Manjaro KDE kohandamine

Arvo Mägi

Manjaro KDE arvutisse paigaldamisel tuleb keeleks valida eesti keel. Calamares paigaldaja pakub seejärel automaatselt eesti ajatsooni ja eesti klaviatuuri asetuse. Pärast seda, kui Manjaro Linux on arvutisse paigaldatud, on Plasma töölaua, Firefoxi ja Thunderbirdi menüüd eestikeelsed. HiDPI monitori korral tuleb seadistada ekraani suurendusastet ja kursori suurust. Töölaua kohandamisega tuleb siiski veel veidi vaeva näha. Konsooli käskudega käib kõik kiiresti. Konsooli saab avada menüüst või klahviga F12, mis avab ekraani ülaservast alla langeva konsooli akna.

1. Leiame kiiremad tarkvara hoidlad (peegelserverid).

sudo pacman-mirrors -f 5

2. Paigaldame kõik uuendused. Neid võib olla palju,

sudo pacman -Syyu

3. Paigaldame vajalikud programmid, sh kontoritarkvara libreoffice-fresh, selle eesti keele paketi ja eesti õigekirja kontrollija (Filosofti spelleri) jaoks vajaliku java. Soovitatav on paigaldada ka Latte dokk ja muud vajalikud programmid, nt fotohaldur digikam, videoredaktor kdenlive, meiliprogramm thunderbird jm. Neid võib vastavalt vajadusele ka hiljem paigaldada.

sudo pacman -S libreoffice-fresh libreoffice-fresh-et java-runtime-common java-environment-common jre8-openjdk latte-dock digikam kdenlive thunderbird thunderbird-i18n-et

4. Käivitame Firefoxi, siirdume lehele libreoffice.ee ja laeme sealt alla Filosofti spelleri. Avame failihalduri Dolphin akna ja sealt kataloogi Allalaadimised. Pakime allalaetud Filosofti spelleri zip-faili lahti ja kopeerime faili OOoFSLingET.oxt kodukatloogi. Käivitame libreoffice, valime menüüst Tööriistad korraldused Sätted, Keelesätted, Keeled ja edasi kasutatavaks keeleks eesti keele. Taaskäivitame libreoffice, valime menüüst Tööriistad korralduse Laienduste haldur, klõpsame akna nupul Lisa ja valime lisatavaks laienduseks OOoFSLingET.oxt. Taaskäivitame libreoffice, valime menüüst Tööriistad korraldused Sätted, Keelesätted, Kirjutamise abivahendid ja märgistame Filosofti spelleri kasutamisega seonduvad kontrollkastid. Nüüd peaks õigekirja kontroll toimima. Kui libreoffice oleks vaikimisi paigaldatav kontoritarkvara (nagu nt Kubuntus), oleks asi muidugi märksa lihtsam.

5. SDD-seadme hoolduse sisselülitamine

sudo systemctl enable fstrim.timer

6. Topeltklõps või ühekordne klõps.

KDE Plasma töölaua korral avatakse failid ja käivitatakse programmid ühe hiireklõpsuga. Kui soovite seda teha topeltklõpsuga, tuleb vastav valik märgistada süsteemiseadistuste akna esilehel.

7. Menüü tüüp

Vaikimisi kasutatakse Rakenduste käivitajat. Selle alternatiivid on Rakenduste menüü, Rakenduste vaade ja Simple menüü. Neid saab vahetada, tehes menüü ikoonil paremklõpsu ja valides korralduse Näita alternatiive. Proovige ja valige sobiv.

8. Vajalike programmide ikoonid paneeli tegumiribale.

Pukseerige menüüst vajalike programmide ikoonid paneeli tegumiribale. Sealt saab programme käivitada ühe hiireklõpsuga.

9. Taustapilt

Valige sobiv taustapilt. Tehke töölaua tühjal kohal paremklõps ja valige hüpikmenüüst korraldus Seadista töölauda ja taustapilti. Avanevast aknast valige sobiv taustapilt. Kui sobivat pilti ei ole, kasutage mõnd arvutis olevat pildifaili (Lisa pilt) või tõmmake sobiv pilt Internetist (Hangi uusi taustapilte).

