Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Arvo Mägi
Ilmunud on Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot lõppversioon. Teoks on saanud üleminek Gnome 3.2 pakkidele (GTK+ 3.2). Esmapilgul on Oneiric väga sarnane Nattyle, kuid lähemal vaatlusel selgub, et käivituspaneeli on oluliselt muudetud. Programmide ja failide otsimine on ühendatud poolläbipaistvasse Dash-aknasse, käivituspaneelilt on vastavad ikoonid eemaldatud. Otsinguid saab filtrite abil kitsendada. Pidevalt täiendatud Unity versiooninumber on nüüd 4.22. Kas Unityst saab edulugu, mis toob Ubuntule kümneid miljoneid uus kasutajaid? Kahtlane, kuid pole välistatud, kui arvestada lisandunud muusika, tarkvara ja mängude müüki, 5GB tasuta ruumi Ubuntu One pilveserveris, häid fotohalduse, videotöötluse, muusika esitamise ja kontoritarkvara programme. Oneiric pakub paremat riistvara tuge (sh toetab Inteli integreeritud HD videoga Sandy Bridge protsessoreid) ja käivitub kiiresti. Muudetud on sisselogimiskuva, mille nüüd väljastab LightDM, paneeli menüüsid ja parandatud programmide integratsiooni Unityga. Tavakasutaja jaoks on Oneiric kõige lihtsam ja mugavam distro. Softpedia on välja toonud ja ekraanitõmmistega illustreerinud 10 tähtsamat Ubuntu 11.10 uuendust (Top 10 Ubuntu 11.10 Features). 64-bitine versioon võimaldab kasutada 32-bitiseid programme (multiarch support).
Ubuntu 11.10 plaadil on Firefox 7.0.1 (Acid3 test 100%!), Thunderbird 7.0.1, Shotwell 0.11.2, Banshee 2.2.0, rohkem kui 8000 veaparandusega LibreOffice 3.4.3, Network Manager 0.9.1, Nautilus 3.2, Gedit 3.2, Totem 3.0.1, Empathy 3.2, täiustatud Gwibber 3.2, Xorg Server 1.10.3 (uusim on 1.11.0), Compiz 0.9.5, Linux kernel 3.0.0.12, mille aluseks on 3.0.4 (ilmunud on 3.1), ja kompilaator gcc 4.6.1. Ettevõtetes kasutamiseks sobiva kvaliteediga LibreOffice käivitub väga kiiresti, samuti ka Firefox. LibreOffice'ga töötab Filosofti speller, kui on paigaldatud selle jaoks vajalikud Java (eelistatavalt OpenJava, kuna Sun Java eemaldatakse varsti kõigist Linuxi distrodest) ja libreoffice-java-common pakid.
Programmide
otsing Dash-aknas
Vaikimisi kasutajaliides on Unity, nõrgemate arvutite jaoks Unity 2D. Gnome Shelli ja Classic Gnome Ubuntu plaadil ei ole, kuid nad on saadaval Ubuntu 11.10 varamutes. Gnome Shelli jaoks tuleb paigaldada pakk gnome-shell ja Classic Gnome jaoks pakk gnome-session-fallback. Pärast nende paigaldamist saab kasutaja sisselogimisel vabalt valida, millist liidest antud seansi jaoks kasutada. Seega saavad Ubuntu tuuningute Mint, Pinguy OS ja AriOS järgmised versioonid vanaviisi jätkata. Kellele Unity ei meeldi, võib seega töötada Gnome Shelliga, mida pidevalt täiustatakse.
Põhjaliku uuendamiskuuri on läbinud Ubuntu Software Center 5.0.1. Kahjuks tundub, et peale tarkvaraallikate nimistu muutmist ei uuendata automaatselt pakkide loetelu (nagu reklaamitud) ega väljastata ka vastavat teadet (nagu teeb Synaptic), puudub ka uuendamisnupp. Et asi kindel oleks, tuleb uuendamine teha terminaliakna käsuga sudo apt-get update.
Uudse
välimusega Software Center
Gnome 3.2 jaoks on kohandatud kõik senised Ubuntu indikaator-vidinad ja Global menu. Lisatud on aku seisukorra vidin, mis on väga vajalik sülearvuti kasutajatele. Ubuntu varamutes on netiraadiote mängija Radio Tray ja indicator-weather, mis väljastab paneelile ilmateate. Ehk leidub keegi, kes kohandaks selle tööks EMHI serveriga ja/või tõlgiks rippmenüü. Huvitav lisaprogramm (samuti Ubuntu varamutes) on failide eelvaataja Sushi. Pärst selle paigaldamist võite klõpsata faili ikoonil ja vajutada tühikuklahvi, avaneb abiaken, milles kuvatakse faili sisu. Video- ja muusikafailid hakkavad mängima ja kuvatakse vastava albumi kaanepilt. Lahe!
