Manjaro KDE Linux

Arvo Mägi

Manjaro KDE on Arch Linuxil põhinev pidevalt uuendatav (rolling) distro, millel on Plasma 5.x töölaud. Distrowatch'i vaadatavuse edetabelis paikneb Manjaro neljandal kohal, MX Linuxi, Endeavour OS ja Mint järel. Uuendusi lastakse välja mitte iga päev, nagu Arch Linuxis, vaid paar korda kuus, pärast eelnevat kontrollimist. ISO-faile lastakse välja paari kuu tagant, et uutel paigaldajatel poleks vaja liiga suurt hulka uuendusi alla laadida. Kui Manjaro Linux on kord paigaldatud, siis pole seda enam kunagi vaja uuesti paigaldada. Tähtis eelis on, et pidevalt uuendatakse lisaks KDE Plasma 5 töölauale ja KDE Gear (Applications) koosseisus olevatele programmidele ka selliseid rakendusprogramme nagu Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, VLC, Blender, Inkscape, Calibre, OpenShot jt. Selleks pole vaja kasutada ppa-hoidlaid nagu Ubuntu korral. Koodekid on paigaldatud. Ametlik Eesti ID-kaardi tugi puudub. ID-kaardi tarkvara on võimalik paigaldada, vt siit, kuid see võtab rohkem aega kui Ubuntu korral.

Sõltumatult paigaldamiseks kasutatud ISO-faili versioonist, on pärast uuenduste paigaldamist (neid võib ühes pakis olla üle 400) arvutis alati uusim tarkvara. Kui tegemist pole uue installiga, siis paigaldatakse kasutusel oleva tuuma turvauuendused, kuid seda ei asendata automaatselt uuemaga, nt 5.15 tuuma ei asendata 6.1-ga. Seda saab vajaduse korral mugavalt teha, kasutades Manjaro seadetehaldurit. LibreOffice-still asemel ei paigaldata automaatselt LibreOffice-freshi, paketihaldur Octopi asemel Pamaci jne. Uuenduste paigaldamisel on esinenud probleeme, mis on õnnestunud lahendada Manjaro-foorumi abiga. Päris algajatele Manjaro seega ei sobi.

Manjaro KDE 22.0.5 lasti välja 16.03.2023. Alla saab laadida Manjaro kodulehelt. Värske paigalduse jaoks võiks kasutada BigLinuxit, mis põhineb Manjao KDE stabiilsetel hoidlatel, kuid laseb ISO-faile välja kohe peale uute uuenduste ilmumist.
Kasutusel on Linux 6.1.19 LTS, mesa 22.3.5, Qt 5.15.8, Frameworks 5.103, Plasma 5.26.5, Gear (Applications) 22.12.2, Firefox 111.0-1, VLC 3.0.18, muusikapleier Elisa, Calamares 3.2.61 paigaldaja, uuendatud Breath teemad, sh taustapilt, ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Hoidlates on uusimatest programmidest LibreOffice-fresh 7.5.0, Latte-dock 0.10.9, digiKam 7.9, Krita 5.1.5, Blender 3.4.1, OpenShot 3.0.0 ja Calibre 6.11.0. Menüüs on OnlyOffice kontoritarkvara. Värske paigalduse korral on tuleks lisaks paigaldada LibreOffice-fresh koos vastava eesti keele paketiga ja sellega töötav Filosofti eesti õigekirja kontrollija (speller). Menüüs ei ole meiliklienti. Thunderbird ja selle eesti keele pakett tuleb ise paigaldada. Manjaro 22.0.5 käivitub ja sulgub väga kiiresti.

KDE kogukonna poolt on üheks põhieesmärgiks valitud üleminek iganenud X11 displeiserverilt Wayland protokollile. Plasma 5.27 sobib tööks Waylandiga (kuigi vajab veel täiendamist). Fedora 37 KDE ja KaOS 2022.12 kasutavad seda vaikimisi. Manjaro 22.0.5 kasutab vaikimisi X11. Waylandi kasutamiseks tuleb paigaldada pakett plasma-wayland-session. Arvuti käivitamisel saab siis sisselogimisekraani vasakust alanurgast valida, kas kasutada Plasma-X11 või Plasma-waylandi. Waylandi saab igapäevaselt kasutada (töötab minu Inteli graafikaga lauaarvutil), kui kõik kasutatavad programmid seda toetavad.

