Manjaro KDE Linux

Arvo Mägi

Manjaro KDE on Arch Linuxil põhinev pidevalt uuendatav (rolling) distro, millel on Plasma 6.x töölaud. Distrowatch'i vaadatavuse edetabelis paikneb Manjaro viiendal kohal MX Linuxi, Mint, Endeavour OS ja Debian järel. Uuendusi lastakse välja mitte iga päev, nagu Arch Linuxis, vaid paar korda kuus, pärast eelnevat kontrollimist. ISO-faile lastakse välja paari kuu tagant, et uutel paigaldajatel poleks vaja liiga suurt hulka uuendusi alla laadida. Kui Manjaro Linux on kord paigaldatud, siis pole seda enam kunagi vaja uuesti paigaldada. Tähtis eelis on, et pidevalt uuendatakse lisaks KDE Plasma töölauale ja KDE Gear (Applications) koosseisus olevatele programmidele ka selliseid rakendusprogramme nagu Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, VLC, Blender, Inkscape, Calibre, OpenShot jt. Selleks pole vaja kasutada ppa-hoidlaid nagu Ubuntu korral. Koodekid on paigaldatud. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. ID-kaardi tarkvara on võimalik paigaldada, vt siit, kuid see võtab rohkem aega kui Ubuntu korral.

Sõltumatult paigaldamiseks kasutatud ISO-faili versioonist, on pärast uuenduste paigaldamist (neid võib ühes pakis olla üle 400) arvutis alati uusim tarkvara. Kui tegemist pole uue installiga, siis paigaldatakse kasutusel oleva tuuma turvauuendused, kuid seda ei asendata automaatselt uuemaga, nt 6.1 tuuma ei asendata 6.9-ga. Seda saab vajaduse korral mugavalt teha, kasutades Manjaro seadetehaldurit. LibreOffice-still asemel ei paigaldata automaatselt LibreOffice-freshi, paketihaldur Octopi asemel Pamaci jne. Uuenduste paigaldamisel on esinenud probleeme, mis on õnnestunud lahendada Manjaro-foorumi abiga. Päris algajatele Manjaro seega ei sobi.

Manjaro KDE 24.0.4 lasti välja 17.07.2024. Alla saab laadida Manjaro kodulehelt. Kasutusel on Linux 6.9.9, mesa 24.1.3, Frameforks 6.3, Plasma 6.0.5, Gear 24.05.2 ja Firefox 128.0.1. Hoidlates on uusimatest programmidest LibreOffice-fresh 24.2.5, digiKam 8.3, Krita 5.2.3, Blender 4.1.1, OpenShot 3.2.1 ja Calibre 7.14.0. Menüüs ei ole kontoritarkvara. Värske paigalduse korral tuleks paigaldada LibreOffice-fresh koos vastava eesti keele paketiga ja sellega töötav Filosofti eesti õigekirja kontrollija (speller). Puudub ka meiliklient. Thunderbird ja selle eesti keele pakett tuleb ise paigaldada, samuti ka mõni käivitatava mälupulga kirjutamise programm (imagewriter või balenaEtcher). Manjaro KDE käivitub ja sulgub kiiresti. Arendajad on omalt poolt Plasma töölauale lisanud kolm Breath globaalteemat.

Värske paigalduse jaoks võiks kasutada BigLinuxit, mis põhineb Manjaro KDE stabiilsetel hoidlatel, kuid laseb ISO-faile välja kohe peale uute uuenduste ilmumist ja pakub palju lisavõimalusi.

KDE kogukonna poolt on üheks põhieesmärgiks valitud üleminek iganenud X11 displeiserverilt Wayland protokollile. Plasma 6.0 kasutab vaikimisi Waylandit. Fedora KDE 40, Nitrux ja KaOS kasutavad samuti vaikimisi Waylandit. Manjaro 24.0.4 kasutab vaikimisi X11. Waylandi kasutamiseks on paigaldatud pakett plasma-wayland-session. Arvuti käivitamisel saab sisselogimisekraani vasakust alanurgast valida, kas kasutada Plasma-X11 või Plasma-waylandi. Waylandi saab igapäevaselt kasutada (töötab minu Inteli graafikaga lauaarvutil ja Delli sülearvutil), v.a mõned erandjuhud.

