Estobuntu

Arvo Mägi

Vana aasta lõpetuseks käivitus Pingviinifoorumis arutelu uue lapsukese Estobuntu üle. Estobuntu on eestikeelne, Kubuntu 7.10 põhinev Linuxi distro, millel LiveCD saab alla laadida Estobuntu kodulehelt. LiveCD-lt arvutit käivitades ilmub KDE töölaud, mille menüüd on valdavalt eestikeelsed, samuti ka veebisirvija Firefoxi menüüd. Kohe on paigaldatud Firefoxi pluginad ja multimeediafailide (mp3, DivX jt) mängimiseks vajalikud kodekid. Paneelil on Konquerori asemel Firefoxi ikoon ja menüüsse on lisatud MPlayer. LiveCD toetab Eesti ID-kaarti.

Kubuntut installides võib samuti valida keeleks eesti keele, kuid see ei muuda Firefoxi eestikeelseks. Sel juhul tuleb ise lisada Firefoxi pluginad, kodekid ja Eesti ID-kaardi tugi. Viimane pole algaja jaoks sugugi lihtne. Eestikeelne Estobuntu LiveCD on suurepärane idee. Kõigi teiste distrode LiveCD on muukeelsed. Pealgi ei toeta ükski muu distro Eesti ID-kaarti. Proovisin Estobuntu LiveCD ja Omnikey CardMan 1021 kaardilugejaga Hansapanka siseneda (kaardilugeja tuli arvutiga ühendada enne arvuti käivitamist ja kaart tuli lugejasse panna enne Firefox'i avamist) – töötas.

Kubuntu aluseks võtmine on õigustatud, kuna KDE töölaua ja paljude selle rakenduste (Amarok, Digikam, KMix, Kontact, Konqueror, Kopete, Konversation, KSnapshot jt) kohta on korralik eestikeelne abiinfo, millest GNOME töölaua kasutajad ainult unistada võivad. Kust siis algaja linuxikasutaja nendest veel emakeeles lugeda võiks. Ühtki eestikeelset Linuxi raamatut ju poodides ei ole. Selles osas oleme kõigist oma naabritest maha jäänud.

Ubuntu kasutajaid on muidugi palju rohkem kui Kubuntu kasutajaid ja selle arendamisele pööratakse rohkem tähelepanu. Selle tõttu on Kubuntu LiveCD-l ja ka Estobuntu LiveCD-l viga, mis ei võimalda kõvaketta partitsioone lugeda. Kui operatsioonisüsteem installitakse kõvakettale, siis seda probleemi enam ei ole. LiveCD kasutamisel saab seega multimeediafailde mängimist proovida ainult mälupulgalt.

Kas GNOME või KDE töölaud - on igivana vaidlus. GNOME eeliseks on lihtsus, KDE eeliseks parem häälestatavus. KDE-d eelistab ka Linuxi isa Linus Torvalds. Need, kes eelistavad GNOME (mina nende hulgas) jäävad Ubuntut kasutama ja ootavad pikkisilmi, et Estobuntu autorid avaldaksid oma kodulehel täpse juhendi, kuidas nende poolt kokku pandud pakkidega Ubuntus Eesti ID-kaarti kasutada. Selleks, et netipanka siseneda, piisab estobuntu-firefox paki installimisest ja uue Firefoxi profiili tegemisest (kustutage kodukataloogist varjatud alamkataloog .mozilla ja käivitage siis Firefox).

Hetkeseisuga ei ole Estobuntu plaadil eestikeelseid abiinfo pakke kde-i18n-et ja digikam-doc. Esimene sisaldab KDE ja selle rakenduste abiinfot. Need tuleb lisaks installida Ubuntu varamutest. Kb3 abiinfo jääb ka pärast seda ikkagi ingliskeelseks, ometi olen kusagil (vist Mandrivas) K3b eestikeelset abiinfot näinud. See on üks tähtsamaid rakendusprogramme, mida kasutatakse nii CD- ja DVD-plaatide kirjutamiseks kui ka plaatide rippimiseks (kõvakettale kandmiseks). Peenemaks fototöötluseks tuleks täiendavalt installida GNOME rakendus The GIMP.

Estobuntut teeb väikse entusiastide grupp. Jõudu neile! Hea algatus väärib kõigi asjahuviliste tuge, sest Microsoftile panustavale Eesti riigile loota ei saa.

Need, kes eelistavad GNOME töölauaga Ubuntu 7.10, võivad selle eestikeelse LiveCD alla laadida siit. Kodekid, flash-plugin ja Firefoxi eestindus koos ID-kaardi toega tuleb ise lisaks paigaldada (minimaalselt lisage estobuntu-firefox pakk, mida võite proovida ka LiveCDga). Plaadil on kõik Ubuntu 7.10 uuendused jaanuari seisuga.

07.01.08