KDE Plasma 5 töölaud

Arvo Mägi

KDE sai 14.10.2021 25-aastaseks. Samal päeval lasti välja Plasma töölaua juubeliversioon – Plasma 5.23 (25th Anniversary Edition). 8.02.2022 ilmus Plasma 5.24 LTS, mis on toetatud 18 kuud. Lisandus sõrmejälje lugejate tugi, uus ülevaateefekt ja palju Waylandi täiustusi. 14.06.2022 lasti välja Plasma 5.25, mis tõi kaasa dünaamilise esiletõstu värvi (dynamic accent colour), ujuvad paneelid (floating panel), uued puuteplaadi mitmesõrme võimalused ja järjekordseid Waylandi täiustusi. 11.10.1922 lasti välja Plasma 5.26 mis tõi kaasa palju täiustusi ja uue TV-töölaua (Bigscreen). 14.02.1923 lasti välja Plasma 5.27 LTS, mis lisas töölaua tutvustusrakenduse, akende plaatimise (tiling) ja muid täiustusi.

KDE arendajad on kasutusele võtnud uue tehnoloogia – Qt/Frameworks. Qt on C++ programmeerimiskeskkond. Pikaajalise toega Qt 5.15 LTS valmis 2020. a mais, Qt 6.2 LTS 2021. a septembris ja Qt 6.4 2022.a septembris. KDE Frameworks on 80+ moodulist koosnev komplekt, mis lihtsustab Qt keskkonnas KDE programmide koostamist. Veaparandused ja täiendused ilmuvad iga kuu. Kõik KDE rakendusprogrammid, sh Plasma 5 töölaud, kasutavad nüüd ainult konkreetse rakenduse jaoks vajalikke mooduleid. Varem kasutati kõigi rakenduste jaoks ühist suurt teeki, mis raskendas muudatuste tegemist ja pidurdas arendustööd.




KDE Plasma 5 töölaud põhineb KDE Frameworksil (KF5). Töölaua veaparandused ilmuvad iga kuu, uued versioonid kord kvartalis. Plasma 5 töölaud on kiire, kasutab vähe mälu ja sobib igapäevaseks tööks, vt Plasma 5 eestikeelne lühijuhend (pdf). Värskeimat KDE tarkvara pakuvad KDE neon, KaOS, Netrunner Rolling ja Manjaro KDE distributsioonid. Arch Linuxil põhinevad Netrunner Rolling, Manjaro KDE ja iseseisev KaOS on pidevalt uuendatavad (rolling) distrod. Qt, KF5, Plasma 5 ja rakenduste viimased täiustused lisatakse paar nädalat pärast nende ilmumist. Praeguseks on neis kasutusel Plasma 5.26.5/5.27 töölaud ja KDE Gear (endine nimi Applications) 22.12.2 rakendused. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. Kubuntu 20.04 põhinev KDE neon on semi-rolling (uuendatakse ainult KDE-ga seonduvat) ja ID-kaarti saab kasutada. ID-kaardi tarkvara saab paigaldada ka Arch Linuxil põhinevatele distrodele, nt Manjaro KDE.

20.10.22 ilmus Kubuntu 22.10, milles on Linux 5.19.0, mesa 22.2.1, Qt 5.15.6, Frameworks 5.98, Plasma 5.25.5 ja Gear (Applications) 22.08.1. Backports-hoidlast saab neid uuendada. Kasutusel on brauser Firefox 105.0.2 (snap), meiliprogramm Thunderbird ja kontoritarkvara LibreOffice 7.4.2. Muusikamängija on Elisa. Kubuntu on usaldusväärne, kuigi pidevalt uuendatavate Manjaro KDE ja KDE neoniga võrreldes konservatiivne distro, mis surub vägisi peale Canonicali snap-pakke.

16.03.23 ilmus Manjaro KDE 22.0.5, milles on Linux 6.1.19 LTS, mesa 22.3.5, Qt 5.15.8, Frameworks 5.103, Plasma 5.26.5, Gear (Applications) 22.12.2, Firefox 111.0.-1, VLC 3.0.18, muusikapleier Elisa, Calamares 3.2.61 paigaldaja, uuendatud Breath teemad ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Hoidlates on uusimatest programmidest Latte-dock 0.10.9, LibreOffice-fresh 7.5.0, Krita 5.1.5, digiKam 7.9, OpenShot 3.0 ja Calibre 6.11.0. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis neljandal kohal. Töötab minu arvutis (Waylandi ja ID-kaardiga) ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja KDE Gear uuendused saabuvad tavaliselt paari nädala kuni kuu jooksul. Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Selleks pole vaja kasutada ppa-hoidlaid. Menüüs on kontoritarkvara OnlyOffice. Pärast arvutisse paigaldamist tuleb paketihalduri abil paigaldada LibreOffice-fresh, mis sobib eestlastele (on tõlgitud ja saab kasutada Filosofti õigekirja kontrolli), samuti ka meiliprogramm, nt Thunderbird.

