Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr)

Arvo Mägi

Sügisel kümneaastaseks saava Ubuntu uus arendustsükkel lõppes 17.04.2014, mil ilmus Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. See on viieaastase toega (LTS) versioon, mis on piisavalt stabiilne ärikasutajate jaoks. 19.02.15 ilmus vea- ja turvaparandustega 14.04.2, milles on 3.16 tuum. Trusty töölauaks on oluliselt täiendatud Unity 7.2.0. Pika toetusaja ja uuendatud põhikomponentide pärast (Linux 3.13, Xorg 1.15.1, Mesa 10.1.0, GNOME 3.10, parem Inteli ja Samsungi SSD ketaste tugi) tuleks kõigil Ubuntu varasemate versioonide kasutajatel 14.04.1-le üle minna, kuigi esmapilgul tundub, et see ei erine oluliselt 13.10-st, mille tugi on lõppenud. LibreOffice 4.2.x salvestab HTML failide korral pildid andmevoona otse faili, mis muudab failid suureks. Viimane versioon, kus seda ei ole on 4.1.6.

01.07.2014 lasti välja Sertifitseerimiskeskuse ID‑kaardi tarkvara 3.9 versioon Ubuntu 13.10 ja 14.04 jaoks. Töötab ka Linux Mint 17/17.1 -ga, kui paigaldusskriptis asendada mälumuutuja sõnaga trusty.

Canonical lõpetas Ubuntu One failijagamise ja muusikapoe pilveteenused, kuna konkureerimine teiste pilveteenustega läheks liiga kulukaks. Vastavad ikoonid on Käivitajalt eemaldatud. Ubuntu One pakub jätkuvalt tarkvara ja kirjanduse ostmise võimalust.

Canonicali displeiserver Mir ja Unity 8 töölaud, mis peaksid tagama Ubuntu töö kõigil seadmetel nutitelefonidest kuni lauaarvutiteni, võetakse vaikimisi kasutusele alles Ubuntu 16.04-s, mis on üsna kauge tulevik. Ubuntu 14.04 kasutajad saavad Mir/Unity 8 tutvumisversiooni soovi korral käivitada sisselogimisekraanilt. Viis aastat on aeg, mille jooksul laua- ja sülearvutite kasutajad saavad jälgida Ubuntu arengut ja otsustada, kas Mir/Unity 8 kooslus, mida seni on arendatud puutetundliku ekraaniga seadmete jaoks, neile sobib. Canonical on ennast Unity ja Miriga vastandanud kogu ülejäänud Linuxi kasutajaskonnale. Eks kõnele sellest ka asjaolu, et Ubuntu kodulehel ei esine sõna Linux ega mainita, et Ubuntu aluseks on Debian Linux.

Trusty's on kasutusel GNOME 3.10 komponendid. Valminud on uus GNOME 3.14, mis sisaldab mitmeid täiustatud komponente nagu GNOME Music, Photos, Videos ja Maps, mis hakkavad süle- ja lauaarvutitel konkureerima Canonicali poolt välja töötatavate vastavate Ubuntu Touch rakendustega. Neil, kes soovivad kasutada viimast GNOME versiooni, tuleb Ubuntuga hüvasti jätta ja võtta kasutusele mõni muu distro.

Pärast kõvakettale paigaldamist ja uuendamist on kasutusel: Linux 3.13.0 (Saucy's 3.11.0) ja Unity 7.2.0 töölaud, Firefox 35.0, Thunderbird 31.4, Rhythmbox 3.0.2 (uusim 3.1), LibreOffice 4.2.7 (uusim 4.4), Shotwell 0.18 (uusim 0.20.2) , GNOME 3.10 komponendid Nautilus, Totem, Brasero, Gedit, Eye of GNOME ja uudisena Cheese 3.10.

Ubuntu varamutesse on jõudnud Calibre 1.25 (uusim 2.18), VLC 2.1.2 (uusim 3.0), GIMP 2.8.10 (uusim 2.8.14), Blender 2.69 (uusim 2.72), Unity Tweak Tool 0.0.6 (uusim 0.0.7), Cairo Dock 3.3.99, Vokoscreen 1.8.10, Synaptic 0.81.2, gThumb 3.3.1, Wallch 4.0, Minitube 2.0-1 (uusim 2.2) ja Radio Tray 0.7.3. Töötab Filosofti speller 4.1. Programmide uusimaid versioone saab paigaldada vastavatest ppa-varamutest. Selleks võib kasutada utiliiti Y PPA Manager.

