Ubuntu – jah, Unity – ei

Arvo Mägi

Ubuntu on vaieldamatult tuntuim Linuxi disro. Mitmed arvutitootjad (Hewlett-Packard, Dell, Lenovo jt) pakuvad eelpaigaldatud Ubuntu Linuxiga arvuteid. Olen Ubuntut kasutanud juba üle kümne aasta. Eelistan seda eelkõige Eesti ID-kaardi toe ja eesti keele pakkide pärast. Aastaid kasutasin Ubuntu Unity töölauda, kuid nüüd olen sellest loobunud. Unity 7 sunnib kasutajat leppima sellega, et paneel (dokk) rakenduste käivitamiseks on ekraani vasakul serval, selle ülemine ikoon avab otsinguakna ja vaikimisi otsitakse kõike nii teie arvutist, kui ka Internetist. Unity kohandamiseks, nt teema või ikoonide muutmiseks, on vaja paigaldada kolmandate osapoolte tarkvara. Canonical arendab praegu Unity 8 töölauda, mis hakkab töötama koos Canonicali Mir displeiserveriga, mida ei toeta ükski teine distro. Unity 8 peaks valmima 2016. aastal. Missugune saab olema selle töökindlus ja kasutusmugavus, ei tea praegu keegi.

Ubuntule võib paigaldada ka mõne lisatöölaua, nt Cinnamon või Cairo-Dock, mida saab siis valida arvutit käivitades, sisselogimisekraanilt. Ubuntu asemel võib valida mõne Ubuntul põhineva distro, mis kasutab sobivat töölauda, nt Linux Mint (Cinnamon, MATE või KDE töölauaga), Kubuntu (KDE töölauaga), Ubuntu MATE või Ubuntu GNOME.

Veebilehe Linux and Ubuntu lugejad reastasid Linuxi töölauad kohandatavuse ja kasutusmugavuse alusel järgnevalt: KDE, MATE, Cinnamon, Gnome, Unity. Mina kasutan ühel lauaarvutil Ubuntu 14.04 LTS Cairo-Dock seansiga (st töölauaks on faktiliselt Cairo-Dock) ja teisel arvutil kaht operatsioonisüsteemi – Linux Mint 17.3, Cinnamon 2.8 töölauaga ja Plasma 5 töölauaga Manjaro KDE 15.12, mis põhineb Arch Linuxil ja on pidevalt uuendatav, võimaldades paremini jälgida KDE arengut. Need töölauad on minu arvates mugavamad ja paremini kohandatavad kui Unity 7.

Kõige laialdasemaid kohandamisvõimalusi pakub KDE Plasma 5 töölaud. Võib kasutada üht või mitut paneeli mistahes ekraani serval. Paneel võib olla lühem kui ekraani serv, kuid kahjuks ei saa muuta paneeli läbipaistvust, mis sõltub kasutatavast teemast. Teemade, värviskeemide, ikoonide ja akende välimuse muutmiseks pole vaja kolmandate osapoolte tarkvara, kõike seda saab teha süsteemi seadete aknast. Soovi korral võib virtuaalseid töölaudu vahetada kuupi keerates, kasutada vonklevaid või „plahvatavaid” aknaid või rakendada muid efekte. Qt/Frameworks 5-ga töötavat Plasma 5 töölauda täiendatakse pidevalt, 2016. a juulis ilmus 5.7 versioon. Mõned FW5-ga töötavad rakendused vajavad veel lihvimist, nt digiKam 5.0.0 lõppversioon, mis valmis 2016. a juulis. Minu jaoks on fotohaldur/redaktor digiKam ja videoredaktor Kdenlive kõige tähtsamad KDE rakendused. Kiirelt areneb maalimisprogramm Krita 3.0. Kui spetsiaalselt KDE jaoks koostatud rakendusprogramme ei kasutata, pole ka Plasma 5 töölaua kasutamisel mõtet, sest töölauad on ju vaid vahend rakendusprogrammide käivitamiseks.

Hetkel on kõige viimistletum töölaud Cinnamon, mida kasutab Mint 18 Cinnamon. Paneel võib paikneda akna alumisel või ülemisel serval. Paneelile võib paigutada rakenduste käivitamise ikoone. Kasutaja saab töölauale paigutada vidinaid (nt kell ja ilmateade), ning lisada paneeli parempoolsesse otsa indikaatoreid. Mugav on vahetada teemasid ja ikoone ning lisada vidinaid. Igapäevaselt kasutatavate programmide käivitusikoonid võib paigutada paneelile, harvem vajalike omad menüü vasakus servas olevale lemmikute paanile. Kõiki programme saab käivitada menüüst, kus on ka paigaldatud programmide otsimisväli, mis ei saada infot Canonicali serveritesse. Mint 18 Cinnamon plaadil on palju kauneid taustapilte ja Mint varamust saab laadida üle 100 eelmiste versioonide taustapildi, mida võib soovi korral automaatselt vahetada. Failihaldur lubab muuta kaustaikoonide värve ja avada kaustu juurkasutaja õigustega (open as root). Paneelile lisaks võib paigaldada mõne doki, nt Plank, Docky või Cairo-Dock. Kuubi pööramise võimalus puudub (see on võimalik Mint MATE-t kasutades).

Cairo-Dock ei ole küll otseselt töölaud, kuid kui dokk sobivalt konfigureerida, st lisada menüü ja arvuti seiskamise ikoonid, lisadokk indikaatoritega ning arvuti käivitada Cairo-Dock seansiga, siis on sisuliselt tegemist täisväärtusliku töölauaga. Cairo-Docki puhul saab valida paljude kujunduste vahel. Kujunduse Default-Panel korral paikneb põhidokk ekraani alumisel serval, kaks lisadokki menüü ja indikaatorite jaoks ekraani ülemisel serval. Väga kena ja mugav. Cairo-Docki saab kasutada koos Unity 7, Cinnamon või KDE Plasma 5 töölauaga. Kogenud kasutajad võivad seda soovikohaselt muuta.

Viimati täiendatud 07.07.2016


5 Best Linux Desktop Environments With Pros & Cons

Do Your Prefer Modern Or Traditional Linux Desktop Environments?

Mint 17.2: The year's best Linux desktop

Linux Mint 18 Beta Cinnamon Edition Ships with Cinnamon 3.0 - Screenshot Tour

Hands-on with Manjaro Linux 15.09: A new favourite

Manjaro-Cinnamon 16.06