Paketihaldur Pamac (v10.4.3) võimaldab paigaldada snap ja flatpak konteinerpakke ning AUR hoidlas olevaid pakette, mis vajavad kompileerimist. Kui soovitakse kasutada paljusid AUR pakette, tuleks eelistada mõnd Arch hoidlaid kasutavat distrod. nt Endeavour OS, sest Archi uuendused jõuavad Manjaro stabiilsetesse hoidlatessse paar nädalat hiljem. Snap-pakid on Canonicali poolt kasutusele võetud ja töötavad Canonicali serverites paikneva Snap Storega, mis on pälvinud paljude, sh Linux Mint arendajate kriitika. Kdenlive, digiKam ja Krita beeta ja RC-versioonide korral on mugavam kasutada AppImage konteinerpakke, mis ei vaja käivitamiseks lisaprogramme. Neid saab kasutada koos loetletud programmide vanemate versioonidega. Sama kehtib ka LibreOffice kohta, st menüüs võivad olla eelmise (still) versiooni programmid, töölaua ikooniga saab aga käivitada järgmise (fresh) versiooni AppImage programme. Kui soovite AppImage programme menüüsse paigutada, tuleb kasutada abiprogrammi AppImageLauncher, mis paigaldab alla laaditud konteinerpaki varem määratud kataloogi ja lisab programmi menüüsse.

Manjarot mälupulgalt käivitades ei saa menüüst eesti keelt valida (KaOSi, BigLinuxi ja Ubuntu-põhiste distrode korral saab), küll aga eesti asetusega klaviatuuri ja eesti ajatsooni. Arvutisse paigaldamisel võimaldab Calamares valida eesti keelt, asukohaks Eesti ja pakub seejärel automaatselt eesti asetusega klaviatuuri ja eesti ajatsooni. Failisüsteem on vaikimisi ext4, kuid võib valida ka btrfs. Paigaldusprotsess on väga kiire, kuid mitte nii kena kui KaOS 2022.12 korral. Arvutit kõvakettalt käivitades ei väljastata arvukaid teateid, mis mälupulga korral häirivalt mõjuvad.

Manjaro oli algselt kolme mehe hobiprojekt. Nüüdseks on sellest saanud üks populaarsemaid Linuxi distrosid. Et võimaldada arendajatel töötada põhitöökohaga, asutati äriühing Manjaro GmbH & Co. KG, mille tulu peaks tulema tugiteenuste müümisest. Kas mitte selle pärast pole hakatud LibreOffice asemel pakkuma kontoritarkvarana OnlyOffice ja FreeOffice pakette. Kuna Manjaro toetab ametlikult XFCE, GNOME ja KDE distrosid, siis Manjaro KDE Plasma töölaud ei saa nii palju tähelepanu kui Feren OS, Nitrux OS, BigLinuxi ja XeroLinuxi korral. Arendajate heidetakse ette, et nad ei võta kuulda kasutajate ettepanekuid, vt nt videot Manjaro And Its Developers Can Kiss My A**, mistõttu video autor soovitab Manjao asemel Archi hoidlatega töötavat Storm OS-i (Storm-OS - Arch Speed | KDE Beauty | My Manjaro Replacement). See on siiski ühe inimese äärmuslik seisukoht.

Plasma 5.27 on kõige paremini kohandatav töölaud. Paneel võib paikneda mistahes ekraani serval, selle pikkust ja paksust saab muuta, võib kasutada mitut paneeli. Ühe või koguni kõigi paneelide asemel võib kasutada Latte dokki. Manjaro KDE korral saab valida nelja menüü vahel (lisatud on Simple Menu), millest üks on üleekraanimenüü. Internetist saab alla laadida Tiled Menu ja Minimal Menu. Kui töölaud on meelepäraseks kohandatud, võib selle välimuse salvestada, proovida mõnd teistsugust töölaua välimust ja soovi korral eelmisele tagasi tulla. Peenhäälestusvõimalusi on lugematu hulk. Kes nendega vaeva ei viitsi näha, võib lihtsalt valida sobiva menüü tüübi, paigaldada paneeli tegumihaldurile (task manager) enamkasutatavate programmide käivitusikoonid ja valida sobiva taustapildi. Mugavam oleks, kui distro pakuks kasutajale võimalust valida erinevate paneeli/doki paigutuste ja nendega seotud menüüde vahel nagu Feren OS või BigLinux. Kui kindel paneeli/doki paigutuse eelistus on juba välja kujunenud, siis pole valiku võimalusi enam vaja ja võib lihtsalt kohandada Manjaro töölaua omale meelepäraseks, nt paneel üleval ja Latte dokk all. Latte doki asemel võib kasutada Cairo dokki, Plank dokki või lihtsalt ujuvat Plasma paneeli, millel on programmide käivitusikoonid.