Trusty jaoks on täiustatud Unity Otsinguakna (Dash) nutikaid päringuallikaid (smart scopes). Neid on 64. Päringuallikaid võib ükshaaval välja lülitada, mis on tülikas (edaspidi kavatsetakse teha kannapööre - kasutaja peab iga päringuallika ise sisse lülitama), või internetipäringud tervikuna keelustada, vt Security & Privacy in Ubuntu 13.10 and Ubuntu 14.04.

Otsinguakna päringuid on palju kritiseeritud, sest iga päringu andmed saadetakse Canonicali ja USA serveritesse, mis pole USA skandaalset nuhkimistegevust arvestades paljudele vastuvõetav, nagu ka Amazoni poe reklaam, mida väljastatakse, kui otsite oma kõvakettalt mõnd video- või muusikafaili. Spetsiaalne veebileht https:fixubuntu.com õpetab, kuidas Ubuntu kasutaja saab oma privaatsust kaitsta. Kopeerige lehel toodud pikk käsurida:

V=`/usr/bin/lsb_release -rs`; if [ $V \< 12.10 ]; then echo "Good news! Your version of Ubuntu doesn't invade your privacy."; else gsettings set com.canonical.Unity.Lenses remote-content-search none; if [ $V \< 13.10 ]; then sudo apt-get remove -y unity-lens-shopping; else gsettings set com.canonical.Unity.Lenses disabled-scopes "['more_suggestions-amazon.scope', 'more_suggestions-u1ms.scope', 'more_suggestions-populartracks.scope', 'music-musicstore.scope', 'more_suggestions-ebay.scope', 'more_suggestions-ubuntushop.scope', 'more_suggestions-skimlinks.scope']"; fi; if ! grep -q productsearch.ubuntu.com /etc/hosts; then echo -e "\n127.0.0.1 productsearch.ubuntu.com" | sudo tee -a /etc/hosts >/dev/null; fi; echo "All done. Enjoy your privacy."; fi

terminali aknasse, vajutage Enter, logige välja ja tagasi, ja nagu võluvitsa väel on süsteem vabastatud Canonicali viimaste aastate uuendustest ja nende tekitatud turvariskidest. Katsetage seda LiveDVD plaadiga. Kui soovite Otsinguaknast eemaldada ka Tarkvarakeskuse rakenduste soovitused, siis valige Otsinguakna rakenduste lehelt filtri Kõik asemel filter Kohalikud Rakendused. Pärast seda kuvatakse Otsinguaknas ainult lokaalse kõvaketta sisu. Neil, kes on oma privaatsed andmed Facebook'i riputanud, Twitterit, Google pilveteenuseid ja Gmail'i kasutavad, ei tasu turvalisuse pärast muretseda – kõik teie andmed on juba ammu „suure venna“ arhiivides. Päringuallikate kasutamist ja turvalisust kavatsetakse oluliselt täiustada Ubuntu 14.10 ajaks.

Töölaua ülaservas kuvatavat globaalmenüüd saab nüüd välja lülitada Unity Süsteemi sätete akna lehelt Välimus (Apperance), misjärel menüü kuvatakse rakenduse akna ülaserva tiitliribal (mitte eraldi menüüribal), pärast seda, kui kursor sinna viiakse. Kui soovite, et kõigi rakenduste menüüd oleks alati nende akendes eraldi menüüribal, siis kasutage terminalikäsku sudo apt-get remove indicator-appmenu. Toimib ka LibreOffice, Firefoxi ja Thunderbirdi akendes.

Mugavaks teemade vahetamiseks tuleb paigaldada utiliit Unity Tweak Tool, ppa-varamute haldamiseks utiliit Y PPA Manager, heli ja videofailidega töötamiseks pakett ubuntu-restricted-extras. Seda pole vaja, kui paigaldate Ubuntu asemel Linux Minti. Ubuntu 14.04 põhinev Linux Mint 17 Cinnamon, mis ilmus mais, vabastab teid Unity Otsinguaknaga seotud turvariskidest ja reklaamist, sisaldab sümpaatsema ja reklaamivaba Tarkvarakeskuse ja Uuenduste halduri, tagab mugava teemade vahetamise ja kasutab vähem mälu. 28.11.14 ilmus Linux Mint 17.1 Cinnamon, milles on täiustatud Cinnamon 2.4 töölaud, üle 100 taustapildi, mida saab soovi korral automaatselt vahetada jpm.

