KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.15 LTS valmis 2020. a mais. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.
KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5.22.0 ilmus 2021. a juunis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.21.5/5.22.x töölaud ja KDE Gear (endine nimi Applications) 21.04.x rakendused. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 20.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada.

22.04.21 ilmus Kubuntu 21.04, milles on Linux 5.11, Mesa 21.0.1, Plasma 5.21.4, Frameworks 5.80 ja Applications 20.12.3. Backports-varamu kaudu saab neid uuendada. Kasutusel on brauser Firefox 87.0 ja meiliprogramm Thunderbird. Muusikamängija on Elisa. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE ja KDE neoniga võrreldes konservatiivne distro.

7.06.21 ilmus Manjaro KDE 21.0.6. LiveDVD-l on Linux 5.10.41 LTS, Mesa 21.1.2, Qt 5.15.2, Frameworks 5.82, Plasma 5.21.5, Gear (Applications) 21.04.1, Firefox 89.0.1, VLC 3.0.14, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.2.39 paigaldaja, kena Breath2 teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.9.12, LibreOffice 7.0.6/7.1.3, Krita 4.4.3, digiKam 7.2, Kexi 3.2, Kaffeine 2.0.18, OpenShot 2.5.1 ja Calibre 5.20. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis teisel kohal. Töötab minu arvutis ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja KDE Gear uuendused saabuvad tavaliselt paari nädala kuni kuu jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid. Latte dokk võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida. LiveDVD menüüs kontoritarkvara ei ole. Pärast kõvakettale paigaldamist võib paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-still (7.0.6), LibreOffice-fresh (7.1.x) või FreeOffice.

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega teavitusala. Tuttav pilt Windows XP/7/10 või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid kuupi pöörates vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Põhimõtteline erinevus Mint 20 võrreldes on kuubi pööramise ja Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu kuubi, silindri või kera pööramine töölaudade vahetamiseks, vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Gear (Applications) versioonid ilmuvad kolm korda aastas. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 4.4.5 ja kontoritarkvara Calligra 3.2. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 21.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Põhjalikult ümbertöötatud koodiga (refactured) versioon, mida korduvalt edasi lükati, valmis 2019. a aprillis, Kdenlive 21.04.0 2021. a aprillis. Ilmunud on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.5.1 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2021. a märtsis versioon 7.2, vt digiKam 7.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte dokki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good?Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (pöörlev kuup, silinder või kera, vonklevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida nüüd kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab X11 asemel kasutama Waylandi, mida toetab lai kogukond. KDE Wayland peaks kasutusküpseks saama 2021. a. Fedora 34 KDE juba kasutab seda vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi testida paigaldades paketi plasma-wayland-session ja valides sisselogimisekraanilt Wayland sessiooni.

2019/2020. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas, vt KDE 2019: the year in review. 14.10.2021 saab KDE 25-aastaseks. Plasma 5 töölaud sai hiljuti 6-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). Hea UHD (4K) monitoride tugi.

Viimati täiendatud 16.06.202120 Years of KDE Timeline

KDE Decides the Three New Challenges: Wayland, Consistency, and Apps

KDE roadmap for 2021 New!

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

KDE Usability and Productivity: Are we there yet?

Top 5 Best KDE Plasma Linux Distros of 2020 – YouTube

The Qt Company Publishes 2021 Roadmap

Qt 6.1.1 Released New!

Qt 6.1 Released

KDE Now Maintaining Their Own Set of Patches For Qt 5

Qt 5.15.3 LTS Released With 200+ Bug Fixes, But Only For Commercial Customers

Qt 5.15.2 LTS Released

KDevelop 5.6.1 released

Qt Creator 4.15.1 released

KDE Releases Frameworks 5.83.0 New!

KDE Frameworks 5.83 Brings More Than 200 Changes, Improves Support for Flatpak Apps

KDE's Plasma 5 desktop is 5! - YouTube

KDE Plasma 5.23 Promises Beautiful New Breeze Theme Style

KDE Plasma 5.22.1, Bugfix Release for June New!

KDE Plasma 5.22.1 Release Improves the Wayland Session for NVIDIA/AMD Systems

Plasma 5.22.0 released

KDE Plasma 5.22: New Features and Improvements - YouTube

KDE Plasma 5.22: The Five New Biggest Changes! - YouTube

The Plasma desktop is miles ahead of everything else (Dedoimedo ülevaade) New!

Top 10 KDE Plasma Tips to Make You Super Productive [2021 Edition]

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

24 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2020)

How to customize your Linux desktop: KDE

Plasma is sluggish? Disable desktop effects.

Understanding KDE Plasma theming system

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 – YouTube (49 videot)

How I customize my KDE Plasma - YouTube

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTubeKDE

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

How To Use a Global Dark Theme in KDE Plasma 5 (Breeze-Dark) – YouTube

Kde showcase, the slowdown – YouTubeKubuntu 21.04 Hirsute Hippo Released

Kubuntu 20.04 Review - LTS all round - YouTube

Kubuntu 20.04 Focal Fossa - Purrs like a bear (Dedoimedo positiivne ülevaade)

The Kubuntu Focus M2 Laptop

Kubuntu 20.04 VS KDE Neon – YouTube

KDE neon 5.22 is Here New!

KDE Neon 20210304 overview - YouTube

KDE neon plasma 5.21.3 review in 2021

Netrunner 21.01 – “XOXO” released

Netrunner 21.01 – “XOXO” Overview - YouTube

KaOS 2021.04

KaOS 2021.04 - YouTube

Feren OS

Feren OS April 2021 Snapshot — change for the better

Feren OS "Dysprosium" | Best KDE Plasma Distro (2021.01) - YouTube

Nitrux OS

Nitrux 1.4.1 New!

Nitrux 1.4.0 is out - See What's New - YouTube

Nitrux 1.4.0 Is An Impressive Linux Distribution - YouTube

Maui 1.2.2 ReleaseManjaro 21.0.6 Ornara released! New!

Manjaro 21.0 KDE Plasma 5.21.3 – YouTube

Manjaro 21.0 "Ornara" - KDE Plasma 5.21 - YouTubeKDE Applications Open-Source Software Stack Rebranded as KDE Gear

KDE Gear 21.04.2 New!

KDE Gear 21.04

KDE apps – Any good?

The new Plasma System Monitor - Is it good?

Krunner - Not AI but an actually useful desktop helper tool

Tiled Menu in Plasma - A Windowsy Linux experience

digiKam 7.2.0 is released

How to use digiKam for photo management

KDE Plasma for photographers – YouTube

Kdenlive 21.04.2 is out New!

Kdenlive 21.04.0 Is Released With Speech To Text Support And Nicer Zoom Bar

Kdenlive 21.04 is out

KDE Connect and Android

KDE Connect 1.3 Gets An Extension For GNOME's Nautilus

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Elisa Music Player by KDE is Refreshing, But Not There Just Yet

Calligra Plan version 3.3.0 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

Krita 4.4.5 Released New!

Krita Review

Latte Dock HowTo Session #1 | The Basics

Latte bug fix release v0.9.12 New!

Latte Dock | End Of Life for v0.9.11

Falkon 3.1.0 released

Falkon Open Source Web Browser from KDE

Brave brauser

The Brave browser basics: what it does, how it differs from rivals

Oh my darling, oh my darling Clementine

Calamares 3.2.39.3 released

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac 10, A Quick Overview Of The Main Improvements

Pamac Version 10.0.0 beta preview - YouTube

Pamac (Manjaro paketihaldur)

Manage AppImages, AUR, Flatpaks And Snaps With Bauh