KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE sai 14.10.2021 25-aastaseks. Samal päeval lasti välja Plasma töölaua juubeliversioon – Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition). Täiustatud on Breeze globaalteemat, menüüd ja Waylandi tuge, lisatud on esiletõstuvärvi (accent color) valiku võimalus. Vt videot KDE Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition) – YouTube. Esimestena võtsid Plasma 5.23 kasutusele KaOS 2021.10 ja KDE neon 20211014, mõlemad 14.10.1021.

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.15 LTS valmis 2020. a mais, Qt 6.2 LTS 2021. a septembris. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.
KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5.23.0 ilmus 2021. a oktoobris. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.23.5 töölaud ja KDE Gear (endine nimi Applications) 21.12.x rakendused. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 20.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. ID-kaardi tarkvara saab paigaldada ka Arch Linuxil põhinevatele distrodele, nt Manjaro KDE.

14.10.21 ilmus Kubuntu 21.10, milles on Linux 5.13, Mesa 21.2.3, Qt 5.15.2, Frameworks 5.86, Plasma 5.22.5 ja Gear (Applications) 21.08.1. Backports-hoidlast saab neid uuendada. Kasutusel on brauser Firefox 92.0, meiliprogramm Thunderbird ja kontoritarkvara LibreOffice 7.2.1. Muusikamängija on Elisa. Wayland-sessioon on paigaldatud, kuid vaikimisi seda ei kasutata. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE ja KDE neoniga võrreldes konservatiivne distro.

23.01.22 ilmus Manjaro KDE 21.2.2, milles on Linux 5.15.16 LTS, Mesa 21.3.4, Qt 5.15.2, Frameworks 5.90, Plasma 5.23.5, Gear (Applications) 21.12.1, Firefox 96.0.2, VLC 3.0.16, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Elisa, Calamares 3.2.48 paigaldaja, uuendatud Breath teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Hoidlates on uusimatest programmidest Latte-dock 0.10.7, LibreOffice 7.2.5, Krita 5.0.2, digiKam 7.5, OpenShot 2.6.1 ja Calibre 5.34. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis kolmandal kohal. Töötab minu arvutis (Waylandi ja ID-kaardiga) ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja KDE Gear uuendused saabuvad tavaliselt paari nädala kuni kuu jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-hoidlaid. Latte dokk võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida. LiveDVD menüüs on kontoritarkvara OnlyOffice. Pärast arvutisse paigaldamist tuleb paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-fresh 7.2.5, mis sobib eestlastele (on tõlgitud ja saab kasutada Filosofti õigekirja kontrolli).

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega süsteemisalv. Tuttav pilt Windows XP/7/10 või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 20 võrreldes on Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Okular, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Gear (Applications) versioonid ilmuvad kolm korda aastas, detsembris ilmus KDE Gear 21.12.0. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 5.0.2 ja fotohaldur digiKam 7.5. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 21.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Oluliste täiustustega Kdenlive 21.12.0 lasti välja 2021. a detsembris. Kasutatav on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.6.1 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2022. a jaanuaris versioon 7.5, vt digiKam 7.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte dokki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good?Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (vonklevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. Mõned 3d-efektid, nt kuubi pööramine, on ajutiselt eemaldatud. Need taastatakse 2022. a jooksul (“Cover Switch” ja “Flip Switch” on Plasma 5.24-s). GNOME töölaud, mida kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab X11 asemel kasutama Waylandi, mida toetab lai kogukond. KDE Wayland on saanud kasutusküpseks, kuigi selle täiendamine jätkub 2022. a. Fedora KDE 35 kasutab seda vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi testida, paigaldades paketi plasma-wayland-session ja valides sisselogimisekraanilt Wayland-sessiooni. Kasutan Waylandit (Inteli integreeritud graafikaga arvutil) pidevalt juba üle kolme kuu.

2021. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas. Plasma 5 töölaud sai detsembris 8-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). Lasti välja Plasma 5.23. Valminud on rakendusprogrammid Krita 5.0.2, digiKam 7.5, Kdenlive 21.12.x. Hea UHD (4K) monitoride tugi.

Viimati täiendatud 26.01.202225 Years of KDE Timeline

KDE Decides the Three New Challenges: Wayland, Consistency, and Apps

KDE roadmap for 2022 New!

KDE highlights from 2021 New!