Ubuntu 14.04 Otsinguakna päringute turvalisust on täiustatud, kuid miks peaks ettevõtete juhtkonnad eelistama opsüsteemi, milles iga kasutaja poolt sooritatud päringu andmed saadetakse Canonicali ja USA serveritesse. Samal põhjusel ei sobi Unityga Ubuntu enam Estobuntu aluseks (Estobuntu 14.04 aluseks võetigi Lubuntu 14.04). Austrias anti Mark Shuttleworthile koguni Suure Venna (nuhkimis)auhind, eelkõige Amazoni reklaamimise eest. Enamik turvalisusprobleeme kaob, kui Unity asemel kasutada mõnd muud töölauda. Kui tahate vabaneda Ubuntu Tarkvarakeskuse tüütutest reklaamidest, kasutage programmide paigaldamiseks mõnd muud vahendit, nt Synaptic.

Ubuntu tulevik on segane. 14.04, 14.10 ega ka 15.04 suuri uuendusi ei sisalda. Kas Canonicalil õnnestub luua ühine operatsioonisüsteem kõigi seadmete jaoks? Nutitelefonide ja tahvlite omanikel võib sellest kasu olla, aga mida võidavad süle- ja lauaarvutite kasutajad? Kui arvutil ei ole puutetundlikku ekraani, siis pole Unity 8 töölauda ja rakendusi mugav kasutada, kuid Canonical lubab olukorda lähiaastatel parandada.

Ubuntu eripäraks on Unity töölaud (edaspidi ka displeiserver Mir) ja internetipäringuid toetav Otsinguaken (Dash), mida ei kasuta ükski teine distro. Viimane on kõigi turvaprobleemide põhjustaja. Unity töölaua vasakul serval paiknev Käivitaja paneel, mille välimust ja asukohta ei saa muuta, ei meeldi paljudele. Cairo Dock pakub visuaalselt palju rohkem võimalusi ja sisaldab muuhulgas rakenduste menüüd, koos vajaliku programmi nuhkimiskindla otsimisvõimalusega. Enamik kasutajaid eelistab töölaua alaservas paiknevat menüüd ja paneeli (mida kasutavad Windows XP/7, KDE jt), seetõttu on hea alternatiiv Cinnamon töölaud. Linuxi kasutajatel on õnneks alati valikuvõimalus. Kellele Ubuntu Unity ei meeldi, võib lihtsalt valida mõne muu töölaua (Cairo Dock, Cinnamon, MATE, GNOME, KDE) või distro, nt openSUSE, Fedora või Linux Mint Cinnamon.

Olen Ubuntut kasutanud juba kümme aastat, sh pikka aega Unityt, kuid nüüd olen Unityst loobunud. Ühel arvutil töötab Ubuntu Cairo Dock töölauaga (pildil), teisel Ubuntul põhinev Linux Mint 17.1 Cinnamon, mida pean märksa paremaks kui Ubuntut. Cinnamon töölaua võib paigaldada ka Ubuntu 14.04-le, kus selle saab siis valida sisselogimisekraanilt.
Töölaua välimus pole tegelikult tähtis, pigem on see maitseasi. Hoopis tähtsamad on kvaliteetsed rakendusprogrammid. Tippklassist on brauser Firefox, kontoritarkvara LibreOffice, fototöötlusprogramm GIMP, RAW fotofailide töötlusprogramm Darktable, e-raamatukogu haldur Calibre, 3-D programm Blender ja meediamängija VLC. Neile on lisandunud profivideoredaktor Lightworks, mille aastalitsents maksab €134.99. Loodetavasti valmib kunagi ka tavakasutajatele sobiv videoredaktor OpenShot 2.0 (praegu on Ubuntu varamus OpenShot 1.4.3, arendusversioon 1.4.4 on Saucy varamus ppa:openshot.developers/daily). Hoogne arendustöö käib Pitivi videoredaktori kallal, millest on oodata 1.0 versiooni (praegu on ppa:gstreamer-developers/ppa varamus 0.94).

