Kubuntu, Maui või Manjaro KDE

Arvo Mägi

Ubuntu 16.04 LTS töölauaks on Unity 7.4. Programmide käivitusikoonidega paneel on endiselt ekraani vasakul serval, sellel on ikka Amazoni poe ikoon. Paneeli saab küll terminalikäsuga ekraani alumisele servale paigutada, kuid töökeskkond sellest oluliselt ei muutu. Teemade ja ikoonide muutmiseks tuleb paigaldada lisaprogramm, nagu ka klassikalise hierarhilise menüü kasutamiseks, taustapiltide automaatseks vahetamiseks või virtuaalsete töölaudade vahetamiseks kuubi pööramisega. Ehk on aeg valida mõni muu töölaud, nt Plasma 5. Seda kasutavad Ubuntul põhinev Kubuntu ja Kubuntul põhinevad KDE neon ning Maui Linux, Arch Linuxil põhinev Manjaro KDE ja oma varamutel põhinev (built from scratch) KaOS, mille arendajad tegelevad ainult 64-bitise, KDE Plasma 5 töölaual põhineva distroga.

Kubuntu 16.04 sisaldas ilmumishetkeks juba vananenud KDE tarkvara - Plasma 5.5.4 töölaud (uusim 5.9.x) ja Applications 15.12.3 (uusim 16.12.x), mida tuleb backports-varamu kaudu uuendada. Plaadil on Firefox 45.0.2, LibreOffice 5.1, personaalse info haldamise (PIM) programmid Kmail 15.12.3 jt, varamutes Thunderbird 38.6, digiKam 4.14.0 ja Kdenlive 15.12.3. LibreOfficega töötab Filosofti speller. Eesti ID-kaardi tarkvara paigaldamise tagab RIA skript (mis töötab automaatselt Kubuntu 14.04 LTS, 15.10 , 16.04 LTS ja 16.10-ga). See on põhiline argument Kubuntu, KDE neon ja Maui Linuxi kasuks, teiste KDE Plasma 5 töölauda kasutavate distrodega võrreldes. Kubuntu 16.04 LTS toetusaeg on viis aastat. KDE neon aluseks on Kubuntu 16.04, kuid Plasma ja Applications on värskemad kui Kubuntus. KDE neonil põhineb Netrunner 17 järglane Maui 17.03 „Cuba Libre,” mis pakub rohkem rakendusprogramme kui KDE neon, sh Steam Client, Skype ja VirtualBox. Rakendusprogrammid on Kubuntu 16.04 varamutest.




Plasma 5 töölaud võimaldab kasutajal kujundada endale meelepärase töökeskkonna, kusjuures selleks pole vaja paigaldada mingeid lisaprogramme. Paneel võib paikneda mistahes ekraani küljel ja olla lühem kui ekraani külg. Võib kasutada mitut paneeli. Paneelil võib paikneda üks või mitu erinevat menüüd. Valida saab kolme erineva menüü vahel, millest üks töötab üleekraanirežiimis (nagu Ubuntu Dashboard), vt järgmist pilti. Paneelile saab paigaldada programmide käivitajaid ja mitmesuguseid vidinaid (nt ilmateade). Lisaks paneelile võib ekraani vabale servale paigaldada mõne doki, nt Cairo-dock.




Kasutaja saab süsteemiseadete aknast paigaldada erinevaid teemasid, mis muudavad menüü ja paneeli värvi ja läbipaistvust, ning valida värviskeeme, mis muudavad rakenduste akende värve. Valida saab ka akende dekoratsioone, ikoonikomplekte, kursori teemasid ja akendega seotud efekte – vonklevad või „plahvatavad” aknad jm. Lisaks virtuaalsetele töölaudadele saab kasutada Tegevusi (Activity). Iga Tegevuse jaoks võib töölauale paigaldada oma taustapildi, erinevaid programmide käivitajaid ja vidinaid, nt kataloogividinad, analoogkell, ilmateade jm. Teemasid, värviskeeme, taustapilte ja vidinaid saab internetist alla laadida. KDE Plasma 5 on kõige paremini kohandatav töölaud. Kohandatud töölaua välimuse saab salvestada. Algaja võib töölaua kohandamisest üldse loobuda ja töötada vaikimisi pakutavaga. Järgmisel pildil on avatud Tegevuste külgpaneel, muudetud taustapilti ja paneelil on kaks ikooni erinevate menüüd avamiseks.