Plasma 5 töölaual on vaikimisi alaservas paneel, mille vasakus otsas on menüü rakenduste käivitamiseks, paremas otsas ikoonidega süsteemisalv. Tuttav pilt Windowsi või Linux Mint kasutajatele. Eesmärgiks on luua keskkond, mis ei häiriks algajaid lugematute kohandusvõimaluste rohkusega, kuid pakuks neid suuremate kogemustega kasutajatele.



Tähelepanu on pööratud vaikimisi kasutatava Breeze teema ja sellega sobivate värvide valikule ja ikoonide disainile. Kasutaja võib valida ka Breeze Dark teema, mis muudab menüü, paneeli ja rakenduste akende põhjad tumedaks. Breeze Twilight teema korral on paneel ja menüüd tumedad, akende põhjad heledad. Vidinate (Widgets) ja Tegevuste (Activities) lisamiseks ning globaalteemade (Global Theme) valikuks saab kasutada redigeerimispaneeli, mida saab avada paremklõpsuga töölaual avanevast hüpikmenüüst. Soovi korral on lihtne lisada virtuaalseid töölaudu ja neid vahetada. Mugav on kasutada mitmesuguseid efekte, nt vonklevad või „plahvatavad” aknad. Need tagab KWin. Lisatud on uus ülevaateefekt, mis teeb mugavamaks töö virtuaalsete töölaudadega.



Põhimõtteline erinevus teiste töölaudadega võrreldes on Tegevuste kasutamise võimalus. Iga Tegevuse jaoks saab töölauale paigutada erinevaid programmide käivitajaid, vidinaid ja taustapildi. Plasma 5 võimaldab Tegevusi mugavalt vahetada vidina Tegevuste peiler abil. Plasma 5 on eriti sobiv neile, kes aktiivselt kasutavad paljusid virtuaalseid töölaudu ja Tegevusi või armastavad efekte, nagu vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Windows 10 võttis küll kasutusele Linuxis ammu tuttavad virtuaalsed töölauad, kuid jääb selles osas Plasma 5-st kaugele maha. Plasma 5 on kiire, ilus ja vaieldamatult kõige paremate kohandamisvõimalustega Linuxi töölaud.

Tähtsamad kui töölaud on sellega kasutatavad rakendused. KF5-le on üle viidud nii kõik põhirakendused (Dolphin, Gwenview, Konsole, Okular, Kontact, Kdenlive, K3b, Elisa, Kalendar, Kdevelop jt) kui ka enamik muid KDE rakendusi (digiKam, Calligra, Krita jt). Ees seisab üleminek KF6-le. Uued KDE Gear (Applications) versioonid ilmuvad kolm korda aastas, veebruaris ilmus KDE Gear 22.12.2. Ilmunud on maalimisprogramm Krita 5.1.5 ja fotohaldur digiKam 7.9. Üleviimise käigus puhastati rakenduste kood aastatega kogunenud taagast ja moderniseeriti kasutajaliidest. Selle käigus tekkinud vead on praeguseks valdavalt kõrvaldatud. KF5-le üleviidud rakendused töötavad kiiremini ja neid on lihtsam edasi arendada. Töötavad ka GNOME (GIMP, Blender, Inkscape jt) ja kolmandate osapoolte rakendused (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC, Calibre, OpenShot jt). Muusikapleier Amarok pole KF5-le üle viidud. Selle asemel arendatakse KF5-põhist pleierit Elisa, mis on nüüd üks KDE põhirakendustest. Aktiivselt lihvitakse nii Plasma 5 töölauda kui ka selle põhirakendusi, eesmärgiga muuta Plasma 5 kõige mugavamaks töölauaks, vt This week in KDE.

Üks tähtsamaid rakendusi on videoredaktor. KDE videoredaktor Kdenlive on kasutatav Full HD reisivideote tegemiseks ja isegi poolprofitööks, vt Kdenlive 21.04 eestikeelne lühijuhend (pdf). Võimalik on renderdada 4K videot. Kdenlive, mis on üks KDE põhirakendustest, veaparandused ilmuvad regulaarselt iga kuu, uued versioonid kolm korda aastas. Oluliste täiustustega Kdenlive 22.12.1 lasti välja 2023. a jaanuaris, 22.12.3 märtsis. Kasutatav on ka Linuxi, Windowsi ja Maci jaoks mõeldud universaalne OpenShot 3.0 videoredaktor.

