Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail)

Arvo Mägi

25. aprillil ilmus Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail) lõppversioon. Selle toetusaega on lühendatud 18 kuult 9 kuule, nagu kõigil edaspidi ilmuvatel mitte-LTS versioonidel. Oluliselt on täiendatud Unityd, mis kasutab nüüd vähem mälu ja töötab kiiremini, kuid tähtsaimad uuendused (smart scopes ja ostmine otsinguaknast) lükati edasi Ubuntu 13.10-ni. Unity järgmine versioon Unity Next peaks olema kirjutatud Qt/QML abil ja töötama Canonicali Mir displeiserveril. Seetõttu võib sügisel ilmuv Ubuntu 13.10 (Saucy Salmander) tavalisest rohkem vigu sisaldada.

Põhikomponente on uuendatud järgmiselt: Linuxi tuum 3.8.0-19 (aluseks on 3.8.8, mis enam ei toeta Inteli 386 protsessoreid), xserver-xorg-core 1.13.3 (uusim 1.14.1), Unity 7.0, Compiz 0.9.9, Files (Nautilus) 3.6.3, Firefox 21.0 (uuendustega), Thunderbird 17.0.6 (uuendustega), Rhythmbox 2.98, Shotwell 0.14.1, LibreOffice 4.0.2 (uusim 4.0.4). Stabiilsuse tagamiseks on aluseks võetud Gnome 3.6.3, mitte uusim 3.8.

Firefox 21.0-ga töötab RIA Eesti ID-kaardi uuendatud 3.7.1 tarkvara (Quantali pakid). RIA toetab ametlikult Ubuntu 12.04 ja 12.10 (Quantal) versioone. Et sertifitseerimiskeskuse lehel toodud automaatpaigaldamise skript install-esteid-ubuntu.sh töötaks Ubuntu 13.04-ga, tuleb selles repo nimedes (kahes reas) asendada mälumuutuja OPSYS stringiga quantal ja muudetud skript kodukataloogi salvestada. Skripti käivitab terminali käsk sudo sh install-esteid-ubuntu.sh. Eelnevalt peavad olema aktiveeritud universe ja multiverse varamud.

Ordi ja ML lauaarvutite sisemise kaardilugeja Alcor Micro AU9520 toe tagamiseks tuleb koos RIA tarkvaraga paigaldatav draiver libccid 1.4.9 asendada vanema 1.4.2-2 versiooniga (terminaliakna käsuga sudo dpkg -i). Et Ubuntu uuendamishaldur seda edaspidi pidevalt uuema versiooniga ei üritaks asendada, võib kasutada Synaptic'u käsku Paketid, Lukusta versioon. Vajalikud pakid leiate aadressilt https://launchpad.net/ubuntu/oneiric/amd64/libccid/1.4.2-2 või https://launchpad.net/ubuntu/oneiric/i386/libccid/1.4.2-2 (vastavalt 64- ja 32-bitine versioon).

Canonical palkas tuntud Faenza ikoonide autori, mis andis lootust, et Raring saab uue ikoonikomplekti ja uuendatud teemad. Tegelikult on uuendatud vaid pool tosinat ikooni. Palju erinevaid ikoonikomplekte ja teemasid on välja pakkunud kolmandad osapooled. Ikoonide ja teemade vahetamiseks võib kasutada Raring varamu uut utiliiti Unity Tweak Tool. Kahjuks ei võimalda see globaalmenüüsid ja tuleklaasimenüüd (HUD) välja/sisse lülitada nagu Raring ppa-varamu utiliit Unsettings.

