Estobuntu 9.05

Arvo Mägi

30. mail ilmus KDE 4.2.2 töölauda kasutav eestikeelne Estobuntu 9.05. Süsteemi baasiks on Ubuntu 9.04 tuum, veebibrauseriks Firefox 3.0.10, kontoritööks OpenOffice.org 3.0.1 (07.05.09 ilmus OpenOffice.org 3.1) ning ID-kaardi jaoks Java 1.6.0.13. Rakendusprogrammidest on plaadil Amarok 2.0.2, digiKam 0.10 ja MPlayer. Programmist K3b on versioon 1.0.5, mis põhineb KDE 3.5.10 teekidel. Kohe saab mängida kõiki multimeediafaile ja kasutada ID-kaarti.

Enam pole põhjust nuriseda iganenud tarkvara üle. Soovijad saavad nüüd testida KDE 4.2.2 jaoks kohandatud programme Amarok ja digiKam, samuti paigaldada hiljuti valminud kontoritarkvara KOffice 2.0 (mis polevat küll veel lõppkasutaja jaoks päris sobiv) ja videoredaktori Kdenlive (vajab lisaks pakki DVD-author).

Autorid on iga hinna eest üritanud piirduda 700MB plaadi mahuga, et plaati saaksid kasutada ka vanemate arvutite omanikud, mistõttu on mõned olulised komponendid puudu. Plaadilt arvutit käivitades selgub, et KDE (sh Plasma) ja selle rakenduste abiinfo on ingliskeelne (plaadilt puuduvad pakid kde-i18n-et ja digikam-doc). Tundub, et hetkel on kde-i18n-et vigane, sest ka pärast selle installimist jääb abiinfo ingliskeelseks. Estobuntu abiinfo käivitamise korraldus väljastab teate „Veidi kannatust, juuni lõpuks tuleb siia Estobuntu 9.05 juhend“. Juhend võiks plaadil olla. Kui plaadi mahtu veidi suurendada, saaks need puudused kõrvaldada. Allalaadimisel pole ju erilist vahet, kas tõmmata 700MB või 800MB ja DVD-plaadi kõrvetamine on märksa kiirem kui CD-plaadi kõrvetamine. Isiklikult olen CD-plaatide kasutamisest ammu loobunud. Parim lahendus oleks lasta lisaks CD-plaadile välja ka DVD-plaat, mis ei suurendaks oluliselt autorite töömahtu.

Plaadi käivitamisel selgub, et taustapildi asemel on kasutatud musta värvi. Kas MASU või linuxihuviliste vähene aktiivsus põhjustab matusemeeleolu? Mustal foonil on raske eristada vasakul ülanurgas paiknevat kaustaakent, samuti on halvasti loetav mäkmeplasmoidi tumesinisel põhjal olev tekst. Probleemi ei oleks, kui plaadil oleks suurem taustapiltide ja teemade valik. Sobiva taustapildi võib muidugi igaüks ise teha või valida.




Positiivselt väärib esiletõstmist Estobuntu kaugabi rakendus, mis pakub võimalust esitada küsimus telefoni teel või lubada abistajal lülituda oma arvutisse. Kui tõhus see abi on, tuleb igal abivajajal ise otsustada.

Ilmateate apleti (LCD ilmateade) jaoks saab andmete allikaks valida EMHI, mis võimaldab valida paljude Eestis paiknevate vaatluskohtade seast. Märksa kenam ilmateate aplett oleks aga yaWP. Igatahes on EMHI lisamine samm õiges suunas. Järgmisena ootaks Eesti raadiote skripti Amaroki jaoks. Eestindatud Firefoxis on lingiribal Latest Headlines asendatud Eesti uudistega. See sobiks hästi ka Estobuntusse. Vidinasse RSSNOW võiks lisada mõne(d) Eesti uudistevoo(d), nt asendada KDE uudised Eesti Postimehe omadega. Algajate jaoks on uudistevoo lisamine keeruline. Ehk saaks vidinat veebibrauser muuta nii, et oleks võimalik valida mõne pildivoo eesti looduskaamerate seast. Tean paljusid, kes hoiavad kotka- või metsseakaamera pidevalt töölaual avatuna. Kõik, mis on otseselt Eestile orienteeritud tõstaks Estobuntul väärtust. Neid täiendusi tuleks kindlasti reklaamida Estobuntu kodulehel.

Estobuntu kodulehel võiks olla rohkem infot, vt näiteks äsja ilmunud Mint 7.0 plaati ja kodulehte. Mõningaid Estobuntu varamus olevaid pakke (estobuntu-firefox ja estobuntu-idcard-signing) on võimalik kasutada ka GNOME töölaual põhineva Ubuntu 9.04 eelistajatel, et eestindada Firefox ja lisada eesti ID-kaardi tugi. Tuleb arvestada, et koos estobuntu-firefoxiga installitakse ka Java.

02.06.09 (täiendatud 15.06.09)