Kubuntu on tuntud selle poolest, et arendajad ei näe vaeva vaikimisi pakutava Plasma 5 töölaua täiustamisega, sh oma teema ja taustapiltidega. Soovitatav on internetist tõmmata ja paigaldada utiliidid KSuperkey (võimaldab kasutada vasakut Windows-ikooniga klahvi menüü avamiseks, Plasma 5.9 korral pole vajalik) ja SUSE Studio Imagewriter (võimaldab mälupulgale kirjutada ISO-plaaditõmmise). Kubuntu varamutes neid ei ole. Mõlemad on olemas Maui 17.03 ja Manjaro KDE 16.10-s, mille töölaud on Plasma 5.9 ja rakendused 16.12. Detsembris ilmunud KDE Applications 16.12 ja 2017. a jaanuaris ilmunud Plasma 5.9 on igapäevatööks sobivad, mis ei tähenda, et vigu poleks. Veaparandused ilmuvad iga kuu. Need, kes Unity 7-st tüdinud on ja Unity 8-st huvitatud ei ole, võiksid kaaluda Kubuntu 16.04-le, Linux Mint KDE 18.1 või Maui 17.03 „Cuba Libre”-le üleminekut (ikka ID-kaardi tuge silmas pidades). Neist pakub uusimat KDE tarkvara ainult Maui.

Kui Eesti ID-kaardi tugi oluline ei ole, tasub katsetada Manjaro KDE, Netrunner-rolling ja KaOS distrosid, mille kallal arendajad on rohkem vaeva näinud. Need on pidevalt uuendatavad (rolling) ja sisaldavad seega uusimat KDE tarkvara ja kolmandate osapoolte tarkvara. See on Plasma töölaua puhul eeliseks, kuna töölaua ja rakendusprogrammide täiendused ilmuvad tihedamalt (iga kuu) kui Kubuntu uued versioonid. Tundub, et Arch Linuxil põhineva Manjaro KDE arendajate tiim on tugevam ja selle distro populaarsus suurem (neljas koht Distrowatchi edetabelis) kui KaOS. Manjaro KDE on OS, millel on oma (roheline) nägu (teema) ja palju taustapilte. Paigaldatud on utiliidid SUSE Studio Imagewriter ja Yakuake. Kasutusel on Firefox brauser, LibreOffice kontoritarkvara, uusim VLC videopleier ja Cantata muusikapleier. Leiduks vaid entusiaste, kes kompileeriksid ja pakendaksid Manjaro (Archi) jaoks Eesti ID-kaardi tarkvara. Esmakordse paigaldamise jaoks tuleks kasutada uuemat Manjaro 16.10/17.0 plaaditõmmist. Manjaro on stabiilsem kui Kubuntu, kuna veaparandused ja uuendused jõuavad sellesse kiiremini. Paigaldasin Manjaro 15.12 oma arvutisse Kubuntu 15.04 asemel. Seni pole töökindlusega probleeme olnud. Lõpuks on kasutamisküps videoredaktor Kdenlive 16.12.3. Fotohaldur/redaktor digiKam 5.5.0 ilmus 2017 . a märtsis. Huvilised võivad nüüd katsetada ka KDE kontoritarkvara Calligra 3.0.



Netrunnerist on kaks versiooni. Põhiversiooni Maui 17.03 „Cuba Libre” aluseks on Kubuntu 16.04 (Xenial) LTS ja KDE neon, mis tagab KDE tarkvara pideva uuendamise. Kõik programmid, mis ei kuulu KDE põhitarkvara (Applications) hulka on Ubuntu 16.04 varamutest. Netrunner-rolling 2016.01 aluseks on Manjarao (Arch). Netrunneri arendajad püüavad aluseks olevat versiooni omapoolsete täiustustega rikastada. Nii on Netrunner-rolling plaadil LibreOffice 5.1, Oracle Virtualbox 5, Radio Tray, Skype ja Male. Kohe töötab menüü avamine Windows-klahviga. Paneelil on eraldi ikoonid Yakuake (ekraani ülaservalt avanev terminaliaken) ja Krunneri jaoks. Süsteemiseadete akent on modifitseeritud.




KDE puuduseks on ebaühtlase tasemega rakendusprogrammid. KDE kontoritarkvarale Calligra eelistatakse LibreOffice´t (millega töötab eesti keele õigekirja kontroll), brauserile QupZilla Firefoxi, videopleierile Dragon Player videopleierit VLC jne. Kolm paremat KDE programmi, mis on FW5-le üle viidud, on fotohaldur/redaktor digiKam, videoredaktor Kdenlive ja joonistamise/maalimise programm Krita.

Viimati täiendatud 6.03.17



Kubuntu 15.10 Wily Werewolf - Pretty useless

Kubuntu 16.04 LTS Release Anouncement

Review: Kubuntu 16.04 LTS

Kubuntu 16.04 LTS overview - YouTube

How to make Kubuntu 16.04 (Xenial Xerus ) look like Mac Os El Capitan - YouTube

KDE neon

Netrunner a Free and Libre Operating System

Netrunner 17 Horizon released

Netrunner 17 Horizon - YouTube

Netrunner Rolling 2016.01 released

How To install Netrunner 2016.01 "Rolling" and overview – YouTube

Netrunner Desktop version becomes Maui 1

Maui 17.03 – “Cuba Libre” released New!

Maui Linux 2 Quick-Look - YouTube

Manjaro 15.12 (Capella) KDE Review: Slow to Boot, But Stable & Beautiful

Manjaro 16.10 (Fringilla) finally released

Manjaro KDE 17.0-rc3 released New!

Manjaro KDE 17.0 RC3 ("Gellivara") - YouTube New!

9 reasons to use KDE