Eestikeelsed (K)ubuntu LiveCD plaadid

Arvo mägi

Üsna ootamatult on ilmavalgust näinud kaks uut pingviinilapsukest – eestikeelsed Kubuntu 7.10 (Estobuntu) ja Ubuntu 7.10 (nn Koolilinux) LiveCD plaadid. Plaaditõmmiseid saab alla laadida viidatud allikatest.

Mõlema plaadi korral on arvuti käivitamisel ilmuv menüü eestikeelne, edasi kuvatakse eestikeelsete menüüdega Kubuntu KDE või Ubuntu GNOME töölaud. Eestikeelne on ka kontoritarkvara OpenOffice.org ja selle abiinfo. Töötab vabavaraline eesti õigekirja kontrolli programm.

Estobuntu korral on eestikeelne ka veebisirvija Firefox. Kohe on paigaldatud Firefoxi flash-plugin, multimeediakodekid ja mis kõige tähtsam – Eesti ID-kaardi tarkvara. KDE ja paljude selle rakendusprogrammide (kahjuks mitte kõigi) abiinfo on tegelikult eestikeelne, kuid plaadilt puuduvad pakid kde-i18n-et ja digikam-doc, mistõttu eestikeelne abiinfo ei tööta. Kõvaketta partitsioonide kallale Estobuntu LiveCD-ga ei pääse, multimeediafailide mängimist saab seega katsetada vaid mälupulgalt. Küll saab aga kontrollida ID-kaardi lugeja ja tarkvara tööd. Minul töötas Omnikey CardMan 1021 kaardilugejaga kõik korralikult vaid siis, kui ühendasin kaardilugeja arvutiga enne arvuti käivitamist ja panin kaardi lugejasse enne Firefoxi käivitamist. See võib sõltuda arvutist ja kaardilugeja tüübist.

„Koolilinuxi“ plaadil on kõik Ubuntu uuendused jaanuarikuu seisuga. Flash-plugin, kodekid ja ID-kaardi tarkvara tuleb ise paigaldada. GNOME abiinfo on ingliskeelne. Kõvakettal olevate multimeediafailide mängimist saab katsetada. Paigaldasin LiveCD keskkonnas (st arvuti mällu) Synapticuga paki estobuntu-firefox, mis võimaldas ID-kaardiga Hansapanka logida.

Eestikeelsed LiveCD plaadid on teretulnud. Neilt arvutit käivitades saab asjahuviline kohe kontrollida, milline tema töölaud pärast installi välja näeb, kas internet, helikaart ja multimeediafailide mängimine töötavad. Kuna need on kas väikese grupi (Estobuntu) või ühe entusiasti („Koolilinux“) poolt kokku pandud, siis ei saa kahjuks kindel olla nende jätkusuutlikuses (versiooniuuendused, tõlke parandamine, kodulehe täiendamine jne). Mõistlik oleks jõud ühendada mingi OÜ lipu alla ja taotleda riigilt toetust, nt ID-kaardi Linuxi tarkvara arendamise sildi all. Kaasa tuleks haarata ka KDE ja GNOME tõlkijad. Iga kord kui vaatan GNOME töölauda, riivavad silma peamenüü korraldused Add/Remove ... (Lisa/Eemalda), GNOME'st lähedamalt, Ubuntust lähedamalt (lähemalt) ja mitmed tõlkimata jäetud korraldused. Tegemata töö maht on väike - koerast on üle saadud, sabast mitte. GNOME abiinfo tõlkimiseks ilmselt lootust ei ole.

Minu arvates võiks LiveCD plaatidel olla kõik vajalikud kodekid (see võimaldaks kohe kontrollida kõigi multimeediafailide tööd) ja ka ID-kaardi kasutamise tarkvara. Praegu tuleks GNOME puhul kõigi ID-kaardi funktsioonide kasutamise tagamiseks lisada Estobuntu pakid estobuntu-firefox, estobuntu-idcard-kcm, estobuntu-idcard-pam, estobuntu-idcard-signing ja estobuntu-idcard-settings. Kui ID-kaarti on vaja ainult pangateenuste kasutamiseks, siis piisab esimese paki installimisest. Tõenäoliselt tuleks neid pakke GNOME jaoks kohandada, sest praegu sisaldavad nad mitmeid KDE-teeke, kuid igatahes töötavad nad ka sellisel kujul.

08.01.08

Estobuntu

Eesti Ubuntu 7.10