Ubuntu 11.04 & Unity
Arvo Mägi
28. aprillil ilmunud Ubuntu 11.04 Natty Narwhaliga algas uus etapp Ubuntu arengus. GNOME töölaua asendamine Unityga eristab Ubuntut teistest Linuxi distributsioonidest. Ubuntu põhifinantseerija Mark Shuttleworth loodab järele jõuda Apple legendaarsele visionäärile Steve Jobsile. Kogukonna arvamus enam ei loe. Kes maksab, selle muusika. Suund on selgelt raha teenimisele. Pakutakse tasulist muusikat, tasulisi lisaprogramme ja tasulist Ubuntu serveri kettaruumi. Ustavad fännid kiidavad iga suure juhi otsuse valjuhäälselt heaks, kuid leidub ka neid, kes Unityd ägedalt kritiseerivad. GNOME kasutajad ja arendajad jagunevad kahte leeri (GNOME 3 Shell vs Unity), mis vaba tarkvara arengule kasuks ei tule. Mõlema suuna arendajad sunnivad kasutajat töötama teisiti, kui ta seni harjunud on, ja kitsendavad kasutaja võimalusi omale meelepärase töökeskkonna loomiseks.
Unity eripäraks on ekraani vasakus servas paiknev dokk (käivitaja, ingl launcher), millel paiknevad rakenduste käivitamise ikoonid ja mõned abiikoonid (prügikast, programmide, kataloogide ja virtuaalsete töölaudade kuvajad). Dokk reageerib kiiresti, kuid selle asukohta ja välimust ei saa muuta. Muuta saab ainult ikoonide suurust (selleks tuleb tarkvarakeskusest paigaldada programm ccsm) ja järjestust ning lisada ja eemaldada programmide ikoone. Vaikimisi varjatakse dokk ainult siis, kui mõni aken sellele nihutatakse (intellihide), kuid doki võib ka pidevalt varjatuks jätta. Varjatud dokk avaneb, kui hiirekursor viiakse ekraani vasakule servale. Seni ekraani ülaserval paiknenud GNOME paneel on asendatud Unity paneeliga, millele ei saa lisada GNOME paneelividinaid. Neid asendavad Unity jaoks loodud indikaatorvidinad. Sellel paneelil kuvatakse ka aktiivse rakenduse akna menüü (Global menu), kuid alles siis, kui hiirekursor viiakse paneelil kuvatud rakenduse nimele. Kõigi rakendustega (nt Synaptic) see veel ei tööta. Unity eesmärgiks on unifitseeritud töölaud laua- ja sülearvutite ning väikese ekraaniga võrguarvutite (netbook) jaoks. Silmas peetakse ka puutetundliku ekraaniga tahvelarvuteid ning nutitelefone. Hetkel on selles valdkonnas domineerimas Google Android. Ega siis Ubuntu või seda kiirelt arenevat sektorit maha magada? Puutetundliku ekraani korral on kasu doki suurtest ikoonidest ja hierarhilise menüü asendamisest ikoonidega.
|
|
|
Vasakult alates – Unity töölaud, Unity Lens, Banshee meediapleier
Dokk on iseenesest muidugi mugav vahend programmide käivitamiseks, mida seni Ubuntus ei olnud. Doki kallal on palju vaeva nähtud ja tulemus on meeldiv. Seevastu programmide otsimine ikoonide järgi Lens-aknast, mis nüüd asendab vanu menüüsid, nõuab rohkem hiireklikke. Uus Unity dokk konkureerib paljude dokkidega, mida traditsioonilise GNOME töölaua korral on ammu olnud võimalik kasutada – AWN, Docky, Cairo dokk jt. Need pakuvad palju rohkem võimalusi kui Unity dokk. Muu hulgas võib neid paigutada mistahes ekraani servale, kasutada mitut dokki ja loobuda GNOME paneelidest, sest dokile võib paigutada menüü, kataloogide valija, prügikasti, kella, ilmateate, mis kuvab ka viie päeva prognoosi jm. Ekraani vasakul serval paikneva dokini on hiirekursoril ekraani keskelt pikem tee kui alaservas paikneva dokini. Õnneks on Ubuntu 11.04 Linuxi distributsioon, mis tähendab, et asjahuvilised võivad selle välimust muuta või selle põhjal omale meelepärase distro valida/koostada. See võimaldab neil, kelle Unity ei meeldi, sellest loobuda või lisaks Unity dokile mõnda muud dokki kasutada. Proovisin AWN 0.4.1 dokiga, millele lisasin ilmateate, peamenüü ja kaustamenüü ikoonid – töötab. Kui Unity dokk vaikimisi varjata, on töölaud esmapilgul üsna sarnane eelmiste Ubuntu versioonidega. Kõigepealt tasuks siiski Nattyt originaalkujul LiveCD-lt või mälupulgalt proovida, järsku hakkab meeldima. Ubuntu tarkvarakeskus võimaldab nüüd programme enne paigaldamist tutvumiseks käivitada (selleks tuleb paigaldada programm qtnx).
