Gutsy Delli arvutitel

Arvo Mägi

24.09.07

Dell on hakanud Euroopas turustama eelinstalleeritud Ububtu 7.04 Feisty Fawn Linuxiga arvuteid. Eesti maaletoojad ei kavatse neid lähiajal pakkuma hakata. Soovi korral saab ostja aga tellida ilma operatsioonisüsteemita Delli arvuti ja sellele ise Ubuntu Linuxi installida.

Delli uutes laua- ja sülearvutites on Inteli G33 Express tugikiibistikku integreeritud GMA X3100 videokiirendi, mida Feisty veel ei toeta, küll aga toetab seda oktoobris ilmuv Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon, millest on kohe valmimas beetaversioon.

Gutsy tähtsamaid uuendusi ongi seotud Xorg 7.3 poolt pakutava, senisest märksa parema videokaartide toega, mis peaks välistama olukorra, kus arvuti käivitamisel ei ilmu ekraanile pilti. Kui ekraani eraldusvõime ei ole optimaalne, pole selle muutmiseks enam vaja redigeerida konfiguratsioonifaili. Sobiva videokaardi korral on vaikimisi kohe sisse lülitatud Compiz Fusion 3D aknahalduri normaalefektid.

Palusin Max 1-2-3-st tutvumiseks Delli lauaarvuti Inspiron E530 ja sülearvuti Vostro 1400. Mõlemas on Inteli Core 2 Duo protsessor, integreeritud GMA X3100 videokiirendi ja 1GB mälu. Sülearvutil on 14,1-tolline 1280x800 laiekraan, mis seni on Linuxi keskkonnas ikka probleeme tekitanud.

Installimiseks kasutasin Ubuntu 7.10 Tribe 5 (viies alfaversioon) LiveCD plaati. Sülearvuti laia ekraani eraldusvõime tuvastati ja 1280x800 pilt oli kohe ees. Lauaarvuti kineskoopkuvari õige eraldusvõime tuli valida vastavast menüüst, kus maksimaalne eraldusvõime oli 1680x1050. Seega saab vabalt kasutada ka kuni 23-tolliseid LCD laiekraankuvareid. Töötas ka Etherneti kaudu pakutav Starmani interneti püsiühendus ja sülearvuti WiFi. Laadisin alla Ubuntu uuendused. Nagu arendusversioonide puhul tavaline, oli neid üle 450. Nende paigaldamine võttis aega rohkem kui operatsioonisüsteemi install.

Mõlemas arvutis olid vaikimisi sisse lülitatud Compiz 3D töölaua normaalefektid. Pöörleva kuubi asemel nihutatakse töölaudade vahetamisel pilti horisontaalselt. Akende sulgemisega kaasneb nende pööramise efekt. Vonklevad aknad võetakse kasutusele alles siis, kui lülitate sisse eriefektid. Kes soovib rohkemat, peab Internetist lisaks installima Compizi kontrollkeskuse. Compiz Fusion on alles arendusstaadiumis, mistõttu võivad selle kasutamisega kaasneda soovimatud kõrvalefektid, nt ei saa käivitada videopleiereid Totem või VLC. Sülearvuti kõlarid sain tööle, pärast konfiguratsioonifailist vigase rea kõrvaldamist (tänu Ubuntu Delli Vostro 1400 foorumile). Probleeme on talveune ja uinutamisega ja ekraani heleduse muutmisega. Uue võimalusena saab hiire konfigureerimise aknast puuteplaadile klõpsamise reaktsiooni välja lülitada. Sellest on palju abi tekstidokumentide koostamisel. Lauaarvutil on Gutsy juba praegu täiesti kasutatav.

Kuna praegu tuleb Gutsy uuendusi nagu Vändrast saelaudu, muutub olukord iga päevaga. Üldmulje on selline, et pärast lõppversiooni ilmumist peaks Gutsy Inteli GMA X3100 videokiirendiga (Delli) arvutitel korralikult töötama.

Preview: Ubuntu Gutsy Gibbon, GNOME 2.20