10. ID-kaardi tarkvara

Vajaduse korral paigaldage ID-kaardi tarkvara kas vastava skriptiga või Manjaro paketihalduri pamac abil, vt siit.

11. Paigaldage paneelile lisavidinad, nt Ilmateade, Kataloogivaade, Mälukasutus.

Viige kursor paneelile, tehke paremklõps ja valige korraldus Lisa vidinaid. Tehke avaneval külgpaneelil topeltklõps vajaliku vidina pildil või hankige Internetist lisavidinaid korraldusega Hangi uusi vidinaid. Soovitatav on hankida lisavidin Plasma Customizations Saver, mis võimaldab salvestada kasutusel oleva töölaua seaded. Vidinate paneelile lisandub see nimega PlasmaConfigSaver.

11. Globaalne teema

Valige süsteemiseadete aknast sobiv globaalne teema – Breath, Breath Dark või Breath Light. Need on Manjaro arendajate poolt kohandatud teemad, millega probleeme ei teki. Hiljem võite katsetada internetist teisi teemasid.

Sellega on esmased seadistused tehtud ja traditsiooniline ühe paneeliga töölaud valmis. Klõpsake paneelil PlasmaConfigSaver ikoonil ja salvestage töölaua konfiguratsioon, nt nimega Paneel või Vaikimisi.
12. Doki paigaldamine

Järgmiseks võiks proovida macOSi-taolist töölauda, kus ekraani alumisel serval on Latte dokk ja ülemisel serval kas Plasma või Latte paneel. Viimase eeliseks on, et paneeli läbipaistvust saab sujuvalt muuta ning paneeli ja ekraani serva vahele võib jätta vahe. Nihutage Plasma paneel ekraani vasakule küljele. Valige menüüst korraldus Latte, ekraani alumisel küljele ilmub Latte dokk. Tehke dokil paremklõps ja valige korraldused Lisa paneel, Tühi paneel. Ekraani ülemisele servale ilmub tühi Latte paneel. Kustutage ekraani vasakult servalt Plasma paneel. Lisage Latte paneeli vasakpoolsesse otsa sobiva menüü vidin, parempoolsesse otsa süsteemisalve vidin, digikell, ilmateade ja PlasmaConfigSaver vidin.

Pukseerige menüüst dokile vajalike programmide käivitusikoonid. Muutke doki suurust, läbipaistvust, ikoonide paraboolse efekti suurust ja muid parameetreid. Valige uus taustapilt ja salvestage uus töölaua konfiguratsioon PlasmaConfigSave vidina abil, nt nimega Paneel_dokk.
Doki ja ekraani alumise serva vahele on jäetud väike vahe. Doki taust on läbipaistev. Doki parempoolses otsas on DigiDoci ja mälu kasutuse vidina ikoonid. Ülemine paneel on jäetud läbipaistmatuks. Nüüd on valmis kaks erinevat töölaua konfiguratsiooni, mida saab PlasmaConfigSaver vidina abil vahetada. Võite katsetusi jätkata.

Internetis on palju YouTube videoid, mis kirjeldavad Plasma töölaua kaunistamist. Enamasti laetakse internetist alla mõni globaalne teema, sellega sobiv ikoonide komplekt, värviskeem jne, vt nt

KDE Plasma Customization | The Layan Theme – YouTube.

Video alguses kirjeldatakse Latte paneeli ja doki konfigureerimist, lõpus Layan teema paigaldamist, mis on kasutusel ka XeroLinuxis. Paarikümne minuti pikkuse video protseduuride kordamine võib kogenud kasutajal võtta tund aega, väiksemate kogemuste korral ei pruugi soovitud tulemuseni üldse jõuda. Õppimine teeb meistriks!

Viimati täiendatud 24.01.23KDE Plasma Customization | Add Global Menu | Latte Dock | Panel Desktop Customization - YouTube

Make Your KDE Plasma Desktop Look Better – YouTube

Save and Load KDE Plasma Configurations with This Applet - YouTube

I Installed XeroLinux KDE with Latte Dock to See if It's Really as Good As It Looks - YouTube