Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark)

Arvo Mägi

Ubuntu 17.10 Artful Aardwark ilmub 19. oktoobril 2017. Ubuntu 17.10 on huvi pakkuv distro, kuna Canonical loobus seni kasutatud unikaalsest Unity 7 töölauast ja võttis kasutusele GNOME 3.26 töölaua, Wayland displeiserveri, Linuxi tuuma 4.13.1, Mesa 17.2.1 graafikateegi, uue kontrollkeskuse ja GDM alglaadimishalduri. Toimunud on üleminek GCC 7.2 kompilaatorile ja Python 3.6-le, täiustatud videotöötlust, parandatud Bluetooth- ja USB-kõlarite tuge. 32-bitiseid protsessoreid enam ei toetata. Seega väga palju muudatusi. Vaikimisi on kasutusel Ambiance GTK tema ja Ubuntu kirjatüüp. Esmakordselt on Ubuntus kasutusel uusim Linuxi tuum ja uusim GNOME. Tähtsamad rakendusprogrammid on Firefox, Thunderbird ja LibreOffice. Neid uuendatakse pidevalt. Fotohaldur on Shotwell ja muusikamängija täiustatud Rhythmbox. Kõigi 17.10 ubuntulistega saab kasutada Eesti ID-kaarti. Selleks tuleb RIA skriptis asendada $codname tekstiga zesty (st kasutada Ubuntu 17.04 varamut). Kui ID-kaardi asemel võtta kasutusele mobiil-ID, kaovad kõik ID-kaardi turvalisuse probleemid ja võib kasutada igat meelepärast Linuxi distrod.

GNOME töölaua kohandamiseks on vaja laiendusi (extensions), mis kipuvad iga uue GNOME versiooni ilmumisel streikima. Vaikimisi on GNOME töölaud tühi, sellelt ei saa ühe hiireklõpsuga käivitada oma lemmikprogramme ega avada menüüd. Rakenduste akendes on ainult sulgemisnupp. Selline on GNOME arendajate arusaam modernsest arvuti töölauast. Dokk avaneb alles peale kursori viimist ekraani vasakusse ülanurka või kõpsu tekstil Activityes või Windowsi logoga klahvi vajutust. Ekraani paremale küljele ilmuvad sel juhul dünaamiliste virtuaalsete töölaudade kujutised. Kogukond on välja töötanud ligi 100 laiendust, mis lisavad töölauale võimalusi, mida arendajad pole vajalikuks pidanud.

Unity kasutajad on harjunud, et ekraani vasakul küljel on alati nähtav dokk. Et neile vastu tulla, muutsid Ubuntu arendajad GNOME doki alati nähtavaks, kasutades selleks modifitseeritud laiendust Dash to Dock, lisasid töölauale prügikasti ikooni ja rakenduste akendele maksimeerimise ja minimeerimise nupud ning viisid kõik nupud akna tiitelriba parempoolsesesse otsa, kus nad aastaid tagasi paiknesid. Kasutusel on ka laiendus, mis võimaldab paneelil kuvada indikaatoreid. Uus kontrollkeskus võimaldab paigutada doki ekraani alumisele servale või paremale küljele, mida Unity pole kunagi võimaldanud. Tarkvarakeskus toetab nüüd snap-pakke (soovitab neid ja võimaldab paigaldada). Selline töölaud ei sobi omakorda neile, kes eelistvad „puhast” GNOME. Kui paigaldada pakett gnome-session, lisandub alglaadimise valikute hulka „puhta” GNOME sessioon. Abiprogramm GNOME Tweak Tool (mis tuleb eraldi paigaldada) võimaldab laiendusi sisse ja välja lülitada ning muuhulgas rakenduste akendes minimeerimis- maksimeerimisnuppude paigutust muuta.
Kasutaja peaks saama ise otsustada millisel ekraani serval dokk (paneel) paikneb ja kas kasutusel on üks või mitu dokki, ilma et selleks oleks vaja paigaldada lisaprogramme. Seda ei võimaldanud Unity 7 ega võimalda ka GNOME (ilma laiendusteta), küll aga KDE Plasma 5 töölaud. Seega tasub kaaluda võimalust võtta Ubuntu 17.10 asemel kasutusele Kubuntu 17.10 ja paigaldada sellele uusim KDE tarkvara (Plasma 5.11 ja Applications 17.08) backports-varamu kaudu. Soovi korral võib Plasma 5 töölaua muuta sarnaseks Unityga, vt My KDE Plasma initial customization. Proovida võiks ka ubuntuliste perekonna kõige kasutajasõbralikumat liiget Ubuntu MATE 17.10, mis võimaldab ühe hiireklõpsuga muuta paneelide paigutust, sh kasutada Unity 7-taolist paigutust.

