Ubuntu 11.04 uudispomm

Arvo Mägi

Mark Shuttleworth teatas, et Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) hakkab vaikimisi kasutama Unity kasutajaliidest, mida seni on pakutud vaid väikese ekraaniga netiarvutite jaoks. Seega on otsustatud GNOME Shell, mis peaks valmima kevadise GNOME 3.0 ajaks, Unityga asendada. Aknahalduriks on uuendatud Compiz, mis tähendab, et Unity töötab ainult 3D toega arvutitel. Ees seisab suur töö, et vabaneda senistest Unity puudustest ja muuta see sobivaks suure ekraaniga töölauaarvutite jaoks. Esimesed sammud selles suunas on astutud 02.12.10 ilmunud Ubuntu 11.04 Alpha 1 versioonis.

Pole selge, kas Ubuntu kasutajad saavad edaspidi ka senist harjumuspärast töölauda (paremal) kasutada, selle soovi korral GNOME Shelliga (keskel) asendada või peavad kohustuslikus korras leppima Ubuntu poolt pakutava Unityga (vasakul). Olgu viimane kuitahes hea, ei tohiks senistele Ubuntu kasutajatele nii suurt muudatust vägivaldselt peale suruda. Tõenäoliselt eelistavad paljud senise GNOME-paneelidega töölaua kasutajad endist viisi jätkata. Kui Ubuntu seda ei võimalda, siis kaotab ta palju kasutajaid, kes valivad mõne muu distro, nt Mint või koguni Mint Debian. Mint ei kavatse kasutada Unityd ega GNOME Shelli. Alpha 1 versioonis on võimalik valida aknast Sisselogimiskuva sätted Ubuntu Classic Desktop, mis uuel sisselogimisel kuvab harjumuspärase töölaua. Kui nii jääb, siis on kõik korras.Unityga tutvumiseks tuleb Ubuntu 10.10 kasutajatel anda terminaliaknast käsk sudo apt-get install unity. Seda võib proovida ka Live CD-ga. Pärast Unity paigaldamist tuleb korraks välja ja siis uuesti sisse logida. Enne parooli andmist saab valida, millist töölauda kasutada, kas Unity või standardne GNOME. Kuna praeguseks on ilmunud Ubuntu 11.04 Alpha 1, siis võib tutvumiseks kasutada ka selle LiveCD plaati, millel on küll alles üsna toores Unity. Lubatud on lisada doki varjamise ja nutika varjamise (dokk varjatakse kui mõni aken selle kohale nihutada) võimalus, rääkimata paigaldatud rakenduste kuvamisest.

Unity eripäraks on ekraani vasakus servas paiknev dokk, millel on ikoonid rakenduste käivitamiseks. Aga ka praegusele GNOME töölauale võib lisada mõne doki, nt AWN või Docky, mis võib pealegi paikneda mistahes ekraani servas, mille välimust saab kasutaja muuta jne. Soovi korral võib koguni kasutada mitut dokki (nt üht ekraani alumises servas ja lisaks kaht ekraani vasakus ja paremas servas). AWN doki ikoonide suurust, doki kuju ja käitumist saab muuta. Dokk võib vaikimisi olla varjatud. Kasutajal on seega vabad käed oma töökeskkonna kujundamisel, mille Canonical tahab Unityga röövida. Praegu (Alpha 1) ei saa Unity doki välimust, v.a ikoonide järjestus ja nende lisamine/eemaldamine, muuta. Need võimalused muidugi edaspidi lisatakse, nagu ka doki varjamise võimalused. Dokki teistele akna servadele siiski nihutada ei saa. Arvatavasti jääb Unity Ubuntu eripäraks, mida teised distrod ei järgi, v.a Kubuntu 11.04, mis pidavat samuti täielikult Unityle üle minema. Kubuntu 11.04 Alpha 1 on igatahes tavalise KDE töölauaga. Tekib küsimus, millise tee valib Estobuntu 11.04 GNOME versioon, kui selline üldse ilmavalgust näeb. Mina eelistaksin senise töökeskkonna, st paneelidega GNOME säilitamist, aga Teie?
Mis siis muud, kui jälgime Ubuntu 11.04 arendust ja sellega seonduvaid uudiseid. Teisena viidatud allikas on link videole, kust saate vaadata, kuidas Unity praegu toimib. Kindlasti muudetakse Unity senisega võrreldes kiiremaks, ilusamaks ja mugavamaks. Ootame ja vaatame.

Hiljuti teatas Shuttleworth, et edaspidi võetakse Ubuntus X11 asemel kasutusele Wayland server, mis on veel suurem revolutsioon kui Unity. Parimal juhul võib see aset leida Ubuntu 11.10 versioonis, tõenäoliselt veelgi hiljem.

Uusi linke lisatakse vastavalt materjalide avaldamisele.

Unity Confirmed As The Default Desktop Interface For Ubuntu 11.04, New Icon Theme Should Be Ready By 12.04

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Has Been Released - See What's New In Both Desktop And Netbook Editions

Compiz 0.9.2 Released With Minimized Live Window Previews, Natural Scale Mode; 0.9.4 News

Hands-on with Ubuntu's new Unity netbook shell

Shuttleworth: Unity shell will be default desktop in Ubuntu 11.04

What’s next in GNOME’s future?

What's really going on with Ubuntu Unity

Ubuntu Unity Sucks

Ubuntu 10.10 Netbook review

Unity: Ubuntu’s Descent Into Madness!

Life Beyond X - Ubuntu Drifting Away from X11 Towards Wayland Display Server

Linux Mint Not To Switch To Unity

The Desktop Faces Of Ubuntu 11.04 Alpha 1

Intellihide added to Unity Launcher

Unity Applications View MockupsViimati uuendatud
10.12.10