Kasutan Manjaro KDE Linuxit ligi kuus aastat ja olen sellega rahul. Kõik Plasma ja Gear uuendused on saabunud hiljemalt nelja nädala jooksul (erand oli Plasma 5.25). Pidevalt uuendatakse ka kõiki rakendusprogramme. Pildil on paneel 4K monitori alumisel serval (Wayland-sessioon). Paneeli vasakus otsas on Simple Menu ja virtuaalsete töölaudade vahetaja, selle järel tegumiribal programmide käivitusikoonid. Paneeli parempoolsesse otsa on lisatud vidinad: üleekraanimenüü, Tegevuste vahetaja ja, pärast kella, ilmateade.
Kena töölaud vähese vaevaga. Soovite paneeli ekraani vasakule või paremale küljele või kaht paneeli nagu macOS. Aga palun, valik on teie. Töölaua välimuse saab salvestada, uut katsetada ja eelmise juurde tagasi tulla. Järgmisel pildil on kahe paneeliga töölaud.
Programmide käivitajad on alumise, algselt tühja paneeli keskel. Paneeli vasakus otsas on Rakendustevaate (üleekraanimenüü) vidin ja paremas otsas Tegevuste vahetaja vidin. Ülemise standardse paneeli pikkust on vähendatud. Sellel on ikoonidega tegumihaldur, st sinna ilmuvad käivitatud programmide ikoonid.

Ühe paneeli (või kõikide paneelide) asemel võib kasutada Latte dokki. Latte dokk võimaldab soovi korral doki/paneelide kombinatsiooni iga Tegevuse jaoks erinevalt konfigureerida. Siis võib ühe hiireklõpsuga Tegevust vahetades võtta kasutusele eelmisest täiesti erineva töölaua, nt – üks paneel all nagu Manjaro vaikimisi, või paneel üleval ja dokk all nagu macOS, või paneel üleval ja paneel vasakul nagu Ubuntu, või midagi eksootilisemat, nt paneel paremal küljel nagu KaOS. Töötab ka Wayland-sessiooniga. Plasma 5.26 korral tuleb kasutada Latte 0.10.9 versiooni. Latte dokid on Plasma paneelide asemel kasutusel Nitrux OS-is, BigLinuxis ja XeroLinuxis. Kahjuks teatas Latte doki arendaja, et tal pole motivatsiooni ega aega sellega edasi tegeleda. Uute Plasma versioonidega ei pruugi Latte dokk korralikult töötada. Selle asemel võib kasutada Cairo või Plank dokki.

Manjaro eelisteks teiste Arch-põhiste distrode ees on stabiilsus (uuendused jõuavad stabiilsetesse hoidlatesse kuni kuu aja pikkuse testimisperioodi läbinutena) ja lihtne paigaldamine. Sobiva töölauaga ISO-faili saab alla laadida, mälupulgale kirjutada, sealt käivitada ja paigaldada. Vajalikud programmid – failihaldur Dolphin, paketihaldur Pamac, brauser Firefox jt paigaldatakse automaatselt ja on kohe eestikeelsed. Kontoritarkvara LibreOffice ja selle eesti keele pakett ning Filosofti õigekirja kontroll, meiliklient, dokk ja ID-kaardi tarkvara, tuleb hiljem ise paigaldada.

Manjaro KDE töölaud ja Breath teema on küll kena, aga mitte nii atraktiivne kui XeroLinuxis kasutatavad teemad. Kogenud kasutaja võib muidugi Latte doki ja kvantum Layan teema abil omale samasuguse töölaua kujundada, kuid sellega tuleb vaeva näha.

Saadaval on Manjaro KDE Linuxiga süle-, mini- ja kõikühes (AIO) arvutid – vt ManjaroBook ja DeskMini UM700.

Viimati täiendatud 19.03.2023Manjaro 22.0 Sikaris released

Manjaro KDE 22.0.2 Review - YouTube

Manjaro KDE 22.0.1 | Review - YouTube

A Quick Look At Manjaro 22.0 "Sikaris" KDE Plasma - YouTube

Get Manjaro

Manjaro is NOT Arch - YouTube

15 Things You MUST DO After Installing Manjaro Linux - YouTube

Manjaro Linux Graduates From A Hobby Project To A Professional Project

Manjaro KDE vs KDE Neon - YouTube

Why Is Manjaro So Popular? - YouTube

7 Reasons Why I Use Manjaro Linux And You Should Too

Linux Package Managers Compared – AppImage vs Snap vs Flatpak

Latte Dock Development Officially Ends

Latte Dock v0.10.8 | Bug Fix Release

Latte Dock 0.10 Released with Support for Multiple, Floating Docks and Panels

What MacBook? This Manjaro Linux Laptop Promises the Best User Experience

Mini PC EliteMini UM700 with Manjaro pre-installed now available

Manjaro Linux Vs EndeavourOS: The Battle Of Siblings

Top 5 Arch Based Distros – YouTube

XeroLinux - Just Keeps Getting Better | Sweeter and Sexier Than Ever – YouTube

Big Linux is the Best Distribution of 2022 already. (Big Linux Review) - YouTube