Viimati uuendatud 20.02.15Happy Birthday, Ubuntu – The World’s Most Popular Linux Distro Turns 9 Years Old

Is Ubuntu Animosity Misplaced?

Razvi to Canonical's Michael Hall: Hey boy, don't you have some propaganda to do for your Smart Scopes' closed-source server?

Ubuntu’s Mark Shuttleworth wins Austria’s Big Brother Award

Is Ubuntu's Unity Really All That Bad Nowadays?Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS) Has Been Released (Screenshot Tour + Download Links)

Ubuntu 14.04 LTS Released, See What`s New [Video, Screenshots]

Ubuntu 14.04 LTS: The good, the bad and the awesome

Ubuntu 14.04 - There has never been a better time to switch to Linux

How to upgrade to Ubuntu 14.04 LTS from previous versions

Ubuntu 14.04 installation guide

10 Things To Do After Installing Ubuntu 14.04 Trusty Tahr To Get A Near Perfect Desktop

7 Improvements In Ubuntu 14.04 LTS That You’re Going To Love

Ubuntu 14.04 - 9 Best Features - YouTube

Ubuntu 14.04 vs Ubuntu 13.10 - What's new? -YouTube

Getting Started with Ubuntu 14.04 (PDF manual)The Linux 3.13 Kernel Has Many Improvements

Install Latest Rhythmbox and Third-Party Plugins for Rhythmbox in Ubuntu/Linux Mint

Make VLC Use Native Ubuntu Notifications in 5 Quick Clicks

Gnome MPlayer 1.0.8 Review – A Powerhouse with a Minimalist Interface

Exmplayer updated to version 3.8.0, Install in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

SMPlayer 14.3.0 Released With Experimental Blue-Ray Discs Support

Firefox 34 Arrives with Plugin-Free Video Calling and Powerful WebIDE

Get Firefox And Phonon-GStreamer To Support H.264 In Ubuntu 14.04 [Updated]

Encrypted Email and Communications with CryptoHeaven

How to Install the Latest LibreOffice 4.4 in Ubuntu New!

Eesti keele speller, tekstikontrollija, poolitaja ja tesaurus 4.1

Gimp 2.8.14 Stable and Gimp 2.9.1 (Development) Available For Ubuntu/Linux Mint Via PPA

G`MIC (GREYC`s Magic For Image Computing) Sees New Stable 1.6 Release

Merge, reorder and extract PDF files with PDF Mod, handy utility

How To Install Calibre 2.10 On The Most Popular Linux Systems

Install Ubudao-Style icons in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Y PPA Manager 0.9.9.2 Adds Support For Linux Mint 16 And Ubuntu 14.04

Vokoscreen 1.8.10 arrived in Ubuntu 14.04's Ubuntu Software Center with ability to show/hide icons on Unity panel

How To Install HandBrake 0.10 On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 And Derivative Systems

Install Radio Tray In Ubuntu

I-Nex 0.6.2 released with improvements and support for new CPUs

Darktable 1.6

Wine 1.7.32 Brings New Mono Engine, Fix for Blizzard Updater, and More

How To Install PlayOnLinux 4.2.5 On Ubuntu 14.04 Linux Mint 17

Slidewall Live Wallpaper Application, Install in Ubuntu/Linux Mint

Install Variety Wallpaper Changer in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Prime Indicator Lets You Quickly Switch Between Nvidia And Intel Graphics [Ubuntu 14.04]

Pepper Flash Player Installer For Chromium Available In The Ubuntu 14.04 Repositories

Why everybody should have a LiveUSB drive

Ambiance Dark theme for Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Banshee 2.9.0 Lands In The Ubuntu 14.04 Trusty Tahr Repositories

DuckDuckGo continues to gain larger audience

Spotify For Linux Gets A Refreshed User Interface, Other Changes

MenuLibre 2.0 Released, Available in Ubuntu 14.04

Install Google Earth in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives (64bit /32bit)

New Application Aptik to Backup/Restore PPAs, Packages in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Latest Skype Release Now Available from Ubuntu Software Center