Fotohaldur/redaktorist digiKam ilmus 2023. a märtsis versioon 7.10, vt digiKam 7.x eestikeelne lühijuhend (pdf). Kasutada saab tehisintellektil põhinevat näotuvastust ja geolokatsiooni. Fotodest saab koostada videoesitusi. Lisaks suurte fotokogude haldamisele võimaldab digiKam hallata ka videofailide kogusid. Videofaile saab eelvaates mängida digiKami sisemise videopleieri abil.

Krita, Kdenlive ja digiKam on tähtsad KDE rakendusprogrammid, mida aktiivselt arendatakse. Nendest on konteinerpakid (AppImage), mida saab kasutada iga Linuxi distroga, ilma sõltuvuste pärast muretsemata. Märkida tuleks ka muusikamängijat Elisa, brausereid Falkon ja Brave (ülikiire ja reklaamivaba!) ning Latte dokki. Põhjalikku ülevaadet KDE rakendustest vt KDE apps – Any good? Ja KDE Apps Mid-Year Update.



Miks eelistada Plasma 5 töölauda?

Seda arendatakse vaba tarkvara kogukonna huvides, mitte mõne firma (Canonical) ärihuvides. Kasutajal, mitte mõnel firmal (Microsoft, Apple, Canonical), on õigus otsustada, milline tema töölaud välja näeb - kas paneel paikneb all, üleval või küljel, kuidas menüü, paneel ja aknad välja näevad ja käituvad jne. Selleks on kasutaja käsutuses vajalikud vahendid. Kõikvõimalikud Plasm.a 5 efektid (vonklevad aknad jm) tagab KWin, mida kontrollivad KDE arendajad. Mõned 3D-efektid, nt kuubi pööramine, on ajutiselt eemaldatud. Need taastatakse 2023. a jooksul (“Cover Switch” ja “Flip Switch” on Plasma 5.24-s). GNOME töölaud, mida kasutab ka Ubuntu, vajab kohandamiseks laiendusi (extension). Plasma 5 töölaua kohandamiseks pole kolmandate osapoolte tarkvara vaja. Plasma 5 hakkab X11 asemel kasutama Waylandi, mida toetab lai kogukond. KDE Wayland on saanud kasutusküpseks. Selle täiendamine jätkub 2023. a. Fedora KDE ja KaOS kasutavad Waylandi vaikimisi. Manjaro kasutajad võivad Waylandi testida, paigaldades paketi plasma-wayland-session ja valides sisselogimisekraanilt Wayland-sessiooni. Kasutan Inteli integreeritud graafikaga arvutil Waylandi pidevalt.

2022. a oli Plasma 5 töölaua ja rakendusprogrammide jaoks edukas. Plasma 5 töölaud sai detsembris 9-aastaseks ja on paremas vormis kui kunagi varem (st käivitub ja töötab kiirelt, vajab vähe mälu, on suurepäraselt kohandatav). Välja on lastud Plasma 5.27.3, KDE Gear 22.12.3, Krita 5.1.5 ja digiKam 7.10. Kahjuks on lõppenud Latte doki arendamine – v 0.10.9 jääb viimaseks, kui keegi arendustööd üle ei võta. Ees seisab üleminek Qt 6, FW 6 ja Plasma 6 töölauale, mis peaks toimuma 2023. a. Plasma 5.27 LTS jääb viienda seeria viimaseks.

Viimati täiendatud 20.03.2023



25 Years of KDE Timeline

Highlights from 2022

10 Reasons to Use KDE as Linux Desktop Environment

Qt 6.4.3 Released New!

Qt Creator 9.0.2 released

Qt Creator 9 Released with Experimental Squish Support, C++ and QML Improvements

KDE Releases Frameworks 5.104 New!

KDE Frameworks 5.104 Further Improves Plasma Wayland and Touchscreen Support

KDE Plasma 5.27.3 Enables Night Light on ARM Devices That Don’t Support Gamma LUTs New!

KDE Plasma 5.27.2 Is Out with Lots of Plasma Wayland Improvements

KDE Plasma 5.27.1 Improves Support for Wine Games in Plasma Wayland, Fixes Bugs

Plasma 5.27

KDE Plasma 5.27 LTS Desktop Is Out with New Welcome App, Tiling, and More

KDE Plasma 5.27 Released: The Best (And Last) Plasma 5 Ever! - YouTube

KDE Plasma 5.27: the biggest, best KDE release yet! - YouTube

Plasma 5.26 review - Pretty reasonable (Dedoimedo)

The Plasma desktop is miles ahead of everything else (Dedoimedo)

Plasma desktop customization guide - How to for newbies (Dedoimedo)

Plasma secrets: How to customize Dolphin to perfection (Dedoimedo)

