Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

Arvo Mägi

18.10.2012 ilmus Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal lõppversioon. Põhikomponentidest on kasutusel tuum 3.5.5, GCC 4.7.2, Python 3.2, GNOME 3.6 ja Unity 6.8. Eemaldatud on Unity 2D. Uuendatud on graafikavahendeid: xserver-xorg-core 1.13.0, mesa 9.0, X-teegid ja videodraiverid. Jätkub kasutajaliidese täiendamine.

Põhilistest rakendusprogrammidest on uued versioonid: Firefox ja Thunderbird 16.0.1, LibreOffice 3.6.2 (mis tõi kaasa globaalmenüüga ühilduvad menüüd), Totem 3.4.3, Rhythmbox 2.97.2 (uusim 2.98), Shotwell 0.13 (uusim 0.13.1). Varamutes on: GIMP 2.8.2, OpenShot 1.4.3, kdenlive 0.9.2.2, Blender 2.63a (uusim 2.64a), VLC 2.0.4, ffDiaporama 1.3.1 (uusim 1.4) jne. Seega totaalne uuendamine pole siiski toodunud kaasa kõigi rakenduste viimaseid versioone.

Otsustati jääda failihaldur Nautilus vanema 3.4.2 versiooni juurde, kuna uuem versioon ei ühildu globaalmenüüga ja sellest on eemaldatud rida võimalusi. Muudetud uuendustehaldur Software Updater kontrollib nüüd käivitamisel automaatselt uuendusi. Muudetud on süsteemimenüüd. Tarkvarakeskusele on lisatud filter Dash Search Plugin, mis kuvab kõik paigaldatud ja saada olevad vaated (lenses).

Unity 6.8 sisaldab olulise uuenduse - Ülevaatemenüü (Dash-akna) eelvaated (Unity Previews). Iga Ülevaatemenüü akna ikooni kohta saab hiire paremklõpsuga kuvada suurema pildi ja ülevaatliku teksti. Vaikimisi on lisatud Gwibber, Photo ja Shopping vaated. Radio vaate saab Ubuntu varamust, Help- ja YouTube videovaate ppa-varamust. Võimalik on otse töölaualt rakendusi alla laadida või eemaldada, pildifaile vaadata ja meilile lisada, videoid ja muusikafaile mängima panna, Amazoni ja Ubuntu poodidest albumeid, üksikpalasid ja arvutimänge osta jne. Paigaldatud ja pakutava tarkvara kohta saab lugeda kirjeldust ja mugavalt vaadata versiooni numbrit. Eelvaated on oluline täiendus Unity töölauale. Lisandunud võimalusi on palju, asjahuvilistel tuleks nendega ise tutvuda. Canonical püüab kasutajat igati veebipoodidest ostma meelitada. Käivitajale on lisatud Amazoni ja Ubuntu One veebipoodide ikoonid. Iga Dash aknasse tipitud tähekombinatsioon väljastab Amazonist sellele vastava ostupakkumise, mis on lausa tüütav ja tekitab kahtlusi niisuguse toimingu turvalisuses. Õnneks saab Shopping vaate maha võtta terminaliakna käsuga sudo apt-get remove unity-lens-shopping või Tarkvarakeskusest. Poodlemise välja-/sisselülitamise võimalus hetkel puudub, kuid Unity uusim versioon 6.8 lisas kõigi online otsingute väljalülitamise võimaluse. Sel juhul ei tööta ka Gwibber vaade ega kuvata Google dokumente. Seega koos pesuveega visatakse välja ka laps. Lõplik lahendus, mis võimaldaks poed ükshaaval välja lülitada, jõuab tõenäoliselt alles Ubuntu 13.04. Seni võib unity-lens-shopping eemaldada ja kasutada selle asemel alternatiivset Amazon Shopping vaadet. Kellele uimasevõitu Unity ei meeldi (eriti märgatav on see vanema riistvara korral) võib Unity asemel kasutada Cinnamon 1.6.6 või Cairo Dock töölauda. Sobiva töölaua saab valida sisselogimisel. Katsetage!

Estobuntu meeskonnal tasuks kaaluda Ubuntu töölauale Eesti veebipoodide toe lisamist (Eesti filmide ja muusika ostmine), samuti eestikeelse Estobuntu abiinfo ja videote töölaual kättesaadavaks tegemist. WebAppsi abil oleks põhimõtteliselt võimalik Käivitajale paigutada ilm.ee ilmateate veebilehe ikoon (kasutaja valitud asukohaga), pildivaade võiks sisaldada filtri Eesti taustapiltide albumi esitamiseks jne.

Valminud on integreeritud veebirakendused Web Apps, vt videot. Web Apps võimaldab populaarseid veebirakendusi Gmail, Grooveshark, Last.fm, Facebook, YouTube, Google Docs, Amazon jt (kokku üle 30 veebilehe) töölauaga integreerida. Näiteks saab Google Docs'is HUD'i kaudu käske anda ning Last.fm'st lugu mängima pannes ilmub see töölaua helimenüüsse, kust saab kiirelt lugusid vahetada. Erinevaid võimalusi on veelgi, valiku teeb muidugi kasutaja. Kahe veebirakenduse ikoonid (Amazon ja Ubuntu One veebipoed) on vaikimisi Käivitajal.

