Feren OS (KDE)

Arvo Mägi

Feren OS 2021.10 & 2022.04 aluseks on Ubuntu 20.04 LTS, KDE Plasma 5 töölaud ja mõned mujalt pärit komponendid. Kuna algselt kasutas Feren OS Linux Mint Cinnamon töölauda, siis on ka pärast Plasma 5 töölauale üleminekut kasutusel Linux Minti failihaldur Nemo, tarkvara- ja uuendustehaldur. Võimalik on skripti muutmata paigaldada Eesti ID-kaardi tarkvara, mis töötab Firefoxi ja Chrome brauseritega. Kuna vaikimisi kasutatakse Vivaldi brauserit, tuleb kasutajal üks nendest paigaldada.

Tähelepanu väärib, kuidas arendajad on üritanud KDE Plasma 5 töölauda kasutajale käepärasemaks muuta. Eelkõige on silmas peetud neid, kes soovivad Windowsilt Linuxile üle minna.

Plasma 5 on teadupärast kõige paremini kohandatav töölaud. Kohandamine eeldab aga kogenud kasutajat. Vaatame nt menüüd. Plasma 5 pakub vaikimisi kolme menüüd, mille vahel kasutaja saab valida. Internetis on saadaval veel mitu menüüd, sh OnzeMenu, Simple menu ja Tiled menu. Kasutaja peab teadma, et sellised üldse olemas on, oskama neid paigaldada ja nägema vaeva Tiled menu konfigureerimisega. Windowsilt Linuxile kolijalt ei saa seda ju eeldada. Feren OS on esimene distro, mis pakub viit menüüd. Vaikimisi on kasutusel Feren Rakenduste käivitaja, mis erineb KDE Rakenduste käivitajast selle poolest, et programmide loetelu asemel kasutatakse ikoone.
OnzeMenu avaneb paneeli keskel, nagu Windows 11 menüü. Eelmises Feren OS versioonis oli selle asemel Tiled menu, mis sarnaneb Windows 10 menüüle.
Plasma arendajad pakuvad kolme globaalteemat – Breeze, Breeze Dark ja Breeze Twilight. Distro kokkupanijad lisavad tavaliselt mõne oma teema, nt Breath2 Manjaros. Kõigi globaalteemade korral on paneel ekraani alumisel serval, kust kasutaja võib selle soovi korral mistahes ekraani servale paigutada. Feren OS arendajad on läinud teist teed. Nad on paigaldanud Latte doki ja kasutavad seda koos Plasma paneeliga, et pakkuda erinevaid paneeli/doki paigutusi. Süsteemi seadistustesse on lisatud leht Töölaua paigutus. Windows 11 kasutajatele peaks sobima Doors (paneel all, OnzeMenu), Windows 7 kasutajatele Classical (paneel all, kaskaadmenüü), Ubuntu kasutajatele Human (paneelid vasakul ja üleval, Feren menüü), macOS kasutajatele Mac 'n' Cheese (globaalmenüüga paneel üleval, Latte dokk üleekraanimenüüga all).
Mugav. Pole vaja paneeli ühelt ekraani servalt teisele pukseerida, menüüsid vahetada jne. See on kõige tähelepanuväärsem Feren OSi eelis. Manjaro või mõne muu distro korral tuleks nt Mac 'n' Cheese paigutuse jaoks kõigepealt paneel ekraani ülaservale pukseerida, paigaldada sellele vidin Global menu, paigaldada hoidlast Latte dokk, see käivitada ja konfigureerida. Tükk tegemist.
Vaikimisi kasutab Feren OS alumisel ekraani serval Plasma paneeli, millel on Feren Rakenduste käivitaja, ülemisel lühemat Plasma paneeli, millel on kell-kalender ja teavitused.
Feren OS pakub võimalust valida, millist brauserit kasutada. Vaikimisi on selleks Vivaldi, kuid mugavalt saab paigaldada/eemaldada ka Firefoxi, Chrome, Opera, Falkoni (KDE oma brauser) või Brave, mis on minu lemmik. Brave põhineb Chrome mootoril, kuid blokeerib vaikimisi kõik reklaamid, mistõttu töötab ülikiirelt.
Feren OS demonstreerib ilmekalt, et Plasma 5 töölaua saab kasutajate jaoks veelgi mugavamaks muuta, vt viidatud videot. Oleks tore kui Feren OS-ist võtaksid eeskuju vaid Plasma 5 töölauale orienteeritud KaOS arendajad. Distributsioonidelt, mis pakuvad mitut töölauda, nt Manjaro KDE, ei saa seda oodata. Küll võiks aga Manjaro KDE-versiooni tõmmisele lisada Latte docki.

Kuigi mõned peavad Feren OSi parimaks Linuxi distroks, tasub siiski meeles pidada, et see põhineb Ubuntu 20.04 LTSil, mistõttu paljudest programmidest on hoidlates aegunud versioonid (Linuxi tuum, GIMP, Blender, Inkscape, Calibre jt).

Viimati täiendatud 27.04.22Meet the all-new Feren OS

Feren OS 2022.04 — smaller refinements New!

Feren OS 2022.04 - Better Than Linux Mint | Solid, Stable - YouTube

Feren OS 2022.03 — the newest delayed release

Ubuntu-Based Feren OS 2022.03 Released with KDE Plasma 5.24 LTS, Various Improvements

Feren OS 2021.10 — iterative improvements

Feren OS 2021.10 Visual Tour - YouTube