Et Java, Flashi ja koodekite lisamine on Ubuntu korral tülikas, võib kasutada mõnda Ubuntul põhinevat distrod, mis kasutaja sellest vaevast vabastab. Tuntuim Ubuntu remaster (tuuning) on Linux Mint, mis kasutab ainult üht paneeli ekraani alaservas, nagu Windows. Linux Mint paneeli võib soovi korral paigutada ekraani ülemisele servale ja lisada alumisele servale mõne meelepärase doki. Linux Mint 11 „Katya“ aluseks saab olema GNOME 3, kuid selle Shelli ega Unity'd ei hakata kasutama. Vaikimisi paigaldatakse koodekid ning Suni Java, mis on vajalik Filosofti spelleri jaoks (koodekipakiga ubuntu-restricted-extras paigaldatakse Open Java). Linux Mint kõrval väärivad märkimist AriOS (elegantne töölaud, mis kasutab kaht AWN dokki ekraani vasakus ja ülaservas) ja Pinguy OS (kasutab kaht Docky dokki ekraani vasakus ja alaservas). Pinguy OS kavatseb järgida Linux Mint põhimõtteid (The next Pinguy OS 11.04 will use Gnome 3 without the shell elements, “so it will look the same as it does now but using the newer gnome desktop.” Antoni says, “I see no need for this type of interface on a desktop system. I do see the need for Unity and Gnome shell on tablets where you do need the big icons to help navigate around the screen, but as Pinguy OS was designed mainly for use on the desktop I see no need in using either Unity or Gnome Shell in 11.04.”) Pinguy OSist on juba valminud 11.04 Alpha 1 64-bitine versioon, mis siiski kasutab GNOME 2.32.1. Võib karta, et samaks on sunnitud ka Mint 11. Kõik need distrod sisaldavad multimeediafailide mängimiseks vajalikke koodekeid, mitmeid töölaua täiustusi (Elementary-Nautilus, CoverGloobus, Gloobus Preview jt) ja lisaprogramme vastavalt koostaja eelistustele. AriOSi ja Pinguy OS kasutajaskond on võrreldes Mint OSiga väike, nagu ka Estobuntul. Erinevalt viimasest on neil korralik koduleht ja aktiivselt kasutatakse YouTube ning Facebooki võimalusi.
|
|
|
Vasakult alates – Linux Mint 10, AriOS 2.0, Pinguy OS 10.10.1
Ubuntu 11.04 toob kaasa uue 2.6.38 tuuma (mis suurendab jõudlust), X.org-server 1.10 ja sellega töötava uue Nvidia draiveri, Mesa 1.10, GNOME 2.32.1 (mitte uusima GNOME 3.0.0), Compiz 0.9.4 ning uued rakendusprogrammid – Firefox 4.0, mono-põhise meediapleieri Banshee (Rhythmboxi asemel) ja kontoritarkvara LibreOffice 3.3.2 (OpenOffice.org 3.2 asemel). Selle keelepakid paigaldatakse koos muude keelepakkidega. Kui Thunderbird paigaldatakse pärast keelepakke, siis tuleb selle keelepakk (thunderbird-locale-et) täiendavalt lisaks paigaldada. Fotohaldur F-Spot asendati Shotwelliga juba sügiseses Ubuntu 10.10-s, nüüd on sellest 0.9.2 versioon. Mono-põhised rakendused võivad Microsoftile tulevikus anda võimaluse Canonical patentide rikkumise eest kohtusse kaevata. Mint 11 kavatseb Bansheest loobuda. Ubuntu 11.04 varamutesse on jõudnud ka videoredaktor OpenShot 1.3 ja melt 0.6.2, mis pakuvad eelmiste versioonidega võrreldes palju uusi võimalusi, sh sujuv video suurendamine-vähendamine. 3D tiitelslaidide tegemiseks tuleb täiendavalt paigaldada Blender 2.57, mida Ubuntu varamutes ei ole. Plaadil on endiselt palju väiksemate võimalustega videoredaktor PiTiVi.