Unity täienduseks sobib utiliit Drawers (Sahtlid), mis võimaldab Käivitaja paneelile paigutada kasutaja poolt koostatud alammenüü ja käivitusikoonidega akna ühenduse. Selliseid sahtliikoone võib Käivitajale paigaldada mitu. Iga Drawers'i ikooni abil, saab avada kasutaja poolt valitud katalooge, faile, veebisaite (nt YouTube Raring videod sordituna üleslaadimise aja järgi) või käivitada programme. Paneelile võib paigutada ka Drawersi ikooni, mis imiteerib klassikalist hierarhilist menüüd, kust saab ikoonidele klõpsates käivitada kõiki paigaldatud rakendusi. Raring ppa-varamus on pakk Drawers 13.3.1. Parima ilmateate saab saidist www.ilmajaam.ee (rohkem kui 7200 kohta Eestis). Kuvage Firefoxis oma asukoha ilm ja paigutage link Drawers aknasse. Kuigi vajalikud programmide käivitajad või veebilehtede avajad võib ka lihtsalt töölauale pukseerida, on see vastuolus Ubuntu tühja töölaua kontseptsiooniga. Indikaatorite paneelile või töölauale võib ilmainfo lisada utiliidi My Weather abil, mis on üsna hästi eestindatud.

Paljud mängude arendajad teevad Canonicaliga koostööd, mistõttu on mänguvõimalused plahvatuslikult kasvanud. Valve on hakanud aktiivselt pakkuma ja reklaamima STEAM for Linux mänge ja Ubuntut. Valida saab ligi 100 mängu hulgast. Parandatud on Ubuntu vabavaraliste draiverite graafikajõudlust, mis tagab parema mängukeskkonna.

Videohuvilisi peaks rõõmustama Lightworks profivideoredaktori, mille kõiki võimalusi sisaldav versioon on tasuline (aastalitsents 50€), beetaversiooni ilmumine, ja Kdenlive uus 0.9.6 versioon. Katsetada tasub ka Flowblade videoredaktorit. Videoredaktorit OpenShot 1.4.3 pole uuendatud, kuid aasta lõpuks on oodata selle täiesti uuel „mootoril“ põhinevat 2.0 versiooni. Üliedukas raha kogumise kampaania - 45028 dollarit 1463 annetajalt - toetab seda arendustööd. Amatööride jaoks on Lightworks liiga keerukas, kulukas ja vajab kasutajaks registreerimist, seetõttu tuleb oodata OpenShot 2.0 valmimist. Melomaanid saavad legaalselt tasuta nautida Spotiy muusika striimimise teenust, mis pakub rohkem kui 20 milj lugu.

Canonicali eesmärgiks on ühine operatsioonisüsteem ja Unity kasutajaliides kõigile seadmetele – nutitelefonidest kuni superarvutiteni. Selleni loodetakse jõuda Ubuntu 14.04 ilmumisega. Selleks ajaks loodetakse X-server asendada Canonicali oma Mir displeiserveriga, mis töötab kõikidel seadmetel, ja välja arendada Unity 8 (Next) versioon, mille programmeerimiskeskkond on Qt/QML. Kui see ambitsioonikas plaan õnnestub, peaks Canonicali äri edu olema garanteeritud, kuid ühtlasi süveneb lõhe Ubuntu ja teiste Linuxi distrode vahel, sest GNOME ja KDE arendajad on otsustanud edaspidi toetada Wayland displeiserverit. Ubuntu hakkab töötama nutitelefonides, tahvel- süle- ja lauaarvutites ning telerites. Uue aasta esimesel tööpäeval demonstreeris Shuttleworth Ubuntu OSi nutitelefonidele. Paari päeva jooksul vaadati videot ligi 1,5 milj korda. Suurt tähelepanu pälvis see CES 2013 messil. Käivad läbirääkimised tootjatega. Turule on Ubuntuga nutitelefone oodata alles järgmisel aastal, mil Androidiga nutitelefone on müüdud juba miljard tükki. Osa selle arendustöö vilju on jõudnud ka Ubuntu 13.04-sse.


19.02.13 tutvustas Canonical ühist puutetundlikku liidest tahvelarvutitele ja nutitelefonidele. 21.02.13 avaldati arendajatele mõeldud Ubuntu Touch Developer Preview. Arendajad ja entusiastid saavad puutetundlikku liidest testida Galaxy Nexus, Nexus 4, 7, 10 ja paljudel teistel seadmetel. Suurt tähelepanu pälvis puutetundlik liides Mobiilse Maailma messil (MWC 2013) Barcelonas, kus pälvis innovatsiooniauhinna (Best Innovation). Tegemist on alles arendusjärgus tootega. Jälgige uudiseid YouTube'st.

