Kohandatud Linux mälupulgal

Arvo Mägi

Kohandatud Linux mälupulgal on kasulik, kui soovite Linuxi paigaldada mitmele arvutile või kasutada mälupulka internetipangast maksete sooritamiseks arvutil, kuhu ID-kaardi tarkvara pole paigaldatud (ei saa või ei oska paigaldada), nt Arch Linuxil põhineva Manjaro Linux operatsioonisüsteemiga arvuti.

Katsetasin alljärgnevat MakuluLinux Flash 1.1.75 Full 64-bit-ga, Intel Core kahetuumalise protsessori ja 2GB operatiivmäluga arvutil. MakuluLinux Flash on Xfce töölauaga, kiire, ilus ja hästi kohandatav. Mis kõige tähtsam – kaasas on programm MakuluConstructor millega saab oma kohandatud operatsioonisüsteemist teha hübriid-tõmmise ja salvestada selle kõvakettale ISO-failna, mille saab kirjutada 4GB mälupulgale. Kasutab Ubuntu 16.04 varamuid. Kirjutasin MakuluLinux Flashi mälupulgale ja paigaldasin sealt arvuti kõvakettale. Paigaldamisel valisin eesti keele, ajavööndi, klaviatuuri, kasutaja nime ja parooli. Samal kõvakettal on ka Linux Mint 18.3. Paigaldamise lõpul uuendati alglaadimismenüüd. Esikohal on MakuluLinux, sellele järgneb Linux Mint 18.3. Käivitasin MakuluLinuxi kõvakettalt.

Edasine sõltub sellest, milleks tahate kohandatud mälupulka kasutada. Eemaldage kõik mittevajalikud programmid, nt Evolution, WPS Office, Opera brauser jm. Uuendage varamud, paigaldage uuendused ja vajalikud programmid, sh Firefox, RIA ID-kaardi skript (Ubuntu 16.04 on toetatud) ja Etcher USB-mälupulga kirjutaja (MakuluLinuxiga pole kaasas USB-kirjutamisprogrammi). Kui mälupulka on vaja ainult pangaoperatsioonide jaoks, siis võib paljud rakendusprogrammid eemaldada, et mälupulga tegemine läheks kiiremalt. RIA ID-kaardi skripti tuleb modifitseerida nii, et see paigaldaks vajalikud varamud. Lisasin skripti rea elementary*OS ette lõigu (ridade taanded olgu sarnased skripti ülejäänud lõikudega)

MakuluLinux)
case $release in
13*)
make_warn "MakuluLinux is supported"
add_repository xenial
;;
*)
make_fail "MakuluLinux $codename is not officially supported"
;;
esac
;;

Modifitseeritud skript paigaldas ID-kaardi tarkvara. Lisage Firefoxi lemmiklinkide ribale oma panga link ja kontrollige, et ID-kaart töötab. Paigaldage paneelile ID-kaardi haldusvahendi ikoon. Kui saate arveid e-postiga, siis salvestage maksedokumendid arvutis, millega te e-posti loete, pdf-failidena pilve või välisele andmekandjale (nt teisele mälupulgale). Korduvate maksete korral piisab summa ja arve numbri üleskirjutamisest.

Kui kõik näeb välja nagu soovite ja vajalikud programmid töötavad, siis käivitage menüüst MakuluConstructor ja tehke selle abil käivitatav (hübriid) ISO-tõmmis. Vaja läheb vaid üht-kaht hiireklõpsu. Sellele lisatakse automaatselt paigaldusprogrammid, st mälupulgalt saab kohandatud eestikeelse MakuluLinuxi teistesse arvutitesse paigaldada. Mälupulgal on ID-kaardi tarkvara, seega saate selle mälupulgaga suvalisest arvutist internetipanka logida (arvuti peab muidugi toetama USB-pulgalt käivitamist). Kuna mälupulgale ei saa midagi lisaks kirjutada, on selle kasutamine pangaoperatsioonideks turvaline. Aeglasel arvutil kulus ISO tegemiseks ligi tund aega. Väidetavalt saab ExTiX Linux sellega kiiremini hakkama.

Praegu on MakuluConstructor saadaval ainult MakuluLinuxisse integreerituna. Autor lubab selle iseseisva programmina välja lasta, mis töötaks kõigi (või vähemalt Ubuntul põhinevate) Linuxi distributsioonidega. Iga asjahuviline võib aga tänagi vähese vaevaga kokku panna omale meelepärase Xfce töölauaga Linuxi (oma „Estobuntu”). Lisage teile vajalikud programmid, keelepakid, Firefoxi lemmiklingid, valige sobiv teema, akende dekoratsioonid, ikoonid, taustapilt jms.

RIA uuendas 24.10.2017 ID-kaardi tarkvara. Sajad tuhanded ID-kaardi omanikud peavad oma sertifikaate uuendama. Pärast seda saab ID-kaarti kasutada ainult uue ID-kaardi tarkvaraga arvutis (toetatud on Ubuntu 16.04 ja hilisemad). Sellega seoses tegin uue mälupulga. Firefox 57.0.1-ga töötab ID-kaart mälupulgalt Swedbankas ja Riigiportaalis. Mälupulgast on kasu, kui paigaldate uue Firefoxi versiooni, ning selgub, et sellega digiallkirja (PIN2) enam anda ei saa.

ID-kaardi probleemidest saab üle, kui soetate mobiil-ID. Maksate operaatorile küll teenuse eest 1 euro kuus, kuid pole vaja kaardilugeja, ID-kaardi tarkvara ja ID-kaardiga sekeldada. Töötab ka odava nuputelefoniga.

Viimati uuendatud 20.12.2017



MakuluLinux Flash Build 1.1.75 is Now available for Download ! - YouTube

Makulu Constructor - YouTube

You Can Create Your Own Ubuntu 17.04 GNU/Linux Distro Using the Latest ExTiX ISO

Firefox 57 vajab täiendavaid seadistusi ID-kaardiga kasutamisel