Estobuntu 11.11 (Oneiric)

Arvo Mägi

Valminud on eestindatud versioon operatsioonisüsteemist Ubuntu 11.10 (Oneiric Oscelot) – Estobuntu 11.11. Numeratsiooni viimased kaks numbrit vastavad Estobuntu väljalaskekuule. Esmakordselt ilmus ametlik eestindatud GNOME-põhine Estobuntu 11.06 kaks kuud pärast Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) välja laskmist. Sõna GNOME lisamine nimele oleks üleliigne, sest Ubuntu ja sellel põhinev Estobuntu on loomulikult GNOME-põhised ja kui kunagi peaks veel ilmuma Kubuntu-põhine, KDE-töölauaga Estobuntu, siis tuleks KDE lisada selle nimele, nt Estobuntu KDE.

Estobuntu 11.11 kasutajaliides on Unity, mille toel Ubuntu peasponsor Mark Shuttleworth loodab Ubuntu kasutajaskonda nelja aastaga 12 miljonilt 200 miljonini kasvatada. Hiljuti läbi viidud küsitlus näitas, et u 47% Ubuntu kasutajatest eelistab Unityd, 29% GNOME-Shelli ja vaid 7% KDE-d. GNOME-Shelli populaarsus võib kasvada, sest sellel põhinevad ka Linux Mint 12 ja Pinguy OS 11.10. Estobuntu 11.11 võimaldab soovi korral Unity asemel GNOME-Shelli või kahe paneeliga GNOME Classic'ut kasutada (mõlemad on plaadil).

Unityt ja Ubuntu tarkvarakeskust on möödunud poole aasta jooksul oluliselt täiendatud. Seda tööd jätkatakse viieaastase toega Ubuntu 12.04 ilmumiseni.



Eestindatud Ubuntu erineb standardsest selle poolest, et lisaks süsteemi uuendustele (neid on üle kahesaja), eesti keele pakkidele, koodekitele, Javale ja Flashile on paigaldatud

* ID-kaardi tugi (Esteid pakid)
* EMHI ilmateade ja Lipik (Screenlets'i vidinad)
* eesti reklaamide tõrje veebis (Adblock Plus filter)
* eesti järjehoidjad ja raadiod
* ClipIt lõikepuhvrihaldur
* LibreOffice 3.4.4 koos Filosofti eesti keele spelleriga
* emakeelne paigaldusjuhend
* Ubuntu kärtsule lilla-oranžile vastanduv põhjamaine kujundus
* GNOME-Shell ja GNOME Classic kasutajaliidesed

Et plaadil on vajalikud multimeedia lisad, siis töötavad Flash'i veebianimatsioonid (sh YouTube) ja vaadata saab kõikvõimalikke videoformaate nii veebist, plaatidelt kui ka kõvakettalt. Veebilehitseja on Firefox 8.0. Lisatud on ClipIt lõikepuhvrihaldur, pakihaldur Synaptic, Screenlets töölauavidinad, raadiote kuulamise programm Radio Tray, Skype, videopleierid VLC ja GNOME MPlayer, fototöötlusprogramm GIMP, videoredaktor OpenShot ja selle jaoks vajalik 3D-programm Blender. Kõik on tehtud nii eestikeelseks, kui olud lubavad. Eelmise versiooniga võrreldes on vahetatud Eesti ID-kaardi tarkvara (sisemise Alcor Micro kaardilugeja korral tuleb stabiilse töö tagamiseks asendada kasutatav libccid versioon vanema 1.4.2_2 versiooniga) ja lõikepuhvrihaldur ning lisatud videoredaktor OpenShot.

Silmailu jaoks on aktiveeritud eestindatud Screenlets'i vidinad - EMHI-ilmateade ja Lipik. Kellele Screenlets, mis on vastuolus Ubuntu tühja töölaua kontseptsiooniga, ei meeldi, võib selle vidinad käivitatavate programmide hulgast eemaldada. Tahate ikkagi ilmateadet? Suuremate Eesti linnade ilmateate jaoks võib paigaldada Ubuntu varamus oleva programmi indicator-weather. Kui see käivitada, ilmub ekraani ülaservas olevale paneelile teiste ikoonide kõrvale ilmateate ikoon, mille kõrval võib lasta kuvada temperatuuri. Vidin võib kuvada ka nelja päeva ilmaprognoosi, kuid ei toeta kahjuks EMHI serverit. Keda segab tavapäraste menüüde puudumine, võib paneelile lisada ClassicMenu Indicator'i.




