Linux Mint 19/19.1

Arvo Mägi

30.06.18 lasti välja Linux Mint 19 ("Tara") Cinnamon, MATE ja Xfce töölaudadega, mis kõik põhinevad Ubuntu 18.04-l. Põhiversioon on Cinnamon 3.8 töölauaga, vt New features in Linux Mint 19 Cinnamon, 19.12.18 lasti välja 19.1, mille põhiversioon on Cinnamon 4.0 töölauaga, vt New features in Linux Mint 19.1 Cinnamon. Toetatud kuni aastani 2023. Kuni aastani 2020 jäävad kõik järgmised Mint 19.x versioonid põhinema Ubuntu 18.04-l. Selline arenduspoliitika tagab stabiilsuse ja võimaldab Minti arendajatel rahulikult keskenduda oma komponentide täiustamisele. KDE Plasma 5 töölauaga versioonist on arendajad loobunud, kuna see erineb radikaalselt ülejäänutest.Pärast paigaldamist kuvatakse esmakordsel käivitamisel uus Welcome screen (tervituskuva), mis võimaldab süsteemi konfigureerida, sh paigaldada multimeedia koodekid. Täiustatud on tarkvarakeskust ja uuenduste haldurit, mis töötavad nüüd koos Timeshiftiga (tarkvarast tõmmise tegemise võimalus). Kui pärast uuendamist midagi ei tööta, saab eelmisele seisundile tagasi minna, muidugi kui kõvaketas ja Timeshift ikka töötavad. ID-kaardi tarkvara pole ametlikult toetatud, kuid ilma paigaldusskripti muutmata saab selle tööle.

Mint 19 tõmmisel on Linux kernel 4.15, Firefox 60, LibreOffice 6.0.3, GIMP 2.8 ja palju utiliite.

Kasutaja saab töölauale paigutada vidinaid (nt kell ja ilmateade), ning lisada paneeli parempoolsesse otsa indikaatoreid. Ametlik vidinate veebileht Cinnamon-spices peaks tagama korralikult kontrollitud veavabad vidinad. Mugav on vahetada teemasid ja ikoone. Selleks pole vaja paigaldada teiste osapoolte utiliite nagu Ubuntu korral.

Igapäevaselt kasutatavate programmide käivitusikoonid võib paigutada paneelile, harvem vajalike omad menüü vasakus servas olevale lemmikute paanile. Kõiki programme saab käivitada menüüst, kus on ka paigaldatud programmide otsimisväli. Mint 19 plaadil on palju kauneid taustapilte, mida võib soovi korral automaatselt vahetada. Töölaua võib hoida täitsa puhta või paigaldada sinna vidinaid ja programmide käivitajaid, mis peaks sobima igale maitsele. Alumise paneeli võib tõsta töölaua ülemisele servale ja soovi korral paigutada alumisele mõne doki (nt Cairo-dock). Dokk võib paikneda ka ülemisel või külgserval. Proovige seda virtuaalmasinas või LiveDVD plaadiga.

Koostöös Israeli firmaga Compulab, on turule toodud eelapaigaldatud Linux Mint 19-ga miniarvuti MintBox Mini 2, mõõtmetega 112 mm x 84 mm x 34 mm.

Linux Mint 19 Cinnamon sobib neile, kellele Ubuntu 18.04 Gnome töölaud ei meeldi, sh Windows XP/7/8/10 asendamiseks, kui tegemist pole väga vana masinaga. Vanemate masinate jaoks sobib Linux Mint 19 MATE või Linux Mint 19 Xfce. Versiooniuuenduse Mint 18.3-lt 19-le saab teha Minti uuendushalduri abil. On väga mugav, et selleks pole vaja teha uut paigaldust.

Viimati täiendatud

19.12.2018Linux Mint 19.1 “Tessa” Cinnamon released!

New features in Linux Mint 19.1 Cinnamon

Linux Mint 19 “Tara” Cinnamon released!

New features in Linux Mint 19 Cinnamon

12 Things to do After Installing Linux Mint 19

10 things to do first in Linux Mint 19 Cinnamon

How To Backup And Restore Linux With Timeshift

Lengthy Review of Linux Mint 19: A Distro for Everyone

Linux Mint 19.1 Tessa - Adrift (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

Linux Mint 19 Tara - Tara Cognita (Dedoimedo põhjalik ülevaade)

Linux Mint 19 review

Cinnamon Icing ... task manager - Ice Ice Desktop

Linux Mint 19 vs 18.3 side-by-side comparison - YouTube

Top 5 Linux Mint 19 'Tara' Improvements - YouTube

MintBox Mini 2 PC: Industrial Chic Meets Linux Mint 19