Feren OS

Arvo Mägi

Feren OS 2022.10 aluseks on Ubuntu 20.04 LTS, KDE Plasma 5 töölaud ja mõned mujalt pärit komponendid, nt paketihaldur Synaptic ja oma arendatav Tarkvarapood (Store). Paigaldaja on Calamares.

Tähelepanu väärib, kuidas arendajad on üritanud KDE Plasma 5 töölauda kasutajale käepärasemaks muuta. Eelkõige on silmas peetud neid, kes soovivad Windowsilt Linuxile üle minna.

Plasma 5 on teadupärast kõige paremini kohandatav töölaud. Kohandamine eeldab aga kogenud kasutajat. Vaatame nt menüüd. Plasma 5 pakub vaikimisi kolme menüüd, mille vahel kasutaja saab valida. Internetis on saadaval veel mitu menüüd, sh OnzeMenu. Kasutaja peab teadma, et sellised üldse olemas on ja oskama neid paigaldada. Windowsilt Linuxile kolijalt ei saa seda ju eeldada. Feren OS on esimene distro, mis pakub kuut menüüd.


Vaikimisi on kasutusel Feren Rakenduste käivitaja (Applications Menu), mis erineb KDE Rakenduste käivitajast selle poolest, et programmide loetelu asemel kasutatakse ikoone, sh ka alajaotise Kõik rakendused jaoks.


OnzeMenu avaneb paneeli keskel, nagu Windows 11 menüü.


Plasma arendajad pakuvad kolme globaalteemat – Breeze, Breeze Dark ja Breeze Twilight. Distro kokkupanijad lisavad tavaliselt mõne oma teema, nt Breath Manjaros. Kõigi globaalteemade korral on paneel ekraani alumisel serval, kust kasutaja võib selle soovi korral mistahes ekraani servale paigutada. Feren OS arendajad on läinud teist teed. Nad on paigaldanud Latte doki ja kasutavad seda koos Plasma paneeliga, et pakkuda erinevaid paneeli/doki paigutusi. Süsteemi seadistuste lehelt Globaalne teema saab valida paljude erinevate heledate ja tumedate (Dark) teemade hulgast. Windows 11 kasutajatele peaks sobima Doors (paneel all, OnzeMenu), Windows 7 kasutajatele Classical (paneel all, kaskaadmenüü), Ubuntu kasutajatele Human (paneelid vasakul ja üleval, Feren menüü), macOS kasutajatele Mac 'n' Cheese (globaalmenüüga paneel üleval, Latte dokk üleekraanimenüüga all).


Mugav. Pole vaja paneeli ühelt ekraani servalt teisele pukseerida, menüüsid vahetada jne. See on kõige tähelepanuväärsem Feren OSi eelis. Manjaro või mõne muu distro korral tuleks nt Mac 'n' Cheese paigutuse jaoks kõigepealt paneel ekraani ülaservale pukseerida, paigaldada sellele vidin Global menu, paigaldada hoidlast Latte dokk, see käivitada ja konfigureerida. Tükk tegemist.


Vaikimisi kasutab Feren OS alumisel ekraani serval Plasma paneeli, millel on Feren Rakenduste käivitaja, ülemisel lühemat Plasma paneeli, millel on kell-kalender ja teavitused.


Feren OS võimaldab valida, millist brauserit kasutada. Vaikimisi on selleks Vivaldi, kuid mugavalt saab paigaldada/eemaldada ka Firefoxi, Chrome, Opera, Falkoni (KDE oma brauser) või Brave, mis on minu lemmik. Brave põhineb Chrome mootoril, kuid blokeerib vaikimisi kõik reklaamid, mistõttu töötab ülikiirelt.


Feren OS demonstreerib ilmekalt, et Plasma 5 töölaua saab kasutajate jaoks veelgi mugavamaks muuta, vt viidatud videot. Oleks tore kui Feren OS-ist võtaksid eeskuju vaid Plasma 5 töölauale orienteeritud KaOS arendajad. Distributsioonidelt, mis pakuvad mitut töölauda, nt Manjaro KDE, ei saa seda oodata.

Kuigi mõned peavad Feren OSi parimaks Linuxi distroks, tasub siiski meeles pidada, et see põhineb Ubuntu 20.04 LTS-il, mistõttu paljudest programmidest on hoidlates aegunud versioonid (Linuxi tuum, mesa, GIMP, Blender, Inkscape, Calibre jt). Feren OS on ühe mehe projekt, mistõttu pole tagatud sujuv arendustöö.

BigLinux kasutab ainult Plasma töölauda, põhineb Manjaro varamutel, pakub uuemaid tarkvara pakette ja võimalust valida erinevate paneeli/doki paigutuste vahel.

Viimati täiendatud 18.09.23



Meet the all-new Feren OS

Feren OS 2023.07 will be delayed, further, to November New!

Feren OS 2023.04 — a tribute release for a soon-to-end era of Feren OS

Feren OS - Wow! Still Better Than Linux Mint | KDE | Ubuntu Base – YouTube

Big Linux - My Next Daily Driver? - YouTube

Feren OS Review: Clever KDE Distro for Easy Migration from Windows