Canonical kavatseb veebipäringute tähtsust töölaual suurendada uue Unity 7.x versiooniga (mis valmib Ubuntu 13.10 ajaks), lisades kuni sada allikat (scope). See tekitab probleeme. Kui kasutaja otsib nt faili oma kõvakettalt, saadetakse päringu andmed vaikimisi Canonicali serveritesse ja sealt edasi, mis rikub kasutaja privaatsust. Seda peaks tegema ainult kasutaja loal, nagu leiavad EFF ja R.M.Stallman. Kellele selline Ubuntu (täpsemini Unity) arendamise suund ei meeldi, võib Unity asemel paigaldada nt Cinnamon, MATE või Cairo Dock töölaua, valida mõne Ubuntul põhineva Cinnamon töölauaga distro, nagu Linux Mint 14(15), Ubuntu Cinnamon Remix või hoopis Ubuntu GNOME. Soovitatakse koguni KDE 4.10-le üle minna. Hea hinnangu on pälvinud Kubuntu 13.04. Kui ekraani vasakus servas paiknev käivitaja paneel ei meeldi, võib selle varjata ja kasutada Cairo Docki, mis võib töötada ka Unityt asendava töölauana.

Privaatsuse tagamiseks ja tüütu reklaami vältimiseks võib keelustada kõik Ubuntu töölaua veebipäringud. Hea võimalus on paneelile lisatav Indicator Privacy, mis võimaldab vastavalt vajadusele veebipäringud ja Zeitgeist'i salvestusfunktsiooni mugavalt sisse/välja lülitada. Veebipäringute täielik keelustamine lahendab hoobilt kõik turvalisusprobleemid, kuid muudab ühtlasi nulliks Ubuntu arendajate pingutused. Indikaator võimaldab veebipäringud sisse lülitada ainult siis, kui ilma kuidagi läbi ei saa (tavaliselt peaks ju piisama googeldamisest).




Raring tarkvarakeskuse varamutes on järgmised programmid (sulgudes uusimad versioonid): VLC 2.0.6 (2.0.7), SMPlayer 0.8.3 (0.8.4), Blender 2.66a (2.67b), Inkscape 0.48.4, OpenShot 1.4.3, Kdenlive 0.9.4 (0.9.6), GIMP 2.8.4 (2.8.6), gThumb 3.0.2 (3.2.1), ffDiaporama 1.5.1, Minitube 1.9.1 (2.0), Synaptic 0.80 (0.80.2), Radio Tray 0.7.2 (0.7.3), Kazam 1.4.2, Unity Tweak Tool 0.0.4, Cinnamon 1.6.7 (1.8). Programmide uusimaid versioone saab ppa-varamutest. Kõigi artiklis viidatud programmide jaoks on kas olemas Raring ppa-varamud (Drawers, MenuLibre, XBMS, My Weather, Indicator Privacy, Diodon, Y-PPA manager, gThumb, UMPlayer, Ubuntu Tweak, Unsettings) või töötavad nende Quantal ppa-varamutes olevad pakid (Variety ja RIA Eesti ID-kaardi tarkvara).

Eestinduse olukord on esialgu kesine. Välksõrmiste spikker on osaliselt tõlkimata, kuigi Estobuntu jaoks see tõlgiti. Tõlkimata on ka sisukas Ubuntu abiinfo, mis oleks eriti vajalik algajatele. LibreOffice 4.0.2 abiinfo sisukord ja indeks on ingliskeelsed. Mis teha, aktiivne Ubuntu Eesti kogukond, kes tõlgete eest hoolitseks, sama hästi kui puudub. Filosofti speller töötab (testitud OpenJava 6-ga). Suurte dokumentide avamine on muutunud kiiremaks, teksti kerimine on sujuv.

2012. aasta oli Linuxi (sh ka Ubuntu) jaoks edukas. Superarvutitel ja nutitelefonidel domineerivad vastavalt Linux ja Android, mis põhineb Linuxil. Microsofti tarkvara ei valitse enam maailma. Loodetavasti kujuneb 2013. aasta Linuxi jaoks veelgi edukamaks. Hiina on otsustanud ametliku operatsioonisüsteemi aluseks võtta Ubuntu. Kuna paljude riikide valitsusasutused on (Linuxile) LibreOfficele üle läinud, plaanivat Microsoft 2014. a välja lasta oma kontoritarkvara Office Linuxi versiooni, mis siiski tundub ebatõenäoline. Hiljuti viidi Linuxile üle kõik Rahvusvahelise kosmosejaama arvutid. Linuxil töötab ka CERNi Suur Hadronite Põrguti.

