Manjaro KDE 18.0 „Illyria” Linux

Arvo Mägi

Manjaro KDE on Arch Linuxil põhinev pidevalt uuendatav (rolling) distro, millel on Plasma 5.x töölaud. Distrowatch'i vaadatavuse edetabelis paikneb Manjaro nüüdseks kindlalt esikohal, Minti ees. Uuendusi lastakse välja mitte iga päev, nagu Arch Linuxis, vaid kolm kuni kuus korda kuus, pärast eelnevat kontrollimist. Plaaditõmmiseid (ISO-faile) lastakse välja paari kuu tagant, et uutel paigaldajatel poleks vaja liiga suurt hulka uuendusi alla laadida. Kui Manjaro Linux on kord paigaldatud, siis pole seda enam kunagi vaja uuesti paigaldada. Tähtis eelis on, et pidevalt uuendatakse lisaks KDE Plasma 5 töölauale ja KDE Applications koosseisus olevatele programmidele ka selliseid rakendusprogramme nagu Firefox, Thunderbird, LibreOffice, GIMP, VLC, Blender, Inkscape, Calibre, OpenShot jt. Selleks pole vaja kasutada ppa-varamuid nagu Ubuntu korral. Koodekid on paigaldatud. Eesti ID-kaardi tugi puudub. Seda peaks olema võimalik paigaldada, kuid täpsem juhend puudub. Probleemi lahendab mobiil-ID, mis töötab ka vanemate nuputelefonidega.

Manjaro KDE 18.0 lasti välja 30.10.2018. Plaaditõmmisel on Linuxi tuum 4.19.0 (kergesti saab paigaldada ka hilisemaid, nt 4.20), Qt 5.11.2, Frameworks 51.0, Plasma 5.14.2, Applications 18.08.2, Pamac 7.2.1 ja Calamares 3.2.2. Kõigist KDE komponentidest on varamutes alati uusimad versioonid. Plaadil on ka Firefox, Thunderbird, LibreOffice ja VLC.

31.12.18 ilmus Manjaro KDE 18.0.2. Kasutusel on Linux 4.19.13, Qt 5.12.0, Frameworks 5.53.0, Plasma 5.14.4, Applications 18.12.0, Firefox 64.0, LibreOffice 6.1.4, VLC 3.0.4, SUSE Studio Imagewriter, muusikapleier Cantata, Calamares 3.2.2 paigaldaja, kena Breath teema ja süsteemiseadetega integreeritud Manjaro seaded. Varamutes on uusimatest programmidest Latte-dock 0.8.3, Calligra 3.1, Krita 4.1.7, Kexi 3.1, Kaffeine 2.0.15, OpenShot 2.4.3 ja Calibre 3.36. Paikneb Distrowatchi vaadatavuse edetabelis suure edumaaga esikohal.

Plasma 5.14.x on kõige paremini kohandatav töölaud. Paneel võib paikneda mistahes ekraani serval, selle pikkust ja paksust saab muuta, võib kasutada mitut paneeli. Valida saab kolme menüü vahel, millest üks on üleekraani menüü. Internetist saab alla laadida veel Simple Menu ja Tiled Menu. Kokku saab seega valida viie menüü hulgast. Kui töölaud on meelepäraseks kohandatud, võib selle välimuse salvestada, proovida mõnd teistsugust töölaua välimust ja soovi korral eelmisele tagasi tulla. Peenhäälestusvõimalusi on lugematu hulk. Kes nendega vaeva ei viitsi näha, võib lihtsalt valida sobiva menüü tüübi, paigaldada paneelile enamkasutatavate programmide käivitusikoonid ja valida sobiva taustapildi.

Kasutan Manjaro KDE Linuxit juba mitu aastat ja olen sellega väga rahul. Pildil on paneel ekraani alumisel serval, vasakus otsas on Tiled Menu, selle järel programmide käivitusikoonid. Paneeli parempoolsesse otsa on lisatud vidinad: üleekraanimenüü, Tegevuste vahetaja ja Norra ilmateenistusel põhinev ilmateade. Taustapilt on internetist.
Kena töölaud vähese vaevaga. Soovite paneeli ekraani vasakule või paremale küljele või kaht paneeli nagu Mac OS. Aga palun, valik on teie. Töölaua välimuse saab salvestada, uut katsetada ja eelmise juurde tagasi tulla. Järgmisel pildil üks minu töölaua välimustest.
Programmide käivitajad on alumise, algselt tühja paneeli keskel. Paneeli vasakus otsas on Rakendustevaate (üleekraanimenüü) vidin ja paremas otsas Tegevuste vahetaja vidin. Ülemise standardse paneeli pikkust on vähendatud. Sellel on ikoonidega tegumihaldur, st sinna ilmuvad käivitatud programmide ikoonid. Ühe paneeli asemel võib soovi korral kasutada Latte Docki.

Saadaval on Manjaro KDE Linuxiga sülearvutid – Spitfire ja Bladebook.

Viimati täiendatud 2.01.2019Get Manjaro 18.0

Manjaro Linux 18.0 – Review and Features

Why Is Manjaro So Popular? - YouTube

Manjaro 18.0 KDE Edition - See What's New - YouTube

Manjaro 18.0 KDE - YouTube

Manjaro KDE 18.0 overview - YouTube

Manjaro 17 Review - Fast, Sleek and Packed with Software

An Everyday Linux User Review Of Manjaro Linux - This Is Truly Stunning

Manjaro 17.1.6 Hakoila Plasma - A rollercoaster of Tux - Dedoimedo

10 Things to do first in Manjaro - YouTube

Latte Dock in Manjaro Linux 2018 - YouTube

7 Reasons Why I Use Manjaro Linux And You Should Too

Manjaro vs Antergos

Laptop: The Spitfire 2018 – 2nd Gen

Laptop: Bladebook – Fall 2018

Manjaro + Microsoft Office Online - Yup, come over