KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE sai 14.10.2021 25-aastaseks. Samal päeval lasti välja Plasma töölaua juubeliversioon – Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition). 8.02.2022 ilmus Plasma 5.24 LTS, mis on toetatud 18 kuud. Lisandus sõrmejälje lugejate tugi, uus ülevaateefekt ja palju Waylandi täiustusi. 14.06.2022 lasti välja Plasma 5.25, mis tõi kaasa dünaamilise esiletõstu värvi (dynamic accent colour), ujuvad paneelid (floating panel), uued puuteplaadi mitmesõrme võimalused ja järjekordseid Waylandi täiustusi.

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.15 LTS valmis 2020. a mais, Qt 6.2 LTS 2021. a septembris ja Qt 6.3 2022. a aprillis. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.
KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS, Netrunner Rolling ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.24.5 või 5.25.x töölaud ja KDE Gear (endine nimi Applications) 22.04.3 rakendused. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 20.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. ID-kaardi tarkvara saab paigaldada ka Arch Linuxil põhinevatele distrodele, nt Manjaro KDE.

21.04.22 ilmus Kubuntu 22.04, milles on Linux 5.15.0-25 LTS, Mesa 22.0.1, Qt 5.15.3, Frameworks 5.92, Plasma 5.24.4 ja Gear (Applications) 21.12.3. Backports-hoidlast saab neid uuendada. Kasutusel on brauser Firefox 99.0.1 (snap), meiliprogramm Thunderbird ja kontoritarkvara LibreOffice 7.3.2. Muusikamängija on Elisa. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE ja KDE neoniga võrreldes konservatiivne distro, mis surub vägisi peale Canonicali snap-pakke.

29.07.22 ilmus Manjaro KDE 21.3.6, milles on Linux 5.15.57 LTS, mesa 22.1.4, Qt 5.15.5, Frameworks 5.96, Plasma 5.24.6, Gear (Applications) 22.04.3, Firefox 103.0.1, VLC 3.0.17, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Elisa, Calamares 3.2.60 paigaldaja, uuendatud Breath teemad ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Hoidlates on uusimatest programmidest Latte-dock 0.10.8, LibreOffice 7.3.4, Krita 5.0.8, digiKam 7.7, OpenShot 2.6.1 ja Calibre 6.1.0. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis neljandal kohal. Töötab minu arvutis (Waylandi ja ID-kaardiga) ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja KDE Gear uuendused saabuvad tavaliselt paari nädala kuni kuu jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-hoidlaid. Latte dokk võimaldab iga Tegevuse jaoks doki erinevalt konfigureerida. Menüüs on kontoritarkvara OnlyOffice. Pärast arvutisse paigaldamist tuleb paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-fresh 7.3.4, mis sobib eestlastele (on tõlgitud ja saab kasutada Filosofti õigekirja kontrolli).

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega süsteemisalv. Tuttav pilt Windowsi või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.
Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Lisatud on uus ülevaateefekt, mis teeb mugavamaks töö virtuaalsete töölaudadega.
Põhimõtteline erinevus teiste töölaudadega võrreldes on Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Okular, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa, Kalendar, Kdevelop jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Uued KDE Gear (Applications) versioonid ilmuvad kolm korda aastas, aprillis ilmus KDE Gear 22.04.0. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 5.0.8 ja fotohaldur digiKam 7.7. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 21.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Oluliste täiustustega Kdenlive 22.04.0 lasti välja 2022. a aprillis. Kasutatav on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 2.6.1 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2022. a juunis versioon 7.7, vt digiKam 7.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte dokki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good? Ja KDE Apps Mid-Year Update.Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasma 5 efektid (vonklevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. Mõned 3D-efektid, nt kuubi pööramine, on ajutiselt eemaldatud. Need taastatakse 2022. a jooksul (“Cover Switch” ja “Flip Switch” on Plasma 5.24-s). GNOME töölaud, mida kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab X11 asemel kasutama Waylandi, mida toetab lai kogukond. KDE Wayland on saanud kasutusküpseks. Selle täiendamine jätkub 2022. a. Fedora KDE 35/36 ja KaOS 2022.04/06 kasutavad Waylandi vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi testida, paigaldades paketi plasma-wayland-session ja valides sisselogimisekraanilt Wayland-sessiooni. Kasutan Inteli integreeritud graafikaga arvutil Waylandi pidevalt.

2021. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks väga edukas. Plasma 5 töölaud sai detsembris 8-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). 2022. a on juba välja lastud Plasma 5.25.4, KDE Gear 22.04.3, Krita 5.0.8 ja 5.1 beeta2 ning digiKam 7.7. Kahjuks on lõppenud Latte doki arendamine – v 0.10.8 jääb viimaseks, kui keegi arendustööd üle ei võta.

Viimati täiendatud 14.08.202225 Years of KDE Timeline

KDE Decides the Three New Challenges: Wayland, Consistency, and Apps

KDE roadmap for 2022

KDE highlights from 2021

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

Best Linux Distro With KDE Desktop Environment! - YouTube

Qt 6.3.1 Released

Qt 5.15.4 LTS Release Now Available As Open-Source

Qt Creator 8.0.1 released New!

Qt Creator 8 Open-Source IDE Brings New Plugins, CMake and Python Improvements

KDE Releases Frameworks 5.97 New!

