Linuxiga Ordi lauaarvuti

Arvo Mägi

Nüüd, kui müügil on Inteli 8-generatsiooni 6-tuumaga 14 nm (Coffee Lake) protsessoriga arvutid, otsustasin hankida uue lauaarvuti. Loomulikult Linuxiga, sest Microsofti tarkvara pole ma juba rohkem kui kümme aastat kasutanud. Ilma eelpaigaldatud Windowsita (-99 € või -139 €) arvuteid pakub Eestis Ordi.

Ordi kodulehelt leidsin sobiva Ordi Swing 8-gen arvuti baashinnaga 540 € (praegu 499 €). Protsessor on Intel Core i5-8400 sisseehitatud UHD 630 graafikaga, Gigabyte emaplaat Intel B360 kiibistikuga, mälu 8GB, SSD 240GB SATA3.0. Veidi rohkem makstes saab märksa kobedama arvuti.

Kõigepealt protsessor. Vaid +20 € eest saab veidi kiirema Intel Core i5-8500 protsessori.

Järgmiseks emaplaat. See peaks toetama kõiki videoväljundeid – D-SUB ja DVI-D (vanemate monitoride jaoks), DisplayPort (60 Hz 4K monitoride jaoks) ja HDMI (60 Hz 1080p/30 Hz 4K monitoride jaoks), vt HDMI, DisplayPort, DVI, VGA: Which cable should I use? Isegi kui teil on vana VGA monitor, on tõenäoline, et tulevikus võib tekkida soov hankida uus monitor, millel on kas HDMI või DisplayPort liidesed. Kui emaplaat neid ei toeta, tuleb hankida uus arvuti või videokaart. Lauaarvutil võiks tänapäeval olla 27”-28” monitor, nt Dell 27” Full HD LED IPS. Kuna 4K monitoride hinnad on langenud, võiks hankida taskukohase 4K monitori.

Pakutavatest emaplaatidest tuli seega valida Gigabyte H370M D3H emaplaat +25 € eest, millel DisplayPort liidest ei ole. Parem oleks muidugi Gigabyte H370M DS3H, millel see liides on. Emaplaadi valik on keeruline, tuli Ordilt lisainfot küsida. Kas Linuxiga on kõik H370M kiibistiku funktsioonid toetatud, ei osanud Ordi spetsialistid öelda (minu kogemus kinnitab, et on). Seega tuli riskida. Oleks tore, kui arvuti konfigureerimise lehel oleks nupp, mis kuvaks optimaalse konfiguratsiooni, st sellise, kus oleks valitud parimad (täpsemini parima hinna/kvaliteedi suhtega) pakutavatest komponentidest. Mälu ja SSD-salvesti maht tuleks ostjal muidugi ise valida.

SSD-salvesti. See peaks olema võimalikult suure lugemis- ja kirjutamiskiirusega. Maht vastavalt rahakoti võimalustele. Valisin SSD 256GB Plextor M9PeGN seeria M.2 +40.50 € eest. Kirjutamiskiirus üle kahe korra, lugemiskiirus ligi kuus korda suurem, kui soodsamal kettal. Jällegi tuli lisainfot küsida. Kõik, mis sellele seadmele ei mahu (video-, pildi- ja muusikafailid), hoian välisel USB 3 liidesega kettal.

Klaviatuurist ja hiirest loobusin, kuna eelistan kasutada Logitechi traadita SW-asetusega klaviatuuri ja hiire kombot (hind 29.90 €, läbi müüdud, sain Euronicsist viimase eksemplari).

Valitud konfiguratsiooniga arvuti maksumuseks koos lisagarantiiga kujunes 615 €. See arvuti ei sobi mängimiseks ega profivideotöötluseks, küll aga veebis surfamiseks, kirjatööks, fotode ja videote vaatamiseks ning ka lihtsamaks 1080p videotöötluseks. 350W toiteplokk ei võimalda hiljem võimast välist videokaarti lisada, kuid kuna ma arvutimänge ei mängi, olen alati eelistanud integreeritud Inteli videokaardiga arvuteid. Voolutarve on väiksem, arvuti on vaiksem ja reisivideote töötlemisega olen hakkama saanud.

