Äri kipub Ubuntut lämmatama

Arvo Mägi

Ubuntut arendav firma Canonical lähtub üha enam ärieesmärkidest. Öeldakse, et tasuta hobuse suhu ei vaadata, sestap ei saa seda neile pahaks panna. Aga tüütav on see küll, nagu pidevalt postkasti ummistav või teleri vaatamist katkestav reklaamgi.

Laua- ja sülearvutite müük väheneb, puutetundliku ekraaniga tahvelarvutite ja nutitelefonide müük kasvab. Hästi lähevad kaubaks neile mõeldud äppid. Konkurente teeb kadedaks iTunesi muusikapoe edu. Canonical pingutab nagu suudab, et Ubuntu One muusikapoe abil sellele turule trügida. Edaspidi loodetakse ka nutitelefonide äppide müügilt tulu lõigata. Kerge see ei ole, sest Androidil on määratu edumaa. Kui esimesed Ubuntuga nutitelefonid ükskord müüki jõuavad, on Androidiga seadmeid (nutitelefone ja tahvleid) müüdud juba miljard tükki. Pealegi, milleks üldse internetist muusikat osta, kui Spotify muusika striimimise teenus pakub legaalselt tasuta kuulamiseks rohkem kui 20 miljonit lugu? Proovige seda ise.

Puutetundlikku liidest silmas pidades asendas Canonical Ubuntus traditsioonilise GNOME töölaua Unityga, millele on iseloomulik ekraani vasakus servas paiknev käivitaja paneel. Sellele paigutati vaikimisi Amazoni ja Ubuntu One muusikapoe ikoonid. Otsinguakna (Dash) päringud väljastavad vaikimisi infot nende poodide kaubapakkumiste kohta ka siis, kui otsite mõnd faili oma arvuti kõvakettalt. Ubuntu 13.10-s kavatsetakse seda veelgi laiendada, suurendades allikate (scopes) arvu sajani. Praegu on neid alles poolsada. Iga päring läheb vaikimisi Canonicali serveritesse, kus otsustatakse, kuhu see edasi suunata (smart scopes). Ostmisvõimalust pakutakse otse päringuaknast.

Ubuntu tarkvarakeskus väljastab päises reklaami ja püüab pähe määrida uute rakenduste ning kirjanduse ostusoovitusi. Filtrit nende väljalülitamiseks ei ole. Õnneks pole Tarkvarakeskust vaja pidevalt kasutada. Pealegi võib selle asemel kasutada Deepin Software Centerit või Synapticut.

Kui te pole ülemaailmsest ostuhullusest nakatunud, ei kavate veebist muusikat või filme osta ja soovite Unityga Ubuntut kasutada, siis tuleks teha järgmist.

Eemaldage käivitajalt Amazoni ja Ubuntu One muusikapoe ikoonid ning Tarkvarakeskust või Terminali kasutades eemaldage pakett unity-lens-shopping, vt viidatud videot.

Kõikvõimalikud veebipäringud saate keelustada süsteemisätete aknast Privacy, seades lüliti Include online search results asendisse OFF. Sel juhul ei väljastata otsinguaknasse ka sotsiaalmeedia (Facebook, Twitter jt) andmeid. Selle asemel võite paigaldada paketi Indicator Privacy, mille abil saate töölaua ülemiselt paneelilt veebipäringud mugavalt sisse/välja lülitada. Veebipäringute täielik keelustamine lahendab hoobilt enamiku turvalisusprobleeme, kuid muudab ühtlasi nulliks Ubuntu arendajate pingutused. Indikaator võimaldab veebipäringud sisse lülitada ainult siis, kui ilma kuidagi läbi ei saa (tavaliselt peaks ju piisama mõnest otsingumootorist). Et vältida USA luureasutuste nuhkimist, tuleks loobuda nende firmade teenuste kasutamiset, mis USA-l nuhkimist võimaldavad – Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Apple jt.




Võimalik, et te ei vaja kõiki otsinguakna vaateid. Oma kõvakettal olevaid fotosid ja videoid võite ju leida ka Failivaatajat kasutades (paremklõps Käivitaja ikoonil Home ja rippmenüüst valida Pildid või Videod). Muusikafaile võite leida pleieri Rhythmbox aknast. Kaaluge võimalust eemaldada mittevajalikud Otsinguakna (Dash) vaated (lens). Selleks võib kasutada järgmist terminali käsku, kuhu tuleb alles jätta ainult need vaated mida soovite eemaldada. Lisaboonusena kasvab Unity töökiirus.

sudo apt-get autoremove unity-lens-music unity-lens-photos unity-lens-shopping unity-lens-video

Kui teile ei meeldi Ubuntu Unity töölaud, siis võite paigaldada mõne muu töölaua (nt Cinnamon, GNOME, Cairo Dock) või valida muud töölauda kasutava Ubuntupõhise distro (nt Mint Cinnamon, Ubuntu GNOME või Kubuntu). Koos sellega kaovad ka kõik Unity probleemid. Võimalik, et tasub koguni kaaluda Ubuntust loobumist, mõne muu distro kasuks. Eriti aktuaalseks muutub see siis, kui Canonical hakkab kasutama oma displeiserverit Mir, mida teised distrod ei tunnista.

Ärge unustage keelata reklaamid Firefoxi veebisirvijas. Selleks paigaldage laiendused Adblock Plus ja Flashblock. Eesti allikate jaoks sobivad seadistused leiate Estobuntu plaadilt. Käivitage plaadilt Estobuntu 12.08, kopeerige plaadi kodukataloogist varjatud fail .mozilla mälupulgale ja asendage sellega oma arvuti kõvakettal olev samanimeline fail. Avage Firefox, eemaldage teile mittevajalikud lingid ja lisage need, mida te igapäevaselt kasutate.

Tüütava reklaamiga võitlemine on tülikas, kuid mitte võimatu ega ülemäära keerukas.

18.06.2013

Google Races Toward 1 Billion Android Activations

4 Simple Tweaks to Increase Unity Performance

How to remove Amazon Shopping Lens from Ubuntu (YouTube Video)

Indicator Privacy 0.03 adds Zeitgeist log and recent files removal support

Deepin Software Center for Ubuntu 13.04/12.10/12.04/11.10/Linux Mint

Smart Scopes received exciting 1-click away per-scope enable/disable ability

Spotify Linux Client Updated To 0.8.8–How To Install It In Ubuntu 13.04