Ppa-varamutest võib paigaldada Update Manager Indicatori (ppa:nilarimogard/webupd8) ja ClassicMenu Indicatori (ppa:diesch/testing), mis võimaldab Ubuntu 11.10 paneelile lisada hierarhilise menüü. Mugav vahend programmide käivitamiseks, kui Dash-aken ära tüütab. Programmide käivitamiseks võib lisada ka omapärase graafilise käivitaja Gnome Pie. Stabiilse töö tagamiseks ei tööta LibreOffice'ga Global menu. Need kes soovivad seda siiski kasutada, võivad paigaldada paki lo menubar, mis töötab koos Java või OpenJava'ga. Kellele Global menu ei meeldi, võib selle täielikult või valikuliselt välja lülitada, kuid seda tuleb teha terminaliaknast, sest Canonical vastavaid vahendeid ei paku.
Eesti keele tugi on suhteliselt hea. Kui paigaldamisel on keeleks valitud eesti keel, siis paigaldatakse automaatselt kõik vajalikud keelepakid ja süsteem on pärast esmakäivitamist kohe eestikeelne, sh LibreOffice, Firefox ja Thunderbird. Muud keeled eemaldatakse, v.a inglise keel. Laivplaadil muutuvad pärast keelepakkide paigaldamist kohe eestikeelseteks LibreOffice, Firefoxi ja Thunderbirdi menüüd ja LibreOffice abiinfo. Abiinfos pole pilte, nende näitamiseks tuleb Ubuntu varamutest paigaldada libreoffice-style-galaxy. Abiinfo ei ole veel täielikult tõlgitud. Vastavalt riigihanke lepingule peaks Tilde Eesti OÜ 1. detsembriks väljastama korraliku tõlke. Ühtlasi muutub ettevõtete jaoks tasuta kasutatavaks Filosofti speller. Laivplaadil tuleb Ubuntu menüüde keele muutmiseks pärast keelepakkide paigaldamist korra välja ja uuesti sisse logida. Paneeli rippmenüüst on kadunud taaskäivitamise käsk (taaskäivitamiseks tuleb valida Lülita välja ja järgmisest aknast Taaskäivita). Üksikuid tõlkimata stringe kohtab siin ja seal. Lokaadis on rahaühik numbri ees, mitte järel nagu eesti keeles tavaks.
Esmakordselt on plaadil Qt teegid, mida kasutab Unity 2D. See lihtsustab KDE rakenduste kasutamist. Edaspidi võidakse mõned neist vaikimisi kasutusele võtta, nt plaadikirjutamisprogramm K3b. Eemaldatud on programmid Evolution, PiTiVi, Computer Janitor ja Synaptic. Lisatud on meiliprogramm Thunderbird 7.0.1 ja varundusprogramm Deja Dup.
Ubuntu 11.10 laivplaadid on nüüd hübriidsed, st plaaditõmmise võib vahetult USB-pulgale kopeerida ja sealt arvuti käivitada. Pulk peab olema eelnevalt tühjendatud, sellele ei saa hiljem kirjutada kasutaja faile ega opsüsteemi uuendusi. Plaaditõmmise pulgale kirjutamiseks tuleb terminaliaknast siirduda kataloogi, kuhu plaaditõmmis on kirjutatud, nt cd ./Download, ja anda käsk:
sudo dd if=oneiric-desktop-i386.iso of=/dev/sdx oflag=direct bs=1048576
kus „x“ asemel tuleb kirjutada mälupulga aadressi tähistav täht teie arvutis. Selle saab kindlaks teha, käivitades menüüst Arvuti Kettautiliidi, kui mälupulk on arvutiga ühendatud. Sama utiliit võimaldab ka mälupulga tühjendada. Kaks viimast võtit kiirendavad kirjutamisprotsessi. Terminaliaknast mälupulgale kirjutamine on kasulik juhul, kui arvutil DVD-seadet ei ole. Programmi zsync abil saab igapäevaseid plaaditõmmiseid sünkroniseerida, ilma et kogu plaaditõmmist oleks vaja alla laadida (nt zsync http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/oneiric-desktop-i386.iso.zsync) ja siis ülaltoodud käsuga testimiseks mälupulgale kopeerida. Pikemat juhendit vt siit.