Professional Video Editor `Lightworks` v12 Available For Download

Pitivi Aims To Bring Real Video Editing to Linux

Non-linear video editing software: Open-source alternatives to Abobe Premiere Pro CC

Sapphire Radeon R7 260X: A Great Linux Graphics Card

30-Way Graphics Card Comparison On Ubuntu Linux 14.04 LTS

Security & Privacy in Ubuntu 13.10 and Ubuntu 14.04 Review

Minitube 2.2 Fixes Playback Issues, Adds Channel Unsubscribe Option

Handy firewall app Gufw 14.04 released with Ubuntu 14.04 support

Use Sound Switcher to Quickly Switch Audio Inputs/Outputs in Ubuntu

Unity 8 Desktop Preview Session Available In Ubuntu 14.04

Remember, Ubuntu Touch Apps and Unity 8 Are Available for Ubuntu 14.04 LTS

Ubuntu 14.04 unity8-desktop-session-mir (quick look – YouTube)

Kodi 14 "Helix" (Formerly Known As XBMC) Final Version Released, Available For Ubuntu/Linux Mint New!

ClassicMenu Indicator Rekindles Old GNOME 2 Feeling in Ubuntu 14.04 LTS

Blender 2.70 version released, Install in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Canonical shutting down Ubuntu One file services

Four Alternatives to Ubuntu One

Nomacs Image Viewer With Rich Features for Ubuntu/Linux Mint [PPA]

Dear Ubuntu Users, Stop Saying That Ubuntu Is Unprotected Against the Heartbleed Exploit

Ubuntu Tweak reached to 0.8.7 version, Install it in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

Unity Drawers: Add another feature to your Ubuntu Unity

Install LauncherFolders for Unity Launcher in Ubuntu 14.04 Trusty Tahr

RawTherapee 4.0.12.0 Review – A Powerful Open Source Alternative to Adobe's Lightroom

RawTherapee 4.1 Is a Complex and Free Alternative to Adobe's Lightroom

How to Close and Move Notification Bubbles in Ubuntu 14.04 LTS

Steam for Linux Updated with ‘Ubuntu 14.04 Compatibility’

Humanity icon colors pack: 9 different colors

How To Install Fotoxx 14.10.1 On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr And Derivative Systems

Gis-Weather Widget for Linux Desktop, Install in Ubuntu/Linux Mint [PPA]

My Weather Indicator Released With Numerous Bug Fixes

VirtualBox 4.3.20 Brings Support for Linux Kernel 3.18

Latest Intel Linux Graphics Drivers Now Available on Ubuntu 14.04 LTS

Deepin Software Center v3.2/v3.0/2.1 available for Ubuntu/Linux Mint

Pinta Version 1.5 Released: Includes 90 Bug Fixes

Unity Tweak Tool Makes Enabling Unity ‘Minimise on Click’ Easier

App Grid Is A Superior Ubuntu Software Center Alternative

Slingscold Launcher Is Now Available For All Current Ubuntu Versions/Derivatives [PPA]

Systemback: Restore Your Linux System To Previous State

Create a live system ISO for your Ubuntu-based Linux machines using Systemback

How to Install Cinnamon from a PPA on Ubuntu 14.04

Atraci: New YouTube-Based Music Player

Privacy Badger beta released. Install it on Firefox and Chrome

Useful Panel Indicators Collection For Ubuntu 14.04 Trusty Tahr

LightDM: How To Disable The User List Or Guest Session

How To Install FFmpeg 2.4.1 On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 And Derivative Systems

FFmpeg Returns To Ubuntu 14.10 Utopic/14.04 Trusty Via PPA

How To Install Kdenlive 0.9.10 On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04, Ubuntu 12.04 And Derivatives

How To Install Rhythmbox 3.1 On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 And Derivative Systems

How To Install VLC 3.0 (Unstable) On Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 And Derivative Systems

Deepin Audio Player Updated To Latest Version For Ubuntu/Linux Mint

Deepin Terminal Updated To Latest Version, Install in Ubuntu/Linux Mint (PPA)

Second Edition of Ubuntu Manual 14.04 LTS Is Out New!

How To Install Inkscape 0.91 On Ubuntu 15.04, Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 And Derivative Systems New!

Ubuntu 12.04.2 LTS Released & Ubuntu 15.04 Now In Feature Freeze New!