Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn)

Arvo Mägi

Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn (utoopiline ükssarvik) ilmus 23.10. 2014. a. Ilmusid ka Ubuntul põhinevad Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME ja Xubuntu 14.10 ning Ubuntu MATE 14.10, mis ametlikult ei kuulu ubuntuliste perre. Canonicali eesmärk on liikuda edasi kõigile seadmetele ühise operatsioonisüsteemi (Ubuntu converged) poole. Ubuntu 14.10-s sellest mingeid märke ei ole. Kasutusel on Unity 7.3.1 töölaud, Linuxi tuum 3.16 (eelmises versioonis 3.13), xserver-xorg-core 1.16.0, Firefox 35, Thunderbird 31.4 ja LibreOffice 4.3.2. Väliselt pole mingeid erinevusi pikaajalise toega Ubuntu 14.04 LTS-ist.

Kõigile seadmetele ühise operatsioonisüsteemi loomise esimese sammuna lasti välja Ubuntu arendusversioon – Ubuntu Desktop Next 14.10. Selles on kasutusel Canonicali oma displeiserver Mir, Unity 8 töölaud ja ühised põhirakendused – kell, kalender, kalkulaator, ilmateade, kontaktid, pildi- ja muusikahaldurid jt. Ükssarvikust on seega kaks versiooni – stabiilne Xorg ja Unity 7-ga põhiversioon ja Miri ning Unity 8-ga arendusversioon Ubuntu Desktop Next, mis sobib vaid seni tehtuga tutvumiseks.

Unity 8 sessiooni (koos Miriga) saab tutvumise eesmärgil käivitada sisselogimisekraanilt, kuid selleks tuleb esmalt paigaldada lisapakette, mida teevad vaid Ubuntu entusiastid. Canonical on Mir displeiserveriga ennast vastandanud ülejäänud Linuxi arendajatele, kes eelistavad Wayland displeiserverit. X.Org Server 1.16-sse on integreeritud XWayland, mis tagab X11 rakenduste töö Waylandiga. Vastava XMir toega peab Canonical ise tegelema.

Canonicalil pole olnud aega lauaarvuti töölaua välimusele ja kohandatavusele mõelda, sest arendajad on olnud hõivatud telefonide ja tahvlite jaoks mõeldud Ubuntu Touchiga. Lauaarvutitel teevad ilma Ubuntul põhinevad Linux Mint 17.1 Cinnamon ja Deepin 2014, millel on oma tarkvarakeskus, video- ja muusikapleierid, ikoonikomplektid ja teemad. Lubuntu, Ubuntu MATE ja Linux Mint sisaldavad samuti rohkem teemasid ja ikoonikomplekte. Ubuntu taustapildid on kehvemad kui paljudel teistel distrodel (nt Linux Mint 17.1, millel on üle 100 taustapildi), mis on teadagi maitse asi. Kohandamiseks tuleb kasutada kolmandate osapoolte utiliite (Unity Tweak, Ubuntu Tweak Tool jt). Tarkvarakeskus on nigelam kui Minti või Deepin'i oma ja tüütab reklaami ning soovitustega, mida ei saa välja lülitada. Otsinguakna tekitatud turvalisusprobleemidest ei tasu rääkidagi.

KDE arendajad said valmis oma uusimal Frameworks 5 tehnoloogial põhineva töölaua Plasma 5. Kubuntu 14.10-st ilmus kaks versiooni – stabiilne Plasma 4-ga ja arendusversioon Plasma 5-ga. Kubuntu 15.04 tuleb ühena esimestest juba Plasma 5 töölauaga. Kohandatavuselt on nii KDE Plasma 4 kui 5 töölaud mäekõrguselt Unityst üle. Kiire ja kena Plasma 5 töölaud vajab küll veel täiustamist, kuid võib juba tuleval aastal osutuda parimaks, pärast seda, kui kõik olulised rakendused on üle viidud Frameworks 5-le. Esimene, esialgu alles osaliselt Ot5+FW5 põhinev KDE Applications 14.12 valmis detsembris, aprillis on oodata 15.04 versiooni.