Paketihaldur Pamac võimaldab paigaldada snap ja flatpak konteinerpakke ning AUR hoidlas olevaid pakette, mis vajavad kompileerimist. Kui soovitakse kasutada paljusid AUR pakette, tuleks eelistada mõnd Arch hoidlaid kasutavat distrod. nt Endeavour OS, sest Archi uuendused jõuavad Manjaro stabiilsetesse hoidlatesse paar nädalat hiljem. Snap-pakid on Canonicali poolt kasutusele võetud ja töötavad Canonicali serverites paikneva Snap Storega, mis on pälvinud paljude, sh Linux Mint arendajate kriitika. Kdenlive, digiKam ja Krita beeta ja RC-versioonide korral on mugavam kasutada AppImage konteinerpakke, mis ei vaja käivitamiseks lisaprogramme. Neid saab kasutada koos loetletud programmide vanemate versioonidega. Sama kehtib ka LibreOffice kohta, st menüüs võivad olla eelmise (still) versiooni programmid, töölaua ikooniga saab aga käivitada järgmise (fresh) versiooni AppImage programme. Kui soovite AppImage programme menüüsse paigutada, tuleb kasutada abiprogrammi AppImageLauncher, mis paigaldab alla laaditud konteinerpaki varem määratud kataloogi ja lisab programmi menüüsse.

Manjarot mälupulgalt käivitades ei saa menüüst eesti keelt valida (KaOSi, BigLinuxi ja Ubuntu-põhiste distrode korral saab), küll aga eesti asetusega klaviatuuri ja eesti ajatsooni. Arvutisse paigaldamisel võimaldab Calamares valida eesti keelt, asukohaks Eesti ja pakub seejärel automaatselt eesti asetusega klaviatuuri ja eesti ajatsooni. Failisüsteem on vaikimisi ext4, kuid võib valida ka btrfs. Paigaldusprotsess on väga kiire, kuid mitte nii kena kui KaOS korral. Arvutit kõvakettalt käivitades ei väljastata arvukaid teateid, mis mälupulga korral häirivalt mõjuvad.

Manjaro oli algselt kolme mehe hobiprojekt. Nüüdseks on sellest saanud üks populaarsemaid Linuxi distrosid. Et võimaldada arendajatel töötada põhitöökohaga, asutati äriühing Manjaro GmbH & Co. KG, mille tulu peaks tulema tugiteenuste müümisest. Kas mitte selle pärast pole hakatud LibreOffice kõrval pakkuma kontoritarkvarana OnlyOffice ja FreeOffice pakette. Kuna Manjaro toetab ametlikult XFCE, GNOME ja KDE distrosid, siis Manjaro KDE Plasma töölaud ei saa nii palju tähelepanu kui KaOS, Nitrux OS ja BigLinuxi korral. Arendajate heidetakse ette, et nad ei võta kuulda kasutajate ettepanekuid, vt nt videot Manjaro And Its Developers Can Kiss My A**, mistõttu video autor soovitab Manjao asemel Archi hoidlatega töötavat Storm OS-i (Storm-OS - Arch Speed | KDE Beauty | My Manjaro Replacement). See on siiski ühe inimese äärmuslik seisukoht.

Plasma 6.x on kõige paremini kohandatav töölaud. Paneel võib paikneda mistahes ekraani serval, selle pikkust ja paksust saab muuta, võib kasutada mitut paneeli. Kui töölaud on meelepäraseks kohandatud, võib selle välimuse salvestada, proovida mõnd teistsugust töölaua välimust ja soovi korral eelmisele tagasi tulla. Peenhäälestusvõimalusi on lugematu hulk. Kes nendega vaeva ei viitsi näha, võib lihtsalt valida sobiva menüü tüübi, paigaldada paneeli tegumihaldurile (task manager) enamkasutatavate programmide käivitusikoonid ja valida sobiva taustapildi. Mugavam oleks, kui distro pakuks kasutajale võimalust valida erinevate paneeli(de) paigutuste ja nendega seotud menüüde vahel nagu BigLinux. Kui kindel paneeli(de) paigutuse eelistus on juba välja kujunenud, siis pole valiku võimalusi enam vaja ja võib lihtsalt kohandada Manjaro töölaua omale meelepäraseks, nt üks paneel üleval ja all teine ujuv paneel, millel on programmide käivitusikoonid.