Radio Tray lisab pärast käivitamist samuti paneelile oma ikooni. Sellel klõpsates võib kuulamiseks valida mõne Eesti raadiojaama, vt eelmist pilti. Eemaldage nimistust need jaamad, mida te ei soovi kuulata, nt venekeelsed ja/või kristlikud raadiojaamad. Eesti raadiojaamade loetelu on ka meediapleieris Banshee. Muusika kuulamise kõrval võimaldab see pleier ka videoid vaadata. Kui pleieri ikoon on dokil, võite vajaliku videofaili ikooni sellele pukseerida ja video hakkab Banshee aknas mängima.

Ekraani vasakul küljel olev Unity dokk on mugav vahend programmide käivitamiseks. Kuna plaadil on CompiziConf kuvaseaded, võib selle abil doki ikoonide suurust 48 pikslilt nt 40 pikslile vähendada, siis peaks dokile mahtuma kõik igapäevaselt kasutatavate programmide ikoonid, eelkõige Firefox, Thunderbird ja lisaks neile Banshee, Shotwell jt. Paneelilt eemaldage vähemkasutatavate programmide ikoonid, nt esitlusprogrammi LibreOffice Impress ikoon. Plaadil on ka GNOME-Shelli tuunimisvahend GNOME Tweak tool (ikoon Advanced settings), mis võimaldab teemasid ja ikoone muuta, ning utiliit MyUnity.

Kui teil on palju Firefoxi lemmiklinke ja Thunderbirdi kirju, siis võiks enne Ubuntu paigaldamist kodukataloogi varjatud failid .mozilla ja .thunderbird välisele andmekandjale salvestada, et vajaduse korral nendega asendada samanimelised failid, mis tekivad kodukataloogi Ubuntu paigaldamise käigus. Siis lähevad muidugi kaduma Estobuntu plaadil olevad Firefoxi ja Thunderbirdi täiustused (lisad, järjehoidjad ja reklaamifiltrid).

Estobuntu 11.11 laivplaadil on kena kujundus – Estobuntu 11.11 logoga ava-, sisse/väljalülimis- ja kasutaja vahetamisekraanid, eestikeelne teade plaadi eemaldamise kohta, õige kellaaeg, kohandatud teema jne. Youtube'i on riputatud laivplaati tutvustav ca 9 min video. Firefoxi käivitades on koduleheks seatud Estobuntu alustusleht, kust leiate viiteid Pingviini Vikis olevatele juhistele. Estobuntu 11.11 kohta on tutvustus ametlikul Estobuntu kodulehel, sealt saab ka plaaditõmmiseid alla laadida.

Need, kellele Unity ei meeldi, võivad sellest loobuda GNOME-Shelli või GNOME Classic kasuks. Edasijõudnutel on võimalik kasutada Compizi rikkalikku võimaluste arsenali - pöörlev kuup, vonklevad aknad jm, vt videot. Kõige paremini sobib Estobuntu 11.11 neile, kes eelistavad lihtsat Unityga töökeskkonda ja piirduvad selle kohandamisel taustapildi muutmise ja dokile ikoonide lisamisega.

Microsoft Windowsi korral oleks säärane kohandamistöö mõeldamatu. Kes iganes on Windowsi plaadilt paigaldanud, teab palju aega kulub süsteemi, uuenduste ja lisaprogrammide paigaldamiseks. Estobuntu 11.11 korral kulub selleks vaid 10-20 min. Tuhanded tasuta lisaprogrammid on saadaval Ubuntu tarkvarakeskusest vaid paari hiireklõpsuga.

30.11.2011

Miks kasutada Estobuntut?

Unity Guide

Help for Unity

Classic Menu Indicator Adds Mono Icon, Preferences and Administration Menus

20 Most Highly Rated Applications to Install from Ubuntu Software Center

Ubuntu Unity Compiz (video)