Ubuntu 11.10 kohandamine

Arvo Mägi

Paigaldasin Ubuntu 11.10 tühja kõvakettaga ML arvutile, mis on soetatud HD videotöötluse tarbeks. Arvutil on Inteli i5 2500K 3,2 GHz neljatuumaline protsessor, mille kiibile on integreeritud Inteli HD3000 videokiirendi, Inteli DH67GD emaplaat, 4GB mälu ja 500GB kõvaketas. Eeldasin, et HD3000 saab HD video kodeerimise ja mängimisega hakkama. Ubuntu 11.10 on vajalik videotöötlusprogrammide uusimate versioonide jooksutamiseks. Estobuntu 11.10 pole veel valmis ja sedagi tuleks oma maitse ja vajaduste jaoks kohandada.

Paljud kiruvad Unityt. Mina saan sellega hakkama ega soovi seda millegagi asendada, sestap loobusin teistest dokkidest (Cairo, AWN jt), Gnome Shellist ja Classical Gnomest. Mulle meeldib täiesti tühi töölaud, Estobuntu Screenletsi vidinad mulle ei sobi.

Tegin kõvakettale kolm partitsiooni: 15 GB /, swap 4 GB ja /home ülejäänu, kõik ext4, v.a swap. Paigalduse tegin plaadilt, valides keeleks eesti keele. Paigalduseks kulus vaid 5 min. Automaatselt paigaldati kõik keelepakid. Eestikeelsed olid süsteemi menüüd, Firefox, Thunderbird ja LibreOffice. Peale eesti keele jäeti alles veel ainult inglise keel.

  1. Muutsin ära tarkvaraallikad, st lisasin märgistuse universe ja multiverse varamute ette, eemaldasin märgistuse plaadi ja lähtekoodi kontrollkastidest.

  2. Avasin terminali, lisasin selle ikooni käivitajale. Tippisin terminaliaknasse käsu sudo apt-get update (Ubuntu tarkvarakeskus ei uuenda automaatselt pakkide loetelu).

  3. Lasin paigaldada uuendused (neid on juba üle saja).

  4. Tippisin terminaliaknasse käsu sudo apt-get install ubuntu-restricted- extras libavformat-extra-53 (tagavad kõigi koodekite, OpenJava ja Flashi) paigaldamise.

Järgnevad tegevused ei pruugi kõigi jaoks sobida.

  1. Tippisin terminaliaknasse käsu sudo apt-get install synaptic compizconfig-settings-manager libreoffice-java-common indicator-weather minitube libreoffice-style-galaxy. Viimane pakk tagab LibreOffice abiinfo piltide näitamise.

  2. Kopeerisin väliselt kõvakettalt sinna varem salvestatud foto-, video- ja muusikafailid vastavatesse kaustadesse, Kodukausta kopeerisin ka varjatud failid .mozilla ja .thunderbird (tagavad lemmiklinkide ja meilikontode olemasolu).

  3. Avasin Firefoxi, paigaldasin lisa AdblockPlus uusima versiooni ja Eesti reklaamifiltri. Kontrollisin Thunderbirdi meilikonto olemasolu ja lisasin Thunderbirdi ikooni käivitajale. Käivitasin ja konfigureerisin programmi indicator-weather, mis lisab paneelile ilmateate.

  4. Paigaldasin LibreOfficele Filosofti spelleri (see vajab varem paigaldatud OpenJavat ja pakki libreoffice-java-common)

  5. Videotöötluseks paigaldasin ppa-varamutest programmid openshot 1.4, blender 2.60, ffmpeg 0.8.4, melt 0.7.6. Kaht viimast kasutavad nii OpenShot kui kdenlive 0.8.2. Varamute lisamiseks

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo add-apt-repository ppa:cheleb/blender-svn
sudo add-apt-repository ppa:jon-severinsson/ffmpeg
sudo add-apt-repository ppa:sunab/kdenlive-svn
(sealt saab uusima melt versiooni)
sudo ap-get update

edasi tuleb Synapticu aknast paigaldada või uuendada programmid openshot, blender, ffmpeg ja melt, soovi korral ka kdenlive

  1. Paigaldasin ppa-varamutest programmide shotwell ja vlc uusimad versioonid ning programmid ClassicMenu Indicator, Gnome-sushi ja Gnome-Pie. ClassicMenu Indicator võimaldab paneelilt avada klassikalise hierarhilise menüü, juhul kui vajalikku programmi ei viitsi otsida Dash-aknast. Gnome-sushi lisab Nautilusele failide eelvaate akna. Kui klõpsate mõne faili ikoonile ja vajutate tühikuklahvi, avaneb aken kus kuvatakse faili sisu, sh muusika- ja videofailid hakkavad mängima. Gnome-Pie võimaldab määratud klahvikombinatsiooniga avada töölaual kursori kohal graafilise menüü, kust saab nt käivitada programme. Kasulik selleks, et mitte üle koormata käivituspaneeli poole tosina või enama harvem vajaliku programmi ikooniga.

  2. Paigaldasin Eesti ID-kaardi toe pingviiniportaalis avaldatud skripti abil (Esteid pakid). Pärast parandatud pakkide opensc 0.12.2-2 ja libusb-1.0 lisamist, tunti ära sisemine 9-in-1 kaardilugeja Alcor Micro, mida kasutatakse Ordi ja ML lauaarvutites. Täit töökindlust see ei taganud – aeg-ajalt ID-kaardi utiliit ikkagi seadet ei leia ja kui seade leitakse, siis ei suuda see ID-kaarti lugeda. Välise kaardilugejaga neid probleeme ei ole.

  3. Uuendasin LibreOffice versioonile 3.4.4 ja Firefoxi versioonile 9.0b1.

Paigaldasin uue taustapildi. Ongi kõik. Video redigeerimise programmid OpenShot ja Kdenlive töötavad. Mp4-failide mängimisega VLC pleieris probleeme ei ole. Kuna arvuti Inteli emaplaadil on HDMI väljund, siis saab pilti läbi HDMI-kaabli edastada LCD telerisse. Et telerist ka häält kuulda, tuleb klõpsata paneeli kõlari ikoonil ja hääle seadetes määrata väljundiks HDMI. Pärast vaatamist tuleb stereoväljund tagasi panna. Automaatselt see ei tööta.

Olen Ubuntu 11.10-ga rahul ega igatse vana, kahe paneeliga Gnome töölauda, mis nagunii edaspidi kaob. Objektiivsuse huvides tuleb siiski nentida, et Unity paneel pakub vähem silmailu ja kohandamisvõimalusi kui Cairo Dock või AWN. Tülikas on ka teemat muuta. Ootan huviga, kuidas Canonical Ubuntu 12.04 täiustab ja püüab selle kogenud kasutajate jaoks seeditavaks muuta. Suure ekraaniga lauaarvutil on tüütu Global menu. Selle eemaldamise võimaluse võiks Canonical lisada. Mina tegin seda terminaliakna käsuga

sudo apt-get remove appmenu-gtk3 appmenu-gtk appmenu-qt

Firefoxil ja Thunderbirdil tuleb vastav lisa eraldi keelustada.

20.11.2011

Things to tweak after a fresh Ubuntu 11.10 install

How to install ClassicMenu Indicator on ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot)

GNOME-Sushi and GNOME-Contacts available in Ubuntu 11.10's main repos

GNOME-Pie 0.2 released with keyboard support, drag&drop and more

How to install VLC 1.1.12 on ubuntu 11.10/11.04 using PPA

Installing Shotwell using PPA

Easily watch Youtube clips with Minitube 1.6

How To Disable Global Menu In Ubuntu 11.10 [Tip]