Arvuti saadeti kulleriga koju, kusjuures minu palvel seadistatult Linuxi paigaldamiseks (BIOS uuendatud, esimene käivitusseade USB-mälupulk). Selle eest tänusõnad Ordile. Manjaro 17.1.12 KDE Linuxi paigaldamiseks kulus vaid 5 minutit. Tänu SSD-salvestile on arvuti käivitamine ja sulgemine kiire. Hoolimata väikese voolutarbega protsessorist, on protsessori standardventilaatori müra kuulda. Asendasin selle Artic Freeser 11 LP ventilaatoriga (+15 €), mis muutis arvuti praktiliselt hääletuks.

USB-liidesed (esipaneelil 1xUSB 3.0 ja 2x USB 2.0, tagapaneelil 3x USB 3.1, 2x USB 2.0 ja 1x USB-C) töötavad (USB-C ei saanud katsetada, kuna polnud vastavat seadet ja kaablit). VGA ja DVI-D videoväljundeid testisin Samsungi 23” monitoriga, millel on ainult need ühenduspesad. Töötavad. HDMI 1.4 videoväljundit testisin Delli 27” Full HD monitoriga, millel on ainult kaks HDMI pesa. Töötab, kaasaarvatud heli monitori kõlaritest. HDMI pesasse ühendasin ka Samsungi UHD monitori. Töötab kuid värskendussagedus on vaid 30Hz. 100 Mbit/s internetiühenduse korral saab YouTubest vaadata 30Hz UHD videoid, 60Hz korral pilt jõnksutab (vaja oleks DisplayPort liidest). Töötab ka Logitechi traadita klaviatuuri ja hiire kombo.

6-tuumaga protsessori eelised avalduvad video renderdamisel. Kui 4-tuumaga Inteli Core i5-4670 protsessori korral kulub 1080p video renderdamiseks Kdenlive videoredaktoriga veidi vähem kui minut iga väljundvideo minuti kohta, siis 6-tuumaga i5-8500 protsessori korral on renderdamise aeg vaid 30 s väljundvideo minuti kohta, st ca 2 korda lühem (kaasa aitab muidugi ka kiire SSD-salvesti). Kõik kuus protsessorit on ligi 100% koormatud. Märksa kiirem (HEVC koodekiga 2x kiirem) on ka 4K video renderdamine, kuid selleks oleks siiski vaja võimsamat (ja paraku ka palju kallimat) arvutit. 1080p videotöötluse jaoks soovitatakse 16GB mälu, 4K jaoks 32GB, kiiret 6-12 tuumaga protsessorit ja vähemalt keskmise jõudlusega videokaarti.

Kokkuvõtteks

Ordi Swing 8 gen Gigabyte H370M D3H emaplaadiga arvuti töötab Linuxiga. Sobib 1080p reisi- ja koduvideote töötlemiseks. Hea monitor on Dell 27” Full HD LED IPS. Saab kasutada ka suurema resolutsiooniga UHD (3840×2160) monitore, kuid ainult 30Hz värskendussagedusel. Jääb arusaamatuks, miks Ordi ei paku selle arvutiga Gigabyte H370 DS3H emaplaati.

Poolteist aastat hiljem olen selle arvutiga endiselt rahul. Kiire, vaikne, odav. Protsessor saab suurepäraselt hakkama YouTubest alla laaditud 4K 30 Hz videote esitamisega, samuti nende voogesitamisega. Praegu on arvutil UHD monitor. Soovitn soojalt. Kui hangite koju lauaarvuti, siis olgu sellel ka vähemalt 27” UHD monitor.

10.07.2018

Viimati täiendatud 17.01.2020