BigLinux

Arvo Mägi

BigLinux kasutab Manjaro KDE stabiilseid hoidlaid, kuid pakub palju täiustusi. Kui Feren OS on täiustatud Kubuntu, siis BigLinux on täiustatud Manjaro KDE 22.0.1. Päritolumaa on Brasiilia. Kasutatakse ainult Plasma 5 töölauda. ISO-faile lastakse välja kohe pärast Manjaro uuendusi, mistõttu paigaldamisel on uuendusi vähe või pole üldse. Võrreldes Feren OSiga, mis põhineb Ubuntu 20.04-l, on rakendusprogrammidest uuemad versioonid.

Tähelepanu väärib BigLinuxi sisukas koduleht, mis toetab 29 keelt, sh eesti keelt. Sellelt võib alla laadida kolm erineva tuumaga ISO-faili (Linux 5.10, 5.15 või 6.1). Nii saab mälupulgalt kontrollida, milline tuum teie arvuti riistvara kõige paremini toetab. 2-5-aastaste arvutite jaoks peaks sobima Linux 5.15 LTS, uuemate jaoks Linux 6.1. Arvutit mälupulgalt käivitades ei kuvata terminaliteateid vaid BigLinuxi logo, seejärel keele valiku tabelit ja pärast eesti keele valikut, klaviatuuri paigutuse (EE või US) valiku akent. Manjaro USB-lt eesti keelt valida ei saa. Järgmisena tuleb valida üks kaheksast rakendute teemast ja üks kuuest paneelide/dokkide paigutusest. Dokina kasutatakse arendajate kompileeritud uusimat Latte doki 0.10.9-8 versiooni (Manjaro hoidlates on 0.10.9-1).
Latte paneelid/dokk on kasutusel K-unity ja Desk-x paigutuse korral. Modern kasutab ujuvat Plasma paneeli.
Töölaua muudatused on blokeeritud. Seega ei saa muuta ikoonide suurust, vahetada menüüsid jm. Blokeeringu saab Juhtimiskeskusest maha võtta. Kaasas on komplekt meeldivaid taustapilte. Menüüsid on muudetud. Mugav on kasutada veebirakendusi Need ei kasuta brauseriakent vaid avanevad oma aknas.

AUR hoidla on vaikimisi sisse lülitatud, mis võib põhjustada probleeme, kuna Archi ja Manjaro hoidlad pole päris sünkroonis, sest Archi uuendatud paketid jõuavad Manjaro stabiilsetesse hoidlatesse kuni kuuajase hilinemisega. Kui soovitakse kasutada paljusid AUR hoidla programme, siis tuleks kasutada mõnd distrod, mis põhineb Archi hoidlatel, nt Storm OS.

Paigaldaja on Calamares, paketihaldur Pamac. Vaikimisi paigaldatakse kontoritarkvara LibreOffice ja brauser Brave. Meiliklient (nt Thunderbird) ja soovi korral brauser Firefox, tuleb ise paigaldada. Kõigil Manjaro KDE kasutajatel tasuks BigLinuxiga tutvuda, kuid otsest põhjust distro vahetamiseks ei ole. Uuendused jõuavad kohale samas tempos kui Manjaro korral (üks kuni kolm korda kuus).

Viimati täiendatud 26.01.23Big Linux - My Next Daily Driver? - YouTube

Big Linux is the Best Distribution of 2022 already. (Big Linux Review) - YouTube