Uuendasin oma arvutis, Quantali varamute nimede Raringuga asendamise teel, 64-bitise Ubuntu 12.10 13.04-ks juba detsembri alguses. Kõvakettalt töötab paigaldamise hetkel vaid ühe kuu vanune Ubuntu 13.04 väga stabiilselt. Uuenduste paigaldamisega on olnud üksikuid probleeme (kõiki pakke ei saanud paigaldada), mis lahenesid Synapticu abil. Pärast süsteemi uuendamist jäid tööle paljud Quantalile paigaldatud programmid – Ubuntu Tweak, UMPlayer, ffDiaporama 1.5, Y-PPA manager, Drawers, ID-kaardi tugi jt. Lülitasin välja veebipäringud ja globaalmenüüd, paigaldasin utiliidid Drawers, Unity Tweak Tool, Indicator Privacy, My Weather Indicator ja Radio Tray. Sisselogimisekraanilt eemaldasin täpid, külalise ja kaugtöölaua logimise võimalused. Igale töölauale paigaldasin erineva taustapildi. Arvan, et Ubuntu 12.10 kasutajatel tasub üle minna 13.04-le, vaatamata lühemale toetusajale. Lisaks järgmine hinnang.

A disappointing update with very few changes, and none that fix any of the issues people have been having with Unity. For a non-LTS distro, there’s very little experimentation, and the supposed speed upgrades aren’t as major as Canonical would want you to believe. By all means, upgrade, but don’t expect the kind of jump you normally get.

Alanud on Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander) arendustsükkel. Lõppversioon peaks ilmuma 17. oktoobril.

Selle artikli viiteid uuendatakse, kui viidatud programmidest ilmuvad uued versioonid.

Viimati uuendatud 22.06.13.



Ubuntu 13.04 Available For Download [Screenshots Tour, Video]

Ubuntu 13.04 released, provides massive amount of performance improvements and new features

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail - Remarkably unremarkable

30 Things I did After Installing Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

7 Things To Do After Installing Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail)

10 Things to Do After Installing Ubuntu 13.04

Tweaks/Things To Do After Install Of Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

4 Simple Tweaks to Increase Unity Performance

Dispelling FUD About Ubuntu

Top 10 Things Ubuntu Is Doing Right

7 Subtle Unity Changes You Might Not Notice in 13.04

Smart Scopes ‘Not Mature Enough’ to Ship in Ubuntu 13.04

Enhanced Previews, Scope Toggles Added to Unity Testing PPA

Unity’s Slick New Payment Feature Postponed Until Ubuntu 13.10

Ubuntu Announce Unity Next, Will Be Written in Qt/QML

The new QML-based Gwibber renamed to Friends-app, available via Ubuntu 13.04's Ubuntu Software Center

Where’d Gwibber Go in Ubuntu 13.04? And What’s Friends?

Rhythmbox 2.98 landed in Ubuntu 13.04

Rhythmbox CoverArt Browser Plugin 0.8 Released

Shotwell 0.14.1 released with bug fixes

Is Mozilla Firefox 21 A 'Healthy' Browser?

Search, access and filter Amazon and Ubuntu One Music Store via Unity Shopping Alternate lens (third-party lens)

Mark Shuttleworth Addresses Ubuntu Privacy Issues: Is It Enough?