Kasutan Manjaro KDE Linuxit üle kuue aasta ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja Gear uuendused on saabunud hiljemalt nelja nädala jooksul (erandiks Plasma 6.0 ja 6.1). Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Suuremahulised uuendused olen teinud konsooliaknast. AURi kasutan ainult ID-kaardi tarkvara paigaldamiseks. Pildil on paneel 4K monitori alumisel serval (Wayland-sessioon). Paneeli vasakus otsas on menüü, selle järel ikoonidega tegumihalduril programmide käivitusikoonid. Paneeli parempoolses otsas on virtuaalsete töölaudade vahetaja ja süsteemisalv. Digikella järele on lisatud vidinad ilmateade ja väljalülitamisnupp.


Kena töölaud vähese vaevaga. Soovite paneeli ekraani vasakule või paremale küljele või kaht paneeli nagu macOS. Aga palun, valik on teie. Järgmisel pildil on kahe paneeliga töölaud.




Programmide käivitajad on alumisel, algselt tühjal paneelil, millele on paigaldatud vidin Ainult ikoonidega Tegumihaldur, mis on ülemiselt paneelilt eemaldatud. Ujuv paneel on tsentreeritud, selle pikkust on vähendatud. Töötab ka Waylandiga, millega Cairo ja Latte dokid (Plasma 6 töölauaga) ei tööta.

Manjaro eelisteks teiste Arch-põhiste distrode ees on stabiilsus (uuendused jõuavad stabiilsetesse hoidlatesse kuni kuu aja pikkuse testimisperioodi läbinutena) ja lihtne paigaldamine. Sobiva töölauaga ISO-faili saab alla laadida, mälupulgale kirjutada, sealt käivitada ja paigaldada. Vajalikud programmid – failihaldur Dolphin, paketihaldur Pamac, brauser Firefox jt paigaldatakse automaatselt ja on kohe eestikeelsed. Kontoritarkvara LibreOffice-fresh ja selle eesti keele pakett ning Filosofti õigekirja kontroll, meiliklient ja ID-kaardi tarkvara, tuleb hiljem ise paigaldada.

Saadaval on Manjaro KDE Linuxiga süle-, mini- ja kõikühes (AIO) arvutid – vt ManjaroBook.

Plasma 6 töölauda sisaldava uuenduse paigaldamisega tasub olla ettevaatlik, eriti neil, kes on oma Plasma 5 töölauda täiendanud internetist hangitud globaalteemade, vidinate ja Latte dokiga. Plasma 6-ga need ei tööta, seepärast tuleks need eelnevalt deinstalleerida ja kasutada standardset Breeze globaalteemat. Tehke oma andmetest varukoopia välisele andmekandjale. Laadige alla Manjaro 24.0.4 KDE ISO ja paigaldage mälupulgale. Testige oma arvutis. Kõige kindlam on teha uus paigaldus. Võite muidugi eelnevalt proovida ka Plasma 6 uuendustega paigaldada, aga sel juhul jääb arvutisse alles tarbetut rämpsu, mis võib hiljem tüliks olla. Võib ka juhtuda, et uuendusprotsess katkeb ja arvutit ei saa ilma uue paigalduseta käivitada.

Viimati täiendatud 18.07.2024



Manjaro 24.0 Wynsdey released

Manjaro 24.0: Plasma 6, GNOME 46, LXQt 2.0, and More

Get Manjaro

Manjaro is NOT Arch - YouTube

15 Things You MUST DO After Installing Manjaro Linux - YouTube

Manjaro Linux Graduates From A Hobby Project To A Professional Project

Manjaro KDE vs KDE Neon - YouTube

Why Is Manjaro So Popular? - YouTube

7 Reasons Why I Use Manjaro Linux And You Should Too

Linux Package Managers Compared – AppImage vs Snap vs Flatpak

Latte Dock Development Officially Ends

What MacBook? This Manjaro Linux Laptop Promises the Best User Experience

Mini PC EliteMini UM700 with Manjaro pre-installed now available

Manjaro Linux Vs EndeavourOS: The Battle Of Siblings

Top 5 Arch Based Distros – YouTube

Big Linux – Running With The Big Boys | A Distro Worth Trying | Arch Made Easy - YouTube