KDE Frameworks 5.97 Adds Support for 3rd-Party Credential Storage Methods to KDE Apps

KDE Plasma 5.25.4, Bugfix Release for August New!

KDE Plasma 5.25.4 Improves Plasma Wayland for Steam Proton Games, Fixes More Bugs

KDE Plasma 5.25 Released

KDE Plasma 5.25 Desktop Environment Is Out Now, This Is What’s New

5 Neat New Features in KDE Plasma 5.25

KDE Plasma 5.25 Released - YouTube

KDE Plasma 5.25 - Dynamic Accent Colour and Floating Panel Demo – YouTube

KDE Plasma 5.24.6 LTS Brings Many Fixes to Plasma Wayland, System Settings, and More

Plasma 5.24 is fantastic (Dedoimedo ülevaade)

The Plasma desktop is miles ahead of everything else (Dedoimedo)

Plasma desktop customization guide - How to for newbies (Dedoimedo)

Plasma secrets: How to customize Dolphin to perfection (Dedoimedo)

17 KDE Plasma Features That You Didn't Know About – YouTube

Top 10 KDE Plasma Tips to Make You Super Productive [2021 Edition]

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

24 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2020)

Understanding KDE Plasma theming system

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 – YouTube (49 videot)

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

Kde showcase, the slowdown – YouTubeKubuntu 22.04 LTS Arrives with KDE Plasma 5.24 New!

Kubuntu 22.04 LTS - First Look and New Features! - YouTube

What's new in Kubuntu 22.04, Installation and overview - YouTube

Kubuntu 22.04 Jammy Jellyfish review - Okay, not LTS-y enough (Dedoimedo ülevaade)

Kubuntu Focus M2 Gen4 Linux Laptop Starts Shipping, Boasts Alder Lake CPU, QHD Display

KDE Plasma 5.25 is SUPERB & ColorFul (Ft. KDE Neon 5.25)

KDE Neon - Rock Solid Base | Greatest Of KDE Software – YouTubeKaOS 2022.06 New!

KaOS Linux 2022.06 Released with KDE Plasma 5.25 Desktop and Calamares 3.3 Installer

KaOS 2022.06 - The Frankenstein of Linux - YouTubeFeren OS

Feren OS 2022.07 — (hopefully) the final release before big changes happen New!

Feren OS 2022.04 - Better Than Linux Mint | Solid, Stable - YouTube

Ubuntu-Based Feren OS 2022.03 Released with KDE Plasma 5.24 LTS, Various Improvements

The New Feren OS 2022.03 is WAY FASTER than Windows 11! - YouTubeNitrux OS

Release Announcement: Nitrux 2.2.1 New!

Nitrux OS 2.2.1 - YouTube

Maui 2.1.2 Release

Meet Maui Shell, a Convergent Desktop Shell for Linux Desktops and Mobile DevicesManjaro 21.3.0 Ruah released!

Manjaro 21.3 Brings GNOME 42.2 Edition, Sticks to LTS Kernel and Plasma Desktop

Manjaro Linux 21.3.0 Run Through - YouTube

Manjaro 21.2.6 (XFCE- KDE - GNOME) - YouTube

Manjaro KDE 21.2.1 "Qonos" - The Best Gets Even Better – YouTube

Manjaro 21.2 Qonos Plasma - Very nice, high five (Dedoimedo positiivne ülevaade)KDE Gear 22.04.3 New!

KDE Gear 22.04.3 Brings More Bug Fixes to Kdenlive, Konsole, and Other Apps

KDE Gear 22.04.0

KDE Gear 22.04 Is Here with Kalendar, Many Improvements for Your Favorite KDE Apps

KDE Kalendar

KDE apps – Any good?

The new Plasma System Monitor - Is it good?

Krunner - Not AI but an actually useful desktop helper tool

Tiled Menu in Plasma - A Windowsy Linux experience

digiKam 7.7.0 is released New!

digiKam 7.7 Photo Manager App Released with AVIF Image and Olympus OM-1 Support

Kdenlive 22.04.3 released New!

Kdenlive 22.04 released

Open Source Video Editor Kdenlive 22.04 Gains 10-Bit Color Support

Flameshot 12.0 Screenshot Tool Just Added Even More Features New!

Flameshot - Powerful Yet Simple | Great Linux App - YouTube

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Ksnip - Make my screenshots pretty please

Calligra Plan version 3.3.0 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

First Release Candidate of Krita 5.1.0 is out New!

Krita 5.1 Promises JPEG-XL Support, Improved Support for WebP and Photoshop Files

Krita 5.0.6 released

Krita 5.0 Open-Source Digital Painting Software Officially Released, This Is What’s New

Welcome to the Krita 5.0 Manual!

Krita Review

Latte Dock Development Officially Ends

Latte Dock v0.10.8 | Bug Fix Release

Latte Dock 0.10 Released with Support for Multiple, Floating Docks and Panels

KDE Falkon 3.2 Web Browser Released with Screen Capture Support, Many Improvements

Brave brauser

The Brave browser basics: what it does, how it differs from rivals

Oh my darling, oh my darling Clementine

Calamares 3.2.60 released

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac 10, A Quick Overview Of The Main Improvements

Pamac (Manjaro paketihaldur)

Differences Between Snap, AppImage, and Flatpak