Find, discover, enrich your knowledge and be entertained with Unity Answers lens

Steam For Linux Officially Released, Available In Ubuntu Software Center

Lightworks for Linux Public Beta Available for Download

Lightworks for Linux BETA demoed with adding effects, text pieces and export

Kdenlive 0.9.4 Video Editor for Ubuntu 12.10/12.04/11.10/10.04/Linux Mint (New Released)

Flowblade – Multitrack non-linear video editor for Linu

LiVes Video Editor for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Kazam 1.4.2 released with refined selection area

390-pages-long LibreOffice 4.0 Getting Started Guide freely available for download

LibreOffice 4.0.3 released with 100 bug fixes

Variety 0.4.12 released with quotes, enhanced appindicator icons and image ratings

Fancy animated wall LiveWallpaper 0.4 adds new wallpapers and features

Video Transcoder `HandBrake` 0.9.9 Released With Blu-ray Subtitle Support, More

FF-Multi converter for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Convert music, videos, pictures and ISOs with Format Junkie, powerful all-in-one utility

Cinnamon 1.8 Gets Its Own Control Center And Screensaver, Easier Spices Installation

Get A Classic Style Menu In Unity With The Latest Drawers

Install Classic Menu Indicator in Ubuntu 13.04

Blender 2.67a released with more than 100 bug fixes

Synaptic 0.80 released with GTK+3 support (Ubuntu 13.04)

Ubuntu One updated with fancy Photos tab (Web interface)

VLC 2.0.7 has been released, Install it in Ubuntu/Linux Mint

SMPlayer reached to 0.8.5, Install it in Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Get A HTC-Like Weather / Clock Widget In Ubuntu With My Weather Indicator, Now With Widgets Support

My Weather Indicator 0.6.0.7 released with improved location map and fixes

How To Use Your Own Weather Services API Key With `My Weather Indicator`

Mundus Home Folder Cleaner

Shutter 0.90 released with fixes and enhancements

Handy tweaking tool Unsettings 0.08 updated with Ubuntu 13.04 support

Ubuntu Tweak 0.8.5 released with fixes and improvements

Unity Tweak Tool Available In The Ubuntu 13.04 Raring Ringtail Repositories

Oracle Java 7 Update 21 (7u21) And Java 6 Update 45 (6u45) Available In The WebUpd8 JDK PPA

ID-kaardi baastarkvara uuendused – versioon 3.7.1

MenuLibre 13.04 released with refinements

XBMC 12.2 released, Install it in Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Minitube 2.0 And Musique 1.2.1 Released, Available In Our Ubuntu PPA

Indicator Privacy 0.03 adds Zeitgeist log and recent files removal support

Versatile clipboard manager Diodon 1.0 landed in Raring's Ubuntu Software Center

Mediterranean themes for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint 14/13 (GTK 3/2)

Install Trevilla themes and icons in Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

AmbianceP themes for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Liven Up Your Ubuntu Desktop With ZonColor Themes

LMMS (Linux MultiMedia Studio) 0.4.14 landed in Raring's Ubuntu Software Center with new features and via-the-Dash app icon

Ubuntu Display Server Fallout

TeamViewer 8 for Linux launched

GIMP 2.8.4 Released, Install It In Ubuntu

Cairo Dock 3.2.1 Released with fixes, Install it in Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Ubuntu To Become The Official OS Of China

Deepin Software Center Reached to Version 3.0, Install it in Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Latest Google Earth for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/11.10/Linux Mint

Skype 4.2 landed in Ubuntu 12.04 (proposed) and Ubuntu 13.10 (Ubuntu Software Center)

Enable Different Wallpapers for Each Workspace in Ubuntu 13.04

Install Mplayer and Multimedia Codecs (libdvdcss2,w32codecs,w64codecs) on ubuntu 13.04 (Raring Ringtail)

Umplayer for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Miro 6 released with significant performance improvements and flash support

Master PDF Editor available via Ubuntu Software Center in Ubuntu 12.10 and Ubuntu 13.04

Panel Indicators Collection for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint

Get More Out of Ubuntu 13.04 With These Awesome Apps

Spotify Linux Client Updated To 0.8.8–How To Install It In Ubuntu 13.04

gThumb 3.2.1 Fixes Facebook Authentication

Install Nemo File Manager in Ubuntu 13.04 Raring/12.10 Quantal

Remove white dots from Ubuntu 13.04 login screen

Ubuntu builder 2.4.0 released and installation instructions included

Latest Chrome Release Fixes Ubuntu 13.04 Install Issue

Y PPA Manager 0.9.9 Released With Support For Linux Mint 15 And Ubuntu 13.10 [Quick Update]

Open as Administrator for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/Linux Mint 15/14/13