Kümme aastat Ubuntut

Arvo Mägi

Ubuntu sai kümneaastaseks. 2004. a oktoobris ilmus Ubuntu 4.10 Warty Warthog. Sellest ajast olen Ubuntut kasutanud oma arvutite ainsa operatsioonisüsteemina. Microsofti tarkvarale olen vaid tuttavate arvutites vahel silma peale visanud. Ubuntu on mind hästi teeninud, kuigi iga versiooniga on olnud väikseid probleeme. Vaja on konfigureerida tarkvaraallikaid, paigaldada koodekeid, utiliite ja lisaprogramme, eesti õigekirja kontrollija (Filosofti speller) ja ID-kaardi tarkvara. Kogu tarkvara on tasuta, sest arvutid olen hankinud ilma Microsoft Windowsita. Pikaajalise toega Ubuntu 14.04 ja sellel põhinevad distrod on palju mugavamad kui Windows. Uuenduste paigaldamine on lihtsam, viirusetõrjujat ja tasulisi versiooniuuendusi pole vaja, töölauda saab konfigureerida vastavalt oma maitsele.

Algselt kasutas Ubuntu Gnome GTK2 töölauda. Kui Gnome sellest loobus ja hakkas arendama GTK3, võttis Canonical kasutusele Unity töölaua. Esmakordselt nägi see ilmavalgust nelja aasta eest Ubuntu Netbook Remix 10.10 Maverick Meerkat'is, lauaarvuti töölauana aga Ubuntu 11.10-s. Unity töölauda iseloomustab ekraani vasakul küljel paiknev dokk, mida ei saa mujale paigutada. Kasutajaid, kes olid harjunud ekraani alaservas paikneva paneeliga, millel on menüü rakenduste käivitamiseks (nagu Windows XP/7, KDE jt), sunniti seega vägisi oma harjumusi muutma. See tõi kaasa palju nurinat ja arvukate uute töölaudade tekke – Cinnamon, MATE, Xfce jt.

Esialgu suhtusin Unitysse neutraalselt. Töötada sai ka sellega. Kui otsinguaknasse (Dash) lisati internetiallikad (Scopes), rakenduste menüüd viidi ekraani ülaservale (Global menu), dokile lisati Amazoni ikoon ja Ubuntu Tarkvarakeskus hakkas reklaamima tasulisi programme, muutus Unity mulle ebameeldivaks. Kõigist neist uuendustest on võimalik vabaneda, kuid lihtsam on Unityst loobuda. Canonical on põhitähelepanu suunanud puutetundliku liidese jaoks mõeldud operatsioonisüsteemile Ubuntu Touch ja üritab selle rakendusi tuua lauaarvuti töölauale, sh kodukootud displeiserverit Mir, mida ükski teine distro ei kasuta. Kõigil seadmetel töötav Ubuntu converged on Canonicalile kasulik, aga miks peaks laua- ja sülearvuti kasutajad sellega leppima. Tundub, et mõistlikum on Unityst loobuda.

Ubuntu 14.04 LTS-iga lauaarvutile paigaldasin Cairco Docki, mille saab sisselogimisekraanilt käivitada iseseisva sessioonina (ilma Unityta). Teisel lauaarvutil kasutan Linux Mint 17.1 (juulist alates 17.2) Cinnamon ja teisena Kubuntu 15.04 operatsioonisüsteemi. Linux Mint ei sisalda Unity ega tulevase, kõigi seadmete jaoks ühise operatsioonisüsteemi Ubuntu Converged jaoks arendatavaid Ubuntu komponente, mistõttu võtab kettal vähem ruumi ja ei vaja nii tihti uuendamist kui Ubuntu. Linux Mint 17.1 Cinnamon võimaldab muuta paneeli ja menüü paigutust. Kohandamiseks (teemade, ikoonide ja akende välimuse muutmiseks) pole vaja paigaldada täiendavaid utiliite. Kaasas on üle 100 taustapildi ja vidin nende automaatseks vahetamiseks. Tarkvarakeskus ei väljasta reklaame. Kubuntu põhineb KDE Frameworks'il ja kasutab Plasma 5.3 töölauda, mis pakub parimaid töölaua kohandamise võimalusi. Aasta lõpuks, hiljemalt 2016. a aprilliks, saab sellest minu hinnangul parim töölaud laua- ja sülearvutitele.

Lähima paari või koguni viie aasta jooksul ma Ubuntut ei uuenda. Üha rohkem tundub, et minu ja Ubuntu Unity teed lähevad lahku. Huvi pakub Kubuntu 15.04 Plasma 5 töölaud. Ubuntust loobuda vist siiski ei saa, kuna selle jaoks on töötav Eesti ID-kaardi tugi ja mugav eesti keele pakettide paigaldus. Sama kehtib ka Ubuntul põhinevate distrode - Mint Cinnamon, Mint KDE ja Kubuntu kohta. Vanemate lauaarvutite jaoks mõeldud Lubuntu ja Xubuntu distrosid pole mul põhjust kasutada.

28.11.14



Ubuntu Release History

Ubuntu's Unity Turns 4, Happy Birthday!

Ten years of Ubuntu: How Linux’s beloved newcomer became its criticized king

12 Months, 12 Highlights: This was Ubuntu in 2014

Mint 17 is the perfect place for Linux-ers to wait out Ubuntu uncertainty

We have a winner! Fresh Linux Mint 17.1 – hands down the best

Cairo Dock 3.4 has been released, Install in Ubuntu/Linux Mint

Ubuntu Community Will Resist the Switch to Unity 8

Mark Shuttleworth Says Unity 8 Will Be Opt-in Until Users Decide It's Better than Unity 7