17 KDE Plasma Features That You Didn't Know About – YouTube

Top 10 KDE Plasma Tips to Make You Super Productive [2021 Edition]

A New ‘KDE Control Centre’ Widget Inspired by iOS

10 Best KDE Plasma Widgets and Extensions - YouTube

Some nice widgets for your Plasma desktop

33 Excellent KDE Plasma Widgets (Updated 2022)

Understanding KDE Plasma theming system

My KDE Plasma initial customization – YouTube

Customizing KDE Plasma 5 – YouTube (49 videot)

How I customized my Linux KDE Plasma Desktop - YouTube

How To Create A Plasma Restart Script – YouTube

Plasma secrets: task manager tweaks

Kde showcase, the slowdown – YouTube



Kubuntu 22.10 Kinetic Kudu: Top New Features

Kubuntu 22.10 : New Features & Installation! - YouTube

Kubuntu 22.04 Jammy Jellyfish review - Okay, not LTS-y enough (Dedoimedo ülevaade)

Kubuntu Focus M2 Gen4 Linux Laptop Starts Shipping, Boasts Alder Lake CPU, QHD Display

Meet the Kubuntu Focus NX Mini Linux PC with 11th Gen Intel CPUs, Up to 64GB RAM



KDE neon is Now Based on Ubuntu 22.04 ‘Jammy Jellyfish’

KDE neon 5.27 - YouTube

KDE Neon - Rock Solid Base | Greatest Of KDE Software – YouTube



KaOS 2023.02 New!

KaOS Linux 2023.2 review - YouTube

KaOS | What makes this AMAZINGLY simple Linux distro so good? - YouTube



Feren OS

Feren OS 2023.01 — minor ISO update for January 2023 New!

Feren OS 2022.10 | Installation and First Impressions – YouTube

Feren OS - Wow! Still Better Than Linux Mint | KDE | Ubuntu Base - YouTube



Nitrux OS

Release Announcement: Nitrux 2.7.0 New!

Nitrux 2.7 Released with Maui Shell and KDE Plasma 5.27 LTS Flavors

Nitrux 2.7.0 overview - YouTube

Nitrux OS 2.6 – The Future Of Linux | Solid, Stable & Unbreakable - YouTube

Maui 2.2.1 Release

Meet Maui Shell, a Convergent Desktop Shell for Linux Desktops and Mobile Devices



Manjaro 22.0 Sikaris released New!

Manjaro 22.0.3 Sikaris released - YouTube

Manjaro KDE 22.0.2 Review - YouTube

Manjaro KDE 22.0.1 | Review - YouTube

A Quick Look At Manjaro 22.0 "Sikaris" KDE Plasma - YouTube

Manjaro 22 "Sikaris" (KDE Plasma) : What's New? - YouTube

Manjaro 21.2 Qonos Plasma - Very nice, high five (Dedoimedo positiivne ülevaade)

Big Linux - My Next Daily Driver? - YouTube



KDE Gear 22.12.3 New!

KDE Gear 22.12.3 Is Out to Improve Kdenlive, Ark, Kate, and Other Apps

KDE apps – Any good?

The new Plasma System Monitor - Is it good?

Krunner - Not AI but an actually useful desktop helper tool

Tiled Menu in Plasma - A Windowsy Linux experience

digiKam 7.10.0 is released New!

digiKam 7.10 Photo Management App Adds Support for New Cameras, Bug Fixes

Kdenlive 22.12 released

Kdenlive 22.12 Video Editor Release Brings Major Overhaul to Guide/Marker System, More

Flameshot 12.0 Screenshot Tool Just Added Even More Features

Flameshot - Powerful Yet Simple | Great Linux App - YouTube

Flameshot – A Simple, Yet Powerful Feature-rich Screenshot Tool

Ksnip - Make my screenshots pretty please

Calligra Plan version 3.3.0 released

Calligra 3.2 released

Kexi 3.2 Database Application Building

Krita 5.1.5 released New!

Krita 5.1 Released with JPEG-XL Support, Full WebP Support, PSD Improvements, and More

Welcome to the Krita 5.0 Manual!

Krita Review

Latte Dock Development Officially Ends

Latte Dock v0.10.8 | Bug Fix Release

Latte Dock 0.10 Released with Support for Multiple, Floating Docks and Panels

KDE Falkon 3.2 Web Browser Released with Screen Capture Support, Many Improvements

Brave brauser

The Brave browser basics: what it does, how it differs from rivals

Oh my darling, oh my darling Clementine

Calamares 3.2.61 released New!

Octopi (paketihalduri Pacman graafiline kasutajaliides)

Pamac 10, A Quick Overview Of The Main Improvements

Pamac (Manjaro paketihaldur)

Differences Between Snap, AppImage, and Flatpak