Manjaro ja ID-kaart

Arvo Mägi

Ametlik Eesti ID-kaardi tugi on ainult Ubuntu linuxi jaoks. Manjaro jaoks vajalike pakettide libdigidocpp, qdigidoc4, web-eid-native, web-eid-firefox ja esteidpkcs11loader lähtetekstid on Arch linuxi varamus AUR (Arch User Repository), kust need tuleb alla laadida, kompileerida ja paigaldada. Seda saab teha Manjaro graafilise paketihalduri pamac abil, kuid eelnevalt tuleb alla laadida (importida) vajalikud GPG-võtmed, muidu katkeb kompileerimine veateatega.

ID-tarkvara paigaldamise juhised ja automaatse paigaldamise skripti (vajab uuendamist) on koostanud Edmund Laugasson, vt

https://viki.pingviin.org/ID-kaart_Manjaro_Linuxis.

Manjaro paketihaldurit pamac kasutades on tegevusjuhend lühidalt järgmine:

1. Laadige kahe terminalikäsuga arvutisse vajalikud GPG-võtmed (seda on vaja teha ainult üks kord).

gpg --keyserver keys.openpgp.org --recv-keys 378B845402277962
gpg --keyserver keys.openpgp.org --recv-keys 90C0B5E75C3B195D

2. Avage paketihalduri pamac aken Manjaro menüüst või paneeli ikooniga. Kui aken on tühi, nt mälupulgalt käivitatud Manjaro korral, siis tuleb varamute sisu akna menüüst uuendada. Edasi lubage AURi kasutamine, otsige ja paigaldage ükshaaval paketid libdigidocpp, qdigidoc4, web-eid-native, web-eid-firefox (kui kasutate Chrome brauserit siis ka web-eid-chrome) ja esteidpkcs11loader. Koos nendega paigaldatakse Manjaro põhivaramust pakett ccid. Kompileerimine võtab aega, varuge kannatust.

Vahel AUR ei tööta, siis tuleb pakettide paigaldamist hiljem korrata, või kasutada paketihaldurit pacman koos abiprogrammiga yay, vt viidatud juhendist skripti.

3. Puhastage paketihalduri vahemälu terminalikäskudega

sudo pacman -Scc --noconfirm
sudo pamac clean --build-files –no-confirm

4. Käivitage PC/SC-teenus terminalikäskudega (seda on vaja teha ainult üks kord)

sudo systemctl enable pcscd.socket
sudo systemctl restart pcscd.socket

Kui kõik läks hästi, siis on sellega ID-tarkvara paigaldatud. Töötab minu arvutis.

Käivitage Firefox ja lubage lisade Web eID ja PKCS11 loader kasutamine. Sellega kontrollite ühtlasi, et vajalikud paketid on paigaldatud.

Kindluse mõttes tehke uus alglaadimine, ühendage kaardilugeja, asetage sellesse ID-kaart ja käivitage Manjaro menüüst rakendus DigiDoc4. Kui kaart ära tuntakse, laadige alla oma näopilt (nõuab PIN 1). Käivitage brauser Firefox, sisenege oma panka ja proovige teha ülekannet. Kui avaneb aken PIN 2 andmiseks, on eeldatavasti kõik korras ja võib prooviülekande katkestada.

Skripti kasutades saab läbi ühe terminalikäsuga, tuleb vaid varuda kannatust, jälgida terminaliakent, oodata kuni skript lõpetab töö ja kontrollida, kas kõik töötab.

RIA lasi välja uuendatud ID-kaardi tarkvara, milles chrome-token-signing on asendatud Web eID-ga. Kui varasemalt on paigaldatud chrome-token-signing, siis tuleb uuemale tarkvarale üleminekuks paigaldada paketid web-eid-native ja web-eid-firefox. Nende paigaldamise käigus eemaldatakse varasem chrome-token-signing. Lubage Firefoxis Web eID kasutamine. Sulgege brauser ja avage see uuesti. Nüüd peaks Web eID töötama. Järgmiste RIA uuenduste korral tuleb AURist kontrollida paigaldatud pakettide versiooninumbreid ja vajaduse korral muudetud paketid uuendada. Ettevaatust, ärge laske uuendada ID-kaardiga mitte seotud pakette.

Tundub keerukas ja tülikas. Kahtlemata, aga töötab.

Viimati uuendatud 11.10.2023