Linux Mint 16 (Petra)

Arvo Mägi

Ilmunud on Ubuntu 13.10-l põhineva Linux Mint 16 Petra Cinnamon, Mate, KDE ja Xfce versioonid. Huvitavam neist on Cinnamon töölauaga versioon, mis sobib neile, kel on allergia Unity töölaua ja sellega kaasnevate turvariskide ning reklaami vastu. Cinnamon 2.0 töölaud töötab nüüd GNOME-st sõltumatult ja sisaldab palju täiustusi, sh uued akende dokkimise võimalused. Linux Mint kehastab seda, milline võiks olla Ubuntu, kui Canonical ei ignoreeriks kogukonna arvamust ega ajaks taga oma ärihuve.

Petra kasutab oma tarkvarakeskust mintInstall, mis põhineb küll Ubuntu varamutel, kuid ei tüüta reklaami ja soovitustega. Uuendustest teavitab vastav indikaator paneelil. Täiustatud on failihaldurit Nemo. Uued rakendused on mälupulga vormindaja USB Stick Formatter ja plaaditõmmiste mälupulgale paigaldaja USB Image Writer. Kasulik rakendus on turvakoopiate tegija mintBackup. Petra kasutab Ubuntu 13.10 võrreldes tunduvalt vähem operatiivmälu. Turvakaalutlustel on Google asemel vaikimisi paigaldatud turvaline DuckDuckGo otsingumootor.
Töökeskkonna kujundusele on pööratud palju tähelepanu, mida Ubuntu arendajatel pole viimastel aastatel jagunud, seoses Ubuntu Touch eelisarendamisega. Kasutaja saab töölauale paigutada vidinaid (nt kell ja ilmateade), ning lisada paneeli parempoolsesse otsa indikaatoreid. Mugav on vahetada teemasid ja ikoone. Igapäevaselt kasutatavate programmide käivitusikoonid võib paigutada paneelile, harvem vajalike omad menüü vasakus servas olevale lemmikute paanile. Kõiki programme saab käivitada menüüst, kus on ka paigaldatud programmide otsimisväli, mis ei saada infot Canonicali serveritesse.

Töölaua võib hoida täitsa puhta või paigaldada sinna vidinaid ja programmide käivitajaid, mis peaks sobima igale maitsele. Alumise paneeli võib tõsta töölaua ülemisele servale ja alumisele soovi korral paigutada Cairo Dock'i (dokk võib paikneda ka ülemisel või külgserval), kombineerides nii mõlema võimalused. Cairo Dock 3.3.2 on saadaval Ubuntu varamutes. Proovige seda virtuaalmasinas või LiveDVD plaadiga. Järgmisel pildil on töölaual kaks vidinat – kell ja ilmateade.
Paigaldamine on analoogne Ubuntu 13.10-ga. Kui valitakse eesti keel ja regioon, siis laetakse paigaldamise käigus alla kõik vajalikud keelepakid ja arvuti taaskäivitamisel on eestindus paigas. Kohe töötavad ka kõik audio- ja videokoodekid ning Flash. Väga mugav! Soovitan soojalt! Töötavad RIA ID-kaardi tarkvara Saucy kataloogi paketid. RIA skripti kahes reas asendage mälumuutuja nimi $OPSYS sõnaga saucy, salvestage muudetud skript kodukataloogi ja käivitage see terminaliaknas käsuga sudo sh install-esteid-ubuntu.sh. Ekraanipilte vt viidatud allikatest. LibreOffice'ga töötab Filosofti uusim speller 4.1.

Distrowach'i populaarsuse edetabelit juhib Linux Mint juba pikemat aega, suure edumaaga Debiani ees. Dedoimedeo tunnistas Linux Mint 16 Petra 2013. a parimaks distroks ja Cinnamoni parimaks töölauaks.

30.12.13How Mint became one of the most popular Linux distros

Linux Mint 16 Petra, hands-on: Installing the Cinnamon, MATE, KDE and Xfce versions

Linux Mint 16 Petra - P-p-p-perfect!

Linux Mint 16 "Petra" final version has been released (Screenshots)

Linux Mint 16 `Petra` Released [Screenshots]

Linux Mint 16 Improves Cinnamon Desktop (Screenshots)

New features in Linux Mint 16 Cinnamon

Linux Mint 16 “Petra” Cinnamon, KDE and MATE review

Linux Mint 16 "Petra" Cinnamon and Mate Review: Mint has done it again!

Linux Mint 16 cinnamon Install and overview | Sleek, modern, innovative [YouTube HD]

Tips and Tricks for Linux Mint after Installation [Mint 13 to 16 Cinnamon]

Y PPA Manager 0.9.9.2 Adds Support For Linux Mint 16 And Ubuntu 14.04

Gimp 2.9.1 and Gimp 2.8.10 stable available via PPA, Install in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu Derivatives

G'MIC 1.5.8.1 released with new filters

Tor Browser Bundle Ubuntu PPA

Install XBMC 12.3 version in Ubuntu/Linux Mint/other Ubuntu derivatives

DuckDuckGo continues to gain larger audience

How To Create a Linux Mint Persistent Live USB