Arvo Mägi
Plasma 5 töölaud sai 2023. a detsembris 10-aastaseks. Algas üleminek Plasma 6 töölauale. Nagu eelmise versiooni korral, on töölaua aluseks Qt ja seda täiendav Frameworks moodulite komplekt. Plasma 6 töölaud lasti välja 28.02.2024 (KDE Gear 24.02.0 / KDE Plasma 6.0 / KDE Frameworks 6.0 Mega Release). Arendustöö jätkus Plasma 6.1-ga, mis ilmus juunis ja tõi kaasa olulisi täiustusi - explicit GPU synchronization support for NVIDIA, triple buffering support on Wayland, uus paneelioperatsioonide aken jpm. Oktoobris ilmus Plasma 6.2, mis sisaldab suure hulga täiustusi ja veaparandusi. Aasta lõpuks on üleminek Qt 6-le seega toimunud ja Plasma 6 töölaud igati kasutuskõlblik.
Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Qt 6.7 valmis 2024. a aprillis, Qt 6.8 LTS oktoobris. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 6 töölaud, kasutavad ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid.
Kuna Qt 6 ei ole tagasiulatuvalt täielikult ühilduv Qt 5-ga, tuli Frameworksi ja Plasma töölaua moodulite lähteteksti korrigeerida nii, et neid saaks kompileerida Qt 6.7 alusel ja nad töötaks Wayland displeiprotokolliga. Muudatusi on väga palju. Sama kehtib ka KDE Gear (vana nimi Applications) komplekti kuuluvate rohkem kui 180 rakendusprogrammi ja teegi kohta.
KDE Plasma 6 töölaua veaparandused hakkavad edaspidi ilmuma iga kuu, uued versioonid kaks korda aastas. Plasma 6 töölaud on kiire ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 6 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS, Fedora 41 KDE, Manjaro 24.2 KDE ja sellel põhinev BigLinux distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Manjaro KDE, BigLinux ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt 6, KF6, Plasma 6 ja KDE Gear viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. Ubuntu 24.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. ID-kaardi tarkvara saab paigaldada ka Arch Linuxil põhinevatele distrodele, nt Manjaro KDE.
Plasma 6 töölaual on alumises servas ujuv paneel (eristumaks Windowsist), mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega süsteemisalv. Esmapilgul sama, mis Plasma 5. Tuttav pilt Windowsi või Linux Mint kasutajatele. Vaikimisi märgistab failid ühekordne hiireklõps, avab või käivitab topeltklõps (nagu Windowsis). Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele. Taustapilt valiti konkursil 2000 pildi seast.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Breeze Dark teema muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) lisamiseks ja globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt võbisevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Ülevaateefekti (Owerview, Meta+W) on täiendatud ja seotud Grid View (Meta+G) efektiga, mis teeb mugavamaks töö virtuaalsete töölaudadega. Meta+Tab võimaldab neid efekte kordamööda vahetada.
Taas on kasutusele võetud virtuaalsete töölaudade kuvamine pööratava kuubi pinnal. Virtuaalseid töölaudu peab olema 4, et nad kuubi külgedele mahuksid. Kuubi kasutamine tuleb süsteemiseadete aknas märgistada. Kuubi kuvab Meta+C, pööravad nooleklahvid.
Põhimõtteline erinevus teiste töölaudadega võrreldes on Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 6 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 6 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu vonklevad või „plahvatavad” aknad jm.
Sama tähtsad kui töölaud, on sellega kasutatavad rakendused. Qt 6/KF6-le on üle viidud peaaegu kõik KDE Gear rakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Okular, Kontact, Kdenlive, Elisa, Falkon, Kdevelop, Spectacle jt). Sama tuleb teha ka muude KDE rakendustega, nt Krita ja Amarok. Kuna kõikide rakendusprogrammide Qt 6-le üle viimine nõuab aega, on esialgu alles ka võimalus Qt 5/KF5 programme käivitada. Edaspidi on kavas Plasma 5 moodulitest ja xorg-serverist täielikult loobuda. Selleks võib kuluda pool aastat või rohkem.
Kõik KDE rakendused peavad töötama nii Waylandi kui X11ga, nagu ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Kasutajaliidest enne Plasma 6.3 ilmumist ei muudeta, töötatakse ainult vigade kõrvaldamisega Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 6 töölauda kui ka selle rakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 6 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.
Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi profitööks, vt Kdenlive eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu. Kasutatav on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 3.3.0 videoredaktor.
Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2024. a novembris Qt 6-põhine versioon 8.5, vt digiKam eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil. Uuendati dokumentatsiooni.
Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa ja brauserit Falkon.
Miks eelistada Plasma 6 töölauda?
Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 6 efektid (võbisevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 6 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 6 kasutab X11 asemel vaikimisi Waylandi. Fedora KDE, Nitrux ja KaOS juba kasutavad Waylandi vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi kasutada, valides sisselogimisekraanilt Wayland-sessiooni. Kasutan Inteli integreeritud graafikaga arvutitel Waylandi pidevalt.