Ubuntu 11.10 pakub kasutajale eelmisest versioonist palju rohkem võimalusi sobiva töökeskkonna valimiseks – Unity, Unity 2D, Gnome Shell, Classic Gnome. Kindlasti tuleb see kasuks Ubuntu populaarsusele. Tundub, et Ubuntu 11.10-st võib kujuneda hitt. Ilus, kiire, eristub teistest distrodest ja sisaldab uusimat tarkvara. Need, kellele Unity ei meeldi, võivad sellest loobuda, nt Classic Gnome kasuks, kuid see toob kaasa paljude lisapakkide paigaldamise. Unity käivitaja võib varjata ja ekraani alumisele servale paigutada Cairo doki (mida on kõige lihtsam seadistada) või mõne muu doki. Dokil võib muu hulgas olla hierarhiline menüü ja ilmateade. See on rohkem maitse küsimus. Kui paigaldada paneelile ClassicMenu Indicator ja indicator-weather, siis otsest vajadust lisadoki järel ei ole. Edasijõudnutel on võimalik kasutada Compizi rikkalikku võimaluste arsenali - pöörlev kuup, vonklevad aknad jm, vt videot. Kõige paremini sobib Ubuntu 11.10 neile, kes eelistavad lihtsat töökeskkonda ja piirduvad selle kohandamisel käivitajale ikoonide lisamise ning teema ja taustapildi muutmisega. Taustapiltide automaatseks vahetamiseks on Ubuntu varamutes koguni eriprogramm Wallch. Neile, kellele meeldib oma töökeskkonda põhjalikult muuta, peaks paremini sobima KDE 4.7 (nt Kubuntu). Traditsioonilise, paneelidega Gnome eelistajad võivad üle minna LDXE või Xfce töölauale, nagu tegi Linus Torvalds.
Ubuntu varamutes on nüüd videoredaktori OpenShot uusim, 1.4 versioon ja sellega sobiv melt 0.7.4. Vt OpenShoti eestikeelset juhendit (pdf, 32 lk). Kõik puuduvad koodekid saab paigaldada ühe terminalikäsuga sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras. Videoredaktori jaoks tuleb paigaldada ka programmid blender, inkscape, ffmpeg ja libavformat-extra-53.
Meepotis on ka mõned tõrvatilgad. Ubuntu 11.10, nagu ka 11.04, tarbib sülearvutis rohkem voolu ja lühendab aku kestvust. See on Linuxi tuuma viga – kivi Linus Torvaldsi kapsaaeda. Inteli draiver vajab täiustamist. Praegu ei suuda Sandy Bridge protsessorite integreeritud HD 3000 videokiirendi korralikult mängida mp4-faile, millega saab hakkama GMA 3100, mkv-failidega on asi vastupidi - neid mängib HD 3000 laitmatult. Kumbagi probleemi ei saa Canonicalile süüks panna. Loodetavasti leiavad need lahenduse Ubuntu 12.04-s.
Kärsitud võivad kohe Ubuntu 11.10 paigaldada, kuna eestindamine ja kohandamine on nüüd lihtsam kui kunagi varem. Soovitatav oleks siiski oodata Estobuntu 11.10 ilmumist, millega peaks töötama ID-kaart, Radio Tray, Screenletsi ilmateate, lipiku ja Eesti linuxikasutajate statistika vidinad. Miks kasutada Estobuntut?
Registreerige ennast Linuxi kasutajaks! Praegu on registreeritud kasutajaid üle 500. Registreeritud kasutajate suhtarvult oleme üle miljoni elanikuga riikide seas esikohal, järgneb Soome. Registreerimisel sisestage kindlasti oma elukoht (linn või maakond), muidu ei kuva statistikavidin teie andmeid õigesti. Neid, kes oma elukohta pole näidanud, on praegu ligi 100. Logige Linux Counterisse ja parandage see viga! Kontrollige oma andmeid vähemalt kord kahe aasta jooksul, muidu need eemaldatakse Linux Counteri andmebaasist. Need, kes on registreerinud ennast alates augustist, peaksid oma andmed veel kord sisestama uuele Counteri lehele (vana ja uue lehe andmed on praegu 520 ja 503).
13.10.2011
Ubuntu 11.10 Released – See What’s New
Ubuntu 11.10 Released [Screenshots & Video]
12 Things New in Ubuntu 11.10 Oneric[Screenshot Tour]
Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) Screenshots Gallery
Ubuntu One Upgrades Free Storage to 5GB, Hits 1 Million Users
Disable The AppMenu (Global Menu) In Ubuntu 11.04 Or 11.10
Cairo Dock 2.4.0 Released With Custom GNOME Session, Support For Unity Quicklists, More
OpenShot 1.4 released with new effects, transitions, numerous bug fixes and more
[How To] Change LightDM Background in Ubuntu 11.10
11 Useful Application Indicators for Ubuntu 11.04, 11.10
Update Manager Indicator For Ubuntu Brings Old Update Manager Behavior With Extra Features
Gnome Pie: A Cool New Visual Application Launcher
Install Sushi File Previewer For GNOME In Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
GNOME-Sushi and GNOME-Contacts available in Ubuntu 11.10's main repos
15 Things I Did After Installing New Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Things To Tweak After Installing Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Ubuntu 11.10 Manual (väga ilus juhend)
Unity Askubuntu lens 0.2 released with support for Oneiric Ocelot
How to enable all the apps in the Startup Applications in Ubuntu 11.10
How to Install GNOME Themes in Ubuntu 11.10
How to get immediate update alerts in Ubuntu 11.10
Install Ask Ubuntu, Reddit Lens in Ubuntu 11.10 from PPA