Nutitelefonide ja tahvlite tootjad pakuvad üha võimsamaid seadmeid. Video resolutsioon on mõnedel seadmetel 4K, fotodel veel suurem. Kümme aastat tagasi nägin, kuidas üks reiskaaslane tegi oma digifotokaga tuhatkond klõpsu. Teine tuttav salvestas reisil 3 tundi HD videot. Nüüd tehakse seda nutitelefonide ja tahvlitega. Varsti on põhiküsimus seega, kuidas kogu see info piiratud mälumahuga seadmetelt kuhugi mujale (nt kaasaskantavale kõvakettale salvestada) ja mida sellega edasi teha. Vaatamine (Shotwell, VLC), töötlemine (GIMP, OpenShot), parimatest fotodest videoesituse koostamine (ffDiaporama) ning kogu materjali konverteerimine vormingutesse, mis võimaldavad vaatamist teleris, YouTube's, nutitelefonides ja tahvlites on palju tähtsam, kui ühine failihaldur, kalkulaator, kell või ilmateade nutitelefoni ja sülearvuti jaoks. Paraku ei suuda Canonical ise tegeleda rakendusprogrammidega, mis on Ubuntu nõrk koht võrreldes Apple iOS-iga.

Neil Ubuntu 14.04 kasutajatel, kelle riistvara ei nõua uuemat Linuxi tuuma, pole mõtet Ubuntu 14.10-le (mille toetusaeg on vaid 9 kuud) üle minna. Tuleks oodata kuni 16.04 LTS ilmumiseni. Kellele Unity töölaud ei meeldi, võib sellele lisaks paigaldada Cinnamon, MATE või KDE Plasma töölaua ja arvuti käivitamisel valida sobiva. Otstarbekam on siiski valida sobival töölaual põhinev distro. Soovitan eelolevaks paariks aastaks Linux Mint 17.x Cinnamoni, millest 28.11.14 valmis uus 17.1 (Rebecca) versioon. The Register'i artikli „We have a winner! Fresh Linux Mint 17.1 – hands down the best” hinnangul, mida ka mina jagan, on see hetkel parim töölaud. Canonical arendab Unity töölauda suunas, mis paljudele süle- ja lauaarvuti kasutajatele ei meeldi. Selles valdkonnas võib Ubuntut tabada Windows 8 saatus, st kasutajad ei võta Unity 8 omaks, vaid eelistavad traditsioonilisemat töölauda, nagu Cinnamon, MATE või KDE Plasma 5.

28.11.2014Ubuntu 14.10 Available For Download

Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn) Is Out and Based on Linux Kernel 3.16

Ubuntu Flavors 14.10 Officially Released

Ubuntu 14.10 has landed — and it's not just for desktops

Unchanging Unicorn: Don't be disappointed with Ubuntu 14.10, be happy

Ubuntu 14.10 "Utopic Unicorn" Review: Very similar to Ubuntu Trusty Tahr!

Things/Tweaks To Do After Install Of Ubuntu 14.10 Utopic/14.04 Trusty

7 Things to Do After Installing Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn

X.Org Server 1.16 Lands Officially In Ubuntu 14.10

Mesa 10.3 Landing For Ubuntu 14.10 "Utopic Unicorn"

Ubuntu 14.10 Will Target Qt 5.3 Support

Wayland Is Still In Ubuntu 14.10

NVIDIA Presents Its Driver Plans To Support Mir/Wayland & KMS On LinuxUbuntu MATE Sees Its First Release (14.10)

Mint 17 is the perfect place for Linux-ers to wait out Ubuntu uncertainty

Linux Mint 17.1 with Cinnamon 2.4 Looks Beautiful [Overview, Screenshots, What's New]

We have a winner! Fresh Linux Mint 17.1 – hands down the best New!

Ubuntu Next with Unity 8 and Mir on the Desktop - Screen Tour

Ubuntu Touch apps on Ubuntu 14.10 Daily Build (YouTube video)

GCC 4.9 Will Soon Be The Default In Debian, Ubuntu 14.10

LightDM 1.11.2 Released for Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn)

Ubuntu Desktop Next (Unity8) 14.10 Utopic Unicorn Daily ISO Available For Download

Plasma 5 – Ano’er opinion

Kubuntu 14.10 Utopic Unicorn with Plasma guns!

Frameworks/Application-release-status-December-2014

ChromeOS vs Linux: The Good, the Bad and the Ugly

Cairo Dock 3.4 has been released, Install in Ubuntu/Linux Mint