Feren OS (KDE)

Arvo Mägi

Feren OS 2021.04 aluseks on Ubuntu 20.04 LTS, KDE Plasma 5 töölaud ja mõned mujalt pärit komponendid. Kuna algselt kasutas Feren OS Linux Mint Cinnamon töölauda, siis on ka pärast Plasma 5 töölauale üleminekut kasutusel Linux Minti Nemo failihaldur, tarkvara- ja uuendustehaldur. Võimalik on skripti muutmata paigaldada Eesti ID-kaardi tarkvara, mis töötab Firefoxi ja Chrome brauseritega. Kuna vaikimisi kasutatakse Vivaldi brauserit, tuleb kasutajal üks nendest paigaldada.

Tähelepanu väärib, kuidas arendajad on üritanud KDE Plasma 5 töölauda kasutajale käepärasemaks muuta. Eelkõige on silmas peetud neid, kes soovivad Windowsilt Linuxile üle minna.

Plasma 5 on teadupärast kõige paremini kohandatav töölaud. Kohandamine eeldab aga kogenud kasutajat. Vaatame nt menüüd. Plasma 5 pakub vaikimisi kolme menüüd, mille vahel kasutaja saab valida. Internetis on saadaval veel Simple menu ja Tiled menu. Kasutaja peab teadma, et sellised üldse olemas on, oskama neid paigaldada ja nägema vaeva Tiled menu konfigureerimisega. Windowsilt Linuxile kolijalt ei saa seda ju eeldada. Feren OS on esimene distro, mis pakub viit menüüd. Vaikimisi on kasutusel Feren Applications Launcher, mis erineb Simple menust selle poolest, et gruppide loetelu on akna vasemal küljel.
Tiled menu, mis pärast Internetist alla laadimist on ilma klotsideta, on konfigureeritud. Kui mõne klotsi eemaldate ja selle asemel uue paigaldate, siis see muudatus ei säili, juhul kui mõnd muud menüüd proovite. Kavas on lisada võimalus muudetud menüü konfiguratsioon säilitada, eksportida/importida. Tiled menu sarnaneb Windows 10 menüüle, seega peaks sobima neile, kes Windowsi asemel soovivad Linuxit kasutada.
Plasma arendajad pakuvad kolme globaalteemat – Breeze, Breeze Dark ja Breeze Twilight. Distro kokkupanijad lisavad tavaliselt mõne oma teema, nt Breath2 Manjaros. Kõigi globaalteemade korral on paneel ekraani alumisel serval, kust kasutaja võib selle soovi korral mistahes ekraani servale paigutada. Feren OS arendajad on läinud teist teed. Nad on paigaldanud Latte doki ja kasutavad seda koos Plasma paneeliga, et pakkuda erinevaid paneeli/doki paigutusi - Desktop Layout. Windows 10 kasutajatele peaks sobima Familiar (paneel all, Tiled menu), Windows 7 kasutajatele Redmond (paneel all, kaskaadmenüü), Ubuntu kasutajatele Ubuntu Unity (paneelid vasakul ja üleval, üleekraanimenüü), macOS kasutajatele Cupertino (globaalmenüüga paneel üleval, dokk üleekraanimenüüga all) jne.
Mugav. Pole vaja paneeli ühelt ekraani servalt teisele pukseerida, menüüsid vahetada jne. See on kõige tähelepanuväärsem Feren OSi eelis. Manjaro või mõne muu distro korral tuleks nt Cupertino Layouti jaoks kõigepealt paneel ekraani ülaservale pukseerida, paigaldada sellele vidin Global menu, paigaldada varamust Latte dokk, see käivitada ja konfigureerida. Tükk tegemist.

Vaikimisi kasutab Feren OS alumisel ekraani serval Plasma paneeli, millel on Feren Application Launcher, ülemisel lühemat Plasma paneeli, millel on kell-kalender ja teavitused.
Feren OS pakub võimalust valida, millist brauserit kasutada. Vaikimisi on selleks Vivaldi, kuid mugavalt saab paigaldada/eemaldada ka Firefoxi, Chrome, Chromiumi, Opera, Falkoni (KDE oma brauser) või Brave, mis on minu lemmik. Brave põhineb Chrome mootoril, kuid blokeerib vaikimisi kõik reklaamid, mistõttu töötab ülikiirelt.
Feren OS demonstreerib ilmekalt, et Plasma 5 töölaua saab kasutajate jaoks veelgi mugavamaks muuta, vt viidatud videot. Oleks tore kui Feren OS-ist võtaksid eeskuju vaid Plasma 5 töölauale orienteeritud KaOS arendajad. Distributsioonidelt, mis pakuvad mitut töölauda, nt Manjaro Linux, ei saa seda oodata. Küll võiks aga KDE-versiooni tõmmisele lisada Simple menu, Tiled Menu ja Latte docki.

Kuigi mõned peavad Feren OSi parimaks Linuxi distroks, tasub siiski meeles pidada, et see põhineb Ubuntu 20.04 LTSil, mistõttu paljudest programmidest on varamutes aegunud versioonid (Linuxi tuum, GIMP, Blender, Inkscape, Calibre jt).

Viimati täiendatud 13.04.21Meet the all-new feren OS

Feren OS April 2021 Snapshot — change for the better

Feren OS "Dysprosium" (2021.01) - YouTube

Feren OS 2021.01 - YouTube