KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE sai 14.10.2021 25-aastaseks. Samal päeval lasti välja Plasma töölaua juubeliversioon – Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition). 8.02.2022 ilmus Plasma 5.24 LTS, mis on toetatud 18 kuud. Lisandus sõrmejälje lugejate tugi, uus ülevaateefekt ja palju Waylandi täiustusi. 14.06.2022 lasti välja Plasma 5.25, mis tõi kaasa dünaamilise esiletõstu värvi (dynamic accent colour), ujuvad paneelid (floating panel), uued puuteplaadi mitmesõrme võimalused ja järjekordseid Waylandi täiustusi. 11.10.2022 lasti välja Plasma 5.26 mis tõi kaasa palju täiustusi ja uue TV-töölaua (Bigscreen). 14.02.2023 lasti välja Plasma 5.27 LTS, mis lisas töölaua tutvustusrakenduse, akende plaatimise (tiling) ja muid täiustusi.

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 6.5 LTS valmis 2023. a aprillis, Qt 6.6 oktoobris. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.


KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS, Netrunner Rolling ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.27 töölaud ja KDE Gear (endine nimi Applications) 23.08 rakendused. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. Ubuntu 22.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. ID-kaardi tarkvara saab paigaldada ka Arch Linuxil põhinevatele distrodele, nt Manjaro KDE.

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega süsteemisalv. Tuttav pilt Windowsi või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.


Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Lisatud on uus ülevaateefekt, mis teeb mugavamaks töö virtuaalsete töölaudadega.


Põhimõtteline erinevus teiste töölaudadega võrreldes on Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu vonklevad või „plahvatavad” aknad jm.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Okular, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa, Kalendar, Falkon, Kdevelop jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Gear (Applications) versioonid ilmuvad kolm korda aastas, augustis ilmus KDE Gear 23.08.0. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 5.2 ja fotohaldur digiKam 8.2. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Oluliste täiustustega Kdenlive 23 08.0 lasti välja 2023. a augustis. Kasutatav on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 3.1.1 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2023. a detsembris versioon 8.2, vt digiKam eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil. Uuendati dokumenatsiooni.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brauserit Falkon ning Latte dokki.Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (vonklevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. GNOME töölaud, mida kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 6 hakkab X11 asemel vaikimisi kasutama Waylandi, mis on saanud kasutusküpseks. Fedora KDE, Nitrux ja KaOS juba kasutavad Waylandi vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi testida, paigaldades paketi plasma-wayland-session ja valides sisselogimisekraanilt Wayland-sessiooni. Kasutan Inteli integreeritud graafikaga arvutil Waylandi pidevalt.

2023. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks edukas. Plasma 5 töölaud saab detsembris 10-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). Välja on lastud Plasma 5.27.9, KDE Gear 23.08.3, Krita 5.2.1 ja digiKam 8.2. Kahjuks on lõppenud Latte doki arendamine – v 0.10.9.3 jääb viimaseks, kui keegi arendustööd üle ei võta.

Ees seisab keeruline üleminek Qt 6, FW 6 ja Plasma 6 töölauale, mis peaks toimuma 28.02.2024 (KDE Gear 24.02.0 / KDE Plasma 6.0 / KDE Frameworks 6.0). 29. nov ilmus arendajatele ja testijatele mõeldud esimene beetaversioon. Plasma 6-ga on KDE neon unstable ja KaOS Test-ISO.

Üleviimist ootavad arvukad vidinad. Nende jaoks on veebipoes loodud osakond nimega Plasma 6 Extensions (hetkel veel peaaegu tühi). Põhjalikku uuendamist vajab abiinfo faili. Kasulik oleks ka YouTube Plasma 6 kanal, mis sisaldaks KDE töölaua kasutamist ja kohandamist tutvustavaid videosid.

Viimati täiendatud 3.12.202325 Years of KDE Timeline

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

The Good And Bad of KDE Plasma – YouTube

Qt 6.6.1 Released New!

Qt 6.6 Released

Qt Creator 12 released New!

Qt Creator 12 Released with Screen Recording and Compiler Explorer Plugins

KDE Releases Frameworks 5.112 New!

KDE Frameworks 5.112 Improves Support for NetworkManager 1.44, Fixes Bugs

KDE's 6th Megarelease - Beta 1 New!

KDE Plasma 5.27.9 Improves Plasma Wayland and Flatpak-Based GNOME Apps New!