Plasma 6 töölaua kasutajaliidest on oluliselt täiustatud – ujuv paneel, eraldi aken paneelide omaduste valikuks, kuubi keeramine virtuaalsete töölaudade vahetamiseks jpm. Esimene ametlik Plasma 6 töölauda kasutav distro oli KaOS. KDE neon on pigem platvorm uusima KDE tarkvara katsetamiseks.
Kubuntu 24.04 LTS Plasma 6 kasutusele võtta ei jõudnud (on 24.10-s), küll aga aprillis ilmunud Fedora 40 KDE, EndeavourOS Gemini, Garuda, TUXEDO OS ja lõpuks ka Manjaro 24.0 KDE ning Biglinux. Fedora töötab Waylandiga ja on X11 loobunud. Müügile on jõudnud maailma esimene Plasma 6.2 töölauda kasutav sülearvuti – KDE Slimbook VI (KDE neon).
Plasma 5 vidinad ja globaalteemad Plasma 6-ga ei tööta. Autoritel tuleb need Plasma 6 jaoks kohandada. Veebipoes on loodud osakond nimega Plasma 6 Extensions. Ilmunud on arvukalt Plasma 6 globaalteemasid ja vidinaid. Internetist paigaldatavad plasma stiilid, värvid, ikoonid ja kursorid töötavad. Kohandamisvõimalusi on seega piisavalt.
Põhjalikku uuendamist vajab abiinfo fail. Kasulik oleks ka YouTube Plasma 6 kanal, mis sisaldaks KDE Plasma 6 töölaua kasutamist ja kohandamist tutvustavaid videoid. Selliseid videoid saab nüüd salvestada Plasma 6 kuvatõmmisevõtja Spectacle abil, subtiitreid ja heli saab lisada Kdenlive abil, vt loetelust eestikeelse nimega videoid. Miks mitte eestikeelsed videod Eesti serveris.
Viimati täiendatud 9.01.2025
Qt 6.8.1 Toolkit Released With 550+ Bug Fixes New!
KDE Frameworks 6.10 Adds Support for Converting Between “Rack Units” in KRunner New!
KDE Plasma 6.3 Is Now Available for Public Beta Testing, Here’s What’s New New!
KDE Plasma 6.2.5 Released as the Last Update in the Series with More Bug Fixes
KDE Plasma 6.2 Desktop Environment Officially Released, Here’s What’s New
KDE Plasma 6.2 - It's all about quality of life! - YouTube
KDE Plasma Features You Might Not Know About – YouTube
Usage of Plasma 6’s Global Themes May Pose Serious Risks
KDE neon 6.2 Is Out with KDE Plasma 6.2 Desktop, Based on Ubuntu 24.04 LTS New!
KDE neon 6.2 Released | Featuring KDE Plasma 6.2 & Ubuntu 24.04 LTS - YouTube
KDE Slimbook Plasma VI Linux Ultrabook Launches with AMD Ryzen 7 8845HS
KaOS 2024.11 New!
KaOS Linux 2024.09 Adds Calligra as Default Office Suite, Improves Installation
KaOS Linux 2024.09: Calligra - YouTube
Manjaro 24.2 Yonada released New!
Manjaro 24.2 Released | KDE Plasma 6.2 - YouTube
KDE Gear 24.12.1 Is Out to Improve Dolphin, Kate, NeoChat, and Other KDE Apps New!
KDE Gear 24.12 Officially Released, Finally Ports Dolphin to Mobile Devices
Kdenlive 24: Free & Open Source Video Editor - YouTube
Krita - What We're Up To In 2024
Calamares Installer 3.3.10 Released, Here’s What’s New
Leo AI is The Most Secure AI Chatbot: Brave's Game-Changing Technology! – YouTube
Mozilla Launches Opt-In AI Tools in Firefox
VLC Media Player Hits 5 Billion Downloads – Big Changes Ahead
LibreOffice 24.8.4 Office Suite Is Now Available for Download with 55 Bug Fixes New!
LibreOffice 24.8, for the privacy-conscious office suite user
Calligra 4.0 Office Suite Is Here with Qt 6 Port, New Sidebar Design, and More
Upscayl - Enhance your images, with AI, locally, no cloud
GIMP 3.0 RC2 Released With Bug Fixes Plus A Few Last Minute Features New!
OBS Studio 31.0 Released with NVIDIA Blur Filter and Background Blur
Darktable 5.0 Open-Source RAW Image Editor Officially Released, Here’s What’s New New!
OpenShot 3.3 Open-Source Video Editor Is Now Available, Here’s What’s New New!
Plasma 6 eestikeelne lühijuhend (pdf, 33 lk)
Kahe horisontaalse paneeliga töölaud (video)
Vertikaalse ja horisontaalse paneeliga töölaud (video)
Uue menüüvidina lisamine (video)