Kolmest tähtsamast kohandamisutiliidist töötavad pärast Unity 6.8 ilmumist korralikult Ubuntu Tweak 0.8.2 ja Unsettings 0.08 (võimaldab muuhulgas globaalmenüüd välja lülitada). MyUnity 3.1.5 on Quantali varamust eemaldatud (uuema 4.0 ootel?). Canonical on lausa tahtlikult kasutaja ilma jätnud võimalusest tööluda omatahtsi muuta. Peaaegu igaks tegevuseks on vaja kolmanda ospoole utiliiti, mis tekitab kogenud kasutajates meelepaha.

Huvitav on utiliit Drawers (Sahtlid), mis võimaldab Käivitaja paneelile paigutada kasutaja poolt koostatud alammenüü ja ülevaatemenüü ühenduse, vt pilte viidatud allikatest. Selliseid sahtliikoone võib Käivitajale paigaldada mitu. Iga Drawers'i ikooni abil, saab avada kasutaja poolt valitud katalooge, faile, veebisaite (nt YouTube Quantali videod sordituna üleslaadimise aja järgi) või käivitada programme. Quantali ppa-varamus on pakk drawers 12.10.2. Vajalikud programmide käivitajad või veebilehtede avajad võib muidugi ka lihtsalt töölauale pukseerida, kuid see on vastuolus Ubuntu tühja töölaua kontseptsiooniga.

Kõiki ID-kaardi toe jaoks vajalikke pakke Ubuntu Quantali varamutes ei ole (puudub browser-plugin-esteid). Pakk libusb-1.0 on uuendatud versioonile 1.0.12-2, libccid versioonile 1.4.7-1, opensc versioonile 0.12.2-2 ja pcscd versioonile 1.8.5-1. Esteid ppa-varamut Quantali jaoks veel ei ole. Paigaldasin 64-bitise qesteidutil Quantali varamust (Live CD plaadile ja mälupulgale), browser-plugin-esteid paigaldamine Esteid Precise ppa-varamust aga enam ei õnnestunud, kuna see sõltub pakkidest libboost-*1.46, mille asemel varamutes on uuemad versioonid libboost-*1.49. Browser-plugin-esteid pakki tuleks Quantali jaoks uuendada. Kui arvutis oli varem Ubuntu 12.04 ja töötav Esteid tarkvara, siis jääb see tööle ka pärast uuendamist 12.10-ks, kui eelnevalt keelustada Synaptikuga pakkide libboost-*1.46 uuendamine. Quantali jaoks pole ka ametlikku RIA pakkide varamut, kuid näib, et RIA Precise pakke on võimalik edukalt ka Quantaliga kasutada.

Ubuntu 12.04 kasutajatel tasub 12.10-le üle minna juhul, kui ID-kaardi tarkvara töötab ja uued draiverid tagavad riistvara parema töö. Eelkõige käib see graafikakiirendite kohta. Jõudluse kasvu on oodata nii Inteli 3000 ja 4000 integreeritud graafikakiirendite, kui ka Radeon ja Nvidia kaartide omanikel. Nvidia firmadraiveri paigaldamisega võib tekkida probleeme. Kui vajate mingeid spetsiifilisi programme, kontrollige, kas need Ubuntu 12.10-ga töötavad, nt Unsettings (võimaldab globaalmenüü välja lülitada), ffDiaporama 1.4 (fotodest muusikaga slaidiesitusvideo tegemiseks), OpenShot 1.4.3, Blender 2.64a, Minitube 1.9 jt.

Shuttleworth kinnitab, et tuleval aastal müüakse maailmas 5% arvuteid eelpaigaldatud Ubuntu Linuxiga.

Rakendusprogrammide uusi versioone, mida Ubuntu varamutes ei ole, saab tavaliselt paigaldada nende ppa-varamutest, seega ei ole nende pärast vaja Ubuntut uuendada. Kasulik abimees on Y PPA Manager, mis muuhulgas võimaldab uuendada ainult ühe, valitud ppa-varamu pakkide loetelu. Uue varamu lisamisel Y PPA abil, uuendatakse selle pakkide loetelu automaatselt. Kui see on paigaldatud, saab mõne varamu (nt: ppa:webupd8team/y-ppa-manager) sisu uuendada terminaliakna käsuga sudo update-ppa ppa:webupd8team/y-ppa-manager. Ppa-varamutest tasuks paigaldada OpenShot 1.4.3, Blender 2.64a, Ubuntu Tweak, ffDiaporama, gThumb, Rhythmbox jt.