Konservatiivsemad Ubuntu kasutajad, mina nende hulgas, võivad rahulikult jääda pikaajalise toega Ubuntu 10.04 LTS juurde, kuni ilmub Ubuntu 12.04 LTS. Selleks ajaks on selgunud ka, kui edukaks Unity osutub. Mulle ei meeldi, et dokk peab tingimata olema ekraani vasakus servas ja, et sellele ei saa lisada ilmateate, kalendri ja kella vidinaid (ilmateate saab lisada ülemisele paneelile lisapakiga indicator-weather). Võimalik on Sisselogimiskuva seadetest valida Classical desktop, mis kasutab Unity asemel GNOME paneele. Rakenduste menüüde viimine ülemisele paneelile (Global menu) on suure ekraani korral mõttetu. Kui nt terminaliaken asub töölaua paremas alanurgas, paikneb selle menüü töölaua vasakus ülanurgas ja on nähtav vaid siis, kui hiirekursor diagonaalis üle terve ekraani sinna viia. Global menu'st võib loobuda, eemaldades (nt Synapticu abil) paki indicator-appmenu ja tehes uue alglaadimise. Mulle tundub, et Unity on õigustatud vaid väikese ekraaniga (veel rohkem aga puutetundliku ekraaniga) arvutite korral, kui rakendused töötavad põhiliselt üleekraani režiimis. Valdavalt on kogu aur kulunud Unity tegemisele, mitte paremate rakendusprogrammide pakkumisele ega töö jõudluse suurendamisele (sama kehtib ka GNOME 3 kohta). Ometi pole ju tähtis ikooni välimus ja asukoht, vaid selle abil käivitatav programm. Paraku tegutsevad programmide autorid Canonicalist sõltumatult. Rhythmboxi asendamine Bansheega ja GIMPist loobumine ei tee Ubuntut paremaks. Nii GNOME 3 kui Unity autorid sunnivad kasutajale peale oma arusaama sellest, kuidas tuleks arvutit kasutada.
Rahaühikuks on GNOME lokaadis kroon, mitte euro. Probleemiks on Eesti ID-kaardi tugi, mida seni pole õnnestunud ühelgi moel paigaldada, kuna Natty jaoks pole sobivaid valmispakke. Loodetavasti leidub entusiaste, kes aitavad need vead likvideerida.
Olen Ubuntu 10.04-ga rahul. Ammu on paigaldatud kõik vajalikud koodekid, Java-põhine Eesti ID-kaardi tugi, mis tagab vana ID-kaardiga ülekannete tegemise Swedbankas ja Filosofti speller OpenOffice.org 3.2 jaoks. Firefox on uuendatud versioonile 4.0.1, Thunderbird versioonile 3.1.9 ja OpenShot versioonile 1.3. Töölaua alumises servas on GNOME paneeli asemel AWN dokk, millel on lisaks enamkasutatavate programmide käivitajatele, peamenüü, kataloogide avamise, ilmateate, kalendri ja prügikasti vidinad. Mulle meeldib selline töölaud rohkem kui Unity, seega pole otsest põhjust Nattyle üleminekuks.
GNOME senine töölaud on kadumas. Kui Ubuntu 11.04 võimaldab veel kasutada Unity asemel klassikalist, kahe paneeliga töölauda, siis Ubuntu 11.10 seda võimalust enam ei paku. Ubuntu, sellisel kujul nagu me teda seni tundsime, kaob. Linuxi kasutajatel tuleb paratamatult valida Unity, GNOME 3 Shelli või KDE vahel. Viimane pakub kogenud kasutajale kõige rohkem võimalusi. Nende kõrval on muidugi ka teisi valikuid, nt Xubuntu. Kui Canonicali arendustegevus vastu hakkab, võib nt valida Linux Mint Xfce, mis põhineb Debiani repodel, nõuab vähem ressursse ja on pidevalt uuenduv.
Ubuntu 11.10 peaks juba põhinema GNOME 3-l. Muuhulgas saab võimalikuks valida Unity ja GNOME Shelli vahel.
28.04.2011
Ubuntu Myopia Continues Among Users
Ubuntu's Unity Desktop: Tragically Ironic Product Name
Banshee May Put Ubuntu, Canonical At Risk!
Exclusive interview with Unity’s Technical Lead Neil Patel
Ubuntu 11.04 'Natty Narwhal Has Been Released
Install Java In Ubuntu 11.04 Natty Narwhal Via Repository
Ubuntu 11.04 Advert (YouTube video)
11 Killer Features That Make Ubuntu 11.04 Worth the Wait
The OMG! Ubuntu! Guide to must-have indicator applets
Linux Mint vs Pinguy OS Review
AriOS: Light Interface And Heavy Application Base In A Ready To Use Ubuntu Remaster
Linux Mint Debian Edition Xfce Rewiew
Is Natty Heading In The Wrong Direction?
Gnome 3 - This is the end, it seems
Ubuntu Unity vs. GNOME 3: Which is Better?
Why Is Ubuntu's Unity Squeezing out GNOME 3?