siis ükshaaval vajalikud laiendused. Üsna keeruline protseduur, mis pealegi ei pruugi töötada pärast Firefox 57.0 ilmumist. Kõige lihtsam on paigaldada Epiphany brauser ja selle abil laiendused. Plasma 5 korral pole töölaua kohaldamiseks vaja mingeid lisaprogramme (laiendusi). Kõige paremini sobib uus Ubuntu neile, kes eelistavad Unityle sarnanevat töölauda ega vaja laiendusi.

Unity töölauga Ubuntu oli unikaalne - erines kõigist teistest distrodest. GNOME töölauaga Ubuntu on lihtsalt üks paljudest GNOME töölauaga distrodest, kusjuures sugugi mitte kõige mugavam ega atraktiivsem (kui ID-kaardi tugi oluline ei ole). Ubuntu 17.10-s on nii palju puudusi, et Dedoimedo hinnang on hävitav – 1 punkt kümnepunkti skaalal.

Ubuntu 17.10 toetusaeg on ainult 9 kuud. Ehk tasub oodata pikaajalise toega Ubuntu 18.04 LTS-i. Kõigil Ubuntu kasutajatel on aga kindlasti soovitatav tutvuda Ubuntu 17.10 uuendustega.

Viimati täiendatud 2.01.2018



Ubuntu 17.10 Now Available to Download, This Is What’s New

10 Things To Do After Installing Ubuntu 17.10

15 Things To Do After Installing Ubuntu 17.10 "Artful Aardvark"

A Look at Ubuntu 17.10 "Artful Aardvark" - YouTube

Ubuntu 17.10 New Features, Release Date and Upgrade Procedure

What's new in Ubuntu 17.10? An overview of Ubuntu 17.10 Features – YouTube

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark - Art eater (Dedoimedo põhjalik ülevaade, hävitav hinnang)

Make Ubuntu 17.10 usable – Tutorial

Customize GNOME Desktop With These Tips in Ubuntu 17.10

Ubuntu 17.10 Review – For The Record

Ubuntu 17.10 Review: A Little Slow While Booting (Compared to 17.04) But Quite Stable

Ubuntu 17.10 - unhappy remarriage

A Look At The New Features Of GNOME 3.26

See What’s New in GNOME 3.26

GNOME 3.26.2 Released as Last Scheduled Maintenance Update for the Linux Desktop

Dash to Dock v61 Released with Unity-Style Launcher Backlights

Ubuntu 17.10 Wants to Ship Sushi By Default

How To Enable Fractional Scaling in GNOME 3.26 on Ubuntu 17.10

Ubuntu 17.10: Back to a GNOME Future

Goodbye Ubuntu's Unity, I Will Miss You

Why Rhythmbox Looks Very Different in Ubuntu 17.10

Can Ubuntu Come Back To Top On Distrowatch After GNOME Desktop Environment?

Ubuntu Desktops Compared

The 10 Easiest Ways to Keep Ubuntu System Clean



Many Faces of Gnome - Mac & Windows Jealous ? - YouTube

How To Update GNOME Extensions

Manjaro GNOME (17.0.5) - YouTube

Ubuntu MATE 17.10 Review - Easy Unity Replacement – YouTube

LinuxAndUbuntu Review Of Ubuntu MATE 17.10

Ubuntu Desktop Looking Dull? Try Numix Square Icons

Change Themes In LibreOffice 5.4 – YouTube

Year Of The Gnome Desktop! Awesome Extensions! - YouTube