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

Best Linux Distro With KDE Desktop Environment! - YouTube

Qt 6.2.2 Released

Qt 6.2 LTS Released

Qt 5.15.3 LTS Released With 200+ Bug Fixes, But Only For Commercial Customers

Qt 5.15.2 LTS Released

KDevelop 5.6.1 released

Qt Creator 6.0.2 Released New!

KDE Releases Frameworks 5.90.0 New!

KDE Frameworks 5.90 Arrives with More Improvements for Your Favorite KDE Apps

Plasma 5.24 Beta New!

KDE Plasma 5.23.5, Bugfix Release for January New!

KDE Plasma 5.23.5 Released as the Last Update in the Series, Further Improves Plasma Wayland

Plasma 25th Anniversary Edition

KDE Plasma 5.23 Desktop Environment Is Out Now to Celebrate 25 Years of KDE

KDE Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition) - YouTube

The Plasma desktop is miles ahead of everything else (Dedoimedo ülevaade)

Plasma desktop customization guide - How to for newbies (Dedoimedo)

17 KDE Plasma Features That You Didn't Know About – YouTube

Top 10 KDE Plasma Tips to Make You Super Productive [2021 Edition]

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

24 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2020)

Understanding KDE Plasma theming system

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 – YouTube (49 videot)

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

Kde showcase, the slowdown – YouTubeKubuntu 21.10 Impish Indri Released New!

Kubuntu 21.10 Install And Overview YouTube

Kubuntu 21.04 vs 21.10: Look and Feeeeel - YouTube

Kubuntu 20.04 Review - LTS all round - YouTube

Kubuntu 20.04 Focal Fossa - Purrs like a bear (Dedoimedo positiivne ülevaade)

The Kubuntu Focus M2 Laptop

KDE Neon - Rock Solid Base | Greatest Of KDE Software – YouTube

KDE neon plasma - 5.23.4 - New version 12-30-21 Quick Review - YouTube

KDE neon 5.23 - YouTube

KaOS 2022.01 New!

KaOS Linux Sees First 2022 ISO Release with Initial ZFS Support, Latest KDE Goodies

KaOS 2022.01 Run Through - YouTube

Feren OS

Feren OS 2021.10 — iterative improvements New!

Feren OS 2021.10 Visual Tour – YouTube

KDE Plasma Done RIGHT - Feren OS 2021.10 - YouTube

Nitrux OS

Release Announcement: Nitrux 1.8.0 New!

Systemd-Free Nitrux 1.8 Launches with Initial Support for Maui Shell, XFS by Default

Nitrux 1.8.0 - The Future Of Linux - YouTube

Maui 2.1.0 Release

Meet Maui Shell, a Convergent Desktop Shell for Linux Desktops and Mobile DevicesManjaro 21.2.2 Qonos released! New!

Manjaro KDE 21.2.1 "Qonos" - The Best Gets Even Better – YouTube

Manjaro 21.2 Qonos Plasma - Very nice, high five (Dedoimedo positiivne ülevaade)KDE Gear 21.12.1 New!

KDE Gear 21.12 Gets First Point Release, Improves Dolphin, Kdenlive, and Many Other Apps

KDE Gear 21.12.0

KDE apps – Any good?

The new Plasma System Monitor - Is it good?

Krunner - Not AI but an actually useful desktop helper tool

Tiled Menu in Plasma - A Windowsy Linux experience

digiKam 7.5.0 is released New!

digiKam 7.4 Professional Photo Management App Brings New Features and Better Camera Support

Kdenlive 21.12.1 released New!

Kdenlive 21.12 is out

Kdenlive 21.12 Released with Multicam Editing and Improvements

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Ksnip - Make my screenshots pretty please New!

Calligra Plan version 3.3.0 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

Krita 5.0.2 released New!

Krita 5.0 released!

Krita 5.0 Open-Source Digital Painting Software Officially Released, This Is What’s New

Welcome to the Krita 5.0 Manual!

Krita Review

Latte Dock HowTo Session #1 | The Basics - YouTube

Latte Dock v0.10.8 | Bug Fix Release New!

Latte Dock v0.10.0 | Official Stable Release

Latte Dock 0.10 Released with Support for Multiple, Floating Docks and Panels

Brave brauser

The Brave browser basics: what it does, how it differs from rivals

Oh my darling, oh my darling Clementine

Calamares 3.2.50 released New!

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac 10, A Quick Overview Of The Main Improvements

Pamac (Manjaro paketihaldur)

Differences Between Snap, AppImage, and Flatpak