Plasma 5.27

KDE Plasma 5.27 LTS Desktop Is Out with New Welcome App, Tiling, and More

KDE Plasma 5.27 Released: The Best (And Last) Plasma 5 Ever! - YouTube

KDE Plasma 5.27: the biggest, best KDE release yet! - YouTube

Plasma 5.27 - Can't say there are many differences, but 'tis ok (Dedoimedo)

The Plasma desktop is miles ahead of everything else (Dedoimedo)

Plasma desktop customization guide - How to for newbies (Dedoimedo)

Plasma secrets: How to customize Dolphin to perfection (Dedoimedo)

17 KDE Plasma Features That You Didn't Know About – YouTube

Top 10 KDE Plasma Tips to Make You Super Productive [2021 Edition]

A New ‘KDE Control Centre’ Widget Inspired by iOS

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

33 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2022)

Understanding KDE Plasma theming system

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 – YouTube (49 videot)

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

Kde showcase, the slowdown – YouTubeKubuntu 23.10 Mantic Minotaur Released New!

Kubuntu 23.10: Best New Features

Kubuntu 23.10: Best New Features "Mantic Minotaur" - YouTube

Kubuntu Focus XE Gen 2 Linux Laptop Launches with 12th Gen Intel CPUs

Meet the Kubuntu Focus NX Mini Linux PC with 11th Gen Intel CPUs, Up to 64GB RAMKDE neon is Now Based on Ubuntu 22.04 ‘Jammy Jellyfish’

KDE neon 5.27 - YouTube

KDE Neon - Rock Solid Base | Greatest Of KDE Software – YouTubeKaOS 2023.11 New!

KaOS Linux 2023.09 Adds KDE Gear 23.08, Focus To Shift On KDE Plasma 6 ISO

KaOS Linux - It is an independent and KDE users dream! - YouTube

KaOS | What makes this AMAZINGLY simple Linux distro so good? - YouTubeFeren OS

Feren OS 2023.04 — minor ISO update

Feren OS 2023.04 | First Impressions & Installation - YouTube

Feren OS - Wow! Still Better Than Linux Mint | KDE | Ubuntu Base - YouTubeNitrux OS

Release Announcement: Nitrux 3.2.0 New!

Nitrux 3.2 Released with Aesthetic FHS, Linux Kernel 6.6 LTS, and Updated Installer

What's new in Nitrux OS 3.2 code name "af" - YouTube

Maui Release Briefing # 4 (MauiKit 3.0.2) New!Manjaro 23.0 Uranos released New!

Manjaro 23 Released with Linux 6.5, KDE Plasma 5.27 LTS, GNOME 44.4, and Xfce 4.18

Manjaro 23 "Uranos" Review | The Next BIG Thing in Linux! - YouTube

Manjaro 23 KDE Plasma is a Next-Gen Linux Distribution Aimed Specifically Toward Users - YouTube

Manjaro 23 KDE – Overview – YouTube

BigLinux - A distro from Brazil! - YoüTube

Big Linux - My Next Daily Driver? - YouTube

Big Linux (July 2023) - YouTubeKDE Gear 23.08.3 Arrives with More Fixes for Your Favorite KDE Apps New!

KDE Gear 23.08.0

KDE Gear 23.08 Released with Lots of Goodies for Your Favorite KDE Apps

Top 30 KDE Software - YouTube

KDE ISO Image Writer 1.0.0

Anniversary release: KPhotoAlbum 5.12.0

The new Plasma System Monitor - Is it good?

Krunner - Not AI but an actually useful desktop helper tool

Kdenlive 23.08.0 released

digiKam 8.2.0 is released New!

digiKam 8.2 Open-Source Photo Management App Is Now Available for Download

Flameshot 12.0 Screenshot Tool Just Added Even More Features

Flameshot - Powerful Yet Simple | Great Linux App - YouTube

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Ksnip - Make my screenshots pretty please

Calligra Plan version 3.3.0 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

Krita 5.2.1 Released New!

Krita 5.2 released

Welcome to the Krita 5.0 Manual!

Krita Review

Latte Dock Development Officially Ends

KDE brauser Falkon 23.08.0 releasedBrave brauser

The Brave browser basics: what it does, how it differs from rivals

Calamares 3.2.62 released

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac 10, A Quick Overview Of The Main Improvements

Pamac (Manjaro paketihaldur)

Differences Between Snap, AppImage, and Flatpak