Ubuntu muutub

Ubuntut arendava ja finantseeriva firma Canonical juht, miljonär Mark Shuttleworth teatas ootamatult, et firma lõpetab kõigile seadmetele ühise operatsioonisüsteemi, selleks vajaliku displeiserveri Mir, Unity 8 töölaua ja puutetundlikele seadmetele mõeldud Ubuntu Touch(Phone) arendamise, kuna need ei tooda kasumit. Järgmised laua- ja sülearvutitele mõeldud Ubuntu distrod hakkavad Unity 7 töölaua asemel vaikimisi kasutama GNOME töölauda. Soovijad võivad Unity 7 töölaua paigaldada Ubuntu varamutest. Canonical loobub Ubuntuga telefonidest ja tahvlitest, mis ei suutnud Androidiga konkureerida.

Unity 7 töölaud on halvasti kohandatav. Paneel on kindlalt ekraani vasakul serval, tingituna soovist seda ka telefonides kasutada. Paljudele see ei meeldi, mistõttu ilmus rida Ubuntul põhinevaid distrosid, mis kasutavad teistsugust töölauda – Ubuntu MATE, Kubuntu (KDE Plasma 5), Ubuntu GNOME, Mint Cinnamon jt. Kuna Ubuntu rangelt paika pandud arendustsükkel ei kattunud GNOME omaga, kasutas iga Ubuntu järjekordne versioon juba vananenud GNOME komponente.

Unityst ja Mir displeiserverist loobumine on tervitatav, kuna vähendab Linuxi maailma killustatust. Paraku pole ka GNOME paljudele meelepärane, kuna arendajad suruvad kasutajatele peale oma nägemust moodsast, äärmuseni nuditud töölauast (vt Ubuntu Unity Vs Ubuntu GNOME). Töölaua kohandamiseks tuleb GNOMEle paigaldada lisasid, mis sageli lakkavad töötamast pärast GNOME uue versiooni ilmumist. Kui Canonical läheb GNOME kohandamise teed, võib Ubuntu töölaud välja näha nagu pakutakse järgmisel pildil. See idee viidi kiiresti ellu, vastav teema United GNOME on juba saadaval ja seda võib proovida Ubuntu GNOME 17.04-ga.

Neile, kes soovivad Windowsi asemel hakata Linuxit kasutama, on Unity ja veelgi enam GNOME töölaud võõrad. Sobivam oleks KDE Plasma 5 töölaud (vt 10 reasons why Ubuntu should use KDE Plasma instead of GNOME). Paraku on KDE ubuntuliste perekonnas vaeslapse osas. Selle põhiarendaja Jonathan Riddell läks Shuttleworthiga tülli ja juhib nüüd edukat KDE neon projekti.

Kui Ubuntu piirdub edaspidi standardse GNOME töölauaga, siis tekivad kindlasti uued kohandatud versioonid (vt Ubuntu Gnome - The Future is Now – YouTube ja Manjaro GNOME 17). Manjaro GNOME 17 kasutab järgmisi GNOME lisasid: Dash to Dock, Gnomenu, Openweather, TaskBar, User Themes ja Removable Drive menu. Asjahuvilised võivad sellega tutvuda. Ehk tasub Ubuntu arengute ootamise asemel pidevalt uuendatavale Manjaro GNOME-le üle minna. Soovi korral saab töölauale anda Unityga sarnase välimuse. Ppa-varamuid pole vaja kasutada, värsked rakendusprogrammide (nt Inkscape, Blender, Calibre, OpenShot jt) versioonid on saadaval Manjaro varamutest.

23.04.2017



Ubuntu GNOME Is Becoming Default Flavor, Unity 7 Will Be Installable from Repos

What’s Next for Ubuntu Desktop? Mark Shuttleworth Shares His Plans

Ubuntu GNOME To Merge with Ubuntu, Will No Longer Be a Separate Flavor

This Mock Up Shows Us What Ubuntu Could Look Like…

That Sleek Ubuntu Desktop Mockup Is Now A Real Working Theme

Why Ubuntu 18.04 Should Use KDE Plasma Instead of GNOME - YouTube

Unity is dead. Long live Ubuntu!

A tour of Ubuntu Gnome 17.04 for Unity users – YouTube

Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) Hits the Streets on October 19, with GNOME 3.26