Linux Mint 17.3 „Rosa”

Arvo Mägi

Linux Mint 17/17.1/17.2/17.3 Cinnamon versioonid põhinevad kõik Ubuntu 14.04-l. Üksteisest erinevad nad põhiliselt Cinnamon töölaua täiustuste poolest. 04.12.2015 ilmunud Linux Mint 17.3 kasutab Cinnamon 2.8.6 töölauda, vt New features in Linux Mint 17.3 Cinnamon. Toetusaeg on viis aastat, kuni aastani 2019. Selline arenduspoliitika on taganud stabiilsuse ja võimaldanud Minti arendajatel rahulikult keskenduda oma komponentide täiustamisele.
Kohe on paigaldatud koodekid ja Flash. Rakendusprogrammidest on plaadile lisatud fototöötlusprogramm GIMP, muusikamängija Banshee (Rhythmboxi asemel), gThumb (Shotwelli asemel) ja meediamängia VLC. RIA Eesti ID-kaardi tarkvara saab paigaldada sama skriptiga, mis Ubuntu 14.04 korral. Skripti pole vaja muuta, ega käivitada juurkasutajana. Kuigi väljastatakse teade, et Mint 17.3 pole toetatud, paigaldatakse tarkvara probleemideta.

Kasutaja saab töölauale paigutada vidinaid (nt kell ja ilmateade), ning lisada paneeli parempoolsesse otsa indikaatoreid. Kahjuks osa vidinaid (nt Configurable Menu Applet) Cinnamon 2.8-ga veel ei tööta ja võivad koguni põhjustada süsteemi hangumist. Tasub eelnevalt katsetada virtuaalmasinas või LiveDVD-ga. Mugav on vahetada teemasid ja ikoone. Selleks pole vaja paigaldada teiste osapoolte utiliite nagu Ubuntu korral. Igapäevaselt kasutatavate programmide käivitusikoonid võib paigutada paneelile, harvem vajalike omad menüü vasakus servas olevale lemmikute paanile. Kõiki programme saab käivitada menüüst, kus on ka paigaldatud programmide otsimisväli, mis ei saada infot Canonicali serveritesse. Mint 17.3 plaadil on palju kauneid taustapilte, mida võib soovi korral automaatselt vahetada. Failihaldur lubab muuta kaustaikoonide värve ja avada kaustu juurkasutaja õigustega (open as root).

Töölaua võib hoida täitsa puhta või paigaldada sinna vidinaid ja programmide käivitajaid, mis peaks sobima igale maitsele. Alumise paneeli võib tõsta töölaua ülemisele servale ja soovi korral paigutada alumisele mõne doki (nt Cairo-dock). Dokk võib paikneda ka ülemisel või külgserval. Proovige seda virtuaalmasinas või LiveDVD plaadiga.

Linux Mint 17.3 Cinnamon sobib neile, kellele Unity ei meeldi, sh Windows XP asendamiseks, kui tegemist pole väga vana masinaga. Ta kasutab vähem mälu kui Ubuntu. Vanemate masinate jaoks sobib Linux Mint 17.3 MATE.

Paigaldasin omal ajal Linux Mint 17 Cinnamoni Inteli kahetuumalise protsessoriga lauaarvutile, kus eelnevalt oli Linux Mint 16. Kuna / ja /home on eraldi partitsioonidel, siis lasin üle kirjutada ainult juurpartitsiooni. LiveDVD-lt paigaldamiseks kulus ca 15 min. Kuna /home jäi üle kirjutamata, siis töötasid kohe ka paigaldatud vidinad - kell ja ilmateade, ning Firefoxi ja Thunderbirdi seaded. Versiooniuuenduse Mint 17.x 17.3-le saab teha Minti uuendushalduri abil. On väga mugav, et selleks pole vaja teha uut paigaldust. Mint 17.3 käivitub ja sulgub kiiremini kui samal arvutil Plasma 5 töölauaga Manjaro 15.12 KDE. Uuendusi on vähem kui Ubuntul. Keda huvitab pidevalt uuendatav Cinnamon töölauaga distro, võiks proovida Arch Linuxil põhinevat Manjaro Cinnamon Edition´i, mis pakub värskeimat tarkvara.

Kokkuvõtteks: Linux Mint 17.3 Cinnamon on üks paremaid Ubuntu 14.04 põhiseid distrosid. Toetatakse kuni aastani 2019. Soovitan soojalt! Vaata ka The Register artiklit „We have a winner! Fresh Linux Mint 17.1 – hands down the best. Beats Ubuntu, Fedora, openSUSE, Elementary.“ Paraku on 17.3 LiveDVD versioonil puudusi, mistõttu Dedoimedo hinnang on negatiivne. Märksa parema hinnangu pälvis versiooniuuendus Rafaela-Rosa, mida ka mina kasutan.

Viimati uuendatud 23.02.2016Mint 17 is the perfect place for Linux-ers to wait out Ubuntu uncertainty

Linux Mint 17.2 Rafaela - Tight as a tiger - Dedoimedo

Linux Mint 17.2: tried and tested is never bested

Mint 17.2: The Years best Linux desktop

Linux Mint 17.2: If only all penguinista desktops were done this way

Linux Mint 17.3 "Rosa" Cinnamon and MATE Officially Released - Screenshot Tour

Linux Mint 17.3 Rosa - A wilted flower

Linux Mint: from Rafaela to Rosa

Why switch to Windows 10 or a Mac when you can use Linux Mint 17.3 instead?

How to upgrade to Linux Mint 17.3

Linux Mint 17.3 Cinnamon screenshots

New features in Linux Mint 17.3 Cinnamon

Linux Mint 17.3 'Rosa' offers Linux Mint's most polished desktop experience yet

Mint 17.3 may be the best Linux desktop distro yet

Linux Mint 17.3 Cinnamon Full Review – YouTube

Linux Mint 17.3 Cinnamon Review – YouTube

Manjaro Cinnamon Edition 16.02 releasedLinux Mint versus Ubuntu security

10 Things to Do After Installing Linux Mint 17.2

10 things to do first in Linux Mint 17.3 Cinnamon

Slingscold Launcher Is Now Available For All Current Ubuntu Versions/Derivatives [PPA]

5 Simple Ways To Make Cinnamon Feel at Home on Ubuntu

15 Apps Which Ship in Mint 17.1 Cinnamon [Overview & Screenshots]

12 Awesome Themes for Mint 17.1 Cinnamon

The 5 Best Cinnamon Desktop Themes (As Chosen By You)

Configurable Menu: Install the best menu for Linux Mint 17/17.1 Cinnamon

Cinnamon Configurable Menu Applet - YouTube

[Quick Tip] How To Restart Cinnamon After Crash