Kes eelistab GNOME, võiks valida sellise distro, kus vajalikud laiendused on juba paigaldatud, nt Manjaro GNOME 17.0.x, mille arendajad on lisanud paketi GNOME Tweak Tool ja laiendused Dash to Dock, Gnomenu, Openweather, TaskBar, User Themes ja Removable Drive menu. Dash to Dock võimaldab paigutada doki ekraani mistahes servale. User Themes võimaldab kasutajal valida sobiva töölaua teema (välimuse). Kahjuks ei toeta selle LiveDVD eesti keelt ja kasutada ei saa ID-kaarti.
Manjaro GNOME korral on dokk alati nähtav, klõps ekraani vasakus ülanurgas avab rakenduste menüü, klõps doki alumises otsas paikneval ikoonil avab üleekraanimenüü. Koodekid on paigaldatud. Arch Linuxil põhinev Manjaro GNOME on pidevalt uuendatav, PPA-varamuid pole vaja kasutada.

Ubuntu 17.10 GNOME töölaud on laienduste abil palju paremini kohaldatav kui Unity 7, kuid see eeldab kasutajalt oskusi, mida paljudel ei ole. Tuleb sobiva brauseriga (Firefox, Chrome) avada leht https://extensions.gnome.org/ ja toimida seal avaldatud juhiste kohaselt, st paigaldada kõigepealt GNOME Shell integration (GNOME Epiphany brauseri korral pole seda vaja) ja siis ükshaaval vajalikud laiendused. Üsna keeruline protseduur. Kõige lihtsam on paigaldada Epiphany brauser ja selle abil laiendused. Plasma 5 korral pole töölaua kohandamiseks vaja mingeid lisaprogramme (laiendusi). Kõige paremini sobib uus Ubuntu neile, kes eelistavad Unityle sarnanevat töölauda ega vaja laiendusi.

Unity töölauga Ubuntu oli unikaalne - erines kõigist teistest distrodest. GNOME töölauaga Ubuntu on lihtsalt üks paljudest GNOME töölauaga distrodest, kusjuures sugugi mitte kõige mugavam ega atraktiivsem (kui ID-kaardi tugi oluline ei ole). Ubuntu 17.10 toetusaeg on ainult 9 kuud. Ehk tasub oodata pikaajalise toega Ubuntu 18.04 LTS-i. Kõigil Ubuntu kasutajatel on aga kindlasti soovitatav tutvuda Ubuntu 17.10 uuendustega.

11.10.2017Ubuntu 17.10 Beta 2 Released, This Is What’s New

Ubuntu 17.10 Beta 2 Flavours Available to Download

Ubuntu 17.10 New Features, Release Date and Upgrade Procedure

What's new in Ubuntu 17.10? An overview of Ubuntu 17.10 Features - YouTube

Linux 4.13 Released, This Is What’s New

Mesa 17.2 Graphics Stack Released, Brings Many Improvements for Linux Gamers

A Look At The New Features Of GNOME 3.26

See What’s New in GNOME 3.26

First GNOME 3.26 Point Release Is Now Rolling Out

GNOME 3.26's Nautilus File Manager Gets Full-Text Search Support, Flatpak Builds

GNOME Tweak Tool Update Lets You Move Windows Controls

Dash to Dock v61 Released with Unity-Style Launcher Backlights

Ubuntu 17.10 Wants to Ship Sushi By Default

Ubuntu 17.10 Is Getting Volume Improvements, More GNOME Apps Ported as Snaps

How To Enable Fractional Scaling in GNOME 3.26 on Ubuntu 17.10

Ubuntu 17.10: Back to a GNOME Future

Goodbye Ubuntu's Unity, I Will Miss You

Ubuntu Desktop Is Not Dying, It’s Simply Regenerating

Ubuntu 17.10 to Have Hardware-Accelerated Video Playback on AMD, Nvidia GPUs Too

Ubuntu Getting Significant Usability Improvements for Bluetooth and USB Speakers

Why Rhythmbox Looks Very Different in Ubuntu 17.10

Ubuntu 17.10 'Artful Aardvark' beta1 review – YouTube

Can Ubuntu Come Back To Top On Distrowatch After GNOME Desktop Environment?GNOME Layout Manager – Make GNOME Desktop Look Like Unity, Mac or Windows

GNOME Layout Manager - Easy Way Make GNOME Desktop Look Like Mac OS, Windows 10 or Unity – YouTube

Many Faces of Gnome - Mac & Windows Jealous ? - YouTube

How To Update GNOME Extensions

Ubuntu Gnome - The Future is Now - YouTube

A Look at Ubuntu 17.10 "Artful Aardvark" Final Beta - YouTube

Manjaro GNOME (17.0.5) - YouTube

Ubuntu MATE 17.10 (Artful) Beta 1 - Live medium overview - YouTube

Ubuntu Desktop Looking Dull? Try Numix Square Icons

Change Themes In LibreOffice 5.4 – YouTube

Ubuntu 17.10 Settings App updates to GNOME 3.26 - YouTube

How To Enable Fractional Scaling in GNOME 3.26 on Ubuntu 17.10

Year Of The Gnome Desktop! Awesome Extensions! - YouTube