Tingituna Unity muudatustest, on Ubuntu 12.10 eelmisest versioonist aeglasem, nõuab paremat riistvara ja põhjustab mitmeid probleeme. Kui versiooniuuenduseks kaalukat põhjust ei ole, võiks Quantali vahele jätta, vt Ubuntu 12.10 review - Why so regressive? Paigaldasin Ubuntu 12.10 Inteli neljatuumalise protsessori ja 3000 videokaardiga arvutile. Pärast veebipäringute keelustamist on süsteem kasutatav. OpenShot videoredaktorit saab HD-video lõikamiseks kasutada, kui video kogupikkus ei ületa 10 min, muidu muutub redaktor aeglaseks. Tundub, et videotöötluseks pole Unity-Compizi kooslus kõige sobivam.

Viimati uuendatud 17.11.12Ubuntu 12.10 Released - See What`s New

Ubuntu 12.10 released

23 Brand New Features in Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal [Screenshots Tour

10 Things To Do After Installing Ubuntu 12.10

Important Things/Tweaks to do After Install of Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Guake 0.4.3 released with Ayatana Overlay Scrollbars support

Y PPA Manager 0.0.9.2 Released With New Features

Update Sources Of Only A Single PPA Using Y PPA Manager

How to easily set a custom tile color for Unity launcher's icons (Ubuntu 12.10 only)

Shuttleworth: Next year 5 percent of the world's PCs will ship with Ubuntu pre-installed #Linux

How to easily group items featuring their own mini Dash on the Unity launcher with Drawers

Stacks of items creator, Drawers 12.08, updated with drag&drop reordering and optimized mini Dash positioning

Unity Wikipedia lens landed in Ubuntu Software Center

Access radios via Unity Radios lens

Install SlideWall Live Wallpapers App in Ubuntu 12.10/12.04/11.10/Linux Mint 13/12

Keep Your Desktop Fresh With Variety Wallpaper Changer

Install UMPlayer in Ubuntu/Linux Mint (with YouTube Search)

Audio Tag Editor `Puddletag` 1.0.0 Stable Released

Grub Customizer 3.0.1 Released

Search, Manage, And Install Apps From PPAs Using PPA Software Center

WebUpd8 PPAs: Packages Uploaded For Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

‘Skype Wrapper’ for Ubuntu Gets Updated

Install Format Junkie in Ubuntu 12.10/12.04/Linux Mint 13

Shotwell 0.13 adds Tumblr support, privacy options and fixes

gThumb Gets WebP Support In The Latest 3.1.1 Release

Mark Shuttleworth explains the Shopping lens decision

Unity Help lens 2.0 released with exposed pack of relevant questions & answers

Desktop YouTube App ‘Minitube’ Adds Search Filtering, YouTube Fix

QLE Unity Quicklist Editor

OpenShot version 1.4.3 Released! Download it Now!

OpenShot 1.4.3 released with new theme, 3D animations and numerous improvements

Rhythmbox 2.98 Released, Install It In Ubuntu

Rhythmbox Coverart Browser Plugin Updated with New Features

Install Deepin Software Center in Ubuntu 12.10/12.04/Linux Mint

Xnoise music player 0.2.12 adds new icon, Unity launcher integration and numerous visual refinements

How To Reset Compiz And Unity In Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal [Quick Tip]

Ubuntu has a bigger problem than its Amazon blunder

Install Blender 2.64 in Ubuntu/Linux Mint (New Release)

Install Mplayer and Multimedia Codecs (libdvdcss2,w32codecs,w64codecs) on ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

Install SMPlayer 0.8.1 in Ubuntu/Linux Mint

Install GNOME Mplayer 1.0.7 In Ubuntu 12.10

Alternative YouTube Video Lens Updated With Previews, More [Ubuntu 12.10]

Ubuntu Tweak 0.8.2 released with improved Ubuntu 12.10 support and improvements

LibreOffice 3.6.2 landed in Ubuntu 12.10 with full HUD support (and strengthened appmenu)

How To Install Nautilus 3.6 Or Patched Nautilus 3.4 In Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

[How To] Enable DVD Playback in Ubuntu 12.10

Gorgeous New Weather App ‘StormCloud’ Arrives on Ubuntu

Install Cairo Dock 3.1 in Ubuntu 12.10

Disable Apport Error Reporting in Ubuntu 12.10

Install Classic Menu Indicator in Ubuntu 12.10

Versatile menu editor, MenuLibre 12.10, adds support for Ubuntu 12.10 (official PPA available)

Tweak Unity With Unsettings 0.08, Now With Ubuntu 12.10 Support

How to Remove Webapps in Ubuntu 12.10

What Canonical Could Have Done With The Shopping Lens

Introducing Ubuntu Shopping Alternate Lens for Unity

Enable Compiz Desktop Cube in Ubuntu 12.10/12.04/11.10/Linux Mint

Convert music, videos, pictures and ISOs with Format Junkie, powerful all-in-one utility

Indicators Collection for Ubuntu 12.10/12.04/11.10/Mint

8 GTK 3.6 Compatible Themes Available In PPAs For Ubuntu 12.10

XBMC Media Center 12.0 Beta 1 Released With Raspberry PI And Android Support

How To Install Avant Window Navigator In Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Install latest Skype 4.1 in Ubuntu 12.10/12.04/Linux Mint 14/13 (New Release)

Ubuntu 12.10 with Nvidia - No, no, no, no, no, NO!

Ubuntu 12.10 review - Why so regressive?