Plasma 5 Waylandiga

Arvo Mägi

Manjaro kogukonna poolt on valitud üheks 2021. a põhieesmärgiks üleminek X11 protokollilt, mida kasutab X Windows System, Wayland protokollile, mida kasutab Wayland Compositor. X11 sai alguse 1984. a ja praeguse kuju 1987. a, koodibaas on vananenud, ebaturvaline ja arendustegevus seiskunud. See on klient-server tehnoloogia, kus kliendid (rakendusprogrammid) täpsustavad dialoogis serveriga (X server), millist akent on vaja kuvada, server kuvab akna ja rakendusprogramm täidab selle sisuga. Kõik on aastatega lihvitud ja töötab.
Wayland on protokoll, mille alusel rakendusprogramm pöördub töölauale vastava server-komposiitori poole (Plasma korral KWin, GNOME korral Mutter), mis saadab programmile vajaliku info mille alusel programm kuvab akna ja täidab selle sisuga. See protsess on kiirem kui X11 korral, koodibaas on kaasaegne, lihtsam ja puutetundlike ekraanide tugi parem. GNOME töölaua korral kasutatakse Waylandi vaikimisi juba mõnd aega. Selle võttis kasutusele ka Ubuntu 21.04.


Nende programmide korral, mis Waylandi otse ei toeta on vahekihiks XWayland (X Clients under Wayland).

Plasma 5 töölaua korral pole Waylandile üleminek, hoolimata ligi kümme aastat toimunud arendustegevusest, ikka veel teoks saanud. Probleem on selles, et Waylandi peab toetama KWin, Plasma töölaud, rakendusprogrammid ja ka graafikadraiverid. Inteli ja AMD graafikadraiverid toetavad Waylandi, Nvidia osaliselt.

Plasma 5.21/5.22 pidavat olema sobilik Waylandi kasutamiseks. Fedora 34 KDE kasutabki seda vaikimisi. Kubuntu 20.04 ja KaOS võimaldavad valida kumba sessiooni kasutada, vaikimisi X11. Manjaro 21.1.1 kasutab X11 ja Waylandi katsetamiseks tuleb paigaldada pakett plasma-wayland-session. Siis saab arvutit käivitades sisselogimisekraani vasakust alanurgast valida, kas kasutada Plasma-X11 või Plasma-waylandi. Süsteemiseadete aknas saab määrata, kumba vaikimisi kasutatakse. Võib oletada, et tänu Fedora 34 KDE-le kasvab Waylandi kasutajate-testijate ja vearaportite arv ning puudused kõrvaldatakse. Kasutan Wayland-sessiooni oma Inteli graafikaga Manjaro KDE lauaarvutil igapäevaselt ja teavitan avastatud puudustest arendajaid.

Hetkeseis on selline, et kui süsteem on seadistatud, saab Waylandiga töötada (internetis surfata, videoid ja muusikat mängida, kirjatöid teha, uuendusi paigaldada) eeldusel, et kasutatavad programmid seda toetavad. Videoredaktor Kdenlive 21.04.2, mis kuulub KDE põhiprogrammide (Applications, uus nimi KDE Gear) hulka, ei käivitunud, küll aga selle AppImage konteinerpakk. Kdenlive 21.08.0 korral on see viga parandatud ja programm töötab. Korralikult ei töötanud Latte dokk 0.9.12, Doki ikoonide suuruse muutmisel laiendatud seadete aknas, hangus kogu Plasma töölaud. Latte dokk 0.10.0 töötab, kuid annab arvuti käivitamisel veateate, kui erinevate Tegevuste jaoks kasutatakse erinevaid Latte doki/paneelide kombinatsioone.

Plasma 5.22 töölaud valdavalt töötab, st saab muuta paneelide paigutust ja paksust, lisada neile käivitusikoone, vidinaid, vahetada menüüsid, taustapilte ja globaalteemasid. Töötavad aknaefektid – vonklevad aknad, virtuaalsete töölaudade vahetamine kuubi pööramisega, imelamp jt. Saab lisada ja vahetada Tegevusi. Internetist tõmmatud globaalsete teemade vahetamisel võib vahel tekkida olukord, kus töölaud hangub ja tuleb kas välja logida või arvuti taaskäivitada. Plasma paneeli ikoonil (nt Dolphini ikoon) paremkõpsuga avanevad hüpikmenüüd kipuvad kaduma enne, kui jõuate kursori vajaliku valikuni viia. Selle vältimiseks tuleb ikoonide nimede kuvamine välja lülitada.

Probleeme ei ole olnud järgmiste programmidega: Firefox, Brave, Thunderbird, LibreOffice 7.1.5/7.2.0, VLC, mpv, Cantata, Elisa, digiKam 7.3, kdenlive 21.08.0, Calibre, OpenShot, Dolphin, Gwenview, Spectacle, System Monitor, Htop, Pamac, balenaEtcher.

4K monitori korral, mis on seadistatud X11-sessiooniga (suurendusaste, kursori suurus), tuleb Wayland-sessiooni jaoks ekraan uuesti seadistada. Kui lähete tagasi X11-sessioonile, selgub, et suurendusastet tuleb uuesti kohendada. Tüütu!

Kasutaja jaoks pole suurt vahet kumma protokolliga arvuti töötab. Waylandi korral on käivitusprotsess vilkumisvaba, aknaoperatsioonid ja videote esitus tundub sujuvam. Kõik siiski veel korralikult ei tööta, mistõttu paljud eelistavad X11-sessiooni.

Aasta lõpuks on kirjeldatud puudused loodetavasti valdavalt kõrvaldatud, kuid võin kinnitada, et töötada saab Wayland-sessiooniga juba täna.

Viimati täiendatud 31.08.2021Wayland v/s Xorg : How Are They Similar & How Are They Different

Let's talk about Wayland ...

Wayland: what is it, and is it ready for daily use? - YouTube

KDE Plasma 5.22 Released With Much Better Wayland Support, Usability Enhancements

KDE Plasma 5.21 - New look, new menu, and Wayland 100% usable - YouTube

OBS Studio 27.0-rc1 Released With Wayland Support, Undo/Redo

Wayland by Default for KDE Plasma Desktop - Fedora